Reklama

Z Polski

Abp Gądecki i abp Jędraszewski komentują Dekalog

Dokładnie na rok przed 1050. rocznicą Chrztu Polski – 12 kwietnia 2015 r. abp Stanisław Gądecki rozpoczął w archikatedrze poznańskiej cykl konferencji poświęconych Dekalogowi; część tych konferencji wygłosił abp Marek Jędraszewski. Blasku inicjatywie dodawało to, że została ona zrealizowana w ramach bardzo udanego interdyscyplinarnego projektu Verba Sacra, promującego tradycję słowa w naszej kulturze – zarówno polskiej, jak i europejskiej. Konferencje były transmitowane przez Radio Emaus, obecnie opublikowało je Wydawnictwo „Święty Wojciech”.

Kiedy ćwierć wieku temu, w roku 1991, św. Jan Paweł II przypominał nam kolejne przykazania Dekalogu, niewątpliwie chciał w ten sposób wzmocnić naszą świadomość, że jesteśmy narodem chrześcijańskim. Zapewne dlatego tamtą pielgrzymkę Papieża krytycznie oceniano w środowiskach, które wolałyby, żebyśmy z naszej chrześcijańskiej tożsamości powoli rezygnowali.

Reklama

Znamienne, jak niekorzystnie zmienia się dzisiaj stosunek niewierzących do Dekalogu. Jeszcze 30-40 lat temu ludzie niewierzący w Boga chętnie deklarowali, że z grubsza biorąc, ich moralność pokrywa się z zapisaną na drugiej tablicy Dekalogu. Dzisiaj wielu niewierzących takich deklaracji już by nie złożyło. Wręcz przeciwnie – coraz głośniej słychać twierdzenia, że moralność z natury jest relatywna, niektórzy zaś z całą otwartością głoszą, że czasy obowiązywania Dekalogu minęły. Szczególnie dobitnym wyrazem tej postawy jest wyrzucenie tablic Dekalogu z amerykańskich sądów.

O Bożych przykazaniach trzeba jednak przypominać przede wszystkim ludziom ochrzczonym. Wystarczy zauważyć jedną z najważniejszych przyczyn religijnego obojętnienia, niekiedy nawet utraty wiary. Mianowicie wystarczy przestać się liczyć choćby tylko z jednym przykazaniem, ażeby zaczęło się ogólne odchodzenie takiego chrześcijanina od Boga.

Mówiąc krótko: medytacje nad Dekalogiem, które ofiarowali nam przewodniczący polskiego Episkopatu oraz jego zastępca, to dar na 1050. rocznicę Chrztu Polski szczególnie stosowny.

O. Jacek Salij OP

Duszniki-Zdrój

Zjazd wychowanków Braci Szkolnych

Reklama

W dniach 23-26 czerwca br. odbył się 17. zjazd wychowanków Braci Szkolnych w Dusznikach-Zdroju. Jako goście przybyli obecny burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr Lewandowski oraz jego poprzednicy z ostatnich 15 lat. Prowincjała Braci Szkolnych reprezentował br. Marian Cieszkowski – dyrektor domu prowincjalnego w Częstochowie, przybył również br. Lucjan Popławski – dyrektor szkoły Braci Szkolnych. Obecni byli Ryszard Grzelakowski – prezes Towarzystwa Miłośników Dusznik-Zdroju oraz przedstawiciele władz oświatowych z Dusznik i Kłodzka, a także mieszkańcy Dusznik, kuracjusze i młodzież szkolna, która zaprezentowała program artystyczny. Śpiewał chór szkolny Tarantella, wykorzystano też wiersze św. Jana Pawła II.

Podczas uroczystości odsłonięto obelisk z tablicą pamiątkową ku czci Braci Szkolnych. Poświęcenia dokonał o. Jarosław Zatoka OFM. Zjazd zakończył się w niedzielę 26 czerwca uroczystą Mszą św., podczas której rozdano obrazki sługi Bożego br. Franciszka Taranka FSC.

Uczestnicy zjazdu oraz wieloletni główny organizator tych spotkań i prezes honorowy Polskiego Towarzystwa Lasaliańskiego dr n. med. Wiesław Nikodem otrzymali listy gratulacyjne od Prezydenta RP, Marszałka Sejmu i Prezesa Rady Ministrów. Listy gratulacyjne przysłali również prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Wiesław Nikodem

Krótko

• Premier Beata Szydło podpisała zarządzenie ws. wprowadzenia stopnia alarmowego ALFA w związku ze szczytem NATO, który odbywał się w Warszawie. Pierwszy stopień alarmowy obowiązywał tylko na terenie stolicy.

• Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności dla szefa MON Antoniego Macierewicza. Nieodpowiedzialnym nazwała go w debacie premier Beata Szydło. Chodziło o to, że złożono go tuż przed szczytem NATO w Warszawie.

• W Sejmie powstanie pierwsza komisja śledcza. Będzie badała aferę Amber Gold, a zasiądą w niej przedstawiciele 3 największych klubów parlamentarnych: PiS, PO i Kukiz’15.

• Senat przyjął specjalną uchwałę upamiętniającą ofiary rzezi wołyńskiej. Senatorzy postulują, aby Sejm ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. 23 senatorów było przeciw uchwale.

• Nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przyjął Sejm. Według partii rządzącej, nowelizacja jest kompromisem i wychodzi naprzeciw części sugestii zawartych w raporcie Komisji Weneckiej, która badała sprawę polskiego TK.

• Ponad 450 tys. osób podpisało się pod projektem ustawy chroniącej życie nienarodzonych. Projekt ustawy autorstwa komitetu „Stop Aborcji” trafił już do Sejmu.

• Rycerze Kolumba z Radomia przeszli liczący 1800 km szlak Via Misericordia (Droga Miłosierdzia). Prowadził on z Rzymu do krakowskich Łagiewnik. Piechurzy byli w trasie 50 dni. Ostatni odcinek prowadził z opactwa w Tyńcu do Łagiewnik.

• Egzamin dojrzałości zdało 79,5 proc. maturzystów. Najwięcej, osób, bo 17 proc., nie zdało egzaminu z matematyki.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-07-13 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję