Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Czy oaza to „przeżytek”?

Z ks. Wojciechem Koryto – moderatorem Ruchu Światło-Życie Diecezji Sosnowieckiej – rozmawia Agnieszka Raczyńska-Lorek

Niedziela sosnowiecka 22/2016, str. 5

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

Archiwum Ruchu Światło-Życie

Ks. Wojciech Koryto

Ks. Wojciech Koryto

AGNIESZKA RACZYŃSKA-LOREK: – 4 lata pełnił Ksiądz funkcję diecezjalnego moderatora Ruchu Światło-Życie. Jak wspomina Ksiądz ten czas?

KS. WOJCIECH KORYTO: – W pamięci pozostają przede wszystkim wyjazdy ewangelizacyjne w ciągu roku, w ferie, w wakacje. Od kilku lat prowadzę także w lipcu oazę w formie obozu wędrownego oraz oazę III stopnia w formie pielgrzymki po sanktuariach Francji. W pamięci pozostają spotkania z ludźmi i akcje ewangelizacyjne. Wspominam też trud tego czasu związany z łączeniem funkcji moderatora z posługą wikariusza na parafii. Jestem bardzo wdzięczny Księżom Proboszczom, którzy potrafili to zrozumieć.

– W jaki sposób trafił Ksiądz do oazy?

– Dzięki dwóm siostrom: rodzonej, która należała do grupy oazowej w rodzinnej parafii, oraz dzięki siostrze Karmelitance Dzieciątka Jezus, która wysłała mnie na pierwsze rekolekcje w 1988 r.

Reklama

– Czy tamte oazy różniły się od obecnych?

– Różniły się przede wszystkim warunkami, w jakich były organizowane. Przypominają mi o nich nasze „oazy wędrowne”, gdzie również myliśmy się w górskich potokach i spaliśmy na podłodze. Tak było na mojej pierwszej oazie. Natomiast duch rekolekcji jest ten sam.

– Ruch Światło-Życie w naszej diecezji… jak prezentuje się dzisiaj?

– Ruch w naszej diecezji charakteryzuje się staraniem o wierność charyzmatowi założyciela oazy, ks. Franciszka Blachnickiego. Mamy fantastycznych animatorów, którzy rozumieją czym jest oaza, wielu świetnych księży prowadzących bardzo dobrze rekolekcje. Niezwykłą wartością w naszej diecezji jest pielęgnowanie jedności między wszystkim gałęziami ruchu oazowego: rodzinami Domowego Kościoła, Wspólnotą Dorosłych, młodzieżą i dziećmi. W ostatnich latach oaza bardziej angażuje się w działania ewangelizacyjne: organizujemy rekolekcje w parafiach, szkołach, wyjazdy w ciągu roku, rekolekcje ewangelizacyjne w ferie. Od początku także współtworzyliśmy Spotkania Młodych Diecezji Sosnowieckiej, które w różnych formach ewangelizacyjnych są kontynuowane. Naszą bolączką jest rozpowszechniana w niektórych kręgach opinia, że oaza to „przeżytek”. Doświadczenia w skali całego kraju oraz nasze doświadczenia z rekolekcji pokazują, że to absolutnie nieprawdziwa opinia. Widzimy wielkie owoce życia tym charyzmatem i rozwijania go.

– A czego współczesna młodzież oczekuje od Kościoła?

– Myślę, że młodzież oczekuje, by w sposób autentyczny dawać jej doświadczenie miłości Boga, by głosić jej Ewangelię z radością, by pokazywać jej prawdę i piękno naszej wiary. Oczywiście staramy się to czynić za pomocą nowych form i metod wprowadzanych zarówno w pracy w ciągu roku, jak i w czasie rekolekcji. Czymś powszechnym jest korzystanie z multimediów, forów społecznościowych. Ewangelizujemy też przez zabawę, taniec, śpiew, organizowanie różnych gier terenowych. To wszystko jednak nie zastąpi modlitwy i osobistego świadectwa wiary.

Reklama

– Co najbardziej cieszy, a co smuci w pracy i posłudze z młodzieżą?

– W oazie młodzi mogą doświadczyć pełni doświadczenia Kościoła: poznać bogactwo modlitwy, zakochać się w Słowie Bożym i Liturgii, odkryć dzięki Maryi piękno Kościoła, tworzyć żywą wspólnotę, zafascynować się służbą w swojej parafii. Po formacji mogą stać się prawdziwymi liderami w swoich wspólnotach parafialnych, mającymi wyczucie wspólnoty eklezjalnej i pragnącymi jej służyć. Cieszy obserwacja, jak ta rzeczywistość rodzi się w młodych ludziach. Smuci, gdy nie potrafią wytrwać do końca formacji podstawowej i doświadczyć pełni spotkania z Bogiem w Kościele.

– A jak wyglądać będą tegoroczne wakacje z oazą dla dzieci i młodzieży?

– Gorąco zachęcam i zapraszam na nie. Rekolekcje oazowe w nadchodzące wakacje to czas nie tylko pogłębienia wiary, ale także spotkania z wartościowymi ludźmi, pięknem przyrody. To czas zabawy, wypoczynku, w którym każdy, kto szuka w życiu głębszych wartości nie będzie się nudzić. Organizujemy je w dwóch turnusach, od 1 do 17 lipca i od 1 do 17 sierpnia. Są jeszcze wolne miejsca na rekolekcje dla dzieci w drugim turnusie w Czernichowie oraz na rekolekcje dla młodzieży: w Łostówce i Zbludzy w pierwszym turnusie i w Międzybrodziu Bialskim w drugim turnusie. Zapisujemy do wyczerpania miejsc przez formularz na stronie internetowej www.sosnowiec.oaza.pl i wypełnienie karty zgłoszeniowej, którą można pobrać na stronie. Wszelkie informacje można otrzymać pisząc na adres: sekretariat@sosnowiec.oaza.pl oraz dzwoniąc pod nr. tel. 606-876-860. Czekamy na chętnych oazowiczów, zwłaszcza, że koszty nie są aż tak wysokie, a owoce, które wypływają z oazowych rekolekcji wspaniałe i piękne.

2016-05-24 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie zwalniają tempa

Niedziela lubelska 37/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Paweł Wysoki

Agata, Mateusz i Maria otrzymali krzyże Ruchu Światło-Zycie

Agata, Mateusz i Maria otrzymali krzyże Ruchu Światło-Zycie

Blisko 200 uczestników, 40 animatorów i moderatorów oraz niewyczerpane pokłady dobra – tak można podsumować wakacje Ruchu Światło-Życie.

Archidiecezja lubelska jako jedna z niewielu w Polsce przygotowała cykl wakacyjnych rekolekcji oazowych. – Nie daliśmy się zamknąć w domach, odważyliśmy się przygotować kilka turnusów. Wszystko zgodnie z reżimem sanitarnym. Dzięki Bogu, wszystko bezpiecznie – mówi ks. Jerzy Krawczyk, moderator diecezjalny.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

[ TEMATY ]

Msza św.

TVP

transmisja

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Godziny transmisji Mszy oraz programu religijnego Jedynki nie ulegną zmianie. Dzięki przeniesieniu programów do TVP2 widzowie będą mogli uczestniczyć w cotygodniowych transmisjach mszy świętych o tych samych porach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję