Reklama

Wiara

Msza św. chroni przed śmiercią

Medycyna potwierdziła to, o czym teologia wie już od dawna. Według prestiżowych badań medycznych, udział w życiu religijnym nie tylko prowadzi do życia wiecznego, lecz także aż o 33 proc. wydłuża życie człowieka na ziemi

Niedziela Ogólnopolska 26/2016, str. 23

[ TEMATY ]

Msza św.

Bożena Sztajner/Niedziela

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, którzy przeprowadzili bardzo wnikliwe, trwające aż 16 lat badania. Przeanalizowali dane na temat stylu życia 74 534 kobiet, które w latach 1992 – 2012 brały udział w Nurses’ Health Studies. Wszystkie badane kobiety były w roku 1992 wolne od chorób krążenia i nowotworów. Uczestniczki badania odpowiadały na pytania dotyczące diety i zdrowia, a także udziału w obrzędach religijnych. Okazało się, że u kobiet, które brały udział w życiu religijnym, stwierdzono o 33 proc. mniejsze ryzyko zgonu.

– Od dawna mówię wiernym, że Pan Jezus uzdrawia. Teraz potwierdzają to nauki medyczne – mówi „Niedzieli” ks. Sławomir Abramowski, proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II w Warszawie i jednocześnie lekarz.

Reklama

Wyniki badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda zostały opublikowane w jednym z najbardziej prestiżowych pism medycznych na świecie „JAMA Internal Medicine”. „Religia i duchowość może być niedoceniana przez medycynę w odpowiedniej diagnozie pacjentów” – piszą autorzy badania na stronie The Jama Network.

Do tej pory istniały badania medyczne, które wskazywały, że religijność sprzyja leczeniu nerwic, depresji i zaburzeń psychicznych. Badanie z Uniwersytetu Harvarda potwierdziło większy optymizm kobiet uczestniczących w nabożeństwach oraz ich mniejszą podatność na depresję. Przełomowy jest jednak fakt, że wśród osób religijnych istnieje o wiele mniejsze ryzyko zgonu. Rzadziej występują u nich schorzenia układu krążenia i nowotwory. – Teraz mogę się pochwalić swoim kolegom lekarzom, że jako ksiądz stosuję o wiele bardziej skuteczną profilaktykę – żartuje ks. Abramowski.

Wyniki badań są bardzo ciekawe w kontekście dyskusji o ograniczeniu handlu w niedzielę. – W świetle tych badań można uznać, że zmiana byłaby również częścią polityki prozdrowotnej. Jednak ja zapraszam wiernych do Pana Jezusa nie tylko w niedzielę – podkreśla ks. Abramowski.

2016-06-22 09:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Maniecki: Św. Kazimierz to wzór przeżywanego głęboko człowieczeństwa

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Msza św.

Mariusz Książek

„Św. Kazimierz to wzór przeżywanego głęboko człowieczeństwa” – mówił w homilii o. Kazimierz Maniecki, definitor generalny Zakonu Paulinów, który 4 marca w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył Mszy św. w intencji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, pracowników, redaktorów i dzieł tygodnika oraz w intencji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Msza św. była również dziękczynieniem za życie i dar powołania o. Kazimierza Manieckiego z racji imienin.

Mszę św. koncelebrowali: o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, o. Jerzy Tomziński, ks. Robert Grohs - moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w archidiecezji częstochowskiej i proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP we Wręczycy Wielkiej, ojcowie z zarządu generalnego zakonu ojców paulinów oraz kapłani pracujący w redakcji „Niedzieli”: ks. Jacek Molka i ks. Mariusz Frukacz

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję