Reklama

Niedziela Częstochowska

Wymodlone powołanie

29 maja 2016 r. już na stałe zapisze się w annałach parafii pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Wierzchowisku. Tego bowiem dnia parafia, powołana do istnienia blisko 19 lat temu, doczekała się Mszy św. prymicyjnej pierwszego w jej dziejach parafianina – o. Savio Dawida Folcholca OSPPE

Niedziela częstochowska 25/2016, str. 3

[ TEMATY ]

Msza św.

Tomasz Skowronek/Studio Rezonans

Msza św. prymicyjna pierwszego parafianina – o. Savio Dawida Folcholca OSPPE

W pracochłonne przygotowania – co podkreśla gospodarz parafii ks. Marek Jachna – zaangażowało się wielu parafian, nikt nie odmówił pomocy. Jakżeby inaczej. Wszyscy tu znają rodzinę Folcholców. Oprawa uroczystości, i to nie tylko liturgiczna, musiała być więc wyjątkowa. Spisali się i ministranci, i chór parafialny, i grupa adoracji Najświętszego Sakramentu, i przygotowujący wystrój kościoła oraz prezentację multimedialną.

Chłopak z ul. Długiej

O. Savio to jeden z siedmiu diakonów paulińskich, którym dzień wcześniej, tj. 28 maja, w Bazylice Jasnogórskiej święceń kapłańskich udzielił metropolita częstochowski – abp Wacław Depo. Uroczystość prymicyjną poprzedziła procesja z domu rodzinnego przy ul. Długiej.

W kościele przygotowano krótki pokaz zdjęć ilustrujących dzieciństwo i młodość o. Savio – ucznia Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku i Gimnazjum w Czarnym Lesie, moment, gdy jako 7-letni chłopiec stanął przy ołtarzu jako ministrant, co miało się okazać prorocze. Nie zabrakło też tych ukazujących życie zakonne – nowicjat pauliński w Leśniowie, naukę w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Paulinów na Skałce w Krakowie, śluby wieczyste, przyjęcie święceń diakonatu i prezbiteratu. – Moja śp. babcia modliła się w intencji powołań w naszej parafii – zwrócił się we słowie wstępnym do zgromadzonych o. Savio. – Pewnie nie przypuszczała wówczas, że przyjdzie ono na jej wnuka. Czując wsparcie modlitewne w trakcie lat formacji, jako że w parafii trwa nieustanna modlitwa w intencji powołań, stwierdził też: – To powołanie jest wymodlone przez was. Za to wam dziękuję.

Reklama

Prawdziwy świadek

– Dzisiejsza uroczystość przede wszystkim stawia nas w prawdzie przed Panem Bogiem i postawie wdzięczności wobec powołania kapłana w waszej parafii – mówił w homilii o. Robert Dziewulski OSPPE z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Łęczeszycach. Nawiązując zaś do Ewangelii, traktującej o uzdrowieniu sługi setnika (por. Łk 7, 1-10), zwrócił się bezpośrednio z przesłaniem do prymicjanta: – Jezus Chrystus pragnie, abyś był Jego prawdziwym świadkiem, żebyś miał wiarę taką, jaką miał setnik. Abyś miał serce pełne miłości, radości nie tylko dla rodziny, ale do tych wszystkich, którzy będą do ciebie przychodzili. Byś był tym, który będzie im okazywał miłość, tę, która jest od Jezusa Chrystusa, Tego, który nie odrzuca nikogo, przygarnia każdego, nie wchodzi w kompromisy – podkreślił. – I choć na tej drodze zapewne przyjdą trudności, bo uczeń Chrystusa nie ma innej drogi jak droga krzyżowa, to jeśli będziesz mieć wiarę, Bóg cię przez wszystko przeprowadzi, da ci siłę, byś był Jego świadkiem – zaznaczył.

Świeć światłem Chrystusa

Nim nastąpiły nieodzowne w takich razach podziękowania i życzenia, bo jakże inaczej wyrazić radość, o. Savio poświęcił ufundowany przez jego rodziców – Ewę i Wiesława w dowód wdzięczności Panu Bogu za powołanie syna witraż z wizerunkiem św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulińskiego, w którego uroczystość 15 stycznia paulini odnawiają swoje śluby zakonne. Jako pierwszy głos zabrał Ksiądz Proboszcz, po nim przemawiali: w imieniu dyrekcji, pracowników i uczniów szkoły w Wierzchowisku katechetka Katarzyna Gawłowska, przedstawiciele Rodziny Różańcowej, w tym róży, do której należą rodzice prymicjanta, mieszkańców miejscowości, rodzin Domowego Kościoła, Liturgicznej Służby Ołtarza. Anna Dziewior w mieniu całej wspólnoty parafialnej z Wierzchowiska, Woli Hankowskiej i Woli Kiedrzyńskiej oraz chóru i grupy adoracyjnej w darze przekazała o. Savio świecę z wizerunkiem Pani Jasnogórskiej, z wypisaną na niej datą Mszy św. prymicyjnej, życząc m.in.: – Świeć światłem Chrystusa, nie ulegaj rutynie, bo człowiek dziś najbardziej potrzebuje miłości, a – jak powiedział w 1983 r. św. Jan Paweł II – wy, paulini, jesteście szafarzami miłości.

Na uroczystości byli obecni bracia i ojcowie paulini, kapłani, w tym ks. prał. Zdzisław Hatlapa, „patriarcha tych okolic”, jak zauważył ks. Jachna, dziękując im za przybycie na jego ręce, rodzina, przyjaciele i wierni. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni otrzymali prymicyjne błogosławieństwo.

Reklama

Pierwszą placówką duszpasterską o. Savio będzie Toruń – parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

2016-06-15 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stolica: Msza św. w przeddzień 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Z udziałem przedstawicieli władz państwowych oraz uczestników Powstania Warszawskiego w piątek, przeddzień 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, rozpoczęła się msza św. w stołecznej Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

We mszy, której przewodniczy biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, biorą udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, minister obrony Mariusz Błaszczak, prezes PiS Jarosław Kaczyński, uczestnicy Powstania Warszawskiego oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich.

PAP

PAP

Oficjalne obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w czwartek. W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotkali się z powstańcami warszawskimi. Głowa państwa wręczyła uczestnikom powstania ordery i odznaczenia państwowe.

PAP

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.(PAP)

autorki: Daria Porycka, Magdalena Gronek

dap/ mgw/ dki/

CZYTAJ DALEJ

Projekt rozporządzenia o podwyżkach dla nauczycieli skierowany do konsultacji

2020-08-04 15:51

[ TEMATY ]

nauczyciel

nauczyciele

stock.adobe.pl

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski skierował we wtorek do opiniowania i konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli, zakładający podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli od 1 września tego roku.

Załącznikiem do projektu rozporządzenia jest tabela, w której podane są wysokości 12 stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Uwzględnione są wszystkie cztery stopnie awansu zawodowego nauczycieli, tj. stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany, oraz trzy poziomy wykształcenia.

Najliczniejsza grupa nauczycieli to osoby z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym. W tabeli podano, że w tej grupie wynagrodzenie nauczyciela stażysty od 1 września wynosić ma 2949 zł brutto (oznacza to wzrost o 167 zł brutto), nauczyciela kontraktowego – 3034 zł brutto (wzrost o 172 zł brutto), nauczyciela mianowanego – 3445 zł brutto (wzrost o 195 zł brutto) i nauczyciela dyplomowanego – 4046 zł brutto (wzrost o 229 zł brutto).

Zgodnie z ustawą budżetową na 2020 r. płace nauczycieli mają wzrosnąć o 6 proc. od września tego roku. W tzw. ustawie okołobudżetowej zapisano, że nauczyciele mają otrzymać podwyżkę nie później niż do 30 września 2020 r., z wyrównaniem od 1 września. W związku z zaplanowaną podwyżką zwiększona została subwencja oświatowa – wynosi 49 mld 835 mln 775 tys. zł, jest wyższa od ubiegłorocznej o 6,2 proc. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Wieliczka: koronawirus w klasztorze ojców franciszkanów

2020-08-04 20:23

[ TEMATY ]

koronawirus

franciszkanie.pl

"Jeden z naszych ojców przebywa w szpitalu z powodu zarażenia koronawirusem" - piszą na stronie internetowej i w mediach społecznościowych franciszkanie z klasztoru w Wieliczce. Kościół, w którym znajduje się m.in. cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej, został zdezynfekowany.

Jeden z zakonników trafił do szpitala, a czterech innych objęto kwarantanną. Bracia objęci kwarantanną mieszkają w odosobnionej części klasztoru, zaś pozostali, którzy pełnią posługę w kościele, mieszkają w Liceum Franciszkańskim z oddzielnym wejściem, kuchnią i refektarzem, i nie mają kontaktu ze współbraćmi objętymi kwarantanną.

Kościół został poddany dezynfekcji. Msze św. i nabożeństwa są sprawowane przez tych kapłanów, którzy byli w ostatnim czasie na urlopie i nie mieli styczności z pozostałymi, przebywającymi do tej pory w klasztorze.

Franciszkanie apelują, aby przed wejściem do świątyni zakładać maski i dezynfekować dłonie. Osoby, które w ostatnim czasie miały bezpośredni kontakt z chorym o. Arturem, winny zgłosić się do wielickiego sanepidu.

"Informujemy również, że współbracia objęci kwarantanną nie mają żadnych objawów choroby i czują się dobrze. Będą przebywać w klasztorze przez dwa tygodnie bez możliwości kontaktu z innymi" - dodają zakonnicy, zawierzając Matce Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki przebywającego w szpitalu kapłana oraz braci objętych kwarantanną.

Franciszkanie w Wieliczce są kustoszami sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, która otaczana jest czcią przez mieszkańców miasta, zwłaszcza górników. Tutaj spoczywa również sługa Boży Alojzy Kosiba. Zakonnicy prowadzą także w Wieliczce liceum ogólnokształcące.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję