Reklama

Rozszyfrowujemy ŚDM

2016-07-13 09:00

Karolina Mysłek
Niedziela Ogólnopolska 29/2016, str. 10-12

Monika Rybczyńska/Biuro Krajowe ŚDM

Ostatnia prosta przed XXXI Światowymi Dniami Młodzieży. Rekordy, inicjatywy, ewangelizacja i młody Kościół.
Czyli – garść informacji, zanim Polska na kilka dni stanie się kolorową stolicą młodych ze wszystkich zakątków świata

Światowe Dni Młodzieży to oprócz ogromu przygotowań wielość wydarzeń, w których trudno się nie pogubić. Do 20 lipca zostało już tylko kilka dni. Co, gdzie, kiedy? Pomagamy rozszyfrować ŚDM Kraków 2016.

Dni w diecezjach

To czas bezpośrednio poprzedzający ŚDM. Są zaproszeniem do odkrywania Kościoła, kraju i jego mieszkańców, do którego przyjeżdżają młodzi z różnych stron świata. – Każda diecezja przygotowuje własny program spotkania młodych – tłumaczy ks. Adam Polak, częstochowski duszpasterz młodzieży. – W Częstochowie np. Dni w diecezjach przybierają formę Międzynarodowego Forum Młodych, prowadzonego przez region częstochowski i wspólnotę Emmanuel.

Grupy samodzielnie wybierały diecezje. Wiele z nich skorzystało z pomocy polskich księży mieszkających w ich krajach, część wykorzystała kontakty zawiązywane podczas wcześniejszych ŚDM. – Jesteśmy jedną z bardziej atrakcyjnych diecezji ze względu na Jasną Górę – mówi dalej ks. Polak. – Ale Częstochowę wybierały też często dzieci uczestników ŚDM z 1991 r. na Jasnej Górze.

Reklama

Na lipiec każda polska diecezja przyjęła biblijną nazwę. I tak np. Poznań to Jordan, Częstochowa – Kana, a Szczecin – Damaszek. Dlaczego właśnie takie nazwy? Charakteryzują Kościół lokalny i podkreślają doświadczenie Bożego Miłosierdzia, którym gospodarze chcą się podzielić ze swoimi gośćmi. Na ten szczególny czas cały kraj przyjął nazwę Pole Miłosierdzia – Campus Misericordiae.

Dni w diecezjach będą trwać od 20 do 25 lipca.

Katechezy

Będą głoszone przez ponad 800 biskupów pochodzących z całego świata w 30 językach – od angielskiego przez wietnamski czy kambodżański aż po mandaryński. Zadaniem katechez jest wprowadzenie młodych w przesłanie błogosławieństwa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7) – temat krakowskiego spotkania. W ich ramach znajdą się pytania od młodych, Eucharystia i możliwość spowiedzi. Katechezy odbędą się w 275 lokalizacjach na terenie całego miasta – zwłaszcza w kościołach, ale też w halach sportowych i na placach miejskich. Katechezy będą się odbywały w dniach 27-29 lipca.

Festiwal Młodych

To ta część programu ŚDM, w której 280 grup z całego świata zrobi raban w Krakowie i w pobliskich miejscowościach. Pokażą one młody i żywy, różnorodny i otwarty na każdego Kościół. Zaplanowane są tu koncerty, spektakle, wystawy, happeningi, świadectwa, warsztaty, a nawet... nauka ludowych tańców znad Wisły czy degustacja polskich potraw i Festiwal Sportu.

W ramach Festiwalu Młodych wspólnoty i ruchy religijne będą zapoznawać pielgrzymów ze swoją duchowością. Będą to m.in. wspólnota Emmanuel, jezuicka Magis czy Wspólnota z Taizé. Opus Dei przygotowało codzienne rozważania słowa Bożego, a Wspólnota Sant’Egidio zaprasza do Modlitwy o Pokój. – Wierzymy, że „modlitwa jest bronią, którą mamy, aby dotykać serca Boga” – podkreśla Magdalena Wolnik z tej wspólnoty.

Do udziału w Festiwalu Młodych zgłosiło się ok. 360 artystów i twórców. Najliczniej Polacy – 110 osób, są także Francuzi (45), Amerykanie (23), Włosi (14) oraz Brazylijczycy (12).

Termin festiwalu to 26-29 lipca, wydarzenia będą się odbywały między katechezami a wydarzeniami centralnymi. Miejscem spotkań i występów będą sceny w krakowskich parkach, sale oraz kościoły.

Ponieważ ŚDM to moment, w którym młodzi pytają o cel życia i swoją drogę, w ramach Festiwalu Młodych powstało Centrum Powołaniowe. Tu młodzi będą mogli poznać różne drogi realizacji powołania i w efekcie znaleźć klucz do jego rozeznania. Prezentowana będzie działalność różnych organizacji katolickich i wspólnot, a także czterech akademii: Boga, Rodziny, Pracy i Miłosierdzia. To tu będą mogli wysłuchać świadectw o odnajdowaniu powołania. Centrum Powołaniowe będzie działało w dniach 26-29 lipca. Obecnych tu będzie 160 wspólnot. Najwięcej z Polski – 61, wspólnoty międzynarodowe (46), z Francji (10) oraz ze Stanów Zjednoczonych (6).

Kolejną odsłoną festiwalu jest Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji (ICE). To miejsce, gdzie dramy, pantomimy, spektakle, koncerty, świadectwa, przepowiadanie słowa Bożego będą się przeplatać z modlitwą i kontemplacją. – Chcemy przekazać młodym dobrą nowinę o Jezusie Chrystusie, a jednocześnie nawiązać taki kontakt, który w przyszłości pozwoli z nimi współpracować – tłumaczy o. Jacek Dubel, dyrektor krakowskiego biura ICE.

Swój udział w centrum zgłosiło 135 ruchów i wspólnot ewangelizacyjnych, a będzie ono trwało od 18 do 31 lipca.

Wydarzenia centralne

Będą obejmowały 4 spotkania dla wszystkich uczestników ŚDM – jedno centralne spotkanie każdego dnia. Najpierw – Msza św. na otwarcie (26 lipca), w czasie której zostanie zaprezentowana Polska jako gospodarz. Dzień później młodzi spotkają się z papieżem Franciszkiem na Ceremonii Powitania, czyli nabożeństwie słowa Bożego, i wysłuchają pierwszego papieskiego przemówienia. Piątek to dzień Drogi Krzyżowej na krakowskich Błoniach, sobota – czas nocnego czuwania na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. Wcześniej jednak tego samego dnia Franciszek w sanktuarium św. Jana Pawła II wyspowiada pięcioro młodych ludzi, a po południu zje obiad z młodzieżą z różnych kontynentów, co jest już tradycyjnym punktem Światowych Dni Młodzieży. Niedziela – moment kulminacyjny wszystkich spotkań – to Msza św. Posłania z ogłoszeniem miejsca kolejnych ŚDM.

Wolontariusze

Są niezastąpieni. Będą nie tylko dbali o utrzymanie porządku, ale też będą obecni na każdym odcinku. Pracują od momentu, kiedy Polska została ogłoszona kolejną stolicą spotkania młodych z Ojcem Świętym. To 60-tysięczna rzesza młodych, która będzie wspierać gości z zagranicy podczas Dni w diecezjach (40 tys.) i brać udział w organizacji centralnych wydarzeń (20 tys.). Większość wolontariuszy stanowią Polacy, osoby z zagranicy to ok. 20 proc. tej grupy. Mają od 20 do 23 lat, w 60 proc. to kobiety. Mają swój portal o nazwie Góra Dobra, który ma za zadanie ułatwić komunikację, wspomagać i koordynować ich pracę.

Co będzie należeć do ich zadań? Informacja, utrzymywanie porządku, promowanie ŚDM w mediach, dbanie o ciszę w miejscach spowiedzi – tzw. strefie ciszy – czy wydawanie suchego prowiantu. Ich zaangażowanie jak zawsze nie pozostanie bez nagrody – będzie nią niedzielne spotkanie z Ojcem Świętym.

Uczestnicy

Do udziału w centralnych wydarzeniach ŚDM Kraków 2016 zgłosiła się rekordowa liczba uczestników – 900 tys., jak podała rzeczniczka ŚDM Dorota Abdelmoula. Dla porównania – w Madrycie zarejestrowanych było 420 tys. uczestników, a w Rio – 355 tys. Młodzi przyjadą ze 185 krajów świata. Szacunkowo podaje się, że w niedzielnej Mszy św. kończącej ŚDM może wziąć udział nawet 2 mln osób, w większości niezarejestrowanych.

Wokół ŚDM

Cały czas trwają różnorodne akcje. I tak np. powstaje niezwykły obraz Jezusa Miłosiernego, składający się z fotografii młodych ludzi, który zostanie zawieszony na terenie sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Przygotowano aplikację „Pielgrzym” – mobilny przewodnik, mapa i informator w jednym, co ułatwi funkcjonowanie w czasie ŚDM. Od połowy maja działa call center, w ramach którego wolontariusze w pięciu językach odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące ŚDM. Do zaangażowania w wolontariat zachęcały koncerty chrześcijańskie Are You Ready?, a do udziału w ŚDM zachęcali jego ambasadorzy – artyści, dziennikarze, przedsiębiorcy, którzy swoim życiem świadczą o Jezusie.

* * *

Małgorzata Czekaj 27 lat, krakowianka, doradca klienta w korporacji, ze wspólnoty Galilea
Jako ewangelizatorzy przygotowujemy się od kilku miesięcy, ale bezpośrednie przygotowania zaczynam teraz. To skupienie się na tym, żeby poznawać Ewangelię na tyle, na ile potrafię, na ile mam łaski, żeby móc wiarę przekazać ludziom, do których Pan Bóg mnie pośle. I modlić się w intencji ŚDM, a szczególnie osób, które spotkam, do których pójdę, którym będę głosić słowo Boże. Chciałabym zaprosić wszystkich do Międzynarodowego Centrum Ewangelizacyjnego. Relacja z Panem Jezusem i powierzenie Mu swojego życia jest czymś fundamentalnym.

Ks. Adam Polak Diecezjalny duszpasterz młodzieży, jeden z odpowiedzialnych za przygotowania ŚDM w Częstochowie
W Częstochowie warto zwrócić uwagę na Dzień Jedności, kiedy wszystkie regiony idą razem w symbolicznej pielgrzymce z katedry na Jasną Górę. Odbędzie się tam wieczór modlitewny nawiązujący do czuwania z 1991 r. z Janem Pawłem II, poprzedzony Eucharystią.
Dla mnie osobiście ŚDM to fantastyczna okazja trafienia do młodych ludzi. Części młodzieży może od razu nie pociągnie Ewangelia, treści duchowe, ale sprawa międzynarodowego spotkania młodych jest dla niektórych haczykiem, przez co można później przekazać im Chrystusa, wiarę. Druga rzecz – doświadczenie krajów wcześniej organizujących Dni Młodzieży pokazuje, że zawsze później wzrastało zaangażowanie młodzieży, bo wolontariat jest gigantycznym ruchem, a co za tym idzie – wzrastała liczba powołań do kapłaństwa, co jest mi bardzo bliskie.

Hania Piatkevich Wolontariuszka z Białorusi, ze wspólnoty Emmanuel
Od kwietnia pracuję w Polsce w biurze ŚDM wspólnoty Emmanuel. Moim zadaniem jest rejestracja uczestników, posiłków, noclegów. Dla mnie to wyjątkowe wydarzenie – bo w Polsce, w kraju bardzo mi bliskim. Choć urodziłam się na Białorusi, to pochodzę z Polski. Cieszę się, że ŚDM wrócił do Polski i że mogę się przyczynić do jego organizacji.

Tagi:
ŚDM w Krakowie

Campus Misericordiae: obchody 3. rocznicy ŚDM

2019-07-26 12:09

luk / Wieliczka (KAI)

Już po raz trzeci mieszkańcy Wieliczki oraz przyjezdni upamiętnią spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą z całego świata, które odbyło się na Campus Misericordiae w 2016 r. W wydarzeniu weźmie udział emerytowany metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

Fot. screenshot/TVP

Obchody rozpoczną się w sobotę 27 lipca o godz. 19:00 - w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Strumianach odprawiona zostanie Eucharystia, po której wyruszy uroczysta pielgrzymka na Campus Misericordiae. Pielgrzymom będzie towarzyszyła figura Matki Bożej Loretańskiej.

- Ta kilkukilometrowa trasa ma pomóc nam przypomnieć sobie te wyjątkowe chwile braterstwa oraz radości wiary sprzed trzech lat, zwłaszcza słowa Ojca Świętego, które kierował tutaj do młodych chrześcijan z całego świata - zapowiada burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł.

Następnie, około 21:00 na scenie plenerowej odbędzie się koncert uwielbienia, podczas którego wystąpią Play&Pray oraz Chór Gospel Voice. Na miejscu będzie obecny kard. Stanisław Dziwisz.

Odprawiona zostanie też Droga Krzyżowa. Dopełnieniem sobotniego wieczoru będzie zapalenie świec. - Będzie to symboliczny Płomień dla Młodych z wszystkich kontynentów globu jako podziękowanie za to, że 3 lata temu byli razem z nami i swego rodzaju znak pokoju i jedności - tłumaczy burmistrz.

Przez ostatnie lata na Campus Misericordiae stworzono wyjątkową przestrzenią nie tylko dla turystów, ale także dla lokalnej społeczności - działa tu Domu Miłosierdzia i Dom Chleba, z którego Caritas rozwiózł tony żywności dla ubogich. Jest również park, którego sercem jest kopia Bramy Miłosierdzia, przez którą 30 lipca 2016 r. przeszedł papież Franciszek z młodymi z całego świata rozpoczynając nocne czuwanie podczas ŚDM w Polsce. Cały czas trwa rozbudowa tej przestrzeni.

- Obecnie prowadzone są prace budowlane dotyczące Domu Młodych. Budynek zaprojektowano jako miejsce informacyjno-wspomnieniowe o ŚDM 2016. Powstanie w odpowiedzi na licznie przybywające grupy pielgrzymkowe, które chciałyby w tym miejscu spotkać się i zatrzymać - opisuje Artur Kozioł.

Obchody 3. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Brzegach zakończą się w niedzielę, 28 lipca. O godz. 19.00 na Campus Misericordiae odprawiona zostanie Msza św. polowa z oprawą muzyczną Chóru „Solnego Uwielbienia”, a po niej na scenie plenerowej dla przybyłych wystąpi największa kapela góralska w Polsce "Mała Armia Janosika". Wcześniej będzie można wziąć udział w Festiwalu „Poznajemy Kulturę Europy” z udziałem zespołów z Polski i Grecji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości: nie będzie nigdy naszej zgody na deprawację

2019-10-17 18:06

lk / Warszawa (KAI)

Są zagrożenia związane z rozprzestrzeniającą się ideologią LGBT, czyli mniejszością, która próbuje narzucić swoje poglądy i sposób życia większości. Mogę zapewnić w imieniu całego zespołu ministerstwa sprawiedliwości, że z naszej strony nie ma i nigdy nie będzie zgody na deprawację, instytucjonalizację związków partnerskich czy adopcję dzieci przez związki homoseksualne – powiedział w czwartek Marcin Romanowski, podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości podczas konferencji „Małżeństwo jako optymalna forma profilaktyki problemów społecznych”, zorganizowanej przez Fundację Mamy i Taty w Domu Handlowym "Mysia 3" Warszawie.

Brian Jackson/fotolia.com

Przemawiający w zastępstwie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry przedstawiciel resortu podkreślił, że rodzina zapewnia człowiekowi bezpieczeństwo i miłość oraz trwanie wspólnoty, jest siłą pokoleń współczesnych, ale też mądrością pokoleń, które minęły i nadzieją pokoleń, które nadejdą w przyszłości.

Jak stwierdził, w tym obszarze każde pokolenie ma swoje wyzwania, a jedno ze współczesnych wyzwań dotyczy „antykultury rozwodu” a „fałszywie rozumiany indywidualizm i liberalizm wpływa na funkcjonowanie rodziny”.

- Z drugiej strony są też zagrożenia związane z rozprzestrzeniającą się ideologią LGBT, a więc mniejszością, która próbuje narzucić swoje poglądy i sposób życia większości, promując de facto deprawację i antywartości, z którymi musimy się zmagać i im się przeciwstawiać – dodał wiceminister Romanowski.

- Mogę zapewnić w imieniu całego zespołu ministerstwa sprawiedliwości, że z naszej strony niewątpliwie nie będzie i nie ma na to zgody. Od nas będziecie mieli państwo zawsze wsparcie w tych staraniach, aby dbać o rodzinę, o regulacje dotyczące rodziny. Liczymy też na wasze wsparcie, abyśmy wspólnie mogli wspierać rodzinę jako najważniejszą komórkę społeczną i jako siłę pedagogiczną. Na pewno nie będzie nigdy naszej zgody na tę deprawację, którą się proponuje przez funkcjonowanie „Latarników”. Myślę, że nie trzeba tu specjalnie rozwijać tego, że na instytucjonalizację związków partnerskich czy adopcję dzieci przez związki homoseksualne nigdy nie będzie zgody. To jest po prostu kwestia wartości – wyjaśnił.

To, co proponuje ideologia LGBT, to propozycja „nowego człowieka” – mówił dalej przedstawiciel resortu sprawiedliwości. - Nie ma naszej zgody na tego typu zmiany. Wartości, na których nasza tradycja, kultura i społeczeństwo było budowane – tradycja grecka i rzymska oraz chrześcijańskie wartości godności człowieka – to jest system aksjologiczny, który chcemy bronić i o który chcemy się troszczyć – powiedział Marcin Romanowski.

Marek Grabowski, prezes Fundacji Mammy i Taty zaznaczył, że ministerstwo sprawiedliwości jest jednym z głównych ośrodków, który rozumie, jak ważne jest nie tylko zapobieganie temu, co już się wydarzyło w rodzinie, ale też jak ważna jest profilaktyka sytuacji w rodzinie oraz wspieranie rodzin i małżeństw w kryzysie.

Jego zdaniem, do tej pory zapobieganie problemom społecznym w rodzinach niemal nie funkcjonowało w polskiej rzeczywistości, tymczasem właśnie działania profilaktyczne przekładają się nie tylko na dobrobyt ekonomiczny całych rodzin, ale i na osobiste szczęście jednostek, nieprzeliczalne na żadną walutę.

- Zwykło się mówić, że wiara i rodzina to prywatna sprawa, natomiast my staramy się dążyć do tego, aby wyciągnąć pomocną dłoń do tych, którzy mają problem, bo z kryzysem zmaga się każde małżeństwo – mówił o działalności Fundacji Mamy i Taty Marek Grabowski. Dodał, że wprawdzie dzięki programom społecznym poprawiła się w ostatnich latach sytuacja ekonomiczna polskich rodzin, jednak w wielu rodzinach małżonkowie nie radzą sobie z narastającą presją psychiczną związaną z tempem życia i problemami zawodowymi.

Prof. dr hab. Ewa Nowicka-Rusek, antropolog kultury z Uniwersytetu Warszawskiego opowiedziała o różnych modelach rodziny i małżeństwach w kulturach na świecie. Jak stwierdziła, nie istnieje kultura bez jakiejś formy względnie stabilnego lub bardzo stabilnego związku mężczyzny i kobiety. Nie ma też społeczeństw, które nie znałyby takiej wspólnoty społecznej jak rodzina

Człowiek jest zarówno istotą biologiczną, jak i kulturową. To oznacza, że nie byłoby mu łatwo dojść do wieku dojrzałego bez całego systemu opieki, który zaczyna się z chwilą jego przyjścia na świat. Każda kultura ludzka to kultura, w której jednemu człowiekowi jest potrzebny drugi człowiek. Dziecko nie jest w stanie samo się wychować i dojść do momentu usamodzielnienia.

Badaczka kultur rdzennych ludności na obrzeżach Europy i Azji zaznaczyła, że formy opieki realizowanej przez rodzinę może być w różnych społeczeństwach odmienne, ale nie ma takiej kultury, w której by opieka nad dzieckiem małym i dorastającym nie istniała.

Psycholog dr Szymon Grzelak poruszył zagadnienie trwałości małżeństwa w świetle opracowanego przez siebie modelu profilaktyki zintegrowanej. Jego celem jest zapobieganie problemom w relacjach małżeńskich (i szerzej wewnątrzrodzinnych) poprzez analizę wzajemnych zależności między tymi problemami i znalezienie rozwiązań sytuacji kryzysowych.

Grzelak wymienił cztery aspekty współczesnej polskiej racji stanu. Jest to ochrona dzieci przed demoralizacją, duża dzietność, zapobieganie masowej emigracji młodych ludzi oraz trwałość i jakość małżeństw i rodzin.

Jego zdaniem, co wynika także z badań przeprowadzonych przez jego współpracowników, wśród dorastających Polaków jest dużo optymizmu w kwestii planów na przyszłość. Aż 78 proc. 13-latków chce mieć w wieku 30 lat żonę lub męża oraz założyć rodzinę.

Jak podnieść jakość i trwałość małżeństw w przyszłości? Zdaniem psychologa, decyduje o tym tzw. siedem dźwigni stanowiących strategię skutecznej profilaktyki. Trzeba m.in. kierować uwagę na to, co dobre, a o problemach i profilaktyce myśleć w sposób zintegrowany. W budowaniu właściwych relacji nie można pomijać wartości i marzeń odpowiednio samych małżonków i np. młodych ludzi, którzy kiedyś nimi będą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

CARITAS POLSKA dla misji

2019-10-18 18:04

informacja prasowa

W najbliższą niedzielę kościół na całym świecie obchodzić będzie Niedzielę Misyjną. Jest to kulminacyjny moment ogłoszonego przez Papieża Franciszka nadzwyczajnego miesiąca misyjnego. W Ewangelii Mateusza w 28 rozdziale czytamy wezwanie Jezusa: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody” (Mt. 28,19). Caritas Polska włącza się w działalność misyjną kościoła, wspierając materialnie dzieła prowadzone przez polskich misjonarzy w wielu zakątkach świata m.in. w Rwandzie, na Madagaskarze, w Wenezueli, Argentynie, Boliwii, Ekwadorze i na Syberii. „ Dzięki pracy misjonarek i misjonarzy dokładnie wiemy, gdzie na świecie znajdują się ubodzy. Wsparcie przekazywane przez darczyńców dociera wprost do potrzebujących” – mówi ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska.

Caritas Polska
Rwanda

RWANDA

Zgromadzenie Sióstr od Aniołów działa w Rwandzie od ponad 35 lat niosąc pomoc w najodleglejszych regionach kraju, docierając tam, gdzie wcześniej na wsparcie nie mogli liczyć bezbronni i najsłabsi. Nawet, gdy 25 lat temu doszło do ludobójstwa siostry nie opuściły swych podopiecznych i do dziś opiekują się nimi niosąc przesłanie miłości i pokoju. Dzięki ich wieloletnim wysiłkom i zaangażowaniu stanowią część społeczności, która mimo traum przeszłości, przyjęła je i coraz częściej łączy się w dziele pomocy potrzebującym, niekoniecznie z własnej rodziny czy otoczenia. Kiedy przyjechały do kraju musiały się mierzyć z licznymi wyzwaniami, budować od fundamentów miejsca, które dzisiaj służą tysiącom Rwandyjczyków. Siostry prowadzą placówki medyczne, w której rzeprowadzają m. in. testy na AIDS, szczepienia, szereg warsztatów zapobiegających rozprzestrzenianiu się epidemii, klinikę dentystyczną. Dzięki programowi Adopcja Serca możliwe jest kształcenie dzieci i młodzieży z biednych i osieroconych rodzin. Wyjątkowym dziełem prowadzonym przez polskie zgromadzenie jest także jedyne w Rwandzie hospicjum.

Caritas Polska dofinansowała m. in. budowę sali rehabilitacyjnej z aneksem dla, a także zakup lekarstw dla ośrodków zdrowia.

MADAGASKAR

Madagaskar nie posiada sprawnego systemu opieki zdrowotnej. Mieszkańcy Befasy i okolicznych wiosek byli praktycznie jej pozbawieni z uwagi na niewystarczającą liczebność wykwalifikowanej kadry oraz uciążliwą porę deszczową, która uniemożliwia dojazd do ośrodka zdrowia. Caritas Polska we współpracy z Fundacją Redemptoris Missio i Misjonarze Oblaci wsparła budowę ośrodka zdrowia „Chata Medyka” w miejscowości Befasy. W placówce znajduje się sala porodowa, sala obserwacyjna, magazyn i gabinet konsultacyjny. W ramach projektu prowadzone są także działania edukacyjne i warsztatowe skierowane do personelu nowej przychodni m.in. przez położną-wolontariuszkę, której przylot sfinansowała Caritas.

BOLIWIA

Od 1991 roku w Boliwii pełnią swoją misję Siostry Albertynki Posługujące Ubogim. Obecnie przebywa tam 8 sióstr z Polski i 4 z Boliwii. Pracują w ciężkich warunkach w dżungli tropikalnej w miejscowości Montero oraz w wioskach wysokogórskich. Do ich priorytetów należy opieka nad dziećmi i młodzieżą, pochodzących z najuboższych rodzin.

Szkolnictwo w kraju nie jest obowiązkowe. Rodziny nie mają funduszy aby posłać dzieci do szkół. Z tego powodu dzieci spędzają czas na ulicy albo już od małego pracują, by wesprzeć swoich rodziców. Dużym problemem w Boliwii jest bezrobocie. Wiele osób nie może znaleźć pracy i przemieszcza się po kraju poszukując jakiegokolwiek zajęcia, często z dużych miast do małych wiosek, gdzie warunki bytowe są bardzo trudne. Nie mając własnego domu, całymi rodzinami żyją w ciasnych pokoikach. Doprowadzeni do skraju wycieńczenia szukają ucieczki od codziennych problemów w narkotyki, co dodatkowo rozbija rodziny.

Siostry szczególnie aktywnie angażują się w codzienną pracę w ośrodku zdrowia, który przynależy do kurii biskupiej. Realizują również swoją misję wzdłuż rzek, w miejscach, gdzie nie ma elektryczności i brakuje czystej wody. Siostry niosą tam pomoc medyczną, przekazują żywność oraz ubrania. Prowadzą dla najmłodszych katechezę oraz inne lekcje.

Ze środków Caritas Polska Siostry finansują zakup przyborów szkolnych oraz posiłków dla dzieci.

SYBERIA

Syberia to historia polskiego Zgromadzenia Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Siostry działają na terenie obwodu irkuckiego w Rosji od 2004 roku, prowadząc centrum dziennego pobytu dla dzieci przy Parafii św. Cyryla i Metodego w Bracku na Syberii.

– Rodziny, które wspieramy borykają się z trudnościami finansowymi. Pozostawienie dzieci w naszym centrum daje im możliwość dorywczej pracy, a dzieciom rozwój i opiekę, tak niezbędną w okresie rozwojowym – podkreśla s. Elżbieta.

Dzięki wsparciu z Caritas Polska możliwy był zakup produktów spożywczych przez okres czterech miesiący, m.in. owoców, warzyw, mięsa, wędlin, ryb, nabiału, mąki, ryżu i kaszy.

Z produktów przygotowywano ciepłe posiłki dla dzieci korzystających z centrum oraz dla rodzin z Bracka i dwóch pobliskich wiosek. Były to rodziny dzieci uczęszczających do ośrodka

i inne ubogie rodziny, które zwracały się po pomoc.

EKWADOR

W 2016 roku Ekwador dotknęło silne trzęsienie ziemi. Przebywający tam polscy misjonarze włączyli się w aktywną pomoc na rzecz poszkodowanych, którzy ucierpieli na skutek kataklizmu. „Warunki w jakich Ekwadorczycy żyją na co dzień są bardzo skromne. Niektórzy z nich nie mają w domu prądu i naczyń niezbędnych do przygotowania posiłku – mówi jeden z misjonarzy”. Dzięki wsparciu udzielonemu przez Caritas Polska udało się dofinansować odbudowę zniszczonych przez żywioł budynków służących celom charytatywno-społecznym. Środki przeznaczono również na wsparcie rzeczowe ubogich rodzin, zakup żywności, a także wykończenie i wyposażenie ośrodka zdrowia.

ARGENTYNA

Caritas Polska wsparła działania polskiego misjonarza posługującego w miejscowości Treinta de Agosto w prowincji Buenos Aires. Dzięki przekazanym funduszom ks. Łukasz mógł zakupić sprzęt niezbędny do realizacji projektu dla osób niepełnosprawnych.

Dzięki udzielonemu wsparciu udało się zakupić również lodówkę z zamrażarką, krajalnicę oraz maszyny do mycia podłóg. Zakupiony sprzęt posłuży młodzieży niepełnosprawnej, biorącej udział w programie „Manos a la Masa” (hiszp. ręce do ciasta). Projekt polega na prowadzeniu małej kawiarni na dworcu autobusowym. Dzięki niemu osoby niepełnosprawne kończące szkołę, będą mogły lepiej komunikować się ze społeczeństwem. Jest to swoista terapia przez pracę. Niepełnosprawni uczestniczą w kursie gotowania i wypieku pizzy, a rodzice uczestników projektu remontują lokal przekazany przez miasto, w którym powstanie kawiarnia. Pomysł uruchomienia własnej kawiarni zrodził się podczas turnusów rehabilitacyjnych, kiedy młodzi zorganizowali kiermasz sprzedając wypieki, a następnie pomagali w kuchni i byli kelnerami.

WENEZUELA

Trwający od 2014 r. kryzys społeczno-gospodarczy w Wenezueli jest zjawiskiem zupełnie wyjątkowym. Gospodarka w tym bogatym w ropę kraju niemalże nie funkcjonuje. Niewyobrażalne zubożenie mieszkańców, hiperinflacja na poziomie 1,35 mln %, brak żywności i lekarstw sprawiły, że z Wenezueli wyjechało już ponad 4 000 000 osób, a więc 15% populacji. Ci, którzy zdecydowali się pozostać, zmagają się z wieloma problemami.

W kraju panuje bardzo wysoka przestępczość, prawie połowa społeczeństwa pozostaje bez pracy, a wynagrodzenie minimalne wynosi obecnie 40 tys. boliwarów, co po przeliczeniu wynosi ok. 8 dolarów.

Mając na uwadze ogrom potrzeb i rozmiar kryzysu, Caritas Polska we współpracy z Misją Pallotyńską rozpoczęła działania pomocowe mające na celu poprawę sytuacji życiowej i zdrowotnej Wenezuelczyków, w tym dzieci, które są szczególnie narażone na negatywne skutki kryzysu.

Dzięki otrzymywanym od darczyńców środkom wsparcie dociera do najmłodszych mieszkańców Upata, dla których przygotowywane są paczki z ubraniami i artykułami pierwszej potrzeby.

Ponadto dzięki przekazywanej żywności i lekarstwom, kilka razy w tygodniu miejsca dystrybucji stają się centralnym punktem spotkań oraz często jedyną szansą na ciepły posiłek dla wielu mieszkańców Guarenas i Caracas.

Caritas planuje rozpoczęcie kolejnych działań pomocowych i zbiera fundusze na ten cel. Do najważniejszych zadań Caritas należeć będzie zabezpieczenie potrzeb życiowych najbardziej potrzebujących mieszkańców Wenezueli.

Zobacz zdjęcia: Caritas
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem