Reklama

Gdzie chrzest, tam nadzieja

2016-07-05 10:12

Beata Pieczykura
Niedziela Ogólnopolska 28/2016, str. 26-27

Bożena Sztajner/Niedziela

A to Polska właśnie. Wpatrzona w oblicze Czarnej Madonny. Adorująca krzyż. Klękająca do codziennej modlitwy. Dumna ze swoich symboli narodowych, historii i tradycji. Solidarna. Wierna. Wolna. Kochająca Kościół, Ojczyznę. Zjednoczona z Ojcem Świętym. Taką Polskę buduje Rodzina Radia Maryja, która w tym roku w dniach 9-10 lipca pod hasłem: „Gdzie chrzest, tam nadzieja” pielgrzymuje na Jasną Górę po raz 25., aby wspólnie podziękować Bogu za dar wiary i sakrament chrztu, zaświadczyć o nadziei i miłości, a także dać wyraz troski o sprawy publiczne. Pielgrzymka rozpocznie się w sobotę 9 lipca o godz. 18 Mszą św. na Szczycie Jasnogórskim. Potem pątnicy będą uczestniczyć w modlitwie różańcowej i w Apelu Jasnogórskim.

Święto wiary i radości

Podobnie jak w poprzednich latach, w niedzielę 10 lipca już od rana tysiące pielgrzymów będą się gromadzić na jasnogórskich błoniach, by uczestniczyć w wielkim święcie wiary i radości. Na początku zawsze chwalą Maryję i śpiewają Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, potem słuchają koncertów. Wszystkich przybywających z różnych zakątków kraju i z zagranicy powita o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i dyrektor Radia Maryja. We wspólnocie pielgrzymi będą o godz. 11 uczestniczyć we Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Jak co roku zawierzą się Matce Bożej i odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Jak było na początku?

Na pierwszą radiową pielgrzymkę 28 listopada 1992 r. pątnicy przyjechali jednym autokarem. Przeżywali ją w dużym skupieniu, w ciszy. – Była Jasna Góra i byliśmy my – wspomina pani Jadwiga z Torunia, wolontariuszka od początku istnienia rozgłośni. Sięga pamięcią do czasu powstania radia w 1991 r. i początków działalności. Zwraca uwagę na wielką wiarę Ojca Dyrektora i jego ufność Matce Bożej oraz potrzebę ewangelizacji. Podkreśla, że to dzieło powstało w klimacie modlitwy; adoracja Najświętszego Sakramentu w małej radiowej kaplicy trwała dzień i noc, a gdy trzeba było, cała jej rodzina, wraz z 12-letnimi córkami, pościła o chlebie i wodzie. – Uważam, że Ojciec Dyrektor umiał zaufać i ufa do końca, i to jest taki charyzmat dla nas wszystkich – stwierdza. Dziś patrzy na barwne, radosne, rozśpiewane rzesze i dodaje: – Teraz pielgrzymka jest, można powiedzieć, wykwintna, dopracowana. Czekamy na nią. Wracamy zmęczeni, ale szczęśliwi, że możemy być, możemy trwać...

Reklama

We wszystkich pielgrzymkach uczestniczyła także pani Bogusława z Torunia, wolontariuszka Radia Maryja od początku jego istnienia. Opowiada ona o nieformalnej pielgrzymce w październiku 1995 r. Był to szturm do nieba w obronie częstotliwości rozgłośni. Z czasem Ojciec Tadeusz ustalił termin pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na drugą niedzielę lipca. W tym miejscu warto dodać, że na początku, w okresie przełomowym, odbyły się dwie błagalne pielgrzymki na Jasną Górę w jednym roku. To największe duchowe spotkanie Rodziny Radia Maryja jest dla pani Bogusławy ważne. Przeżywa je wraz z pracownikami i wolontariuszami, posługuje w namiotach, w których są składane tzw. róże, czyli ofiary na Radio Maryja i wszystkie dzieła powstałe przy rozgłośni, gdzie można nabyć m.in. książki, broszury, materiały ewangelizacyjne czy po prostu porozmawiać. – Chcemy służyć swoimi siłami, dobrym humorem i wiedzą – wyznaje. – Teraz jest coraz więcej ludzi i... coraz więcej intencji.

Czas przeżyć

25. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja i posługa wolontariuszy to czas przeżyć, zarówno radosnych, jak i trudnych. Początki były najtrudniejsze. – A gdy coś się udało, także przezwyciężenie trudów, omadlaliśmy wszystko w malutkiej piwnicznej kaplicy, zwanej dzisiaj kaplicą Zawierzenia – mówi pani Helena, wolontariuszka z Torunia. Pielgrzymka powstała bowiem z potrzeby serca, by w domu Maryi, w Jej sanktuarium na Jasnej Górze, powierzyć to dzieło Jej matczynej opiece. Lipcowe spotkania Rodziny Radia Maryja wpisały się już na stałe w historię rozgłośni i dlatego pani Helena zachęca: – Przynieś swój czyn dobry jak chleb, aby i inni go „skosztowali”, bo więcej jest radości w dawaniu aniżeli w braniu, a radio niech stanie się cudem Miłości wśród nas. A cuda są dla wierzących; na ile uwierzą, na tyle cud się stanie. Ten cud trwa już 25 lat...

* * *

9 lipca – sobota

18.00 – Msza św. na Szczycie Jasnogórskim
20.20 – Różaniec
21.00 – Apel Jasnogórski

10 lipca – niedziela

8.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny
11.00 – Msza św. na Szczycie Jasnogórskim – przewodniczy abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego

Beatyfikacja arcybiskupa Sheena przesunięta na czas nieokreślony

2019-12-04 08:20

abpsheen.pl/www.catholicnewsagency.com/

Wprowadzona dopiero w listopadzie br. do kalendarza wydarzeń kościelnych beatyfikacja abp. Fultona J. Sheena, zapowiedziana na 21 grudnia, nie odbędzie się w tym terminie. Oznajmił o tym 3 grudnia „z wielkim ubolewaniem” bp Daniel Jenky CSC – pasterz amerykańskiej diecezji Peorii, której ordynariuszem był przez wiele lat sługa Boży i gdzie miał zostać ogłoszony błogosławionym. Na razie nie podano nowego terminu przyszłego obrzędu.

Youtube.com

Poniżej podajemy pełne tłumaczenie komunikatu przekazanego w tej sprawie przez diecezję Peoria.

Beatyfikacja arcybiskupa Sheena miała się odbyć 21 grudnia.

Biskup Daniel Jenky C.S.C., ordynariusz diecezji Peoria, z głębokim żalem zawiadamia, że został poinformowany przez Stolicę Apostolską o przełożeniu beatyfikacji Fultona Sheena.

18 listopada 2019 r. diecezja Peoria otrzymała formalne powiadomienie o tym, że papież Franciszek zaaprobował beatyfikację Fultona Sheena, która miała się odbyć 21 grudnia tego roku. Jednakże 2 grudnia Stolica Apostolska zadecydowała o przełożeniu daty beatyfikacji na wniosek kilku członków Konferencji Biskupów, którzy poprosili o dalsze zbadanie [sprawy]. W naszej obecnej sytuacji istotne jest, aby wierni wiedzieli, że nigdy nie został sformułowany, ani w przeszłości, ani obecnie, żaden zarzut przeciwko Sheenowi dotyczący ewentualnego molestowania nieletnich.

Diecezja Peoria zauważa, że życie Fultona Sheena zostało dokładnie i pieczołowicie zbadane. Na każdym etapie zostało dowiedzione, że stanowił on przykładny wzór chrześcijańskiego życia; był wzorem przewodnictwa w Kościele. Nigdy jego życie w cnocie nie zostało zakwestionowane.

Arcybiskup Sheen znany był ze swojego osobistego przywiązania do codziennego nabożeństwa Godziny Świętej w obecności Najświętszego Sakramentu. Czerpiąc siłę ze swego osobistego życia modlitewnego, Fulton Sheen konsekwentnie demonstrował olbrzymią odwagę w stawianiu czoła wyzwaniom naszego społeczeństwa. Był bardzo znany ze swej śmiałości w głoszeniu Ewangelii w radiu i telewizji, w obliczu naszej zsekularyzowanej kultury. Ten sam duch odwagi i śmiałości towarzyszył mu jako biskupowi w głoszeniu prawdy, w obronie wiary i Kościoła.

Ponieważ kilku członków Konferencji Biskupw poprosiło o opóźnienie [beatyfikacji], diecezja Peoria jest pewna, że cnotliwe życie arcybiskupa Sheena zostanie raz jeszcze udowodnione. Biskup Jenky nie ma wątpliwości, że każde dodatkowe badanie jeszcze dobitniej dowiedzie tego, iż Fulton Sheen jest godzien beatyfikacji i kanonizacji. Diecezja Peoria nie wątpi w to, że Fulton Sheen, który za życia doprowadził tak wiele dusz do Jezusa Chrystusa, zostanie uznany za wzór świętości i cnoty.

Ten rozwój sytuacji jest szczególnie niefortunny z uwagi na fakt, że wciąż spływają informacje o wielu cudach, jakie dokonały się za wstawiennictwem Sheena. Kilka cudów zostało zgłoszonych już po ogłoszeniu daty beatyfikacji dwa tygodnie temu. Jest to bez wątpienia dodatkowy dowód dla osób szczerze wierzących w proces [beatyfikacyjny], że cuda te zostaną w przyszłości przypisane wstawiennictwu czcigodnego Sługi Bożego Fultona Sheena.

Biskup Jenky jest głęboko zasmucony tą decyzją. W szczególności martwi się tym, że wiadomość ta przygnębi wielu wiernych, którzy mają nabożeństwo do Sheena. Ordynariusz Peorii jest głęboko przekonany o wielkiej świętości czcigodnego Sługi Bożego Fultona i żywi pewność, że arcybiskup Sheen zostanie beatyfikowany. Biskup Jenky jest zdeterminowany kontynuować proces beatyfikacyjny, lecz nie została podana żadna nowa data beatyfikacji.

Diecezja Peoria powstrzyma się na razie od dalszych komentarzy na ten temat.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Premiera filmu „Częstochowa lata 1939-1945 – II wojna światowa”

2019-12-06 10:43

Red.

Od wybuchu II wojny światowej minęło 80 lat. Z tej okazji autorzy filmów historycznych o Częstochowie postanowili zrealizować kolejny dokument

Kasfilm

Autorami filmu „Częstochowa 1939-1945 – II wojna światowa” są m.in.: Zbisław Janikowski – scenarzysta, Krzysztof Kasprzak – reżyser i Robert Nawrot – montażysta.

W dokumencie wykorzystano materiały archiwalne osób prywatnych, Filmoteki Narodowej oraz wszystkich instytucji w Częstochowie, które zajmują się gromadzeniem archiwaliów.

W filmie pokazana jest mało znana walka obronna z września 1939 roku i tragiczna zagłada społeczności żydowskiej. Istotnym wątkiem jest też obraz życia codziennego: terror, niepewność jutra, zagrożenie życia, ale również opór i walka o zachowanie godności i dążenie do odbudowy niepodległego państwa. „Częstochowa 1939-1945 – II wojna światowa” pozwala poznać bliżej mało znaną historię miasta i pomaga ocalić od zapomnienia ten tragiczny czas.

Premiera filmu odbędzie się we wtorek 10 grudnia o godz. 18.00 w klubie Politechnik w Częstochowie – al. Armii Krajowej 23/25. Wstęp wolny. Na miejscu można będzie zakupić płyty DVD z filmem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem