Reklama

Święta nie tylko od postu

Średniowieczna benedyktynka św. Hildegarda z Bingen jest znana przede wszystkim za sprawą swoich receptur – post według św. Hildegardy, leczenie według jej wskazań, przepisy kulinarne sygnowane jej imieniem są popularne i modne. Dzięki książce Hermanna Multhaupta pt. „W Jego świetle. Opowieść o świętej Hildegardzie z Bingen” poznajemy bliżej mniszkę z przełomu XI i XII wieku, która pozostawiła nam znacznie więcej niż tylko wskazówki prozdrowotne.

Prowadziła życie klauzurowe, ale była międzynarodowym autorytetem, listy z prośbą o radę pisali do niej książęta i hierarchowie. Była mistyczką, teologiem, pisała wiersze i komponowała pieśni religijne. Jednocześnie jako przełożona klasztoru musiała się troszczyć o byt podległej sobie wspólnoty. Hermann Multhaupt w powieści biograficznej, opartej na dokumentach i badaniach, przedstawia jej życie na tle burzliwych wydarzeń epoki – konfliktu cesarstwa z papiestwem i walk niemieckich książąt o władzę.

Reklama

Autor rozpoczyna swoją opowieść od dramatycznego momentu, kiedy już pod koniec życia św. Hildegardy klasztor w Bingen zostaje obłożony dotkliwymi karami, m.in. zakazem odprawiania Mszy św. Potem następuje retrospekcja wydarzeń.

Przyszła benedyktynka urodziła się 16 września 1098 r. Imię Hildegarda, które nadali jej rodzice, oznacza „ta, która broni przed wojną”. Sceną jej życia były miejscowości niedaleko Moguncji: Bermersheim, Disibodenberg i Bingen nad Renem. Jej życie naznaczone było cierpieniem. „Obezwładniają mnie choroby i często miewam tak silne bóle, że zdają się prowadzić do śmierci” – pisała. Doznawała też wizji, z których do pewnego momentu życia się nie zwierzała. Po latach wyjaśni w liście: „Nie postrzegam wtedy oczami ani nie słyszę uszami zewnętrznymi. Nie jest to fantazja mego serca. Nie odbieram wizji za pośrednictwem pięciu zmysłów, ale swą duszą, otwartymi oczami ciała”. Często się obawiała, czy dar doświadczania wizji naprawdę pochodzi od Boga. Zwracała się w tej sprawie m.in. do opata Bernarda z Clairvaux, który w odpowiedzi napisał: „Zaklinam i napominam cię, abyś traktowała ten dar jako łaskę i odpowiadała na niego z całą mocą miłości, pokory i oddania...”.

O życiu i duchowości św. Hildegardy mówi wiele źródeł. Są to przede wszystkim jej dzieła – nad pierwszym z nich „Scito vias Domini” („Poznaj drogi Pana”) pracowała 10 lat. Często podkreślała, że jest nieuczoną kobietą, ale pracowała usilnie pod wpływem wewnętrznego nakazu: „Spisuj to, co widzisz i słyszysz”. Jak pisze autor powieści, najpierw robiła notatki na woskowych tabliczkach, a potem przenosiła je na pergamin; starannie korygowała to, co napisała, a następnie zlecała wykonanie czystopisu sekretarzowi. Spod jej pióra wyszły też: „Liber vitae meritorum” („Księga zasług życia”) i „Liber Divinorum Operum” („Księga Dzieł Bożych”) oraz dwa dzieła dotyczące przyrodoznawstwa i medycyny: „Physica” i „Causae et Curae”, a także moralitet „Ordo Virtutum” („O sztuce cnoty”), do którego skomponowała muzykę. Mimo fizycznych cierpień św. Hildegarda odbywała podróże kaznodziejskie – głosiła kazania m.in. w Moguncji, Würzburgu, Bambergu, Trewirze, Metzu, Kolonii i innych miastach. Zmarła 17 września 1179 r.

Książka poświęcona średniowiecznej świętej, którą w 2012 r. Benedykt XVI ogłosił doktorem Kościoła powszechnego, została wydana pod patronatem „Niedzieli”.

Hermann Multhaupt, „W Jego świetle. Opowieść o świętej Hildegardzie z Bingen”. Wydawnictwo Esprit, ul. św. Kingi 4, 30-528 Kraków, tel./fax (12) 267-05-69, (12) 264-37-09, (12) 264-37-19, e-mail: sprzedaz@esprit.com.pl , ksiegarnia@esprit.com.pl .

2016-07-05 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

Karol Porwich/Niedziela

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

230 biskupów świata domaga się sprawiedliwej gospodarki światowej

2020-09-28 13:20

[ TEMATY ]

ekologia

biskupi

Vatican News

230 biskupów z 43 krajów świata podpisało się dotychczas pod wspólnym oświadczeniem domagającym się ustanowieniu przepisów, które będą zobowiązywały przedsiębiorców i koncerny międzynarodowe do poszanowania praw człowieka oraz ochrony środowiska. W opublikowanym apelu biskupi podkreślili, że kryzys spowodowany koronawirusem stwarza szansę dla zapoczątkowania uczciwej zmiany i utorowanie drogi dla nowego systemu gospodarczego.

Wśród sygnatariuszy apelu jest m.in. 14 biskupów niemieckich, w tym przewodniczący episkopatu bp Georg Bätzing, kard. Reinhard Marx z Monachium oraz abp Stephan Burger z Fryburga Bryzgowijskiego kierujący pracami akcji pomocy „Misereor”. Apel poparło też siedmiu biskupów austriackich (niemal połowa episkopatu) oraz czterech ze Szwajcarii.

Hierarchowie Kościoła domagają się, aby kryzys wywołany koronawirusem wykorzystać jako szansę dla solidarnej i ekologicznej przebudowy zasad gospodarki. Należy „skończyć z systemem napędzanym zyskiem i związaną z tym mentalnością marginalizowania”.

Biskupi skrytykowali też, że zbyt wiele przedsiębiorstw i koncernów wykorzystuje ludzi i środowisko. Unikają oni podatków niezbędnych dla finansowania zadań socjalnych, jak sektor zdrowia, czy placówki oświatowe i ponoszą współwinę za łamanie praw człowieka poprzez np. pracę przymusową, czy pracę dzieci. „Jako biskupi poczuwamy się do obowiązku moralnego i duchowego domagając się nowego ładu priorytetów na czas kryzysu oraz po jego ustaniu” - głosi apel biskupów.

Jednak prawdziwą zmianę myślenia można, zdaniem biskupów, osiągnąć tylko poprzez jasne przepisy krajowe i międzynarodowe. „Nie uda się tego dokonać za pomocą wytycznych i dowolnych inicjatyw, nie da się skutecznie ochronić ludzi i planety przed degradacją środowiska i łamaniem praw człowieka” - czytamy w apelu. Ponadto wszyscy pracownicy muszą mieć prawo i możliwość składania skarg w przypadkach naruszenia prawa. Biskupi wymienili tu np. kradzież ziemi, zabójstwa obrońców praw człowieka, pracę dzieci i pracę przymusową, przemoc, niszczenie środowiska naturalnego i wyrąb lasów.

Ważnym wyrazem europejskiej odpowiedzialności za wspólne dobro świata byłaby na przykład inicjatywa na rzecz społecznego i ekologicznego tworzenia łańcuchów dostaw, które strzegą standardów wytwarzania towarów zgodnie z prawami człowieka na terenie poszczególnych krajów, w ramach Unii Europejskiej, a także Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdzie w październiku na temat porozumienia międzynarodowego dotyczącego gospodarki i praw człowieka będzie obradowała grupa robocza Rady Praw Człowieka ONZ .

Z okazji tegorocznego Dnia Stworzenia obchodzonego 1 września papież Franciszek podkreślił, że „istnieje potrzeba wzmocnienia krajowego i międzynarodowego prawodawstwa, tak aby regulowało ono działalność przedsiębiorstw zajmujących się wydobyciem surowców mineralnych i umożliwiało ofiarom podejmowanie wiarygodnych działań prawnych”. Natomiast w swojej encyklice ekumenicznej „Laudato si`” z 2015 roku Ojciec Święty podkreślił, że „niesprawiedliwość społeczna nie dotyczy tylko poszczególnych osób, ale też całych krajów i zmusza do rozważenia etyki stosunków międzynarodowych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję