Reklama

Ze świata

2016-05-25 08:49


Niedziela Ogólnopolska 22/2016, str. 5

Turcja

Zacieranie śladów chrześcijaństwa

Turcy nadal zacierają ślady po wielowiekowej obecności chrześcijaństwa w swym kraju. Jak podaje agencja Fides, w Trapezuncie, w zabytkowym kościele bizantyjskim z XIII wieku zniszczone zostały chrześcijańskie freski i mozaiki. Przed 3 laty tureckie władze postanowiły przekształcić tę świątynię w meczet. Prowadzone tam teraz prace adaptacyjne radykalnie zmieniają układ tej świątyni, nie oszczędza się nawet chrześcijańskich ornamentów.

Kościół został zbudowany w 1250 r. i był poświęcony Bożej Mądrości – Hagia Sophia. W XVI wieku za panowania otomańskiego został on przemieniony w meczet. W 1964 r. ówczesne władze tureckie urządziły w nim muzeum. W 2013 r. w ramach nowej polityki prezydenta Erdogana oddano budowlę muzułmanom – pomimo protestów chrześcijan, w tym samego patriarchy Konstantynopola, który wskazywał na bezpodstawność takiego posunięcia.

KAI

Reklama

Krótko

Arcybiskup Dublina potwierdził, że papież Franciszek odwiedzi Irlandię w 2018 r. Wcześniej abp Diarmuid Martin informował, że zaprosił Ojca Świętego, by przewodniczył Światowemu Spotkaniu Rodzin, które ma się wtedy odbyć w stolicy Irlandii.

We Francji doszło do masowych protestów przeciwko zmianie prawa pracy. Do demonstracji wezwały związki zawodowe. Największa manifestacja odbyła się w Paryżu. Uczestniczyło w niej blisko 60 tys. osób.

Rosyjskie służby inwigilowały w ostatnich latach aż 9 mln obywateli. Zdarzało się, że także członków opozycji.

Komisja Europejska wstępnie proponuje, aby czasowo zawiesić ruch bezwizowy z USA. Miałaby to być sankcja za brak zasady wzajemności, która dotyczy m.in. Polski. Polacy nadal muszą mieć wizy, aby wjechać do USA.

Referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej odbędzie się 23 czerwca br. Wzrasta liczba zwolenników Brexitu. Ich przewaga nad tymi, którzy chcieliby pozostać w UE, wynosi 3 proc.

Były prezydent USA Bill Clinton krytycznie wypowiedział się o Polsce i Węgrzech. Zarzucił władzom obydwu państw chęć wyzbycia się demokracji i dążenie do przywództwa w stylu prezydenta Rosji Władimira Putina. Przeciw słowom Clintona protestowali m.in. przedstawiciele polskiego rządu oraz Kongres Polonii Amerykańskiej.

Parlament Ukrainy w ramach dekomunizacji zmienił nazwy kolejnych 290 miejscowości. Na mapie nie będzie już m.in. Dniepropietrowska, który odtąd nazywa się Dnipro.

Samolot egipskich linii lotniczych EgyptAir spadł do morza w pobliżu greckiej wyspy Karpathos. Maszyna przed zniknięciem z radarów wykonała dwa gwałtowne obroty i nagle straciła wysokość. Na pokładzie było 66 osób. Przypuszcza się, że był to atak terrorystyczny.

Francja

Nie pozbywajcie się kościołów

Opustoszałe kościoły we Francji mogą się jeszcze zapełnić – przekonuje abp Jean Legrez, ordynariusz Albi na południu tego kraju. Jego zdaniem, Kościół nie powinien pozbywać się swych świątyń, bo nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Okres dechrystianizacji może się skończyć, a ludzie powracają też na prowincję i niektóre opustoszałe miejscowości znów się zaludniają.

Arcybiskup Albi przypomina, że jedną z przyczyn opustoszenia kościołów są poważne ruchy demograficzne, które nastąpiły w ostatnich dziesięcioleciach. Ludzie uciekli z wiosek do miast. W konsekwencji w nowych dzielnicach miejskich brakuje kościołów, a na prowincji jest ich za dużo. Ta tendencja może się jednak odwrócić w związku z rozwojem telepracy. W jego diecezji są już takie przypadki.

Abp Legrez oświadczył, że ani on, ani większość biskupów we Francji nie chce się pozbywać swych kościołów. Apeluje więc do wiernych, aby w oczekiwaniu na religijne odrodzenie kraju dbali o kościoły w swym miejscu zamieszkania, gromadzili się w nich na modlitwie i liturgii brewiarzowej. Tam, gdzie jest to nieuniknione, należy rozważyć, w jaki sposób można wykorzystać budynki sakralne do innych celów, z pełnym jednak poszanowaniem ich charakteru.

KAI

Reklama

Kolumbia

Sąd zakazał modlitw w szkołach

Sąd w Cartagenie w północnej Kolumbii zakazał odmawiania modlitw w placówkach oświatowych na terenie miejscowej aglomeracji. W uzasadnieniu tego orzeczenia sędzia Alejandro Bonilla Aldana wyjaśnił, że „zwyczaj modlitwy nie może być powszechnym elementem kultury, a władze świeckie nie mają prawa narzucać go innym osobom, nie znając ich przekonań religijnych”.

Decyzja sądu została wydana w odpowiedzi na pozew złożony przez studenta Uniwersytetu Autonomicznego w Caribe. Wywołała liczne protesty katolików świeckich i duchowieństwa w tym południowoamerykańskim kraju. Wskazali oni, że wyrok ten podważa obowiązujące od 2007 r. prawo dopuszczające do organizowania modlitw w placówkach oświatowych. Zapowiedzieli także złożenie odwołania od tego werdyktu. Okazuje się bowiem, że kolumbijska ustawa zasadnicza gwarantuje obywatelom wolność wyznania.

KAI

Reklama

* * *

Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego, co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić.
Jan Paweł II

Reklama

Prof. Koseła: przestaliśmy myśleć o kapłaństwie jako o stanie poważnym

2019-11-12 12:16

ar / Warszawa (KAI)

Przestaliśmy myśleć o kapłaństwie jako o stanie bardzo poważnym. Zarówno księża, jak i świeccy stracili tę wizję umocowaną na Soborze Trydenckim – ocenił socjolog prof. Krzysztof Koseła, komentując spadek liczby seminarzystów w Polsce. Do polskich seminariów wstąpiło w tym roku 498 kandydatów do kapłaństwa, o 122 mniej niż w roku 2018 – wynika z danych uzyskanych przez KAI.

Ks. Paweł Kłys

Prof. Koseła zauważył, że przy okazji poszukiwania przyczyn spadku ilości kandydatów do kapłaństwa, należy na wstępie zadać pytanie o demografie – dlaczego rodzi się mniej dzieci oraz dlaczego młodzież jest mniej religijna. Jego zdaniem, zmieniła się polska mentalność - Ze społeczeństwa, w którym wartości katolickie były bardzo ważne, staliśmy się społeczeństwem, dla którego ważny jest duży samochód - stwierdził.

Socjolog podkreślił, że Kościół katolicki na Soborze Trydenckim wypracował pewną wizję kapłaństwa, jako dar szczególnego wybrania, szybsza droga do świętości. - Obecnie żyjemy w czasach, w których te idee się wytarły, zbladły. W rozumieniu kapłaństwa przez kapłanów, jak i w rozumieniu kapłaństwa przez ludzi świeckich. Myśląc „kapłan” społeczeństwo straciło poczucie, że jest to człowiek szczególnie wyróżniony – dodał.

Prof. Koseła odniósł się do opublikowanego niedawno artykułu, w którym pewien socjolog podał dane dotyczące księży łamiących celibat. – Te badania nie były wiarygodne, a jednak funkcjonowały jako coś oczywistego. To mówi wiele o myśleniu katolików, którzy zamiast zweryfikować informacje, przyjęli je jako coś oczywistego. Wydaje się, że nie są to trafne wyniki, ale sama reakcja na to wydarzenie, obrazuje w jaki sposób ludzie patrzą dziś na kapłaństwo. Podobnie było w kwestii pedofilii w Kościele. Wszyscy się zasmucili zamiast podnieść wielkie larum, że coś się załamało w Kościele. Przestaliśmy myśleć o kapłaństwie jako o stanie bardzo poważnym. Zarówno księża, jak i świeccy stracili tę wizję umocowaną na Soborze Trydenckim – powiedział.

Zdaniem socjologa, jest to główna przyczyna braku powołań do kapłaństwa. - Wybudowano wielkie gmachy seminaryjne. Teraz są one niemalże puste. Straciliśmy pewną idee świętości kapłaństwa. Nie jest to już stan do którego aspirują młodzi ludzie, aby pięknie przeżyć życie, tak jak to było dawniej – wyjaśniał.

- Oczywiście w porównaniu do tego co dzieje się np. we Francji, spadek powołań jest o wiele mniejszy, ale myślę, że należy przemyśleć jak wypracować nowe spojrzenie na kapłaństwo, jako naprawdę godny, poważny i piękny stan. Ludzie chcą uczestniczyć w czymś ważnym i pięknym – podsumował prof. Koseła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Nycz powołał komitet do spraw przygotowania uroczystości beatyfikacyjnych kard. Wyszyńskiego

2019-12-11 19:45

archidiecezja warszawska / Warszawa (KAI)

Metropolia warszawski powołał komitet organizacyjny beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca 2020 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Członkowie poszczególnych komisji oraz sekcji odebrali 11 grudnia w Domu Arcybiskupów Warszawskich nominacje z rąk kard. Nycza. Całość przygotowań będzie koordynował bp Rafał Markowski.

BOŻENA SZTAJNER

W skład komitetu powołanego przez metropolitę warszawskiego weszli księża i świeccy - w sumie 86 osób, z którymi współpracować będą także obecni podczas uroczystości przedstawiciele władz państwowych i władz Warszawy, a także wojska i policji. - Wszyscy powinni się włączyć w tę beatyfikację, która ma, oprócz ściśle religijnego i kościelnego charakteru, również wymiar narodowo-państwowy - podkreślił kard. Kazimierz Nycz.

Komitet zajmie się przygotowaniem uroczystości na pl. Piłsudskiego, procesją z relikwiami do Świątyni Opatrzności Bożej oraz zorganizowaniem - kilka tygodni przed beatyfikacją - koncertu poświęconego kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II z okazji setnej roczny urodzin Papieża Polaka. - Nie możemy zapomnieć o tym jubileuszu, koncentrując się na beatyfikacji, dlatego postanowiliśmy oba te wydarzenia połączyć - podkreślił metropolita warszawski.

Całość przygotowań do beatyfikacji będzie koordynował bp Rafał Markowski. Komitet składa się z następujących komisji i sekcji, których przewodniczącymi zostali:

- komisja teologiczno-historyczna - bp Piotr Jarecki - komisja artystyczna - bp Michał Janocha - komisja liturgiczna - ks. Bartosz Szoplik - komisja muzyczna - ks. Piotr Markisz - komisja przygotowująca uroczystości na pl. Piłsudskiego - ks. Sławomir Nowakowski - sekcja porządkowa - ks. Marek Mętrak - sekcja rezerwacji i kart wstępu - ks. Łukasz Przybylski - sekcja ds. parkingów - ks. Marcin Szczerbiński - sekcja ds. opieki medycznej - ks. Władysław Duda - komisja przygotowująca procesję do Świątyni Opatrzności Bożej - ks. Tadeusz Aleksandrowicz - komisja ds. relikwii - ks. Janusz Bodzon - komisja medialna - ks. Przemysław Śliwiński - komisja obsługi biskupów i gości - ks. Matteo Campagnaro - komisja finansowo-sponsoringowa -ks. Marian Raciński

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 roku o godz. 12.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem