Reklama

Niedziela w Warszawie

Nowi kapłani w Roku Miłosierdzia

Ciągły kontakt z Bogiem i intensywne życie modlitewne jest kluczem do szczęśliwego kapłaństwa – powiedział abp Henryk Hoser podczas Mszy św., w trakcie której sakrament święceń kapłańskich przyjęło 6 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Uroczystość odbyła się katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana, w dzień wspomnienia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. – Najświętsza Maria Panna jest matką kapłanów. Bądźcie zawsze z Nią w codziennym kontakcie. Proście o radę, mądrość i dary Ducha Świętego – mówił w homilii abp Hoser.

Reklama

Wcześniej Kaznodzieja przypomniał, że sakrament kapłaństwa jest namaszczeniem Ducha Świętego, który upodabnia kapłanów do Chrystusa, aby mogli działać w Jego zastępstwie.

Hierarcha omówił też najważniejsze funkcje, jakie księża pełnią w Kościele. A także odniósł się do obecnych wyzwań, które stoją przed duszpasterzami. – Przed wami świat bardzo trudny.

Co 5 lat pojawia się nowa mentalność, nowy typ zachowań – powiedział abp Hoser i zaapelował do kapłanów, aby czytali znaki współczesnych czasów. – Bądźcie mistrzami twórczego duszpasterstwa, umiejącego znaleźć wszystkie te nisze, do których jesteśmy powołani.

Reklama

W tym kontekście abp Hoser wymienił dzieci, młodzież oraz małżeństwa. Te ostatnie dotyka niespotykany wcześniej kryzys. Hierarcha przypomniał statystki, z których wynika, że co trzecie małżeństwo w naszym kraju rozpada się co – jak powiedział Kaznodzieja – jest tragedią dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci z rozbitych małżeństw.

– Dzisiejsi kapłani zapamiętają, że otrzymali sakrament kapłański w Roku Miłosierdzia. Niech zatem ten rok będzie dla nich inspiracją, bo oni mają to miłosierdzie zalecone, żeby je świadczyli. Bo kapłaństwo jest posługą miłosierdzia do wszystkich, którzy tego miłosierdzia oczekują – podkreślił w homilii abp Hoser.

Razem z ordynariuszem diecezji Mszę św. koncelebrowali: rektor, profesorowie i wychowawcy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz proboszczowie nowo wyświęconych kapłanów.

* * *

Piotr Domański: parafia św. Stanisława BM w Siennicy, diec. warszawsko-praska, lat 24

Marcin Dominiczak: parafia Matki Bożej Dobrej Rady w Warszawie-Miedzeszynie, diec. warszawsko-praska, lat 40

Grzegorz Waldemar Harasim: parafia Opatrzności Bożej w Warszawie, archidiecezja warszawska, lat 29

Sebastian Lis: parafia Matki Bożej Anielskiej w Warszawie-Radości, diec. warszawsko-praska, lat 26

Tadeusz Franciszek Siewko: parafia św. Łucji w Warszawie-Rembertowie, diec. warszawsko-praska, lat 26

Dawid Tadeusz Więcek: parafia św. Jana Chrzciciela w Pilźnie, diec. tarnowska, lat 28

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bielsko-Biała: 6 stycznia sakra i ingres nowego biskupa

[ TEMATY ]

biskup

Bielsko‑Biała

święcenia

Tadeusz Warczak

Sakra biskupia i ingres do katedry w Bielsku-Białej ks. prałata Romana Pindla, mianowanego przez papieża Franciszka nowym biskupem bielsko-żywieckim, odbędzie się w poniedziałek 6 stycznia 2014 roku o godz. 15.00 w bielskiej katedrze św. Mikołaja – poinformowała Diecezjalna Kuria w Bielsku-Białej.

CZYTAJ DALEJ

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

2021-09-15 13:30

[ TEMATY ]

komisja

KAI

Dominikanin Paweł M. krzywdził osoby dorosłe, które traktowały go jako swego przewodnika duchowego - stwierdza Komisja Ekspercka w ogłoszonym dziś raporcie. Zwraca też uwagę, na zaniedbania, jakich w ciągu wielu lat dopuścili się w tej sprawie dominikańscy przełożeni - zwłaszcza o. Maciej Zięba - choć pokrzywdzeni wielo­krotnie zwracali się do nich o elementarną sprawiedliwość.

Komisja, złożona z niezależnych ekspertów, została powołana w kwietniu 2021 r. przez Prowincjała Polskiej prowincji Dominikanów, o. Pawła Kozackiego OP. Celem Komisji było zbadanie działań dominikanina Pawła M. oraz reakcji Instytucji Prowincji w jego sprawie - aż do dzisiaj - wobec wydarzeń w duszpasterstwie dominikanów, sięgających swoimi początkami roku 1997. Dziś podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KAI przedstawiono wyniki prac Komisji Eksperckiej, której przewodniczy Tomasz Terlikowski.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent w rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego: trudno uwierzyć, że 50 lat temu były tu ruiny (krótka)

2021-09-16 19:08

[ TEMATY ]

Warszawa

prezydent

Zamek Królewski

Wikipedia

Trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tu morze ruin; podziękowania dla tych, którzy dbają o to jedno z najważniejszych świadectw naszej kultury, są absolutnie zasadne - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 50 rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

"To niezwykle ważne, jedno z najważniejszych świadectw naszej wielkiej historii, naszej tradycji, naszej kultury" - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas uroczystości jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. "Kiedy się tu wchodzi, to nie ma wątpliwości, że podziękowanie i nagrodzenie tych, którzy na co dzień dbają o tę niezwykłą spuściznę, jest absolutnie zasadne. Zamek prezentuje się pięknie. Kiedy patrzymy na niego dzisiaj, to trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tutaj tylko morze ruin" - podkreślił prezydent.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję