Reklama

Drogowskazy

Kongres Polska Wielki Projekt

Niedziela Ogólnopolska 25/2016, str. 3

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. inf. Ireneusz Skubiś – ciagle obecny w rzeczywistości Kościoła i Ojczyzny

W Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim w Warszawie w dniach 10-12 czerwca br. spotkało się wielu ciekawych prelegentów i zainteresowanych kongresem osób z patriotycznych kręgów gospodarczych, kulturalnych i biznesowych. Jego organizatorem była Fundacja Polska Wielki Projekt oraz Instytut Inicjatyw Publicznych, Ośrodek Myśli Politycznej, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej i Młodzi dla Polski. Byliśmy uczestnikami na wskroś nowoczesnej refleksji patriotycznej, jakże innej niż odbywające się w telewizji kłótliwe przekomarzania się o sprawy naświetlane często sztucznie, z których praktycznie nic nie wynika. Z wielką uwagą wysłuchaliśmy podczas pierwszego dnia kongresu kompetentnego, strategicznego w jakimś sensie, wykładu wicepremiera Mateusza Morawieckiego, którego istotą była podmiotowość naszego państwa. Mówca stwierdził, że „fundamentalne prawa związane z istnieniem Unii Europejskiej służą państwom silniejszym”, co stawia pod znakiem zapytania lojalność i solidarność ze strony wszystkich narodów europejskich, zwłaszcza że w działaniach unijnych nie zauważamy spójności. Wicepremier powiedział, iż „jesteśmy w miejscu, w którym mamy szansę tę podmiotowość odzyskać”, ale „jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji”, nie dysponujemy bowiem właściwymi mechanizmami – kraje zdecydowanie silniejsze starają się przedłużyć swoją dominację. Premier mówił o swobodzie przepływu osób, towarów, kapitału i usług w UE, która wspiera rozwój gospodarczy krajów bogatych. Swoboda dotycząca przepływu usług, która mogłaby być przydatna polskiemu przedsiębiorcy, niestety, nie działa.

Kongres Polska Wielki Projekt zwrócił uwagę na potrzebę odwagi w strategii kształtowania życia politycznego i społecznego w naszym kraju. Podejmowano wprawdzie pewne działania dotyczące poprawy życia obywateli, ale działo się to dzięki funduszom unijnym. Brak natomiast rodzimej podstawy rozwojowej, brakuje elit politycznych na miarę tych, które w 20-leciu międzywojennym doprowadziły Polskę do rozkwitu gospodarczego i politycznego. Nie może być Polski A, B, C, należy zadbać o dobro wszystkich obywateli. Potrzeba polityki odważnej, mądrej, kompetentnej i sprawiedliwej, działającej na wszystkich płaszczyznach – gospodarki, kultury, wychowania, nauki.

Reklama

Tematów kongresowych było wiele – wypowiadali się m.in. wicepremierzy Piotr Gliński, Jarosław Gowin – dominowało dążenie do podmiotowości Polski w Europie. W tym duchu wręczone zostały również dwie ważne nagrody: Honorową Nagrodę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi wręczał Jarosław Kaczyński, a medal „Odwaga i Wiarygodność” dla prof. Rogera Scrutona przekazywali prezydent Andrzej Duda i marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

2016-06-15 11:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: pożar zabytkowego kościoła

2020-08-04 15:40

[ TEMATY ]

pożar

Hiszpania

twitter.com

Wciąż badane są przyczyny pożaru, który wybuchł w najstarszej świątyni w hiszpańskiej Plasencii. Ogień poważnie uszkodził XVI-wieczny ołtarz, którego autorem jest Luis de Morales, zwany El Divino. „Nie wykluczamy, że było to podpalenie” - mówi burmistrz Fernando Pizarro.

Widok kłębów czarnego dymu i płonących drzwi kościoła św. Marcina w Plasencii był wielkim szokiem dla sąsiadów i turystów. Miasteczko leży 250 km na południowy zachód od Madrytu. Ogień trawił bezcenny zabytek miasta – XIII-wieczny późnoromański kościół. Na miejsce natychmiast przyjechał burmistrz Fernando Pizarro oraz bp José Luis Retana. Pożar wybuchł wewnątrz kościoła w niedzielę po południu. Tylko dzięki szybkiej akcji strażaków ołtarz, którego autorem jest XVI-wieczny malarz Luis de Morales, nie spłonął, choć został poważnie uszkodzony.

Wśród przyczyn pożaru wymienia się zwarcie elektryczne, ale „nie jest wykluczone, że został spowodowany”, mówi Fernando Pizarro, burmistrz Plasencii. Wiadomo, że zaczął się przy północnych drzwiach kościoła, które od lat są zamknięte. Niektórzy obawiają się, że może chodzić o naśladowanie podpaleń we Francji. W Hiszpanii też są lewackie grupy, które chętnie podkreślają, że „najlepszy Kościół to ten, który świeci”, czyli płonie. „Jest wiele pytań o przyczynę pożaru i jego skutki” - podkreśla ks. Jacinto Núñez, wikariusz generalny diecezji Plasencia. „Spłonięcie ołtarza byłoby nieodwracalną stratą. Uspakaja nas jednak fakt, że jego odzyskanie jest możliwe” - mówi Fernando Pizarro.

CZYTAJ DALEJ

W modlitwie i deszczu - [40. PPW - dzień 2] [RELACJA]

2020-08-04 20:41

Michalina Stopka

Mimo padającego deszczu, pielgrzymi grup 1 - pokutnej i 18 - karmelitańskiej z uśmiechem na twarzach, a jednocześnie w skupieniu modlitewnym przemierzali kolejne kilometry, aby przedłużyć “Sztafetę do Maryi”.

Pierwszym punktem dnia była Msza św. w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

Więcej tutaj

Następnie pielgrzymi udali się na trasę w kierunku Boleścina. Był to najtrudniejszy odcinek, dzisiejszej drogi. Spowodował to padający deszcz. Podczas tego etapu konferencję wygłosił ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, przewodnik gr. 1. Na pierwszym postoju, w miejscowej kaplicy pielgrzymi odmówili z Liturgii Godzin, Godzinę Czytań

GALERIA ZDJĘĆ nr 1

Niestety z powodu problemów technicznych, nie udało się nam zarejestrować konferencji.

Na drugim etapie z Boleścina do Jaksonowic przewidziany był etap ciszy oraz konferencja o. Krzysztofa Piskorza, karmelity bosego, przewodnika gr. 18. Na postoju, w kościele pielgrzymi odmówili Modlitwę Południową z Liturgii Godzin.

GALERIA ZDJĘĆ nr 2

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję