Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wierni wołaniu z Fatimy

Blisko 100 lat temu, w 1917 r., w Fatimie troje pastuszków: Łucja, Franciszek i Hiacynta ujrzało Matkę Bożą. Matka Najświętsza spotykała się z dziećmi od maja do października każdego 13 dnia miesiąca. W lipcu Matka Boża powiedziała do dzieci: „Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Bóg chce je uratować, Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Jeżeli uczyni się to, co wam powiem, wielu zostanie przed piekłem uratowanych i nastanie pokój na świecie”. Nabożeństwo pierwszych pięciu sobót miesiąca jest odpowiedzią na prośbę Maryi o modlitwę w te dni.

Wynagrodzenie w Dubie

W modlitwę wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi Panny poprzez nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca włączyła się po raz kolejny parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Dubie.
Inauguracja tegorocznych nabożeństw pierwszosobotnich rozpoczęła się w I sobotę maja. Uroczystej Eucharystii z Komunią św. wynagradzającą przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Krzysztof Hawro, redaktor „Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej” i autor katechez maryjnych, które w każdą sobotę słyszymy na antenie Katolickiego Radia Zamość.
– W trwającym Roku Miłosierdzia musimy sobie uświadomić potrzebę pokuty i nawrócenia. Do tego wzywała Matka Boża w Fatimie. Człowiek, który podejmuje trud wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, musi wejść na drogę pokuty i nawrócenia. Nie ma bowiem prawdziwego wynagrodzenia krzywdy bez zrozumienia prawdy o grzechu, bez poznania uczynionego zła, bez wejścia na drogę poprawy – wskazał Kaznodzieja.

Adoracja i medytacja

Włączając się w szeregi tych wspólnot i parafii, które wynagradzają Sercu Najświętszej Maryi Panny, podjęliśmy się w Dubie realizacji wołania z Fatimy, w którym Matka Boża prosiła także o modlitwę różańcową. Tej modlitwie przewodniczył ks. proboszcz Witold Mikulski, a rozważania tajemnic światła prowadziła młodzież naszej parafii. Po modlitwie różańcowej, spełniając kolejny warunek, jaki wskazała Matka Boża, trwaliśmy na medytacji, którą poprowadził ks. Arkadiusz. Po adoracji Najświętszego Sakramentu i medytacji udaliśmy się w procesji wokół kościoła, śpiewając Litanię Loretańską. W rękach wiernych płonęły świece, a na ramionach strażaków niesiona była figura Matki Bożej Fatimskiej. Nabożeństwo zakończyliśmy apelem fatimskim.

2016-05-19 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Mea culpa” Kościoła za przestępstwa nadużyć

[ TEMATY ]

Franciszek

nabożeństwo

Akuppa-Foter.com-CC-BY

„Wyznajemy, że nie udało nam się ochronić tych, którzy najbardziej potrzebowali naszej pomocy. Wyznajemy, że chroniliśmy sprawców i zmuszaliśmy do milczenia, tych którzy doświadczyli zła”. To przejmujące wyznanie win Kościoła wybrzmiało w czasie liturgii pokutnej, która zakończyła trzeci dzień watykańskiego szczytu w sprawie ochrony nieletnich.

Nabożeństwo pokutne sprawowane było w Sali Królewskiej Pałacu Apostolskiego. Punktem wyjścia do refleksji była przypowieść o synu marnotrawnym. „Podobnie jak syn marnotrawny musimy wyznać swe winy i przekonać braci, odzyskać na nowo ich zaufanie i przywrócić wolę współpracy z nami, aby przyczyniać się do budowania królestwa Bożego” – mówił w rozważaniu abp Philip Naameh z Ghany. Wskazał, że Ewangelia o synu marnotrawnym przypomina zgromadzonym, iż powinni głosić ją nie tylko innym, ale przede wszystkim zastosować do samych siebie, dostrzec samych siebie jako synów marnotrawnych. „Podobnie jak syn marnotrawny, domagaliśmy się również naszego dziedzictwa, otrzymaliśmy je, a teraz je marnujemy. Obecny kryzys wykorzystywania jest jego wyrazem” – podkreślił. „Nazbyt często milczeliśmy, odwracaliśmy wzrok, unikaliśmy konfliktów – byliśmy nazbyt zadowoleni z siebie, by stawić czoła ciemnym stronom naszego Kościoła. W ten sposób roztrwoniliśmy zaufanie, jakie w nas pokładano - zwłaszcza w odniesieniu do nadużyć w zakresie odpowiedzialności Kościoła, która jest naszym głównym obowiązkiem. Nie zapewniliśmy ludziom ochrony, do której mieli prawo, zniszczyliśmy nadzieję a ludziom w sposób brutalny zadano gwałt na ciele i duszy” – stwierdził abp Naameh. Przewodniczący episkopatu Ghany przypomniał, że syn marnotrawny stracił wszystko - nie tylko majątek, ale także status społeczny, czyste sumienie, reputację. „Nie powinniśmy się dziwić, jeśli doznajemy tego samego losu, jeśli ludzie mówią o nas źle, istnieje nieufność wobec nas, jeśli niektórzy grożą wycofaniem swego materialnego wsparcia. Nie powinniśmy narzekać, ale raczej zadać sobie pytanie, jak powinniśmy teraz inaczej postępować” – mówił kaznodzieja przypominając biskupom, że ponoszą odpowiedzialność za wszystkich członków wspólnoty Kościoła i za ludzkość jako całość. Wskazał, że teraz największym wyzwaniem pozostaje odzyskanie utraconego zaufania.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję