Środa, 17 czerwca. Wspomnienie św. brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika.
• 2 Krl 2, 1.6-14 • Ps 31 • Mt 6, 1-6.16-18
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej bowiem nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni to lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam, już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i obmyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie».
Jezus podkreśla uczynki miłosierdzia, modlitwę i post w ukryciu. W innym miejscu w Ewangelii mówi, że inni powinni widzieć nasze uczynki (por. Mt 5, 13-16). Jezus zachęca nas, abyśmy byli pokorni w tych kwestiach. Wszystko zależy więc od naszego nastawienia i intencji. Dobrze jest postawić sobie pytanie: dlaczego modlę się, poszczę i pomagam? Czy robię to, ponieważ Duch Święty mnie do tego zachęca, ,czy tylko po to, aby inni mnie widzieli? Życie chrześcijańskie nie toczy się tylko prywatnie, ale i publicznie! Dlatego nie możemy potępiać tych, którzy modlą się na placach, ani tych, którzy modlą się tylko w swoim pokoju. Oba sposoby są dobre, użyteczne i ważne. Każdy ma swoją rolę w świecie, swoje posłannictwo. Ważne jest, aby zastanowić się nad swoją intencją i czynić to, do czego Bóg mnie zachęca, ponieważ On chce być uwielbiony we mnie i w moim sercu.
D.L.
ROZWAŻANIA NA ROK 2026 JUŻ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!: "Żyć Ewangelią 2026".

