Reklama

Niedziela Podlaska

Czas, w którym wszystko jest możliwe

Z ks. Andrzejem Falkowskim, kierownikiem 26. Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę, rozmawia Edyta Hartman

EDYTA HARTMAN: – 26. Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę po raz pierwszy wyruszy pod Księdza przewodnictwem. Jak Ksiądz przyjął tę nominację?

KS. ANDRZEJ FALKOWSKI: – Bp Tadeusz Pikus powierzył mi prowadzenie Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej. Stało się to w czasie, gdy przeżywamy jubileusz 25-lecia powstania naszej diecezji. Przejmując obowiązki kierownika pielgrzymki, zdaję sobie sprawę, że wchodzę w dzieło wielu ludzi. Pielgrzymka, która rozpocznie się 1 sierpnia 2016 r., będzie dziękczynieniem za każdą pracę i wysiłek, zarówno osób świeckich, służb pielgrzymkowych, jak i kleryków, sióstr i braci zakonnych, kapłanów. W tym miejscu pragnę wspomnieć pierwszego kierownika i inicjatora naszej pielgrzymki – śp. ks. Ryszarda Starczewskiego. Po ciężkiej chorobie zmarł on 29 października 2000 r. Kolejnymi kierownikami byli: ks. Józef Poskrobko, ks. Jarosław Redosz, ks. Krzysztof Kisielewicz, ks. Wiesław Niemyjski, ks. Janusz Bolewski i ks. Robert Grzybowski. Każdy z nich wniósł coś nowego. Przejmując rolę kierownika pielgrzymki, jestem spokojny o jej przyszłość, gdyż wokół jest wielu szlachetnych ludzi, którzy swój czas i wysiłek poświęcali i poświęcają pielgrzymce. Wiem także, że mam życzliwe wsparcie dawnych kierowników i mogę liczyć na ich pomoc.

– Kiedy rozpoczął Ksiądz przygotowania do tegorocznej pielgrzymki, by dopiąć wszystko na przysłowiowy ostatni guzik?

– W momencie, gdy kończy się jedna pielgrzymka, rozpoczyna się przygotowanie do kolejnej. Tak naprawdę przygotowanie pielgrzymki trwa cały rok i obejmuje wiele płaszczyzn. Najważniejsza z nich dotyczy jednak ludzi, którzy zechcą jej poświęcić swój czas. To konkretni ludzie biorą na siebie zadania, które jako służby pielgrzymkowe realizują w ciągu całego roku. Moja rola sprowadza się do koordynacji wszystkich podejmowanych działań.

Reklama

– Jest Ksiądz zaprawionym pielgrzymem. Czym jest więc dla Księdza osobiście piesza pielgrzymka?

– Pielgrzymowałem wiele razy. Każda pielgrzymka, w której uczestniczyłem, była inna, ale każda była dotknięciem tajemnicy żywego Kościoła. Zawsze z wielką radością wyruszałem do Częstochowy. Na trasie widziałem starszych, młodzież i dzieci idących obok siebie i niosących wielkie intencje i prośby do tronu Jasnogórskiej Matki. Wiem, że wiele z nich zostało wysłuchanych. Bardzo dużo spraw, moich osobistych i moich parafian, powierzałem Panu Bogu właśnie na pielgrzymce. Pielgrzymka to szczególny czas pogłębiania wiary oraz poznawania Boga i niesamowitych ludzi.

– Jakie hasło będzie towarzyszyć tegorocznemu pielgrzymowaniu?

– 26. Piesza Pielgrzymka Diecezji Drohiczyńskiej wyruszy z hasłem: „Nowe Życie w Chrystusie”. Pielgrzymi będą odkrywać bogactwo i głębię sakramentu chrztu świętego, który daje nam to nowe życie. Wszystkie konferencje głoszone podczas pielgrzymiej trasy będą dotyczyły tego sakramentu i roli, jaką pełni w życiu chrześcijanina. Będziemy zachęcali, aby każdy ochrzczony odnalazł lub przypomniał sobie datę swojego chrztu, a potem w ciągu roku świętował w tym dniu taką osobistą uroczystość.

– Od kiedy i gdzie można się zapisywać na pielgrzymkę?

– Zapisy na pielgrzymkę rozpoczną się w niedzielę 17 lipca. Do naszych parafii dotarły już ulotki i plakaty pielgrzymkowe. Tam znajdziemy wszystkie informacje. Pielgrzymi duchowi będą zapisywać się u swoich kapłanów w parafiach.
Do poszczególnych grup pielgrzymkowych będziemy mogli zapisać się w: Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Brańsku, Ciechanowcu, Siemiatyczach, Drohiczynie, Sokołowie Podlaskim, Węgrowie i Łochowie.
Informacje o pielgrzymce można znaleźć także na stronie internetowej: www.doczestochowy.pielgrzymuj.pl. Można do nas dołączyć na Facebooku. Tam 26. Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę prowadzi swój fanpage.

Reklama

– Pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Każdego dnia jest czas na Eucharystię, naukę do pątników, chwilę spokoju i rozmyślania. Kto w tym roku będzie prowadził poszczególne grupy?

– Dziękuję Panu Bogu, że tak wielu kapłanów włączyło się w przygotowanie pielgrzymkowe. W tym roku chcemy, aby w każdej grupie byli ksiądz przewodnik i jego zastępca. Wymienię przynajmniej głównych przewodników. Grupę bielską poprowadzi ks. Michał Marczak, katedralną – ks. Mariusz Woltański, sokołowską – ks. Łukasz Skarżyński, węgrowską – ks. Emil Skobel i łochowską – ks. Piotr Jarosiewicz. To kapłani, którzy mają już za sobą wiele kilometrów na pątniczej trasie i są bardzo lubiani przez pielgrzymów. Na trasę pielgrzymki wyruszy jeszcze wielu kapłanów, którzy będą pomagali zarówno w służbach centralnych, jak i w codziennej posłudze

– Jakie dobro przynosi pielgrzymka jej uczestnikom. Czym zachęciłby Ksiądz tych wahających się lub niezdecydowanych do udziału w tych swoistych rekolekcjach w drodze?

– Gdy w jednym miejscu zbiera się tak wielu pozytywnych ludzi, musi z tego wyjść coś dobrego. Znam takie osoby, które na szlak pielgrzymkowy przyjechały tylko na chwilę, aby kogoś odwiedzić, a następnie stwierdziły, że zostają. Nie miały nic: ubrań, śpiwora, plecaka, namiotu. Niektórzy mówili „wariat”, a oni poczuli po prostu ten pielgrzymkowy, niesamowity klimat. Okazało się, że koledzy zrobili zrzutkę ze swoich ubrań, znalazły się i dodatkowy plecak, i miejsce w namiocie. Znam osoby, już są dawno na emeryturze, a nie wyobrażają sobie życia bez pielgrzymki, choć ciągle wiele osób wątpi, czy na pewno podołają. Znam małżeństwa, które zabierają swoje dzieci i – mimo wielu trudności, całą rodziną – wyruszają w sierpniu do Matki Bożej. Pielgrzymka to czas, w którym wszystko jest możliwe. Jeśli chcesz lepiej poznać Boga, siebie i innych ludzi i przeżyć coś niesamowitego – to pielgrzymka jest właśnie dla Ciebie.

– Proszę przedstawić się Czytelnikom „Niedzieli Podlaskiej”.

– W tym roku przeżywałem 12. rocznicę swoich święceń. Jako kapłan pracowałem 6 lat w Ciechanowcu i 5 lat w Hajnówce. Od roku pracuję w Stoczku Węgrowskim.
Jeszcze raz zapraszam wszystkich czytelników „Niedzieli” do wspólnego pielgrzymowania. Do zobaczenia na pątniczej trasie.

2016-06-23 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa z pielgrzymami

Niedziela częstochowska 31/2015, str. 1, 8

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Wojciech Mścichowski

Pieszo, autokarami, pociągami, rowerami... do Częstochowy zdążają pielgrzymi. Lato, a zwłaszcza sierpień, to u nas zawsze wielkie świętowanie. Do Matki Bożej na Jasną Górę przychodzi cała Polska, przynosi modlitwę, kwiaty, radość. Zauważamy, że ponad 80 proc. osób biorących udział w pieszych pielgrzymkach stanowi młodzież. Budzi to wielkie zdziwienie zszarzałych Europejczyków, którzy, niestety, zdradzili Chrystusa i nie wiedzą, co to radość płynąca z wiary, z miłości do Boga i Matki Najświętszej, z umiłowania Kościoła. Bo jest to zaprzeczenie obrazu, jaki wyłania się z krzyczących mediów, które tak krytycznie mówią o Kościele, o religii, o księżach, węsząc wszędzie samo zło. Wydaje się, że wielu spośród takich dziennikarzy czy publicystów czyni tak, bo być może sami zniszczyli swoją wiarę, sprzeniewierzyli się przykazaniom Bożym lub po prostu żyją niemoralnie. Tak postępują też często ci, którzy odeszli od kapłaństwa, wystąpili z zakonu – wylewają teraz w okrutny niekiedy sposób swoje żale, chcąc wyzwolić się z przeszłości. Szkoda, że zamiast podjąć nową pracę nad sobą, staczają się w dół, pociągając za sobą innych.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję