Reklama

Księża pomogą w propagowaniu trzeźwości

2016-07-05 10:12

Katarzyna Cinzio
Niedziela Ogólnopolska 28/2016, str. 23

Państwowa agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) chce współpracować z księżmi w ramach nowej kampanii społecznej. Księża w roli sprzymierzeńców wydają się świetnym pomysłem, bo niedawne badania wskazują, że duchowni cieszą się w Polsce niezmiennym zaufaniem i to właśnie do nich często przychodzą ludzie uzależnieni i ich rodziny, którzy szukają rady czy konkretnej pomocy.

Uzasadnione wydaje się więc wyposażenie kapłanów w materiały, które pomogłyby im w prowadzeniu rozmów czy wskazywaniu miejsc, gdzie osoba z problemem alkoholowym albo rodzina doświadczona przemocą może szukać pomocy.

Problem alkoholowy, zdaniem wielu specjalistów, narasta. Polacy nadal piją dużo i ostro, zmienia się jedynie charakter nałogu, np. coraz częściej popadają w niego kobiety, obniża się też wiek inicjacji alkoholowej.

Reklama

Kapłani codziennie stykają się z rozmaitymi problemami, m.in. z alkoholizmem i przemocą, np. w konfesjonale. Poza tym Kościół od wielu lat promuje trzeźwość i abstynencję – słynne są już bezalkoholowe sierpnie, w ostatnią niedzielę karnawału inicjowany jest w Kościele tydzień modlitw o trzeźwość, a z ambon zachęca się do bezalkoholowych wesel, Pierwszych Komunii św. czy innych rodzinnych uroczystości. To w ramach struktur Kościoła funkcjonuje Krucjata Wyzwolenia Człowieka, a parafie goszczą grupy Anonimowych Alkoholików – ruchu, który ma niebagatelne osiągnięcia w wyprowadzaniu z nałogu. Praktyka duszpasterska sprawia, że wielu księży doskonale wie, jak radzić sobie z człowiekiem szukającym ratunku. O uzależnieniach uczą się w seminariach duchownych, a szkolenia dla kapłanów prowadzone są w Zakroczymiu, gdzie działa Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości.

PARPA przygotowała dla księży stosowny poradnik, uruchomiono tematyczną stronę internetową oraz powstały dwa filmy instruktażowe. W jednym ze spotów pokazano rozmowę księdza z osobą uzależnioną, a w drugim – z członkiem rodziny dotkniętej patologią. Podręczniki będą bezpłatne i trafią do wszystkich parafii w kraju. Autorom zależy na podpowiedzeniu kapłanom, którzy mają doświadczenie duszpasterskie w tej dziedzinie, m.in. jak skutecznie prowadzić rozmowy, by zachęcić do szukania pomocy, leczenia czy terapii; jak wyglądają mechanizmy popadania w nałóg i jak temu zapobiegać. Wskazują, kiedy np. ślubowanie abstynencji jest korzystne, a kiedy może przynieść negatywne skutki; jaki jest związek między nadużywaniem alkoholu a przemocą; o co chodzi w rozmowie motywacyjnej i jak przekonać kobiety, by nie piły w ciąży.

Projekt ma charakter ekumeniczny. Swoim patronatem przedsięwzięcie objął bp Tadeusz Bronakowski – przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. Poparli go także abp Sawa z Kościoła prawosławnego, abp Eugeniusz Popowicz z Kościoła greckokatolickiego oraz bp Jerzy Samiec z Kościoła luterańskiego. Kampania wystartowała pod koniec czerwca br.

Reklama

Potrzebne noclegi dla uczestników Taizé

2019-12-12 08:49

Nadal szukamy 7.100 miejsc, aby ugościć uczestników Europejskiego Spotkania Młodych

Maciej Biłas / photo on flickr

Nie jest za późno, żeby przeżyć koniec roku solidarnie i radośnie z młodymi ludźmi z całej Europy i z innych kontynentów. Międzynarodowy zespół, który od trzech miesięcy przygotowuje 42. Europejskie Spotkanie, zwraca się do osób dobrej woli z Wrocławia i okolic z pilnym apelem o ugoszczenie u siebie dwóch, trzech lub większej liczby osób.

28 grudnia około 15.000 młodych ludzi z całej Europy przyjedzie do Wrocławia na pięć dni i cztery noce. Wszystkim chcielibyśmy dać możliwość zamieszkania, nawet w najskromniejszych warunkach, u mieszkańców Wrocławia i okolic, tak jak to było podczas poprzednich spotkań europejskich w Polsce. Nawet przy pomocy bardzo prostych środków można tworzyć więzi przyjaźni.

Już ponad 1500 rodzin lub samotnych osób starszych i młodszych postanowiło otworzyć swoje domy. Gdyby każdy mógł przekonać przynajmniej jednego sąsiada czy znajomego, by zrobił podobnie, wszystkich udałoby się ugościć w domach.

Warunki udzielenia gościny są bardzo proste: rano śniadanie a wieczorem 2 m2 na podłodze, żeby rozłożyć śpiwór i karimatę. Przez cały dzień uczestnicy będą brać udział w programie w mieście, do domów będą wracać dopiero wieczorem ok. godz. 22.00.

Do Bożego Narodzenia i jeszcze po Świętach będziemy przyjmować zgłoszenia zakwaterowania. Osoby gotowe przyjąć młodych ludzi u siebie prosimy o jak najszybsze skontaktowanie się z najbliższą parafią. Można to również zrobić w naszym Centrum Przygotowań (ul. Piastowska 1a) lub za pomocą formularza na stronie internetowej:

Zobacz

Sami nie zdołamy znaleźć tylu miejsc. Potrzebujemy Twojej pomocy!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Portugalia: więźniowie pomogli w budowie gigantycznej szopki w Bradze

2019-12-13 19:19

mz (KAI/AE) / Braga

Więźniowie z zakładu karnego w Bradze w północno-zachodniej Portugalii pomogli przygotować jedną z największych w tym kraju żywych szopek w miejscowości Priscos. Na powierzchni ponad 30 tys. m kw. powstała tam scenografia z czasów narodzin Jezusa. Do 12 stycznia kilkuset statystów będzie przedstawiało sceny biblijne. Współodpowiedzialny za budowę szopki ks. João Torres powiedział, że w pracach przy budowie 90 scen uczestniczyło łącznie ponad 40 więźniów.

Ks. Jerzy Uchman

Priscos jest jednym z etapów szlaku bożonarodzeniowych żłóbków, do których odwiedzenia co roku zachęca archidiecezja Bragi. Na trasie zwiedzający mogą zobaczyć m.in. szopkę w tamtejszej katedrze, w muzeum Piusa XII, a także w kilkunastu parafiach miasta i okolicznych miejscowości.

Oryginalny projekt w Priscos ruszył po raz pierwszy jako owoc wystosowanego w 2006 r. przez portugalskich biskupów apelu, aby w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia bardziej eksponować postać Dzieciątka Jezus.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem