Reklama

Niedziela Rzeszowska

Akademicka świątynia konsekrowana

8 czerwca 2016 r. bp Jan Wątroba w obecności kilkudziesięciu kapłanów i setek wiernych dokonał aktu poświęcenia kościoła i ołtarza w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie

Niedziela rzeszowska 26/2016, str. 1

[ TEMATY ]

świątynia

konsekracja

Archiwum parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie

Namaszczenie ołtarza

Namaszczenie ołtarza

Uroczystość konsekracji kościoła akademickiego poprzedził „Tydzień ze św. Jadwigą”. Wierni wysłuchali kilkunastu konferencji ascetycznych, uczestniczyli w nabożeństwach, modlili się o uwolnienie i uzdrowienie. Wśród rekolekcjonistów pojawili się m.in. ks. Michał Olszewski i o. Bogdan Kocańda. W ciągu „Tygodnia ze św. Jadwigą” odbył się także koncert organowy. Na 29-głosowym instrumencie zagrał prof. Marek Stefański, organista należący do grona najwybitniejszych polskich artystów.

W dniu poświęcenia kościoła i ołtarza celebrowano Mszę św. obrzędową. Obrzęd konsekracji składał się m.in. z uroczystego otwarcia drzwi kościoła, pokropienia ścian nowej świątyni, złożenia relikwii św. Jadwigi Królowej w ołtarzu głównym, modlitwy poświęcenia oraz namaszczenia ołtarza i ścian kościoła, okadzenia jej wnętrza oraz oświetlenia ołtarza i świątyni. Po Liturgii Eucharystycznej nastąpiło otwarcie kultu Najświętszego Sakramentu poprzez umieszczenie Pana Jezusa w tabernakulum.

Reklama

Ks. Janusz Kosior, proboszcz parafii, ze wzruszeniem i wdzięcznością witał przybyłych gości. „Kościół w krajobrazie miasta, osiedla czy wioski to widzialny znak innej rzeczywistości. Naszym szczęściem jest to, że pośród osiedlowych domostw wznosi się świątynia Pańska przypominająca o naszym powołaniu” – mówił ks. Kosior.

W homilii bp Jan Wątroba wskazał na cechy, którymi kierowała się w życiu św. Jadwiga Królowa. „W pamięci tamtego pokolenia św. Jadwiga zapisała się jako miłosierna królowa. Wszyscy podkreślają jej niezwykłą subtelność i wrażliwość, zwłaszcza na ludzi biednych, smutnych, skrzywdzonych. Dla nich była nie tylko królową, ale zapamiętano ją jako matkę. Jadwiga troszczyła się o ubogich, ale doskonale rozumiała znaczenie wiedzy, nauki. To ona zatroszczyła się o odnowienie Akademii Krakowskiej. Fundowała klasztory i świątynie, wyposażała je w sprzęty konieczne, ale i precjoza służące liturgii. Słusznie zaliczamy ją do świadków i grona miłosierdzia, których tak wielu wydało stołeczne miasto Kraków”.

Bp Jan Wątroba, mówiąc o nowo wybudowanej świątyni, podkreślał: „Ta świątynia jest przede wszystkim owocem wiary. (…) Jak każda świątynia jest ona znakiem widzialnym niewidzialnej łaski. Mówi o Kimś, kogo zmysłami naszymi nie jesteśmy w stanie poznać, osiągnąć. Jest miejscem, w którym głosi się prawdę o miłosierdziu Boga”.

W uroczystości poświęcenia ołtarza i kościoła wzięli udział licznie zgromadzeni księża, diakoni, siostry zakonne, klerycy, projektanci, artyści, wykonawcy, przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych, samorządowych i miejskich, rektorzy: Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego wraz z Senatem i pracownikami, dyrektorzy różnych instytucji społecznych oraz setki wiernych.

2016-06-23 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany u św. Floriana

Niedziela sosnowiecka 1/2015, str. 2

[ TEMATY ]

świątynia

Adam Tarnowski

Witraż przedstawiający Matkę Bożą i św. Jana Pawła II

Witraż przedstawiający Matkę Bożą
i św. Jana Pawła II

Podczas wieczornej Mszy św. celebrowanej w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ks. kanclerz dr Mariusz Karaś poświęcił w kościele pw. św. Floriana w Sosnowcu witraż przedstawiający Matkę Bożą Różańcową i św. Jana Pawła II, odnowioną ścianę frontową świątyni oraz przebudowane schody wiodące do kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję