Reklama

Niedziela Częstochowska

Aktualność VIII przykazania Bożego

Człowiek jest istotą obdarowaną wolną rolą i posługuje się rozumem. Rozum zaś służy rozpoznawaniu prawdy. Człowiek pragnie żyć prawdą, pragnie cywilizacji prawdy. Prawda jest czymś zasadniczym dla każdego człowieka. Dlatego wszystkie systemy społeczne powinny nie tylko w założeniach, ale i w realizacji opierać się na prawdzie.

Wszyscy powinniśmy kąpać się w prawdzie. Ma ona bowiem siłę życiodajną i wyzwalającą, ożywiającą wszelaką działalność człowieka. Gdy mówimy o potrzebie cywilizacji miłości, która daje życie, musimy wiedzieć, że nie będzie jej, jeżeli nie będzie cywilizacji prawdy.

Mimo że wszyscy zgadzamy się z powyższym, zauważamy, iż jesteśmy osaczeni manipulacją, fałszem, kłamstwem. Ma to również odniesienie do pracy dziennikarskiej, co jest szczególnie groźne, gdyż oddziałuje na dużą część społeczeństwa. Czynione jest to często z prawdziwym artyzmem i bez zająknięcia, ośrodki piarowskie poszukują wciąż nowych sposobów pokazywania rzeczywistości w takim świetle i takich barwach, by osiągnąć zamierzone cele, a niektórzy mówią żartobliwie, że czasem dziennikarze kłamią tak, jak oddychają. Prawda nie jest dla nich priorytetem, ważne są osiągnięcia, pieniądze, władza.

Reklama

I w ten sposób jesteśmy świadkami okradania z prawdy nieraz całych narodów. Jakże wielu ludzi pracuje dla kłamstwa i fałszu, czyli dla cywilizacji śmierci. Oczywiście, często jest to nazywane pięknie „dyplomacją”, czasem wiąże się po prostu z przemilczaniem pewnych informacji, czyli z zamierzonymi niedopowiedzeniami, manipulacją informacją, ale wszystko to są precyzyjne narzędzia kłamstwa i fałszu. W ekonomii tego typu czynności określa się mianem korupcji i jest to dość łatwe do uchwycenia oraz ukarania. Gorzej jest na polu mediów – fałszowanie prawdy jest nagminne i trudno wykrywalne.

Trzeba nam zatem domagać się, by w naszym życiu publicznym, politycznym, kulturalnym, akademickim panowała troska o przekaz prawdy, o uczciwość wewnętrzną. Pamiętajmy, że troska o życie w prawdzie jest ujęta nawet w VIII przykazaniu Dekalogu: „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”. Przez stosowanie bowiem metod kłamstwa i fałszu krzywdzi się ludzi, a życie społeczne doprowadza do rozchwiania. Jest to po prostu kradzież prawdy. Nie wolno okradać ludzi z tego, co niejako z natury im się należy.

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Europy „is cool”

Krzysztof Daukszewicz śpiewał, że najlepiej strajkować na wiosnę. Kapłani KOD-u albo nie słyszeli tej piosenki, albo są w depresji, albo wiedzą, że już wkrótce odtajnią się utajnione akta IPN-u i mleko się rozleje. Pędzą zatem, mimo że mróz, na pochody w obronie demokracji. Wszystko przez Węgry, no i PiS. W jednym z periodyków autor wypunktowuje wydarzenia, w których Węgrzy stanęli solidarnie przy swoim premierze, ale to nie przedarło się przez „demokratyczne” media. Nie poinformowano nas np. o słowach abp. Márfiego, który w odpowiedzi na atak na Węgry ze strony wpływowego teologa protestanckiego Baera napisał: „Wiktor Orban ma problemy w pierwszym rzędzie nie z Unią Europejską, lecz międzynarodowym, wielkim kapitałem, którego właściciele tkwią na Wall Street i których po prostu zwiemy «Ameryką». To nazwanie jest oczywiście błędne: dolar i jego panowie i słudzy nie mają ojczyzny ani narodowości. To są obywatele kosmosu, kosmopolici w najgorszym znaczeniu tego słowa, którzy marzą o zagarnięciu całego świata”.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

[ TEMATY ]

rząd

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Kontrowersje wokół działań Sá Fernandesa pojawiły się po ujawnieniu kosztów organizacji ŚDM, które mają przekroczyć 160 mln euro. Szczególne wątpliwości co do uczciwych szacunków kosztów wydarzenia pojawiły się po ujawnieniu informacji, że ponad 90 proc. kontraktów na inwestycje w ramach ŚDM zostało zawartych bez wcześniejszych przetargów, zaś koszt głównego ołtarza tej imprezy może w sumie przekroczyć kwotę 5 mln euro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję