Reklama

Ze świata

Turcja

Zacieranie śladów chrześcijaństwa

Turcy nadal zacierają ślady po wielowiekowej obecności chrześcijaństwa w swym kraju. Jak podaje agencja Fides, w Trapezuncie, w zabytkowym kościele bizantyjskim z XIII wieku zniszczone zostały chrześcijańskie freski i mozaiki. Przed 3 laty tureckie władze postanowiły przekształcić tę świątynię w meczet. Prowadzone tam teraz prace adaptacyjne radykalnie zmieniają układ tej świątyni, nie oszczędza się nawet chrześcijańskich ornamentów.

Kościół został zbudowany w 1250 r. i był poświęcony Bożej Mądrości – Hagia Sophia. W XVI wieku za panowania otomańskiego został on przemieniony w meczet. W 1964 r. ówczesne władze tureckie urządziły w nim muzeum. W 2013 r. w ramach nowej polityki prezydenta Erdogana oddano budowlę muzułmanom – pomimo protestów chrześcijan, w tym samego patriarchy Konstantynopola, który wskazywał na bezpodstawność takiego posunięcia.

Reklama

KAI

Krótko

Arcybiskup Dublina potwierdził, że papież Franciszek odwiedzi Irlandię w 2018 r. Wcześniej abp Diarmuid Martin informował, że zaprosił Ojca Świętego, by przewodniczył Światowemu Spotkaniu Rodzin, które ma się wtedy odbyć w stolicy Irlandii.

We Francji doszło do masowych protestów przeciwko zmianie prawa pracy. Do demonstracji wezwały związki zawodowe. Największa manifestacja odbyła się w Paryżu. Uczestniczyło w niej blisko 60 tys. osób.

Rosyjskie służby inwigilowały w ostatnich latach aż 9 mln obywateli. Zdarzało się, że także członków opozycji.

Komisja Europejska wstępnie proponuje, aby czasowo zawiesić ruch bezwizowy z USA. Miałaby to być sankcja za brak zasady wzajemności, która dotyczy m.in. Polski. Polacy nadal muszą mieć wizy, aby wjechać do USA.

Referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej odbędzie się 23 czerwca br. Wzrasta liczba zwolenników Brexitu. Ich przewaga nad tymi, którzy chcieliby pozostać w UE, wynosi 3 proc.

Były prezydent USA Bill Clinton krytycznie wypowiedział się o Polsce i Węgrzech. Zarzucił władzom obydwu państw chęć wyzbycia się demokracji i dążenie do przywództwa w stylu prezydenta Rosji Władimira Putina. Przeciw słowom Clintona protestowali m.in. przedstawiciele polskiego rządu oraz Kongres Polonii Amerykańskiej.

Parlament Ukrainy w ramach dekomunizacji zmienił nazwy kolejnych 290 miejscowości. Na mapie nie będzie już m.in. Dniepropietrowska, który odtąd nazywa się Dnipro.

Samolot egipskich linii lotniczych EgyptAir spadł do morza w pobliżu greckiej wyspy Karpathos. Maszyna przed zniknięciem z radarów wykonała dwa gwałtowne obroty i nagle straciła wysokość. Na pokładzie było 66 osób. Przypuszcza się, że był to atak terrorystyczny.

Francja

Nie pozbywajcie się kościołów

Opustoszałe kościoły we Francji mogą się jeszcze zapełnić – przekonuje abp Jean Legrez, ordynariusz Albi na południu tego kraju. Jego zdaniem, Kościół nie powinien pozbywać się swych świątyń, bo nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Okres dechrystianizacji może się skończyć, a ludzie powracają też na prowincję i niektóre opustoszałe miejscowości znów się zaludniają.

Arcybiskup Albi przypomina, że jedną z przyczyn opustoszenia kościołów są poważne ruchy demograficzne, które nastąpiły w ostatnich dziesięcioleciach. Ludzie uciekli z wiosek do miast. W konsekwencji w nowych dzielnicach miejskich brakuje kościołów, a na prowincji jest ich za dużo. Ta tendencja może się jednak odwrócić w związku z rozwojem telepracy. W jego diecezji są już takie przypadki.

Reklama

Abp Legrez oświadczył, że ani on, ani większość biskupów we Francji nie chce się pozbywać swych kościołów. Apeluje więc do wiernych, aby w oczekiwaniu na religijne odrodzenie kraju dbali o kościoły w swym miejscu zamieszkania, gromadzili się w nich na modlitwie i liturgii brewiarzowej. Tam, gdzie jest to nieuniknione, należy rozważyć, w jaki sposób można wykorzystać budynki sakralne do innych celów, z pełnym jednak poszanowaniem ich charakteru.

Reklama

KAI

Kolumbia

Sąd zakazał modlitw w szkołach

Sąd w Cartagenie w północnej Kolumbii zakazał odmawiania modlitw w placówkach oświatowych na terenie miejscowej aglomeracji. W uzasadnieniu tego orzeczenia sędzia Alejandro Bonilla Aldana wyjaśnił, że „zwyczaj modlitwy nie może być powszechnym elementem kultury, a władze świeckie nie mają prawa narzucać go innym osobom, nie znając ich przekonań religijnych”.

Decyzja sądu została wydana w odpowiedzi na pozew złożony przez studenta Uniwersytetu Autonomicznego w Caribe. Wywołała liczne protesty katolików świeckich i duchowieństwa w tym południowoamerykańskim kraju. Wskazali oni, że wyrok ten podważa obowiązujące od 2007 r. prawo dopuszczające do organizowania modlitw w placówkach oświatowych. Zapowiedzieli także złożenie odwołania od tego werdyktu. Okazuje się bowiem, że kolumbijska ustawa zasadnicza gwarantuje obywatelom wolność wyznania.

Reklama

KAI

* * *

Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego, co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić.
Jan Paweł II

2016-05-25 08:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Stanisław Gądecki: Duszpasterstwo po pandemii

2021-08-05 09:14

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

pandemia

Karol Porwich/Niedziela

W okresie wychodzenia z pandemii niezbędne jest „solidne zaangażowanie w nową ewangelizację, czyli w odnowioną misyjność wszystkich podmiotów kościelnych, rozwój katechezy dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a zwłaszcza odważniejszą promocję wspólnot, ruchów i stowarzyszeń podejmujących formację wiernych - pisze abp Stanisław Gądecki w artykule dla KAI. Z niepokojem stwierdza, że okres pandemii odsłonił źródła poważnego kryzysu w Kościele, co wymaga dziś przezwyciężenia.

Jednocześnie Przewodniczący Episkopatu krytycznie ocenia jednostronne narzucanie radykalnych ograniczeń w kościołach przez władzę świecką, bez należytej konsultacji, wobec czego stawia pytanie: Czy takie działania nie pozostają w sprzeczności z Konstytucją RP oraz Konkordatem? Jego zdaniem, „mimo gwarancji konstytucyjnych i konkordatowych Kościół został potraktowany przez państwo gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe; jako dziedzina niekonieczna do życia”.

CZYTAJ DALEJ

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu całuje krzyżyk. Kim jest Patryk Dobek?

2021-08-05 10:49

[ TEMATY ]

sport

świadectwo

świadectwo wiary

PAP

Patryk Dobek

Patryk Dobek

Patryk Dobek zaraz po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego w biegu na 800 m. wyciągnął i ucałował krzyżyk.

- Piękny obrazek z wczorajszego dnia. Patryk Dobek zaraz po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego w biegu na 800 metrów wyciągnął i ucałował krzyżyk. Wielkie gratulacje dla Patryka i wszystkich pozostałych naszych medalistów, którzy dostarczają nam mnóstwa wzruszeń - pisze na swoim profilu fb Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo wiary - Piesza Pielgrzymka Arch. Gnieźnieńskiej

2021-08-05 18:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Gniezno

BPJA

- Pielgrzymki piesze są wielkim świadectwem wiary i miłości. One uświadamiają nam jak ważne jest osobiste przylgnięcie do Chrystusa - powiedział na Jasnej Górze Prymas Polski. Abp Wojciech Polak witał pielgrzymów arch. gnieźnieńskiej, którzy pieszo i na rowerach dotarli do Sanktuarium.

- Myślę, że ci, którzy przeżywają dzisiaj różne kryzysy, są zgorszeni, zawiedzeni Kościołem, ale też przeżywają osobiste problemy, w tym świadectwie wiary pielgrzymów mogą znaleźć odrodzenie – mówił Prymas Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję