Reklama

Z Polski i ze świata

Euro 2016 – ludzie

Trener Portugalczyków wziętym animatorem kursów przedmałżeńskich

Fernando Santos, selekcjoner reprezentacji Portugalii, z którą Polska zmierzyła się 30 czerwca br. w ćwierćfinale piłkarskiego Euro 2016 we Francji, jest popularnym animatorem kursów przedmałżeńskich. Szkoleniowiec prowadzi je głównie na terenie stołecznej aglomeracji.

Pochodzący z Lizbony Santos od ponad 20 lat jest zdeklarowanym katolikiem, który często uczestniczy w rekolekcjach i spotkaniach różnych grup religijnych. Jak przyznaje, nawet podczas czteroletniego pobytu w prawosławnej Grecji, gdzie był trenerem reprezentacji, nie zmniejszył swojego zaangażowania w życie religijne. Po objęciu sterów rodzimej reprezentacji nie porzucił religijnych praktyk.

Selekcjoner Portugalczyków wyjaśnił, że choć przez wiele lat był oddalony od Kościoła, to jednak nigdy nie zaniechał osobistej modlitwy. – Przez wiele lat była ona bardzo uboga. Nigdy jednak nie przestałem rozmawiać z moim Aniołem Stróżem – dodał Santos.

Reklama

61-letni trener wyznał, że zaczyna dzień od modlitwy i czytania Biblii. – To moja rutyna, której nie zmieniam od 1994 r., kiedy stałem się świadomym swej wiary chrześcijaninem.

Fernando Santos w przeszłości był trenerem światowej klasy klubów, takich jak m.in. FC Porto czy Panathinaikos Ateny, a także dwukrotnie selekcjonerem narodowym.

KAI

Europa

Wzrasta dyskryminacja chrześcijan

W ostatnich latach w Europie wzrasta dyskryminacja chrześcijan na tle religijnym i etnicznym. Wyznawcy Chrystusa są m.in. atakowani przez muzułmanów w ośrodkach dla uchodźców. Wynika to z opublikowanego 28 czerwca br. raportu za rok 2015, sporządzonego przez wiedeńskie Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan. Instytut udokumentował 180 (w 2014 r. było ich 150) przypadków brutalnych ataków na wyznawców Chrystusa, bezczeszczenia kościołów i cmentarzy, antychrześcijańskich wyzwisk oraz dyskryminacji w miejscu pracy.

Reklama

Wśród krajów, w których najczęściej dochodziło do wydarzeń antychrześcijańskich, na pierwszym miejscu znajduje się Francja z 63 takimi przypadkami. Chodzi przede wszystkim o zniszczenia, bezczeszczenie kościołów i cmentarzy. W Niemczech odnotowano 20 podobnych aktów wandalizmu, we Włoszech – 14, a w Wielkiej Brytanii – 13.

Dyrektor obserwatorium Ellen Kryger Fantini domaga się od władz państwowych i lokalnych oraz osób odpowiedzialnych, aby lepiej chroniły chrześcijańskich uchodźców. Podkreśliła, że w ośrodkach dla przybyszów większą uwagę trzeba zwracać na przynależność religijną przebywających tam ludzi. Pracownicy tych placówek muszą być lepiej zorientowani, na czym polegają konflikty na tle religijnym. Za dobre rozwiązanie uznała tworzenie oddzielnych ośrodków dla chrześcijan.

KAI

Grupa Wyszehradzka

Polska przejmuje przewodnictwo

Roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej 1 lipca br. objęła Polska. V4, czyli Czechy, Polska, Słowacja i Węgry, to najważniejsze ugrupowanie współpracy regionalnej w Europie Środkowej. Polska chce, by w tym czasie głos V4 był dobrze słyszany w Unii Europejskiej i przyczyniał się do wypracowania dobrych rozwiązań dla Europy. Podczas naszej prezydencji chcemy też koncentrować się na wzmacnianiu wspólnego bezpieczeństwa. Grupa będzie intensywnie działać na rzecz implementacji postanowień warszawskiego szczytu NATO.

Inne ważne kwestie to współpraca polityczna, ale również wzmacnianie spójności regionu poprzez budowę infrastruktury energetycznej i transportowej.

Jak zaznacza minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, ambicją V4 będzie odważna propozycja wyjścia z kryzysu w Europie po Brexicie.

RIRM

* * *

Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego, co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić.
Jan Paweł II

Krótko

• Przywódcy 27 państw UE, już bez Wielkiej Brytanii, zebrali się po raz pierwszy po Brexicie w Brukseli. Żadnych gwałtownych ruchów, opanowanie i cierpliwość – to reakcja Unii na negatywny wynik referendum w Wielkiej Brytanii.

• Prezydent Francji François Hollande na dobre rozpoczął walkę z eurosceptykami, którzy domagają się referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Francję.

• Słowacja objęła 1 lipca br. prezydencję w Unii Europejskiej. Ma podjąć cztery podstawowe kwestie: silna gospodarczo Unia, wykorzystanie wszystkich zalet wspólnego rynku, wyważona polityka migracyjna i azylowa oraz rola UE jako „globalnego gracza”.

• Władimir Putin oświadczył, że NATO podejmuje wobec Rosji „realne kroki konfrontacyjne”. Ocenił, że prowadzone są działania, których celem jest osłabienie wieloletniego „parytetu wojskowego”. Wymienił w tym kontekście siły szybkiego reagowania ulokowane w Polsce.

• Partia Ludowa wygrała przyspieszone wybory w Hiszpanii. Mimo że poprawiła swój wynik, nadal potrzebuje koalicjanta, z czym może być jednak kłopot –podobnie jak po wyborach z grudnia ub.r.

• Wassyl Slipak, ukraiński śpiewak operowy występujący we Francji, zginął na froncie w Zagłębiu Donieckim. Walczył jako ochotnik. Został zastrzelony przez snajpera. Slipak obsługiwał karabin maszynowy.

• W Turcji doszło do kolejnego zamachu. Trzej dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego zaatakowali na lotnisku w Stambule. Od strzałów z broni maszynowej i wybuchu bomb zginęły 43 osoby, a ok. 240 zostało rannych. Jak poinformowały źródła tureckie, zamachowcy to obywatele Federacji Rosyjskiej oraz Uzbekistanu i Kirgistanu.

2016-07-05 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata głoszącego poglądy zgodne z Dekalogiem i Ewangelią

2020-07-07 07:46

[ TEMATY ]

Dec

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Katolik powinien głosować na kandydata, który hierarchię wyznawanych wartości opiera na Dekalogu i Ewangelii - mówi rozmowie z „Naszym Dziennikiem” bp Ignacy Dec, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP.

"Nasz Dziennik" we wtorkowym wydaniu pisze, że decyzja osoby wierzącej o udziale w wyborach i o poparciu konkretnego kandydata na prezydenta to przede wszystkim sprawa jego prawego sumienia, czyli sumienia uformowanego w zgodzie z Ewangelią i nauczaniem moralnym Kościoła.

"Każdy obywatel jest odpowiedzialny za Ojczyznę, winien uczestniczyć w sprawach publicznych, a zatem udział w wyborach to nasz obowiązek. Wynika on z odpowiedzialności za dobro wspólne. Jednocześnie katolik, dokonując wyboru, powinien zawsze pamiętać, że każda nasza decyzja ma moralny wymiar. Może być dobra albo zła. Ta wyborcza także" – podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. bp Dec.

"Nasz Dziennik" podkreśla, że w głosowaniu na prezydenta wybieramy głowę państwa, która ma realny wpływ na przyszłość naszej Ojczyzny, na stanowione prawo, na kształt życia społecznego.

"Katolik powinien głosować na kandydata, który hierarchię wyznawanych wartości opiera na Dekalogu i Ewangelii. To jest kryterium podstawowe" - zwraca uwagę ks. bp Dec. (PAP)

aop/ itm/

CZYTAJ DALEJ

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł, najodpowiedniejszy moment to czas po ogłoszeniu wyników przez PKW

2020-07-12 22:04

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP/Radek Pietruszka

Spotkanie to dobry pomysł, dziękuję; najodpowiedniejszym momentem wydaje się czas zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów przez PKW - napisał kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski odpowiadając na zaproszenie go przez prezydenta Andrzeja Dudę na spotkanie w niedzielę na godz. 23.00.

Według sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda w drugiej turze wyborów prezydenckich uzyskał 50,4 proc. głosów, a kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6 proc.

Po ogłoszeniu wyników sondażowych prezydent Duda podkreślał, że wszyscy czekają na oficjalne wyniki wyborów. "Ale chcę w tym momencie i z tego miejsca zaprosić dzisiaj jeszcze i na dziś do Pałacu Prezydenckiego pana Rafała Trzaskowskiego z jego małżonką na godzinę 23. Ja wiem, że późno, ale myślę, że nikt z nas nie będzie dzisiaj do późnych godzin spał" - oświadczył Duda.

"Chciałem zaprosić pana Rafała Trzaskowskiego, żebyśmy sobie podali rękę, i żeby ten uścisk dłoni zakończył tą kampanię" - powiedział prezydent.

Do propozycji spotkania Trzaskowski odniósł się na Twitterze. "Nasze wspólne spotkanie to dobry pomysł, Panie prezydencie @AndrzejDuda. Dziękuję" - napisał. "Najodpowiedniejszym momentem wydaje się czas zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów przez PKW" - dodał Trzaskowski. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję