Reklama

Tomaszów Mazowiecki: św. Antoni tu jest

Niech Duch odnowi oblicze tej ziemi

2016-06-22 09:08

Anna Skopińska
Niedziela Ogólnopolska 26/2016, str. 55

Inicjatywa NSZZ „Solidarność” stoi na straży nas samych, byśmy, troszcząc się o Boże przeżywanie niedzieli, mogli odnaleźć siebie i prawdę o nas samych – mówił w homilii abp Marek Jędraszewski – metropolita łódzki podczas uroczystości ustanowienia św. Antoniego Padewskiego patronem miasta i powiatu Tomaszów Mazowiecki.

W kontekście batalii o prawdziwie świętą niedzielę, dzień ustanowiony dla człowieka przez Boga, ksiądz arcybiskup przypomniał słowa św. Antoniego: „Niech zamilkną słowa, a przemówią czyny”, i wołanie św. Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. – One są ciągle aktualne, bo jeśli uznamy, że Boga nie ma, wszystko będzie można usprawiedliwić – podkreślił abp Jędraszewski. W Eucharystii sprawowanej na tomaszowskim rynku, którą rozpoczęła procesja z relikwiami św. Antoniego ulicami miasta, wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych – z prezydentem miasta Marcinem Witką na czele – wojewódzkich i rządowych. Obecny był wicepremier Piotr Gliński, a także rzesza wiernych z Tomaszowa Mazowieckiego i okolic, dzieci pierwszokomunijne i katecheci. Mszę św., której przewodniczył metropolita łódzki, koncelebrowali biskup radomski Henryk Tomasik oraz łódzcy biskupi pomocniczy: biskup senior Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski i bp Marek Marczak. W trakcie uroczystości abp Jędraszewski ogłosił powstanie w mieście katolickiej szkoły i podniesienie do rangi sanktuarium kościoła pw. św. Antoniego. Obchody ustanowienia patrona były czwartą stacją diecezjalnego przeżywania jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Reklama

Abp Jędraszewski podziękował radnym rady miejskiej i powiatu, którzy dokładnie rok temu podjęli uchwały o ustanowieniu św. Antoniego Padewskiego patronem swojego miasta i powiatu. W ten sposób nawiązano do osób, które tworzyły to miasto – do rodziny Ostrowskich i do tego, że kult św. Antoniego trwa w nim już od dawna. – On tu jest, on wyznacza historię tego miasta, on naznacza również swoją szczególną obecnością i wielkim kultem, jakim się tutaj cieszy, wrażliwość na dobro – powiedział metropolita łódzki i zaapelował o przywrócenie należnej rangi niedzieli jako dniu świętemu i poparcie obywatelskiej inicjatywy. – To niedziela została ustanowiona dla człowieka, a nie człowiek dla niedzieli – podkreślił. Stąd potrzeba powrotu do korzeni i uświadomienia sobie, że „jeśli powrócimy do Chrystusa, ocalimy w sobie najszlachetniejsze rysy człowieczeństwa”. Ocalimy też siebie i swoje rodziny. Na zakończenie uroczystości wzorem św. Antoniego podzielono się chlebem i wspólnie spożyto przygotowany przez Caritas posiłek. Wydarzenie, które miało miejsce 18 czerwca br., poprzedziły: miesięczna peregrynacja relikwii św. Antoniego w parafiach dekanatu, tydzień antoniński w mieście oraz konferencja nt. miłosierdzia względem ubogich. W niedzielę 19 czerwca z koncertem wystąpił Piotr Rubik.

Bangkok żyje swym rytmem, nie widać oznak papieskiej wizyty

2019-11-20 16:58

Beata Zajączkowska/vaticannews.va / Bangkog (KAI)

Na trasie przejazdu z lotniska do nuncjatury Franciszka witały dzieci z katolickich szkół, w większości buddyjskie. Jednak w samym Bangkoku praktycznie nie widać oznak papieskiej wizyty.

wikipedia.org

W mieście wprowadzono surowe kontrole bezpieczeństwa oraz ograniczenia w ruchu. Dla ochrony Papieża oddelegowano ponad 6,5 tys. policjantów. „Miasto żyje swoim rytmem, katolików jest niewielu więc wtapiają się w tłum” – mówi Radiu Watykańskiemu Albert Nowak, mieszkający od 32 lat w Tajlandii.

"Miasto jest dużo mniej oflagowane niż przy okazji wizyt innych delegacji państwowych. Watykańskie flagi widać jedynie przy katolickim szpitalu, który Franciszek jutro odwiedzi, leżącym obok kościele i nuncjaturze, która jest papieską rezydencją na czas pielgrzymki. Wypatrzyłem transparent z napisem: «Niech Miłość będzie mostem». To praktycznie wszystko jeśli chodzi o oznaki wizyty w mieście. Bardzo duże zainteresowanie jest jutrzejszą Mszą z Ojcem Świętym. Odbędzie się ona na stadionie narodowym, który może pomieścić 20 tys. osób. Więcej miejsca jest wokół stadionu i tam będą ustawione telebimy, na których papieską liturgię będzie śledzić 40 tys. osób. To jest naprawdę bardzo dużo ludzi, jak na Bangkok, który jest wyjątkowo ciasnym miastem. Dlatego też władze tajskie apelowały do katolików z sąsiednich krajów, żeby za dużo ich nie przyjechało bo nie będą w stanie logistycznie opanować tego przedsięwzięcia ” - powiedział papieskiej rozgłośni Albert Nowak.

W wielu parafiach Bangkoku organizowane są w czasie pielgrzymki spotkania dla tych, którzy nie dostali wejściówek na spotkania z Franciszkiem. Zaplanowano m.in. wspólne oglądanie transmisji z podróży i modlitwę, a towarzyszyć temu będzie wspólnotowy posiłek, co ma zacieśniać więzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

6. Adwentowy dzień skupienia dla kobiet

2019-11-21 09:25

Materiały prasowe

Wspólnota dla mam z małymi dziećmi Integralne Mamy serdecznie zaprasza na 6. Adwentowy Dzień Skupienia dla kobiet, który odbędzie się we środę 4. grudnia 2019 r. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Zamiejskiej w Krakowie.

plakat

We wspólnym gronie wysłuchamy konferencji o tym, jak rozeznawać w sytuacjach niejednomyślności w Kościele. Głosić będzie ks. dr Bogusław Kastelik.

Ramowy plan dnia skupienia:

9:30 – okazja do spowiedzi świętej oraz indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu

10:00 – Msza Św. z krótkim kazaniem

ok. 11:00 – konferencja

ok. 11:30 – spotkanie w salce, poczęstunek, dzielenie się refleksjami Podczas Mszy Świętej do dyspozycji najmłodszych oddajemy kącik zabaw oraz przewijak.

Dziecięcy gwar jest mile widziany! 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem