Reklama

Z Polski i ze świata

2016-07-05 10:12


Niedziela Ogólnopolska 28/2016, str. 5

Euro 2016 – ludzie

Trener Portugalczyków wziętym animatorem kursów przedmałżeńskich

Fernando Santos, selekcjoner reprezentacji Portugalii, z którą Polska zmierzyła się 30 czerwca br. w ćwierćfinale piłkarskiego Euro 2016 we Francji, jest popularnym animatorem kursów przedmałżeńskich. Szkoleniowiec prowadzi je głównie na terenie stołecznej aglomeracji.

Pochodzący z Lizbony Santos od ponad 20 lat jest zdeklarowanym katolikiem, który często uczestniczy w rekolekcjach i spotkaniach różnych grup religijnych. Jak przyznaje, nawet podczas czteroletniego pobytu w prawosławnej Grecji, gdzie był trenerem reprezentacji, nie zmniejszył swojego zaangażowania w życie religijne. Po objęciu sterów rodzimej reprezentacji nie porzucił religijnych praktyk.

Selekcjoner Portugalczyków wyjaśnił, że choć przez wiele lat był oddalony od Kościoła, to jednak nigdy nie zaniechał osobistej modlitwy. – Przez wiele lat była ona bardzo uboga. Nigdy jednak nie przestałem rozmawiać z moim Aniołem Stróżem – dodał Santos.

Reklama

61-letni trener wyznał, że zaczyna dzień od modlitwy i czytania Biblii. – To moja rutyna, której nie zmieniam od 1994 r., kiedy stałem się świadomym swej wiary chrześcijaninem.

Fernando Santos w przeszłości był trenerem światowej klasy klubów, takich jak m.in. FC Porto czy Panathinaikos Ateny, a także dwukrotnie selekcjonerem narodowym.

KAI

Europa

Wzrasta dyskryminacja chrześcijan

W ostatnich latach w Europie wzrasta dyskryminacja chrześcijan na tle religijnym i etnicznym. Wyznawcy Chrystusa są m.in. atakowani przez muzułmanów w ośrodkach dla uchodźców. Wynika to z opublikowanego 28 czerwca br. raportu za rok 2015, sporządzonego przez wiedeńskie Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan. Instytut udokumentował 180 (w 2014 r. było ich 150) przypadków brutalnych ataków na wyznawców Chrystusa, bezczeszczenia kościołów i cmentarzy, antychrześcijańskich wyzwisk oraz dyskryminacji w miejscu pracy.

Wśród krajów, w których najczęściej dochodziło do wydarzeń antychrześcijańskich, na pierwszym miejscu znajduje się Francja z 63 takimi przypadkami. Chodzi przede wszystkim o zniszczenia, bezczeszczenie kościołów i cmentarzy. W Niemczech odnotowano 20 podobnych aktów wandalizmu, we Włoszech – 14, a w Wielkiej Brytanii – 13.

Dyrektor obserwatorium Ellen Kryger Fantini domaga się od władz państwowych i lokalnych oraz osób odpowiedzialnych, aby lepiej chroniły chrześcijańskich uchodźców. Podkreśliła, że w ośrodkach dla przybyszów większą uwagę trzeba zwracać na przynależność religijną przebywających tam ludzi. Pracownicy tych placówek muszą być lepiej zorientowani, na czym polegają konflikty na tle religijnym. Za dobre rozwiązanie uznała tworzenie oddzielnych ośrodków dla chrześcijan.

KAI

Grupa Wyszehradzka

Polska przejmuje przewodnictwo

Roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej 1 lipca br. objęła Polska. V4, czyli Czechy, Polska, Słowacja i Węgry, to najważniejsze ugrupowanie współpracy regionalnej w Europie Środkowej. Polska chce, by w tym czasie głos V4 był dobrze słyszany w Unii Europejskiej i przyczyniał się do wypracowania dobrych rozwiązań dla Europy. Podczas naszej prezydencji chcemy też koncentrować się na wzmacnianiu wspólnego bezpieczeństwa. Grupa będzie intensywnie działać na rzecz implementacji postanowień warszawskiego szczytu NATO.

Inne ważne kwestie to współpraca polityczna, ale również wzmacnianie spójności regionu poprzez budowę infrastruktury energetycznej i transportowej.

Jak zaznacza minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, ambicją V4 będzie odważna propozycja wyjścia z kryzysu w Europie po Brexicie.

RIRM

* * *

Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego, co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić.
Jan Paweł II

Krótko

• Przywódcy 27 państw UE, już bez Wielkiej Brytanii, zebrali się po raz pierwszy po Brexicie w Brukseli. Żadnych gwałtownych ruchów, opanowanie i cierpliwość – to reakcja Unii na negatywny wynik referendum w Wielkiej Brytanii.

• Prezydent Francji François Hollande na dobre rozpoczął walkę z eurosceptykami, którzy domagają się referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Francję.

• Słowacja objęła 1 lipca br. prezydencję w Unii Europejskiej. Ma podjąć cztery podstawowe kwestie: silna gospodarczo Unia, wykorzystanie wszystkich zalet wspólnego rynku, wyważona polityka migracyjna i azylowa oraz rola UE jako „globalnego gracza”.

• Władimir Putin oświadczył, że NATO podejmuje wobec Rosji „realne kroki konfrontacyjne”. Ocenił, że prowadzone są działania, których celem jest osłabienie wieloletniego „parytetu wojskowego”. Wymienił w tym kontekście siły szybkiego reagowania ulokowane w Polsce.

• Partia Ludowa wygrała przyspieszone wybory w Hiszpanii. Mimo że poprawiła swój wynik, nadal potrzebuje koalicjanta, z czym może być jednak kłopot –podobnie jak po wyborach z grudnia ub.r.

• Wassyl Slipak, ukraiński śpiewak operowy występujący we Francji, zginął na froncie w Zagłębiu Donieckim. Walczył jako ochotnik. Został zastrzelony przez snajpera. Slipak obsługiwał karabin maszynowy.

• W Turcji doszło do kolejnego zamachu. Trzej dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego zaatakowali na lotnisku w Stambule. Od strzałów z broni maszynowej i wybuchu bomb zginęły 43 osoby, a ok. 240 zostało rannych. Jak poinformowały źródła tureckie, zamachowcy to obywatele Federacji Rosyjskiej oraz Uzbekistanu i Kirgistanu.

Reklama

Symbole i zwyczaje Adwentu

Małgorzata Zalewska
Edycja podlaska 49/2002

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Bożena Sztajner

Wieniec adwentowy

W niektórych regionach naszego kraju przyjął się zwyczaj święcenia wieńca adwentowego. Wykonywany on jest z gałązek iglastych, ze świerku lub sosny. Następnie umieszczone są w nim cztery świece, które przypominają cztery niedziele adwentowe. Świece zapalane są podczas wspólnej modlitwy, Adwentowych spotkań lub posiłków. W pierwszym tygodniu adwentu zapala się jedną świecę, w drugim dwie, w trzecim trzy, a w czwartym wszystkie cztery. Wieniec wyobraża jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia.

Świeca roratnia

Świeca jest symbolem chrześcijanina. Wosk wyobraża ciało, knot - duszę, a płomień - światło Ducha Świętego płonące w duszy człowieka.
Świeca roratnia jest dodatkową świecą, którą zapalamy podczas Rorat. Jest ona symbolem Najświętszej Maryi Panny, która niesie ludziom Chrystusa - Światłość prawdziwą. W kościołach umieszcza się ją na prezbiterium obok ołtarza lub przy ołtarzu Matki Bożej. Biała lub niebieska kokarda, którą jest przepasana roratka mówi o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Zielona gałązka przypomina proroctwo: "Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej Duch Pański..." (Iz 11, 1-2). Ta starotestamentalna przepowiednia mówi o Maryi, na którą zstąpił Duch Święty i ukształtował w Niej ciało Jezusa Chrystusa. Jesse był ojcem Dawida, a z tego rodu pochodziła Matka Boża.

Roraty

W Adwencie Kościół czci Maryję poprzez Mszę św. zwaną Roratami. Nazwa ta pochodzi od pierwszych słów pieśni na wejście: Rorate coeli, desuper... (Niebiosa spuśćcie rosę...). Rosa z nieba wyobraża łaskę, którą przyniósł Zbawiciel. Jak niemożliwe jest życie na ziemi bez wody, tak niemożliwe jest życie i rozwój duchowy bez łaski. Msza św. roratnia odprawiana jest przed świtem jako znak, że na świecie panowały ciemności grzechu, zanim przyszedł Chrystus - Światłość prawdziwa. Na Roraty niektórzy przychodzą ze świecami, dzieci robią specjalne lampiony, by zaświecić je podczas Mszy św. i wędrować z tym światłem do domów.
Według podania zwyczaj odprawiania Rorat wprowadziła św. Kinga, żona Bolesława Wstydliwego. Stały się one jednym z bardziej ulubionych nabożeństw Polaków. Stare kroniki mówią, że w Katedrze na Wawelu, a później w Warszawie przed rozpoczęciem Mszy św. do ołtarza podchodził król. Niósł on pięknie ozdobioną świecę i umieszczał ją na lichtarzu, który stał pośrodku ołtarza Matki Bożej. Po nim przynosili świece przedstawiciele wszystkich stanów i zapalając je mówili: "Gotów jestem na sąd Boży". W ten sposób wyrażali oni swoją gotowość i oczekiwanie na przyjście Pana.

Adwentowe zwyczaje

Z czasem Adwentu wiąże się szereg zwyczajów. W lubelskiem, na Mazowszu i Podlasiu praktykuje się po wsiach grę na ligawkach smętnych melodii przed wschodem słońca. Ten zwyczaj gry na ligawkach związany jest z Roratami. Gra przypomina ludziom koniec świata, obwieszcza rychłe przyjście Syna Bożego i głos trąby św. Michała na Sąd Pański. Zwyczaj gry na ligawkach jest dość rozpowszechniony na terenach nadbużańskim. W niektórych regionach grano na tym instrumencie przez cały Adwent, co też niektórzy nazywali "otrembywaniem Adwentu". Gdy instrument ten stawiano nad rzeką, stawem, lub przy studni, wówczas była najlepsza słyszalność.
Ponad dwudziestoletnią tradycję mają Konkursy Gry na Instrumentach Pasterskich (w tym także na ligawkach) organizowane w pierwszą niedzielę Adwentu w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W tym roku miała miejsce już XXII edycja tego konkursu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Trwa zbiórka żywności Caritas „Tak. Pomagam!”

2019-12-06 11:57

www.caritas.czest.pl

„Widząc i czując już miłosierdzie, czyni się je zawsze w inny sposób, kreatywnie, twórczo, tak aby przyjść z konkretną pomocą tym, którzy są w potrzebie” (Enzo Bianchi)

Beata Pieczykura/Niedziela

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy odnajdujemy Boga niewidzialnego, który stał się widzialny w naszym ludzkim ciele. Dlatego pragniemy od pięknych słów o miłosierdziu przejść do działania i pospieszyć z braterską pomocą ludziom doświadczającym na co dzień biedy duchowej i materialnej. Ufamy, że nasza pomoc skierowana do ubogich pozwoli im w pokoju serca i w nadziei na lepsze jutro spędzić czas świąteczny.

Celem zbiórki „Tak. Pomagam!” jest pozyskanie artykułów spożywczych z długim terminem przydatności. Dzięki zebranej żywności Caritas przygotuje paczki świąteczne dla potrzebujących pomocy.

Zbiórka jest prowadzona w dniach 6-7 grudnia w wybranych marketach w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem