Reklama

Niedziela Legnicka

Znów muzycznie w katedrze

Na nowo rozbrzmiały katedralne organy i instrumenty muzyczne w ramach 25. Legnickich Wieczorów Organowych. Koncert inauguracyjny odbył się 21 czerwca w legnickiej katedrze

Niedziela legnicka 27/2016, str. 1

[ TEMATY ]

koncert

organy

Ks. Piotr Nowosielski

Podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmiały nie tylko organy, ale także instrumenty blaszane

Podczas koncertu inauguracyjnego
zabrzmiały nie tylko organy,
ale także instrumenty blaszane

Legnickie Wieczory Organowe organizowane są od 1992 r., kiedy po raz pierwszy zabrzmiały nowo wyremontowane organy w legnickiej katedrze. Od tego czasu przerodziły się już w Międzynarodowy Festiwal Organowy. Stąd w każdorocznym programie nie brakuje muzyków z Polski i zagranicy.

Tegoroczny koncert inauguracyjny poprowadził Marcin Andrzejewski, przypominając krótką historię koncertów i prezentując wykonawców. A wśród nich tego wieczoru znaleźli pochodzący z Legnicy organista Marek Fronc oraz Kwintet Blaszany Filharmonii Narodowej złożony z czołowych muzyków sekcji dętej orkiestry, którzy wystąpili w składzie: Krzysztof Bednarczyk (trąbka), Mariusz Niepiekło (trąbka), Aleksander Szebesczyk (waltornia), Andrzej Sienkiewicz (puzon) i Arkadiusz Więdlak (tuba).

Wieczór organowy rozpoczęła kompozycja Jana Sebastiana Bacha – Preludium i Fuga a-moll (BVW543). Była to okazja, aby uczestnicy wydarzenia przypomnieli sobie lub poznali możliwości instrumentu organowego, które ujawniają się przy wykonywaniu utworów komponowanych na ten instrument.

Reklama

Z kolei Kwintet Blaszany rozpoczął swój występ od kompozycji Georga Fredricha Haendla „The harmonious Blacksmith” – wariacje.

Ponadto popłynęły dźwięki utworów, kompozytorów takich jak: Tomaso Albinoni, Max Reger, Wolfgang Amadeusz Mozart, Maurice Ravel, Arthur Frackenpohl i Gerard Bunk.

Melomani mieli więc okazję do wysłuchania zarówno przykładów muzyki klasycznej, jak i współczesnej.

Legnickie Wieczory Organowe rozłożone są w czasie. Organizatorzy zapraszają na spotkania w katedrze zazwyczaj raz w miesiącu. Najbliższe z nich odbędzie się 19 lipca (recital organowy w wykonaniu Johannesa Skudlika z Niemiec). Kolejne odbędą się: 9 sierpnia (koncert kameralny z udziałem Anny Marii Jopek – śpiew, i Piotra Rachonia – organy); 30 sierpnia (recital organowy w wykonaniu Martina Setchela z Nowej Zelandii); 11 października (koncert kameralny w wykonaniu Marii Peruckiej – skrzypce, i Romana Peruckiego – organy) oraz 25 października (koncert finałowy w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego – organy, i w wykonaniu zespołu wiolonczelowego Marcelissimo). Wieczory zawsze rozpoczynają się o godz. 19.15.

Organizatorami są: Legnickie Centrum Kultury i Legnickie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, a dyrektorem artystycznym jest prof. Andrzej Chorosiński.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Letnie Koncerty Kameralne – na każdy wstęp wolny

[ TEMATY ]

koncert

organy

wakacje

Fot. Wieczory Muzyczne w Leśnicy

Organy w Leśnicy.

Organy w Leśnicy.

W tym roku z racji epidemii koronawirusa nie odbędzie się kolejny cykl Wieczorów Muzycznych w Leśnicy. Ale za rozpoczynają się Letnie Koncerty Kameralne.

Wszystkie imprezy w gminie Brenna w maju i czerwcu zostały odwołane z powodu koronawirusa. Stąd też w Brennej Leśnicy odbędzie się w tym roku tylko jeden koncert – 16 sierpnia, a pełna edycja wieczorów planowana jest za rok. – Aby w tym trudnym czasie umożliwić wszystkim dostęp do wyższej kultury, postanowiono że zostaną zorganizowane koncerty w każdym z siedmiu kościołów znajdujących się na terenie gminy Brenna. I na te wszystkie koncerty, z finałem w naszej Leśnicy, serdecznie zapraszamy – mówi kierownik artystyczny cyklu Paweł Seligman.

CZYTAJ DALEJ

„Katarzyna Adwent zaczyna” - wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Aleksandryjska

Wikipedia

25 listopada Kościół wspomina w liturgii świętą Katarzynę Aleksandryjską, dziewicę i męczennicę. Katarzyna żyła w IV wieku w Egipcie. Według przekazów, była córką króla Aleksandrii. Wyróżniała się nieprzeciętną inteligencją, ale i nadmierną dumą. Przypadek zrządził, że po śmierci rodziców na swojej drodze spotkała pustelnika, od którego usłyszała o Jezusie. To spotkanie pozostawiło trwały ślad w jej życiu, bowiem postanowiła zostać chrześcijanką.

O jej życiu wiemy głównie z przekazów i legend. Jedna z nich mówi, że podczas święta ofiarnego dla jednego z rzymskich bóstw swoją elokwencją wprawiła w zakłopotanie cesarza Maksencjusza. Zdenerwowany cesarz kazał wezwać na dwór 50 filozofów i mistrzów retoryki, aby ci dyskutowali z młodą chrześcijanką na temat religii bóstw rzymskich i chrześcijaństwa. Legenda mówi, że Katarzyna z takim mistrzostwem i w tak przekonywujący sposób zaprzeczała argumentom mędrców, że w efekcie wszyscy przeszli na chrześcijaństwo.

CZYTAJ DALEJ

Papież: przemoc względem kobiet nie bierze się znikąd

2022-11-26 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.

Papież zwrócił też uwagę na czynniki, które sprzyjają przemocy względem kobiet. Są to z jednej strony hedonistyczny styl życia, a z drugiej – kryzys gospodarczy i społeczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję