Reklama

Cudownie wyrażone

– Papież bardzo nam dziękował – tymi słowami Krzysztof Tadej, reżyser dokumentu „Życia nie można zmarnować”, wyraził radość z okazji przekazania w grudniu 2015 r. Ojcu Świętemu Franciszkowi przez Telewizję Polską filmu dokumentalnego o pierwszych polskich misjonarzach zamordowanych w Peru w 1991 r. Film właśnie otrzymał watykańskiego Oscara na VII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich w Rzymie

Niedziela Ogólnopolska 27/2016, str. 7

Archiwum Krzysztofa Tadeja

Festiwal Filmów Katolickich „Mirabile dictu” (Cudownie wyrażone) został wymyślony przez reżyserkę i twórczynię Lianę Marabini, by stworzyć odpowiednią przestrzeń dla reżyserów i twórców odwołujących się do wartości chrześcijańskich i chcących je promować. Inicjatywa zrodziła się pod patronatem Papieskiej Rady ds. Kultury. Tegoroczny festiwal odbywał się w dniach 20-23 czerwca. Miał cztery kategorie konkursowe: najlepszy film, najlepszy dokument, najlepszy film krótkometrażowy, najlepszy reżyser. – W tym roku liczba nadesłanych filmów była naprawdę imponująca. Otrzymaliśmy do oceny ponad 1000 obrazów – wyjaśnia przewodnicząca festiwalowego Jury Liana Marabini. – Kilka lat temu filmów o katolickiej tematyce religijnej było niewiele. Odczuwamy prawdziwą satysfakcję, że nasz festiwal przyczynił się w jakiś sposób do wzrostu ich popularności. Daliśmy nadzieję i odwagę wszystkim, którzy pracują w realizacji tego typu produktów przemysłu filmowego. Nie jest to proces łatwy, ale w ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy rosnącą produkcję filmów religijnych w ogóle, a katolickich w szczególności.

Byli jak Ksiądz Jerzy

Obraz polskiego reżysera Krzysztofa Tadeja został doceniony w kategorii filmów dokumentalnych. Autor opowiada w nim o polskich franciszkanach, którzy zginęli z rąk terrorystów. – W ostatecznym rozrachunku odnieśli oni zwycięstwo – powiedział Katolickiej Agencji Informacyjnej Krzysztof Tadej. Rzecz jest o franciszkanach – Michale Tomaszku i Zbigniewie Strzałkowskim, którzy w 1991 r. zostali zamordowani przez członków maoistowskiej organizacji Świetlisty szlak. 5 grudnia 2015 r. zostali ogłoszeni błogosławionymi. To pierwsi błogosławieni polscy misjonarze męczennicy.

Krzysztof Tadej, przybliżając ofiarę życia polskich franciszkanów, powiedział, że każdy z nas powinien zastanowić się nad własnym życiem i jego celem. – Ci franciszkanie zwyciężyli, bo po ich śmierci ludzie wyszli na ulice. Analogiczna sytuacja zaistniała w przypadku sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Dokonane morderstwo było punktem zapalnym, ludzie nie wytrzymali. Tak było i w Peru, gdzie ludzie byli porywani i mordowani – powiedział Krzysztof Tadej.

Reklama

Autor scenariusza i reżyser filmu „Życia nie można zmarnować” zwrócił uwagę, że do 1991 r. członkowie Świetlistego Szlaku nie zabijali ludzi związanych z Kościołem katolickim. – Polscy franciszkanie wiedzieli, że jest tam niebezpiecznie, myśleli, że wszystko będzie w porządku. Stało się inaczej. Po ich śmierci ludzie powiedzieli zbrodniom: dosyć. Razem z biskupem Luisem Bambarénem, który zaprosił zakonników do pracy w Peru, wyszli na ulice i zaczęli demonstrować – podkreślił Tadej.

Watykański Oscar

Polski reżyser związany jest z TVP od 1990 r. (współpraca z programami „Telewizja nocą”, „100 pytań do...” i „Jeśli nie Oxford, to co?”). Jest autorem programów telewizyjnych, m.in.: „Wiara, nadzieja, miłość”, „Tego jeszcze nie było!”, „Jaka Polska?”, „Notacje katyńskie”, „Jan Paweł II. Zawsze będziesz wśród nas...”, „Jestem z wami”, „Gdybyśmy przegrali...”, „Kard. Gianfranco Ravasi” oraz wielu odcinków cyklu dokumentalnego „Notacje”, prezentującego sylwetki wybitnych Polaków.

We wrześniu 2005 r. przygotował i zorganizował pierwszy w historii papiestwa klasyczny wywiad telewizyjny z Benedyktem XVI (przeprowadził go ks. Andrzej Majewski SJ). Konsultował programy i filmy o Janie Pawle II realizowane dla telewizji RAI i NBC (Nightly News i News Reports).

Krzysztof Tadej urodził się 31 maja 1971 r. w Warszawie. Jest dziennikarzem, publicystą i dokumentalistą; autorem programów telewizyjnych, reportaży, filmów dokumentalnych, artykułów prasowych. Absolwent I LO w Radomiu, Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Historycznego UW (podyplomowe studia judaistyczne). Autor książek o Janie Pawle II, serii wywiadów z ludźmi mającymi bliski kontakt z Papieżem Polakiem. Zorganizował, przygotował i zrealizował wiele programów w Watykanie, m.in. związanych z 24. i 25. rocznicą pontyfikatu Jana Pawła II, jego beatyfikacją i kanonizacją. Otrzymana przez niego w Rzymie nagroda za film „Życia nie można zmarnować” nazywana jest watykańskim Oscarem. Laureat jest także autorem tekstów publikowanych w Tygodniku Katolickim „Niedziela”.

2016-06-29 08:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Adwentowy Dzień Skupienia dla Ministrantów

2022-11-29 10:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum SLO AŁ

Zainspirowani słowami św. Marka: „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy Pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie!” ministranci archidiecezji łódzkiej zapraszają na Adwentowy Dzień Skupienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję