Reklama

Niedziela Przemyska

Przemyskie Ein Karim

Niedziela przemyska 28/2016, str. 3

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Dni w diecezjach

archiwum

Taniec uwielbienia był częścią przygotowań archidiecezji przemyskiej do Światowych Dni Młodzieży

Młodzież z 13 krajów przyjedzie do archidiecezji przemyskiej na Dni w Diecezjach, które bezpośrednio poprzedzą Światowe Dni Młodzieży. – Naszą wizytówką będzie gościnność połączona z promocją lokalnej kultury i świadectwem wiary – mówi ks. Tadeusz Biały, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

Archidiecezja przemyska na czas Dni w Diecezji przyjęła nazwę biblijnego miasteczka Ein Karim. Program oparty został o różańcowe tajemnice światła. Przewidziano warsztaty diakonii muzycznej, których zwieńczeniem będzie wieczór chwały w wykonaniu międzynarodowego chóru. Będą także świadectwa wiary i taniec uwielbienia. Wieczorem, w dniu, kiedy młodzi będą rozważać tajemnicę Wesela w Kanie Galilejskiej, zaplanowano zabawę z wodzirejami. Młodzież będzie mogła również uczestniczyć w warsztatach pisania ikon. – Zgłosiło się już na nie kilka osób z Malezji – mówi ks. Biały. W programie Dni w Diecezji są koncerty, które bardzo mocno promują lokalną kulturę. Wystąpi m.in. Zespół Pieśni i Tańca Przemyśl. – Nie zapraszamy zespołów muzyki chrześcijańskiej, bo one są na całym świecie, poza tym koncerty zaplanowano na pierwsze dni pobytu młodzieży w Krakowie. Skupiamy się na prezentacji lokalnej twórczości, kultury i zabytków – zapowiada ks. Tadeusz Biały. Na jeden dzień młodzież wyjedzie na wycieczkę krajoznawczą w Bieszczady, zwiedzi popularne Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Zalew Soliński – największy sztuczny zbiornik wodny w Polsce.

Reklama

W programie zaplanowano spotkanie w 30 „grupach dzielenia”. – Poprowadzą je animatorzy z ruchów i stowarzyszeń diecezjalnych, którzy znają języki lub będą mieli tłumaczy. Tematem rozmów będzie sakrament pojednania. Tego samego dnia w katedrze będzie możliwość spowiedzi w różnych językach – zapowiada ks. Biały. Przez cały czas w parafii franciszkanów reformatów będzie funkcjonował „kościół ciszy” z adoracją Najświętszego Sakramentu.

W archidiecezji przemyskiej młodzież z zagranicy będzie przebywać w kilku miastach. W sobotę 23 lipca wszyscy się spotkają na wspólnej Mszy św. w Przemyślu. Będzie jej przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Archidiecezja przemyska przyjmie około 700 młodych pielgrzymów z 13 krajów: Australii, Palestyny, Malezji, Rosji, Gabonu, Francji, Włoch, Wysp Zielonego Przylądka, Timoru Wschodniego, Gwatemali, Kanady, Peru i Jamajki. Około połowy będzie rozlokowanych w Przemyślu. Tu zaopiekuje się nimi 70 wolontariuszy. Z młodzieżą przyjadą księża i co najmniej dwóch biskupów: z Palestyny i z Australii. Dni w Diecezji połączone będą ze Spotkaniem Młodych Archidiecezji Przemyskiej, które na ogół odbywa się w weekend Niedzieli Palmowej. W ten sposób organizatorzy chcą jeszcze mocniej zaangażować młodzież z archidiecezji i pokazać pielgrzymom lokalny żywy Kościół.

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda do bp. Suchodolskiego: dziękuję za organizację ŚDM

[ TEMATY ]

prezydent

ŚDM w Krakowie

ŚDM

Krzysztof Sitkowski/KPRP/prezydent.pl

Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do bp. Grzegorza Suchodolskiego.

W imieniu głowy państwa list ten odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta min. Adam Kwiatkowski, który uczestniczył w uroczystości święceń biskupich w Siedlcach. W swoim liście Andrzej Duda zwrócił uwagę na aktualność motta, jakie wybrał dla siebie bp Grzegorz Suchodolski, nawiązując do słów Jana Pawła II skierowanych do młodzieży.

"Rozpoczyna ksiądz biskup swoją nową misję w dniu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie Matce Kościoła, a zarazem w okolicznościach wyjątkowych: kiedy trwają Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej, a także gdy nasz kraj zmaga się z nieznanym dotąd zagrożeniem: epidemią koronawirusa. W tym czasie – pełnym wielu wyzwań – niezwykłej aktualności nabiera przyjęte przez Ekscelencję zawołanie: Głosić Jezusa Chrystusa" - napisał Andrzej Duda.

Wyraził przekonanie, że dotychczasowe doświadczenie bp. Suchodolskiego, zwłaszcza dotyczące pracy z młodzieżą i świeckimi, pomoże mu w nowej posłudze dla Kościoła w diecezji siedleckiej. Podziękował też za jego wkład w organizowanie udziału młodzieży w wielu edycjach Światowych Dni Młodzieży.

"Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych, na przestrzeni dwudziestu lat, Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego" - podkreślił prezydent.

Święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego odbyły się 1 czerwca w katedrze w Siedlcach. Głównym konsekratorem był ordynariusz siedlecki bp Kazimierz Gurda, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i pochodzący z diecezji siedleckiej ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik.

CZYTAJ DALEJ

Dzisiejsze transmisje z 40. PPW [3 sierpnia 2020]

2020-08-03 22:49

Michalina Stopka

Pomimo ciężkich warunków pogodowych udało się nam transmitować kilka punktów tegorocznej 40. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, która dziś wyruszyła z Katedry Wrocławskiej. W "Sztafecie do Maryi" szły dzisiaj grupa 8 - Salwatoriańska oraz 20 - młodzieżowa. Do Trzebnicy dotarła także gr. 14.

2 sierpnia 2020 - konferencja ks. Macieja Szeszki:

Fragment etapu MALIN - WYSOKI KOŚCIÓŁ:

Dojście do Trzebnicy:

Apel wieczorny:

Trasa grupy 14:

Msza św. w Prusicach:

I Etap z pola za Dobrosławicami do Prusic:


GALERIA ZDJĘĆ

CZYTAJ DALEJ

Wieliczka: koronawirus w klasztorze ojców franciszkanów

2020-08-04 20:23

[ TEMATY ]

koronawirus

franciszkanie.pl

"Jeden z naszych ojców przebywa w szpitalu z powodu zarażenia koronawirusem" - piszą na stronie internetowej i w mediach społecznościowych franciszkanie z klasztoru w Wieliczce. Kościół, w którym znajduje się m.in. cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej, został zdezynfekowany.

Jeden z zakonników trafił do szpitala, a czterech innych objęto kwarantanną. Bracia objęci kwarantanną mieszkają w odosobnionej części klasztoru, zaś pozostali, którzy pełnią posługę w kościele, mieszkają w Liceum Franciszkańskim z oddzielnym wejściem, kuchnią i refektarzem, i nie mają kontaktu ze współbraćmi objętymi kwarantanną.

Kościół został poddany dezynfekcji. Msze św. i nabożeństwa są sprawowane przez tych kapłanów, którzy byli w ostatnim czasie na urlopie i nie mieli styczności z pozostałymi, przebywającymi do tej pory w klasztorze.

Franciszkanie apelują, aby przed wejściem do świątyni zakładać maski i dezynfekować dłonie. Osoby, które w ostatnim czasie miały bezpośredni kontakt z chorym o. Arturem, winny zgłosić się do wielickiego sanepidu.

"Informujemy również, że współbracia objęci kwarantanną nie mają żadnych objawów choroby i czują się dobrze. Będą przebywać w klasztorze przez dwa tygodnie bez możliwości kontaktu z innymi" - dodają zakonnicy, zawierzając Matce Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki przebywającego w szpitalu kapłana oraz braci objętych kwarantanną.

Franciszkanie w Wieliczce są kustoszami sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, która otaczana jest czcią przez mieszkańców miasta, zwłaszcza górników. Tutaj spoczywa również sługa Boży Alojzy Kosiba. Zakonnicy prowadzą także w Wieliczce liceum ogólnokształcące.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję