Reklama

Nowy numer „L’Osservatore Romano”

Stanisław od Jezusa i Maryi Papczyński oraz Maria Elżbieta Hesselblad „pozostawali ściśle zjednoczeni z męką Jezusa i w nich przejawiła się moc Jego zmartwychwstania” – powiedział papież Franciszek w homilii podczas Mszy św. z okazji kanonizacji dwojga założycieli zgromadzeń zakonnych. O jedności z Chrystusem i naśladowaniu Go mówił także do kapłanów i seminarzystów podczas rekolekcji z okazji ich jubileuszu – wygłoszonych w trzech rzymskich bazylikach: św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej i św. Pawła za Murami – które przebiegały „drogą owej «prostoty ewangelicznej», która wszystko pojmuje i czyni w kluczu miłosierdzia”. W homilii podczas Mszy św. w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, na zakończenie jubileuszu kapłanów i seminarzystów, wezwał ich natomiast, aby kierowali spojrzenie „na dwa serca: Serce Dobrego Pasterza” i swoje „serce pasterzy”.

W numerze 6/2016 zamieszczone zostały papieskie orędzie na Światowy Dzień Misyjny oraz list apostolski motu proprio „Come una madre amorevole” – Jak kochająca matka, poświęcony trosce Kościoła o ochronę dzieci i dorosłych narażonych na nadużycia seksualne. Wydrukowane są homilie wygłoszone podczas Mszy św. z okazji jubileuszu diakonów oraz jubileuszu osób chorych i niepełnosprawnych, a także w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i Bożego Ciała. Znajdziemy też teksty przemówień do uczestników międzynarodowej konferencji Fundacji „Centesimus Annus – Pro Pontifice” oraz uczestników watykańskiego szczytu na temat: „Handel ludźmi i przestępczość zorganizowana”, i na otwarcie obrad 62. Zgromadzenia Konferencji Episkopatu Włoch. W numerze zamieszczono ponadto katechezy z audiencji generalnych i jubileuszowych Roku Świętego Miłosierdzia, a także rozważania przed modlitwą maryjną „Anioł Pański”.

Do ustanowienia przez papieża Franciszka nowego święta – św. Marii Magdaleny i ogłoszenia w związku z tym specjalnego dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nawiązuje w artykule wstępnym koordynatorka wydawanego przez „L’Osservatore Romano” miesięcznika „Kobiety – Kościół – Świat” Lucetta Scaraffia i wyraża Ojcu Świętemu wdzięczność w imieniu „wszystkich kobiet chrześcijańskich świata”.

Polskie wydanie „L’Osservatore Romano” można zamówić pod adresem: Księża Pallotyni, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy, www.osservatoreromano.va/pl .

2016-06-29 08:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Czy jesteśmy dobrymi rodzicami – wyniki badań Rzecznika Praw Dziecka

2022-11-30 09:32

[ TEMATY ]

rodzina

wychowanie

Karol Porwich/Niedziela

Polscy rodzice w większości akceptują swoje dzieci takimi, jakimi są, dają im poczucie bezpieczeństwa i dużą autonomię. Obdarzają zaufaniem i szanują ich indywidualność. To pozytywne wyniki ogólnopolskiego naukowego badania postaw rodzicielskich „Rodzice 2022”, zleconego przez Rzecznika Praw Dziecka. Ale są też spore wady – co czwarty rodzic w Polsce jest zbyt wymagający i surowy albo nadopiekuńczy i nieufny. Większy z tym problem mają ojcowie.

- Od relacji rodziców z ich dzieckiem zależy cały jego rozwój. Cała jego przyszłość. Dominujące postawy rodzicielskie, a także to, czy mama i tata są w nich zgodni i konsekwentni, determinują rozwój tożsamości dziecka i jego samooceny. Badania pokazały, że rodzice mają w większości właściwe postawy rodzicielskie, lecz aż co czwarty rodzic w Polsce zbyt mocno ogranicza własne dziecko – albo nadopiekuńczością i brakiem zaufania, albo zbytnimi wymaganiami i niezrozumieniem jego możliwości i potrzeb – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję