Reklama

Kraków: Iskra Miłosierdzia

Na motorach z Krakowa do Watykanu

2016-06-22 09:08

Maria Fortuna-Sudor
Niedziela Ogólnopolska 26/2016, str. 55

W sobotni poranek 18 czerwca br. do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach zjechali z różnych stron Polski motocykliści, którzy zdecydowali się uczestniczyć w Pielgrzymce Motocyklowej „Iskra Miłosierdzia”, zorganizowanej przez Komitet Organizacyjny ŚDM oraz stowarzyszenie Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu we współpracy z województwem małopolskim. Pielgrzymi zgromadzili się w bazylice na Mszy św. z rozesłaniem. Ks. Adam Parszywka SDB, przedstawiciel organizatorów, powiedział w homilii: – Przed nami trud kilometrów, ale to błogosławiony trud. Chciałbym, abyśmy zdali sobie sprawę, że doświadczyliśmy łaski świadczenia o Chrystusie. Chrystusie miłosiernym, który odpuszcza nam grzechy.

Przed wyruszeniem w drogę motocyklistów pobłogosławił i poświęcił ich motory bp Jan Zając, który stwierdził m.in.: – Przeżywajcie tę pielgrzymkę jako wielką podróż młodych duchem, aby dzielić się tą radością młodości, która wyraża się również i w tym szumie motocykli, i w szumie wichru...

Reklama

W gronie 180 motocyklistów spotkałam Anetę i Tomasza Zabrzewskich z Jaworzyny Śląskiej, którzy przyznali, że ta pielgrzymka to dla nich samych niespodzianka. Zostawili pod opieką dziadka swoje dzieci – Macieja i Filipa – i wyruszyli na szlak. – Nie planowaliśmy tego – przyznaje p. Aneta, a p. Tomasz dodaje: – Usłyszeliśmy o tej pielgrzymce i postanowiliśmy pojechać; wierzymy, że to nie jest przypadek. Małżonkowie powiedzieli, że czują się wyróżnieni tym, iż na drogach Europy będą promować idee ŚDM. Cieszą się także na spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Przed motocyklistami, którzy na czarne skórzane kurtki założyli kamizelki z logo ŚDM, ponad 1600 km trasy. W dziesięcioosobowych grupach, na motorach udekorowanych flagami polskimi i ŚDM, pojadą do Watykanu przez Słowację, Austrię i Włochy. Będą uczestniczyć w Mszach św., odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a 22 czerwca spotkają się z papieżem Franciszkiem na Placu św. Piotra. Zabrali ze sobą prezenty dla Ojca Świętego – biały kask z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego i napisem: „Jezu, ufam Tobie”, białą skórzaną kurtkę z logo ŚDM, a także krzyż wykonany z łańcuchów i zębatek.

Reklama

Zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conv, który uratował 150 sierot

2019-10-12 19:32

Dr Małgorzata Brykczyńska

W piątek rano 11 pażdziernika 2019, w Enfield, CT (USA) zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conf, autor książki Skradzione Dziecinstwo i Pamiętnik Sybiraka i Tułacza. Odznaczony najwyższymi orderami Polski, (ostatnio z okazji 100 rocznicy urodzin Prezydent RP przyznał mu order Orła Białego), Harcmistrz, i wielki franciszkanin, który przed miesiącem obchodził 100 urodziny w Chicopee, MA. Na uroczystość zjechali się ludzie z całego świata, włącznie z sierotami z Tengeru których uratował, ich rodzinami i inni “Afrykańczycy”.

Marie Romanagno

Ks Łucjan był seniorem franciszkanów (najstarszy żyjący franciszkanin) i ostatni który jeszcze odbył nowicjat u Św Maksymiliana Kolbe. Ojciec Łucjan zmarł w powszechnej opinii świętości. Wielki człowiek, polak, kapłan.

Łucjan Królikowski urodził się 7 września 1919 r. Do zakonu franciszkanów wstąpił w Niepokalanowie. W 1939 r. udał się na studia do Lwowa, ale już rok później został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Wolność przyniósł mu układ Sikorski-Majski z 1941 r., który gwarantował „amnestię” dla Polaków. Ojciec Łucjan z trudem przedostał się do Buzułuku, gdzie stacjonował sztab Armii Andersa. Wraz z nią przemierzył Kazachstan, Uzbekistan i Kirgizję. Później ukończył szkołę podchorążych i dotarł do Persji i Iraku.

Nadal jednak chciał być zakonnikiem, nie żołnierzem. Wiosną 1943 r. dotarł do Bejrutu, gdzie rozpoczął studia teologiczne. Ukończył je i otrzymał święcenia kapłańskie. W czerwcu 1947 r. wypłynął do Afryki Równikowej, gdzie podjął pracę wśród polskich dzieci w Tengerze (przebywały tam dzieci z matkami oraz sieroty, które NKWD wywiozło na Sybir – te, które ocalały, zostały uratowane przez Armię Andersa). Po okropieństwach Syberii małym tułaczom osiedle położone niedaleko równika wydawało się rajem.

Szczęście nie trwało jednak długo. Kiedy w 1949 r. Międzynarodowa Organizacja Uchodźców postanowiła zlikwidować polskie obozy w Afryce, a dzieci odesłać do komunistycznej Polski, o. Łucjan zdecydował, by wraz z nimi wyemigrować do Kanady. Na początku czerwca 1949 r. prawie 150 polskich sierot wyruszyło z Afryki.

W Kanadzie o. Łucjan był prawnym opiekunem dzieci, zajmował się także ich edukacją i wychowaniem. Tymczasem w Polsce komuniści wpadli w szał. Do próby odzyskania sierot chciano wykorzystać nawet ONZ. Na próżno – dzieci o. Łucjana były już wolne.

Można zadać sobie pytanie: Skąd ta chęć bezinteresownej pomocy? Sam o. Łucjan udzielał najlepszej odpowiedzi: „Życie człowieka jest grą, sztuką, realizacją Boskiego utworu, który nosi tytuł: miłość. Ona jest tak wpleciona w życie, że stanowi pobudkę ludzkich myśli, słów, czynów i działań. Miłość, która nie skrzywdzi biednego, bezbronnego jak dziecko, nie zerwie kwiatka, by go za chwilę podeptać, ani nie zgładzi psa czy kota”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Weekend rodzinny z Jackiem Pulikowskim w Oławie

2019-10-16 21:45

Anna Majowicz

Jacek Pulikowski – autor licznych publikacji o tematyce rodzinnej, w nadchodzący weekend gościć będzie w Centrum Formacji, przy parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie.

ekai.pl
Jacek Pulikowski

Plan wydarzenia:

Piątek, 18.10.2019 r.:

18.00 Eucharystia – ze słowem Jacka Pulikowskiego

19.00 – 20.30 Wykład dla kobiet: ,,Instrukcja obsługi mężczyzny”

Sobota, 19.10.2019 r.:

9.00 Eucharystia – ze słowem J.Pulikowskiego ,,Dojrzała miłość w dojrzałym wieku”

9.00 – 17.00 Warsztaty dla ojców ,,Ojcostwo a praca”

10.00 – 14.00 Warsztaty dla kobiet ,,Cenniejsza niż perły”

15.30 – 17.00 Wykład dla narzeczonych I małżonków ,,Rodzina. Najważniejsza firma na świecie”

18.00 Eucharystia – ze słowem J. Pulikowskiego ,, Odcinanie pępowiny”

19.00 – 20.30 Wykład dla mężczyzn: ,,Jak rozumieć kobietę? Czy niemożliwe jest możliwe?”

Niedziela, 20.10.2019 r.:

8.00 – 19.30 Eucharystie ze słowem J. Pulikowskiego ,,Relacje rodzinne – wyzwania na dzisiejsze czasy”

13.00 – 19.00 Rejonowy Dzień Wspólnoty (RDW) Ruchu Światło – Życie: ,,Moja wola I moja wolność”.

Więcej informacji i formularze zapisów na stronie Fundacji DlaRodziny: www.dlarodziny.eu

Serdecznie zapraszamy! 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem