Reklama

Niedziela Podlaska

Czas, w którym wszystko jest możliwe

Z ks. Andrzejem Falkowskim, kierownikiem 26. Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę, rozmawia Edyta Hartman

EDYTA HARTMAN: – 26. Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę po raz pierwszy wyruszy pod Księdza przewodnictwem. Jak Ksiądz przyjął tę nominację?

KS. ANDRZEJ FALKOWSKI: – Bp Tadeusz Pikus powierzył mi prowadzenie Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej. Stało się to w czasie, gdy przeżywamy jubileusz 25-lecia powstania naszej diecezji. Przejmując obowiązki kierownika pielgrzymki, zdaję sobie sprawę, że wchodzę w dzieło wielu ludzi. Pielgrzymka, która rozpocznie się 1 sierpnia 2016 r., będzie dziękczynieniem za każdą pracę i wysiłek, zarówno osób świeckich, służb pielgrzymkowych, jak i kleryków, sióstr i braci zakonnych, kapłanów. W tym miejscu pragnę wspomnieć pierwszego kierownika i inicjatora naszej pielgrzymki – śp. ks. Ryszarda Starczewskiego. Po ciężkiej chorobie zmarł on 29 października 2000 r. Kolejnymi kierownikami byli: ks. Józef Poskrobko, ks. Jarosław Redosz, ks. Krzysztof Kisielewicz, ks. Wiesław Niemyjski, ks. Janusz Bolewski i ks. Robert Grzybowski. Każdy z nich wniósł coś nowego. Przejmując rolę kierownika pielgrzymki, jestem spokojny o jej przyszłość, gdyż wokół jest wielu szlachetnych ludzi, którzy swój czas i wysiłek poświęcali i poświęcają pielgrzymce. Wiem także, że mam życzliwe wsparcie dawnych kierowników i mogę liczyć na ich pomoc.

– Kiedy rozpoczął Ksiądz przygotowania do tegorocznej pielgrzymki, by dopiąć wszystko na przysłowiowy ostatni guzik?

– W momencie, gdy kończy się jedna pielgrzymka, rozpoczyna się przygotowanie do kolejnej. Tak naprawdę przygotowanie pielgrzymki trwa cały rok i obejmuje wiele płaszczyzn. Najważniejsza z nich dotyczy jednak ludzi, którzy zechcą jej poświęcić swój czas. To konkretni ludzie biorą na siebie zadania, które jako służby pielgrzymkowe realizują w ciągu całego roku. Moja rola sprowadza się do koordynacji wszystkich podejmowanych działań.

– Jest Ksiądz zaprawionym pielgrzymem. Czym jest więc dla Księdza osobiście piesza pielgrzymka?

– Pielgrzymowałem wiele razy. Każda pielgrzymka, w której uczestniczyłem, była inna, ale każda była dotknięciem tajemnicy żywego Kościoła. Zawsze z wielką radością wyruszałem do Częstochowy. Na trasie widziałem starszych, młodzież i dzieci idących obok siebie i niosących wielkie intencje i prośby do tronu Jasnogórskiej Matki. Wiem, że wiele z nich zostało wysłuchanych. Bardzo dużo spraw, moich osobistych i moich parafian, powierzałem Panu Bogu właśnie na pielgrzymce. Pielgrzymka to szczególny czas pogłębiania wiary oraz poznawania Boga i niesamowitych ludzi.

– Jakie hasło będzie towarzyszyć tegorocznemu pielgrzymowaniu?

– 26. Piesza Pielgrzymka Diecezji Drohiczyńskiej wyruszy z hasłem: „Nowe Życie w Chrystusie”. Pielgrzymi będą odkrywać bogactwo i głębię sakramentu chrztu świętego, który daje nam to nowe życie. Wszystkie konferencje głoszone podczas pielgrzymiej trasy będą dotyczyły tego sakramentu i roli, jaką pełni w życiu chrześcijanina. Będziemy zachęcali, aby każdy ochrzczony odnalazł lub przypomniał sobie datę swojego chrztu, a potem w ciągu roku świętował w tym dniu taką osobistą uroczystość.

– Od kiedy i gdzie można się zapisywać na pielgrzymkę?

– Zapisy na pielgrzymkę rozpoczną się w niedzielę 17 lipca. Do naszych parafii dotarły już ulotki i plakaty pielgrzymkowe. Tam znajdziemy wszystkie informacje. Pielgrzymi duchowi będą zapisywać się u swoich kapłanów w parafiach.
Do poszczególnych grup pielgrzymkowych będziemy mogli zapisać się w: Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Brańsku, Ciechanowcu, Siemiatyczach, Drohiczynie, Sokołowie Podlaskim, Węgrowie i Łochowie.
Informacje o pielgrzymce można znaleźć także na stronie internetowej: www.doczestochowy.pielgrzymuj.pl. Można do nas dołączyć na Facebooku. Tam 26. Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę prowadzi swój fanpage.

– Pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Każdego dnia jest czas na Eucharystię, naukę do pątników, chwilę spokoju i rozmyślania. Kto w tym roku będzie prowadził poszczególne grupy?

– Dziękuję Panu Bogu, że tak wielu kapłanów włączyło się w przygotowanie pielgrzymkowe. W tym roku chcemy, aby w każdej grupie byli ksiądz przewodnik i jego zastępca. Wymienię przynajmniej głównych przewodników. Grupę bielską poprowadzi ks. Michał Marczak, katedralną – ks. Mariusz Woltański, sokołowską – ks. Łukasz Skarżyński, węgrowską – ks. Emil Skobel i łochowską – ks. Piotr Jarosiewicz. To kapłani, którzy mają już za sobą wiele kilometrów na pątniczej trasie i są bardzo lubiani przez pielgrzymów. Na trasę pielgrzymki wyruszy jeszcze wielu kapłanów, którzy będą pomagali zarówno w służbach centralnych, jak i w codziennej posłudze

– Jakie dobro przynosi pielgrzymka jej uczestnikom. Czym zachęciłby Ksiądz tych wahających się lub niezdecydowanych do udziału w tych swoistych rekolekcjach w drodze?

– Gdy w jednym miejscu zbiera się tak wielu pozytywnych ludzi, musi z tego wyjść coś dobrego. Znam takie osoby, które na szlak pielgrzymkowy przyjechały tylko na chwilę, aby kogoś odwiedzić, a następnie stwierdziły, że zostają. Nie miały nic: ubrań, śpiwora, plecaka, namiotu. Niektórzy mówili „wariat”, a oni poczuli po prostu ten pielgrzymkowy, niesamowity klimat. Okazało się, że koledzy zrobili zrzutkę ze swoich ubrań, znalazły się i dodatkowy plecak, i miejsce w namiocie. Znam osoby, już są dawno na emeryturze, a nie wyobrażają sobie życia bez pielgrzymki, choć ciągle wiele osób wątpi, czy na pewno podołają. Znam małżeństwa, które zabierają swoje dzieci i – mimo wielu trudności, całą rodziną – wyruszają w sierpniu do Matki Bożej. Pielgrzymka to czas, w którym wszystko jest możliwe. Jeśli chcesz lepiej poznać Boga, siebie i innych ludzi i przeżyć coś niesamowitego – to pielgrzymka jest właśnie dla Ciebie.

– Proszę przedstawić się Czytelnikom „Niedzieli Podlaskiej”.

– W tym roku przeżywałem 12. rocznicę swoich święceń. Jako kapłan pracowałem 6 lat w Ciechanowcu i 5 lat w Hajnówce. Od roku pracuję w Stoczku Węgrowskim.
Jeszcze raz zapraszam wszystkich czytelników „Niedzieli” do wspólnego pielgrzymowania. Do zobaczenia na pątniczej trasie.

2016-06-23 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Peregrynacja do Gniezna

2020-09-16 11:29

Niedziela łódzka 38/2020, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Łódź

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

Uczestnicy pielgrzymki

Uczestnicy pielgrzymki

Pielgrzymka do pierwszej stolicy Polski, a także pierwszej metropolii kościelnej, rozpoczęła świętowanie jubileuszu 100-lecia powstania archidiecezji łódzkiej.

Do archikatedry gnieźnieńskiej przyjechało ponad 20 grup parafialnych z całej diecezji, w sumie ok. 1000 osób. Wierni zostali powitani przez abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski, a następnie wysłuchali konferencji metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia o roku jubileuszowym i przebudzeniu, które on przynosi, oraz o nowej ewangelizacji w odnowie łódzkiego kościoła.

CZYTAJ DALEJ

14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii

2020-09-18 13:54

[ TEMATY ]

PiS

PAP

Decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego w prawach członka partii zawieszonych zostało w piątek czternaścioro posłów PiS, w tym minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, Henryk Kowalczyk i Lech Kołakowski - poinformował szef komitetu wykonawczego Krzysztof Sobolewski.

Sobolewski poinformował, że w prawach członka partii zostali zawieszeni oprócz Ardanowskiego, Kowalczyka i Kołakowskiego również: , Katarzyna Czochara, Zbigniew Dolata, Teresa Glenc, Agnieszka Górska, Teresa Hałas, Jerzy Małecki, Krzysztof Szulowski, Piotr Uściński, Marek Wesoły, Bartłomiej Wróblewski oraz Sławomir Zawiślak.

To konsekwencja zagłosowania przez tych posłów przeciwko uchwaleniu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego, który ma być dozwolony tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Pomimo zarządzonej przez szefa PiS dyscypliny w głosowaniu przeciw noweli opowiedziało się 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski, dwóch Porozumienia, a 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu.

Politycy z kierownictwa PiS, w tym Sobolewski oraz szef klubu Ryszard Terlecki, zapowiedzieli wcześniej, że w piątek będą podjęte decyzje Kaczyńskiego co do zawieszenia w prawach członków PiS tych posłów, którzy byli przeciwni, wstrzymali się od głosu, bądź nie będą mogli usprawiedliwić w sposób wystarczający nieobecności na głosowaniach nad projektem tej noweli.

Terlecki informował zarówno w czwartek, jak i piątek, że zawieszenie w prawach członka partii będzie się wiązało także z utratą funkcji i stanowisk w Sejmie oraz strukturach okręgowych.

Spośród zawieszonych w prawach członka PiS, Lech Kołakowski to były wiceszef klubu, Henryk Kowalczyk pełni funkcję szefa komisji finansów publicznych, Zbigniew Dolata i Jerzy Małecki to wiceszefowie komisji edukacji, a Bartłomiej Wróblewski to wiceszef komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

Jedynym spośród zawieszonych, który pełni funkcję we władzach okręgowych, jest Zbigniew Dolata - to wiceszef okręgu nr 37 Konin.

Politycy z kierownictwa PiS nie wykluczyli też perspektywy rządu mniejszościowego, ze względu na zachowanie podczas głosowania posłów z koalicyjnych Solidarnej Polski i Porozumienia.

Uchwaloną w piątek w nocy ustawą o ochronie zwierząt zajmie się teraz Senat. Wicemarszałek Senatu z PiS Marek Pęk podkreślił, że dyscyplina głosowania w sprawie tej ustawy dotyczy również senackiej części klubu. "Będzie to dla nas kolejny test lojalności, uczciwości i sumienności naszych senatorów" - oświadczył Pęk. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Mateusz Roszak

rbk/ mro/ itm/

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz Andrzej Pityński, twórca Pomnika Katyńskiego w Jersey City

2020-09-19 10:10

[ TEMATY ]

pomnik

Andrzej Pityński

prezydent.pl

W wieku 73 lat w USA zmarł artysta rzeźbiarz, profesor Andrzej Pityński, twórca m.in. Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Za swoje zasługi został odznaczony Orderem Orła Białego w 2017 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Rzeźby pochodzącego z Ulanowa w diecezji sandomierskiej, artysty znajdują się w wielu miastach w Polsce na całym świecie. W rodzinnym mieście na Rynku stanęło popiersie Jana Pawła II (1988-89). Warstwę symboliczną stanowią umieszczone na stule herby i wizerunki świętych związane z Polską i Ulanowem.

W 2003 r. powstało popiersie powstańca styczniowego Juliusza Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Od 2011 r. monumentalna rzeźba „Patriota” góruje w centrum Stalowej Woli. Nad nieruchomą postacią żołnierza wznosi się półkoliście poszarpane husarskie skrzydło. Jego optycznym przedłużeniem jest trzymana w ręku szabla. Na skrzydle umieszczone zostały daty historycznych bitew.

Do najsłynniejszych rzeźb Pityńskiego należy Pomnik Katyński w Jersey City o wysokości ok. 12 metrów i wadze 120 ton. Do znanych dzieł artysty należą też m.in.: Bostoński Pomnik Partyzantów, Pomnik Mściciela w Doylestown na cmentarzu polskim w tzw. Amerykańskiej Częstochowie, Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej, nazywany także pomnikiem Hallerczyków, na warszawskim Żoliborzu.

Jest również autorem wykonanego z brązu popiersia dowódcy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, odsłoniętego na Largo Generale Anders w Cassino, przed Muzeum Historiale w przeddzień 70. rocznicy zakończenia bitwy pod Monte Cassino a także pomników Ignacego Paderewskiego, księdza Jerzego Popiełuszki, Marii Curie-Skłodowskiej i Tadeusza Kościuszki.

Andrzej Pityński urodził się 15 marca 1947 r. w Ulanowie. Jego rodzice, Aleksander i Stefania, należeli do podziemia antykomunistycznego. Przyszły rzeźbiarz ukończył liceum ogólnokształcące w Ulanowie, następnie Technikum Wodno-Melioracyjne w Trzcianie k. Rzeszowa.

Po kolejnych prowokacjach i pokazowym procesie w 1967 r., w którym oskarżono ojca i syna, rodzina opuściła Ulanów i osiadła w Krakowie, gdzie Andrzej rozpoczął naukę w Studium Nauczycielskim. Wkrótce jednak podjął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni rzeźby najpierw Mariana Koniecznego, a później Jerzego Bandury.

W październiku 1974 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pracował tam jako robotnik budowlany, wkrótce też podjął studia artystyczne na wydziale rzeźby w Arts Students League w Nowym Jorku. Pityński został członkiem National Sculpture Society (NSS), profesorem rzeźby w Johnson Atelier Technical Institute of Sculpture w Mercerville. W 1987 r. otrzymał obywatelstwo USA.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję