Reklama

Głos z Torunia

Żyć przebaczeniem

Niedziela toruńska 24/2016, str. 1, 4

[ TEMATY ]

Taize

Łukasz Jaskólski

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych podczas 6. Spotkania Młodych Taize w Grębocinie

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych podczas 6. Spotkania Młodych Taize w Grębocinie

Setka młodych osób wzięła udział w szóstym Spotkaniu Młodych Taizé w podtoruńskim Grębocinie. Tematem spotkania było hasło Roku Jubileuszowego „Miłosierni jak Ojciec”. Wśród uczestników, którzy przybyli z różnych stron Polski, obecni byli wolontariusze reprezentujący braci ze Wspólnoty z Taizé – Meksykanin Carlos i Holender Marnix.

Hala sportowa Zespołu Szkół nr 2 w Grębocinie nie różni się od innych takich obiektów. Na co dzień wypełniają ją odgłosy odbijania piłek, podskoków, śmiechu dzieci i poleceń nauczycieli. Jednak od kilku lat na jeden z majowych weekendów milkną dźwięki gier i zabaw sportowych, a sala gimnastyczna zamienia się w halę modlitwy. Centralne miejsce zajmuje 2-metrowy krzyż, dookoła palą się świece i lampiony, a setka młodych trwa w modlitewnym skupieniu.

W hali pomarańczowym kolorem odznaczają się koszulki, na których widnieją słowa: „Odważ się na miłosierdzie. Żyj przebaczeniem”. Autorem tych zdań jest br. Alois, przeor Wspólnoty z Taizé. To właśnie modlitwa braci z Taizé, którzy od wielu lat przyjmują u siebie młodzież z całego świata, oraz organizowane przez nich Europejskie Spotkania Młodych zainspirowały wywodzącą się z Grębocina wspólnotę „Słowo Życia”, obchodzącą w tym czasie 10-lecie powstania, do zorganizowania grębocińskiego Spotkania Młodych.

Reklama

W tym roku spotkanie odbywało się w dniach 26-29 maja. Rozpoczęło się w uroczystość Bożego Ciała. Po wieczornej Mszy św., procesji eucharystycznej i modlitwie uwielbienia młodzi udali się na noclegi. Mieszkańcy grębocińskiej parafii co roku z ogromną gościnnością przyjmują pielgrzymów. Podczas kolejnych dwóch dni uczestnicy spotkania trzy razy dziennie gromadzili się na modlitwie, w której prowadziły ich pieśni z Taizé. Te proste utwory, których specyfika polega na powtarzanym po wielokroć jednym wersie, pomaga się wyciszyć, wejść w głębię modlitwy. W ciągu dnia program obejmował konferencje biblijne dotyczące miłosierdzia, rozmowy w grupach, spotkania z ciekawymi ludźmi. W piątek wieczorem odbyła się adoracja krzyża, w sobotę natomiast odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Ten dzień zakończył się bardzo widowiskowo – udziałem w plenerowym spektaklu „Laudato Si – Święto Stworzenia”. Ostatni dzień spotkania, czyli niedziela, miał bardzo rodzinny wymiar. Po porannej Eucharystii młodzi wraz z goszczącymi ich rodzinami wzięli udział w radosnym pikniku. Trudno powiedzieć, co było jego największą atrakcją – wspólne tańce czy rozgrywany w zasadzie bez zasad wesoły mecz siatkówki.

Radosnym niedzielnym świętowaniem zakończył się modlitewny weekend i młodzież w pomarańczowych koszulkach opuściła Grębocin. Wielu z nich wybierze się na ŚDM do Krakowa, część na Europejskie Spotkanie Młodych Taizé w Rydze. Z radością powrócą też za rok do Grębocina.

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aby świat uwierzył

Niedziela toruńska 31/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

młodzi

Taize

www.spotkaniegrebocin.pl

Od lat młodzi chrześcijanie z całego świata gromadzą się w tej małej burgundzkiej wiosce na wspólnej modlitwie i poszukiwaniu dróg zaufania do Boga i ludzi. Spotkania te możliwe są dzięki życzliwemu przyjęciu przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé, w której ponad 100 braci z 30 krajów świata ukazuje, że jedność chrześcijan jest nie tylko konieczna, ale także możliwa.

CZYTAJ DALEJ

Kierowniczka z IKEI uniewinniona; zapadł prawomocny wyrok

2022-12-06 18:26

[ TEMATY ]

Ikea

pixabay.com

Sąd Okręgowy w Krakowie w postępowaniu apelacyjnym podtrzymał wyrok sądu rejonowego, który uniewinnił Katarzynę N. oskarżoną o dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu jednego z pracowników. Wyrok jest prawomocny. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie wyklucza skierowania kasacji.

Chodziło o zwolnienie pracownika, który na wewnętrznym forum firmy zamieścił wpis krytykujący środowiska LGBT.

CZYTAJ DALEJ

Koncert organowy w Bazylice św. Elżbiety [Zaproszenie]

2022-12-07 19:38

Archiwum organizatorów

Fundacja Kultura Brzmienia we współpracy z miastem Wrocław oraz parafią św. Elżbiety we Wrocławiu zapraszają na kolejny koncert w ramach II edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Brzmienie Fest” .

Wystąpią Zuzanna i Maciej Batorowie – małżeński duet organowy ze Świdnicy. Koncert odbędzie się w piątek, 9 grudnia o godz. 19 w Bazylice św. Elżbiety. Wstęp jest bezpłatny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję