Reklama

Niedziela Świdnicka

Sukcesy uczniów katolickich szkół

Niedziela świdnicka 28/2016, str. 8

[ TEMATY ]

szkoła

wyróżnienie

Ks. Zbigniew Chromy

Najlepsi uczniowie szkół prowadzonych przez świdnicką Caritas

Najlepsi uczniowie szkół prowadzonych przez świdnicką Caritas

Trwają wakacje. Przed nami zapowiadana przez rząd reforma oświatowa, której pierwszym widocznym etapem jest likwidacja egzaminów szóstoklasistów. Reforma według zapowiedzi zacznie się w roku 2017. Wtedy dzieci z obecnej klasy piątej nie pójdą po klasie szóstej do pierwszej klasy gimnazjum. Zaczną naukę w siódmej klasie szkoły podstawowej. Będzie to wyzwanie także dla dwóch katolickich szkół podstawowych, których organem prowadzącym jest Caritas Diecezji Świdnickiej.

Patrząc na wyniki ostatniego egzaminu szóstoklasistów, można być spokojnym o poziom nauczania w tych placówkach. Obie szkoły mogą się pochwalić wysokim wynikiem sprawdzianu uczniów kończących szkołę podstawową, który odbył się 5 kwietnia 2016 r. i obejmował w części I język polski i matematykę, w części II język obcy. Średnie ogólne uzyskane przez uczniów Katolickiej Szkoły Caritas im. Jana Pawła II w Wirach oraz Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas im. ks. D. Barana w Świdnicy są wyższe od średnich gminnych, wojewódzkich, a także ogólnopolskich.

Reklama

Szkoły w Świdnicy i Wirach są małymi placówkami, stąd łatwiej jest w nich objąć w sposób odpowiedni opieką dydaktyczną i wychowawczą wszystkich uczniów. Podczas tegorocznego, historycznego egzaminu, dwóch uczniów szkoły w Wirach uzyskało wynik 98% z języka angielskiego – podaje dyrektor tej placówki Joanna Radzikowska. Dyrektor Irena Rymsza ze szkoły podstawowej w Świdnicy podkreśla, że jeden uczeń z matematyki osiągnął wynik 100%, zaś inny z języka polskiego i matematyki 95%. We wszystkich tych przypadkach uczniowie szkół prowadzonych przez Caritas osiągnęli najwyższy 9 „stanin”. „Skala staninowa” (od ang. standard nine – standardowa dziewiątka) to dziewięciostopniowa skala powszechnie używana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i komisje okręgowe, przeprowadzające zewnętrzne egzaminy w oświacie.

W tym roku po raz pierwszy nagrody od Prezydenta Miasta Świdnica otrzymali także najlepsi uczniowie szkół niepublicznych. Wśród wyróżnionych był także Bartosz Pfanhauser, prymus Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. Barana. Podobnymi osiągnięciami mogą się pochwalić także dwaj inni uczniowie tej szkoły Maciej Kolasa i Krystian Górecki. Różnica między nimi wynosiła zaledwie 0,03%. Również w Szkole Katolickiej w Wirach jest dwoje uczniów z podobnymi wynikami – Aniela Moturad i Radosław Pawlik.

Wyniki osiągane w szkołach katolickich w stosunku do średniej gminnej i wojewódzkiej świadczą nie tylko o uzdolnieniach uczniów, ale również o wysokim poziomie nauczania w tych placówkach prowadzonych przez Caritas. Dlatego obok gratulacji dla uczniów i ich rodziców, gratulujemy również nauczycielom tych szkół i życzymy dalszych sukcesów w nauczaniu i wychowywaniu młodego pokolenia.

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jadwiga patronką szkoły

Szkoła Podstawowa w Kunicach dołączyła do grona szkół noszących im. św. Jadwigi Śląskiej. Uroczystość nadania imienia odbyła się 14 października.

CZYTAJ DALEJ

Abp Hoser: Polski Dom Pielgrzyma w Medjugorie będzie miejscem formacji

2021-07-23 07:52

[ TEMATY ]

Medjugorie

Adobe Stock

Warszawska Prowincja Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów) otworzyła w Medjugorie Polski Dom Pielgrzyma Królowej Apostołów Pokoju. „Stoi on 300 metrów od Góry Krzyża i 600 metrów od Góry Objawień. Ma być miejsce pogłębionej formacji dla pątników” – powiedział PAP abp Henryk Hoser SAC wizytator apostolski dla parafii w Medjugorie.

Do Medjugorie rocznie przyjeżdża ok. 3,5 mln pielgrzymów, w tym kilka tysięcy księży i osób konsekrowanych.

CZYTAJ DALEJ

Na Święto Policji – rowerem z Lubelszczyzny na Jasną Górę

2021-07-24 09:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

policja

Jasna Góra News

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Za wszystkich przedstawicieli służb mundurowych wspierających budowanie ładu i bezpieczeństwa w Ojczyźnie i za poległych na służbie w obchodzone dziś Święto Policji modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 8. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny.

Przy pamiątkowej tablicy złożono hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej II Rzeczypospolitej zamordowanym na Kresach Wschodnich przez Sowietów po 17 września 1939 r. Dokładnie 102 lata temu, 24 lipca 1919 r. Sejm powołał Policje Państwową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję