Reklama

Głos z Torunia

W drodze na ŚDM

Toruń tańczy dla Jana Pawła II

Piątkowy wieczór w Toruniu. Rynek Staromiejski. Wśród ulicznego gwaru dają się słyszeć radosne dźwięki. Na środek, obok ratusza, wychodzą młodzi ubrani na biało. Kim są? Po co przyszli? Chcą tańczyć dla Jezusa i dla św. Jana Pawła II

Wkrótce potem dołączają do nich inni młodzi ludzie, którzy przyszli, aby świętować urodziny Papieża Polaka. Może wielu z nich już go nie pamięta, ale niewątpliwie dla większości z nich jest on wzorem, autorytetem naszych czasów.

Ręce na ramiona i hop do góry! Wspólnota ludzi wierzących! Communio! Czy nie tego uczył nas Ojciec Święty? Tam, gdzie wspólnota, tam mieszka i Bóg. Nasz dobry Bóg. To On wszystko pięknie zaplanował. Wbrew prognozom nie padał deszcz. Wbrew sceptykom – przyszło nas kilkuset!

Taniec podoba się Bogu

Fishmob – Cała Polska tańczy dla Jana Pawła II to lednicka wersja spontanicznego tańca Flashmob odbywającego się w blisko 50 miastach Polski. Podczas dotychczasowych pięciu edycji tłumy ludzi spotykały się na placach i ulicach kilkudziesięciu miast, aby tańcem i muzyką zaznaczyć pamięć o św. Janie Pawle II, któremu bliska była idea spotkań młodych Lednica 2000. Z tego powodu data akcji Fishmob jest zawsze zbliżona do rocznicy jego urodzin – 18 maja. W Toruniu Fishmob odbył się 20 maja i miał także przygotować do entuzjastycznego przeżywania ŚDM w Krakowie. Młodzież tańczyła do pieśni lednickich i oficjalnego hymnu ŚDM – „Błogosławieni miłosierni”.

– Dla mnie taki Fishmob to coś wspaniałego – mówiła Laurine, kilkukrotna uczestniczka ŚDM. – Spotykając się w środku miasta, na Starówce, mogliśmy pokazać, że jesteśmy chrześcijanami i kochamy Boga, chwaląc Go i tańcząc dla Niego. Obserwowałam ludzi, którzy stali obok. Początkowo się nam niepewnie przyglądali, a już za chwilę tańczyli z nami. Jest to, według mnie, radosna wersja nowej ewangelizacji, która nie przez słowa, ale przez gesty, taniec i radość pozwala pokazać, że Jezus jest Panem.

Kornel, który brał udział także w piątkowych warsztatach tańców lednickich, przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który zapytany przez dziecko, czy tańcem można chwalić Pana, odpowiedział, że jak najbardziej i to się Mu podoba. Kornel dodał: – Zaskoczyła mnie otwartość na tańce, które są w pewnym sensie formą modlitwy. Takimi akcjami jak Fishmob można przygotować ludzi do wyjazdu na Lednicę albo, co najważniejsze, na ŚDM. Karolina z kolei była zaskoczona liczbą osób i otwartością na chrześcijańską radość.

Reklama

Bóg jest blisko

Roztańczona grupa udała się następnie do parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana W. Frelichowskiego, gdzie odbywał się comiesięczny Wieczór Chwały. Uwielbienie prowadzone przez wspólnotę Posłanie zgromadziło po raz kolejny ogromną liczbę młodzieży, która mimo trwających w Toruniu juwenaliów, zechciała spotkać się z Bogiem i drugim człowiekiem właśnie podczas Wieczoru Chwały.

Czy takie wieczory są potrzebne? Odpowiedzi, z jakimi można było się spotkać, były niemal jednogłośne: Tak, są potrzebne! – Zbliżają nas do Jezusa i pozwalają doświadczyć radosnego chrześcijaństwa – mówiła Karolina. Kornel podkreślił, że takie spotkania pomagają mu nawiązać i umocnić więź z Bogiem. Zaznaczył, że brakowało mu podczas spotkania Eucharystii. Nic straconego. Kolejny Wieczór Chwały odbędzie się 17 czerwca w kościele akademickim pw. Ducha Świętego w Toruniu. Rozpocznie się Mszą św. w intencji ŚDM o godz. 19. Zapraszamy także na Światowe Dni Młodzieży w diecezji: 20-24 lipca i Krakowie 25-31 lipca! Bądźmy razem!

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sukces młodych tancerek

Niedziela sandomierska 37/2016, str. 8

[ TEMATY ]

festiwal

taniec

Archiwum autora

KIK z Pysznicy w Bułgarii

KIK z Pysznicy w Bułgarii

Zespół Taneczny KIK działający przy Domu Kultury w Pysznicy zajął pierwsze miejsce w kategorii formacji podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży „My – XXI wiek”, który odbywał się w Słonecznym Brzegu w Bułgarii. W zajęciach zespołu biorą udział dzieci i młodzież w wieku 6-15 lat, które zapoznają się z techniką tańca współczesnego. Zespół powstał w 2000 r. Od 2008 r. jego instruktorem prowadzącym jest Teresa Świdecka-Węglarz, która niezmiennie pracuje nad rozwojem artystycznym podległej jej ekipy. Opracowuje układy choreograficzne z elementami show dance jazz, Broadway jazz, funky jazz, a także modern i acro. Jak można przeczytać na stronie internetowej gminy Pysznica opisującej zespół: „Praca z uczestnikami zajęć oparta jest na kształtowaniu świadomości własnego ciała, koordynacji ruchowej, orientacji przestrzennej, a także wyobraźni i dyscypliny niezbędnej dla pracy zespołowej. Nasz zespół reprezentuje gminę Pysznica i powiat stalowowolski na festiwalach i przeglądach tanecznych w województwie podkarpackim oraz imprezach ogólnopolskich. Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia. Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury zespół został uhonorowany nagrodą w kategorii «Animator Kultury 2013». Ogromnym sukcesem, którym zespół może się poszczycić, jest udział w Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, gdzie zakwalifikował się do ścisłego finału spośród 108 formacji tanecznych z kraju i zagranicy”.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

2022-12-03 10:40

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

pomoc dla Ukrainy

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Paczki świąteczne to jedna z najnowszych inicjatyw pomocy dla Ukrainy. Już wcześniej pomoc była niesiona nie tylko potrzebującym na terenie Ukrainy, ale również uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w innych państwach. Teraz kolejne wsparcie przygotowano w Parafii św. Klemensa na Warszawskiej Woli, gdzie działa Rada 17050 Zakonu Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję