Reklama

Ze świata

2016-05-25 08:49


Niedziela Ogólnopolska 22/2016, str. 5

Turcja

Zacieranie śladów chrześcijaństwa

Turcy nadal zacierają ślady po wielowiekowej obecności chrześcijaństwa w swym kraju. Jak podaje agencja Fides, w Trapezuncie, w zabytkowym kościele bizantyjskim z XIII wieku zniszczone zostały chrześcijańskie freski i mozaiki. Przed 3 laty tureckie władze postanowiły przekształcić tę świątynię w meczet. Prowadzone tam teraz prace adaptacyjne radykalnie zmieniają układ tej świątyni, nie oszczędza się nawet chrześcijańskich ornamentów.

Kościół został zbudowany w 1250 r. i był poświęcony Bożej Mądrości – Hagia Sophia. W XVI wieku za panowania otomańskiego został on przemieniony w meczet. W 1964 r. ówczesne władze tureckie urządziły w nim muzeum. W 2013 r. w ramach nowej polityki prezydenta Erdogana oddano budowlę muzułmanom – pomimo protestów chrześcijan, w tym samego patriarchy Konstantynopola, który wskazywał na bezpodstawność takiego posunięcia.

KAI

Reklama

Krótko

Arcybiskup Dublina potwierdził, że papież Franciszek odwiedzi Irlandię w 2018 r. Wcześniej abp Diarmuid Martin informował, że zaprosił Ojca Świętego, by przewodniczył Światowemu Spotkaniu Rodzin, które ma się wtedy odbyć w stolicy Irlandii.

We Francji doszło do masowych protestów przeciwko zmianie prawa pracy. Do demonstracji wezwały związki zawodowe. Największa manifestacja odbyła się w Paryżu. Uczestniczyło w niej blisko 60 tys. osób.

Rosyjskie służby inwigilowały w ostatnich latach aż 9 mln obywateli. Zdarzało się, że także członków opozycji.

Komisja Europejska wstępnie proponuje, aby czasowo zawiesić ruch bezwizowy z USA. Miałaby to być sankcja za brak zasady wzajemności, która dotyczy m.in. Polski. Polacy nadal muszą mieć wizy, aby wjechać do USA.

Referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej odbędzie się 23 czerwca br. Wzrasta liczba zwolenników Brexitu. Ich przewaga nad tymi, którzy chcieliby pozostać w UE, wynosi 3 proc.

Były prezydent USA Bill Clinton krytycznie wypowiedział się o Polsce i Węgrzech. Zarzucił władzom obydwu państw chęć wyzbycia się demokracji i dążenie do przywództwa w stylu prezydenta Rosji Władimira Putina. Przeciw słowom Clintona protestowali m.in. przedstawiciele polskiego rządu oraz Kongres Polonii Amerykańskiej.

Parlament Ukrainy w ramach dekomunizacji zmienił nazwy kolejnych 290 miejscowości. Na mapie nie będzie już m.in. Dniepropietrowska, który odtąd nazywa się Dnipro.

Samolot egipskich linii lotniczych EgyptAir spadł do morza w pobliżu greckiej wyspy Karpathos. Maszyna przed zniknięciem z radarów wykonała dwa gwałtowne obroty i nagle straciła wysokość. Na pokładzie było 66 osób. Przypuszcza się, że był to atak terrorystyczny.

Francja

Nie pozbywajcie się kościołów

Opustoszałe kościoły we Francji mogą się jeszcze zapełnić – przekonuje abp Jean Legrez, ordynariusz Albi na południu tego kraju. Jego zdaniem, Kościół nie powinien pozbywać się swych świątyń, bo nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Okres dechrystianizacji może się skończyć, a ludzie powracają też na prowincję i niektóre opustoszałe miejscowości znów się zaludniają.

Arcybiskup Albi przypomina, że jedną z przyczyn opustoszenia kościołów są poważne ruchy demograficzne, które nastąpiły w ostatnich dziesięcioleciach. Ludzie uciekli z wiosek do miast. W konsekwencji w nowych dzielnicach miejskich brakuje kościołów, a na prowincji jest ich za dużo. Ta tendencja może się jednak odwrócić w związku z rozwojem telepracy. W jego diecezji są już takie przypadki.

Abp Legrez oświadczył, że ani on, ani większość biskupów we Francji nie chce się pozbywać swych kościołów. Apeluje więc do wiernych, aby w oczekiwaniu na religijne odrodzenie kraju dbali o kościoły w swym miejscu zamieszkania, gromadzili się w nich na modlitwie i liturgii brewiarzowej. Tam, gdzie jest to nieuniknione, należy rozważyć, w jaki sposób można wykorzystać budynki sakralne do innych celów, z pełnym jednak poszanowaniem ich charakteru.

KAI

Reklama

Kolumbia

Sąd zakazał modlitw w szkołach

Sąd w Cartagenie w północnej Kolumbii zakazał odmawiania modlitw w placówkach oświatowych na terenie miejscowej aglomeracji. W uzasadnieniu tego orzeczenia sędzia Alejandro Bonilla Aldana wyjaśnił, że „zwyczaj modlitwy nie może być powszechnym elementem kultury, a władze świeckie nie mają prawa narzucać go innym osobom, nie znając ich przekonań religijnych”.

Decyzja sądu została wydana w odpowiedzi na pozew złożony przez studenta Uniwersytetu Autonomicznego w Caribe. Wywołała liczne protesty katolików świeckich i duchowieństwa w tym południowoamerykańskim kraju. Wskazali oni, że wyrok ten podważa obowiązujące od 2007 r. prawo dopuszczające do organizowania modlitw w placówkach oświatowych. Zapowiedzieli także złożenie odwołania od tego werdyktu. Okazuje się bowiem, że kolumbijska ustawa zasadnicza gwarantuje obywatelom wolność wyznania.

KAI

Reklama

* * *

Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego, co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić.
Jan Paweł II

Reklama

Rodzice skarżą norweski Barnevernet do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

2019-07-22 17:01

Monika Książek

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wpłynęło szesnaście skarg rodziców na rząd Norwegii. Dotyczą one pogwałcenia ich prawa do poszanowania życia rodzinnego. Wszystkie odnoszą się do działań tej samej instytucji - norweskiego urzędu do spraw dzieci - Barnevernet.

Rodzice krytykują Barnevernet wskazując, że urzędnicy odebrali im dzieci w oparciu o niedostateczne podstawy, całkowicie zakazując lub radykalnie ograniczając możliwość utrzymywania z nimi kontaktu. Wśród poszkodowanych znaleźli się m.in. rodzice, którym ograniczono kontakty z dzieckiem do trzech czterogodzinnych spotkań w roku, matka, której pozwolono na kontakt z synem jedynie sześć razy w roku po dwie godziny, ojciec, któremu przyznano możliwość tylko jednego trzygodzinnego spotkania w roku z jego własnymi dziećmi, czy matka, której całkowicie zakazano kontaktów z dwójką jej dzieci, oraz ograniczono możliwość spotykania się z trzecim dzieckiem.

Rząd norweski ma teraz możliwość przedstawienia odpowiedzi na stawiane mu zarzuty, a organizacje pozarządowe są zaproszone do składania opinii prawnych przyjaciela sądu (amicus curiae) na temat zagadnień prawnych wiążących się z poszczególnymi skargami.

Instytut Ordo Iuris zamierza wystąpić do Przewodniczącego Sekcji II ETPC, która będzie rozpatrywała wspomniane skargi, z prośbą o dopuszczenie do udziału we wszystkich szesnastu postępowaniach i umożliwienie przedstawienia jego obserwacji. Prawnicy Instytutu przekażą Trybunałowi argumenty udowadniające fundamentalne znaczenie więzi z rodzicami dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz zaprezentują orzecznictwo międzynarodowe wskazujące na odebranie dzieci ich rodzicom jako środek ostateczny, który powinien mieć zastosowanie w absolutnie wyjątkowych przypadkach.

„Przyjęte do rozpoznania sprawy dają ogromne nadzieje na zmianę norweskiego systemu opieki nad dziećmi, który opiera się o założenie bezwzględnego prymatu państwa nad rodziną. Opisane w nich sytuacje stanowią przykład stosowania zupełnie nieadekwatnych środków względem okoliczności w jakich znajdują się dzieci i rodzice. W niedawnym orzeczeniu w sprawie Blondiny Jansen, Trybunał w Strasburgu wyraźnie stwierdził, że celem umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej jest ponowne zjednoczenie rodziny, a zatem należy podtrzymywać więzi emocjonalne między dzieckiem i rodzicami biologicznymi. Takie stanowisko daje podstawy do przypuszczenia, że i w tych szesnastu sprawach zapadną korzystne dla skarżących wyroki” – skomentował Bartosz Zalewski z Instytutu Ordo Iuris.

Powody odebrania dzieci rodzicom przez Barnevernet są często błahe: „przewlekłe zmęczenie” matki, niska frekwencja trzylatka w przedszkolu czy rzekome nadużywanie paracetamolu przez rodzica. Jedną z najgłośniejszych medialnie spraw pokazujących skrajnie antyrodzinną praktykę działania tego urzędu był przypadek rumuńsko-norweskiej rodziny Bodnariu, którym odebrano piątkę dzieci, z których jedno miało ledwie kilka tygodni, i umieszczono je w trzech różnych rodzinach zastępczych.

Ostatecznie Barnevernet – pod presją opinii publicznej i rządu rumuńskiego – oddał dzieci rodzicom, którzy wkrótce potem opuścili Norwegię. Obecnie rodzina Bodnariu wystąpiła ze skargą do ETPC, a swoją opinię w sprawie przedłożył również Instytut Ordo Iuris. Eksperci Instytutu przygotowują również raport opisujący z perspektywy systemowej działanie Barnevernet w kontekście międzynarodowych standardów praw człowieka.

Wcześniej reprezentowali również Norweżkę Silije Garmo, która wraz z córką otrzymała w Polsce azyl. Decyzja o jego przyznaniu wprost stwierdzała, że w Norwegii naruszono podstawowe prawa kobiety.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do francuskich skautów: nie ograniczajcie się do kontaktów wirtualnych

2019-07-23 19:18

pb (KAI/famillechretienne.fr) / Jambville

Nie ograniczajcie się do kontaktów wirtualnych - zaapelował papież Franciszek do 22 tys. francuskich skautów, zgromadzonych w Jambville koło Paryża na „wielkim jamboree” (zlocie) pod hasłem „Connecte!” (Połącz się!).

Grzegorz Gałązka

Za pośrednictwem telegramu wysłanego przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina papież przekonuje, że łączność z Chrystusem poprzez modlitwę, słuchanie słowa Bożego i sakramenty pozwala odkryć „źródło radości”, ale także „drogę prawdziwego spotkania” z innymi ludźmi.

Życzy młodym, by nie ograniczając się spotkań wirtualnych, coraz bardziej byli „budowniczymi mostów”. W ten sposób wezmą udział w budowie społeczeństwa „bardziej sprawiedliwego i bardziej ludzkiego”, zauważającego małych i ubogich.

W spotkaniu w Jambville bierze udział 22 tys. spośród 85 tys. członków głównej organizacji harcerskiej we Francji Scouts et Guides de France (SGDF).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem