Reklama

Rozszyfrowujemy ŚDM

2016-07-13 09:00

Karolina Mysłek
Niedziela Ogólnopolska 29/2016, str. 10-12

Monika Rybczyńska/Biuro Krajowe ŚDM

Ostatnia prosta przed XXXI Światowymi Dniami Młodzieży. Rekordy, inicjatywy, ewangelizacja i młody Kościół.
Czyli – garść informacji, zanim Polska na kilka dni stanie się kolorową stolicą młodych ze wszystkich zakątków świata

Światowe Dni Młodzieży to oprócz ogromu przygotowań wielość wydarzeń, w których trudno się nie pogubić. Do 20 lipca zostało już tylko kilka dni. Co, gdzie, kiedy? Pomagamy rozszyfrować ŚDM Kraków 2016.

Dni w diecezjach

To czas bezpośrednio poprzedzający ŚDM. Są zaproszeniem do odkrywania Kościoła, kraju i jego mieszkańców, do którego przyjeżdżają młodzi z różnych stron świata. – Każda diecezja przygotowuje własny program spotkania młodych – tłumaczy ks. Adam Polak, częstochowski duszpasterz młodzieży. – W Częstochowie np. Dni w diecezjach przybierają formę Międzynarodowego Forum Młodych, prowadzonego przez region częstochowski i wspólnotę Emmanuel.

Grupy samodzielnie wybierały diecezje. Wiele z nich skorzystało z pomocy polskich księży mieszkających w ich krajach, część wykorzystała kontakty zawiązywane podczas wcześniejszych ŚDM. – Jesteśmy jedną z bardziej atrakcyjnych diecezji ze względu na Jasną Górę – mówi dalej ks. Polak. – Ale Częstochowę wybierały też często dzieci uczestników ŚDM z 1991 r. na Jasnej Górze.

Reklama

Na lipiec każda polska diecezja przyjęła biblijną nazwę. I tak np. Poznań to Jordan, Częstochowa – Kana, a Szczecin – Damaszek. Dlaczego właśnie takie nazwy? Charakteryzują Kościół lokalny i podkreślają doświadczenie Bożego Miłosierdzia, którym gospodarze chcą się podzielić ze swoimi gośćmi. Na ten szczególny czas cały kraj przyjął nazwę Pole Miłosierdzia – Campus Misericordiae.

Dni w diecezjach będą trwać od 20 do 25 lipca.

Katechezy

Będą głoszone przez ponad 800 biskupów pochodzących z całego świata w 30 językach – od angielskiego przez wietnamski czy kambodżański aż po mandaryński. Zadaniem katechez jest wprowadzenie młodych w przesłanie błogosławieństwa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7) – temat krakowskiego spotkania. W ich ramach znajdą się pytania od młodych, Eucharystia i możliwość spowiedzi. Katechezy odbędą się w 275 lokalizacjach na terenie całego miasta – zwłaszcza w kościołach, ale też w halach sportowych i na placach miejskich. Katechezy będą się odbywały w dniach 27-29 lipca.

Festiwal Młodych

To ta część programu ŚDM, w której 280 grup z całego świata zrobi raban w Krakowie i w pobliskich miejscowościach. Pokażą one młody i żywy, różnorodny i otwarty na każdego Kościół. Zaplanowane są tu koncerty, spektakle, wystawy, happeningi, świadectwa, warsztaty, a nawet... nauka ludowych tańców znad Wisły czy degustacja polskich potraw i Festiwal Sportu.

W ramach Festiwalu Młodych wspólnoty i ruchy religijne będą zapoznawać pielgrzymów ze swoją duchowością. Będą to m.in. wspólnota Emmanuel, jezuicka Magis czy Wspólnota z Taizé. Opus Dei przygotowało codzienne rozważania słowa Bożego, a Wspólnota Sant’Egidio zaprasza do Modlitwy o Pokój. – Wierzymy, że „modlitwa jest bronią, którą mamy, aby dotykać serca Boga” – podkreśla Magdalena Wolnik z tej wspólnoty.

Do udziału w Festiwalu Młodych zgłosiło się ok. 360 artystów i twórców. Najliczniej Polacy – 110 osób, są także Francuzi (45), Amerykanie (23), Włosi (14) oraz Brazylijczycy (12).

Termin festiwalu to 26-29 lipca, wydarzenia będą się odbywały między katechezami a wydarzeniami centralnymi. Miejscem spotkań i występów będą sceny w krakowskich parkach, sale oraz kościoły.

Ponieważ ŚDM to moment, w którym młodzi pytają o cel życia i swoją drogę, w ramach Festiwalu Młodych powstało Centrum Powołaniowe. Tu młodzi będą mogli poznać różne drogi realizacji powołania i w efekcie znaleźć klucz do jego rozeznania. Prezentowana będzie działalność różnych organizacji katolickich i wspólnot, a także czterech akademii: Boga, Rodziny, Pracy i Miłosierdzia. To tu będą mogli wysłuchać świadectw o odnajdowaniu powołania. Centrum Powołaniowe będzie działało w dniach 26-29 lipca. Obecnych tu będzie 160 wspólnot. Najwięcej z Polski – 61, wspólnoty międzynarodowe (46), z Francji (10) oraz ze Stanów Zjednoczonych (6).

Kolejną odsłoną festiwalu jest Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji (ICE). To miejsce, gdzie dramy, pantomimy, spektakle, koncerty, świadectwa, przepowiadanie słowa Bożego będą się przeplatać z modlitwą i kontemplacją. – Chcemy przekazać młodym dobrą nowinę o Jezusie Chrystusie, a jednocześnie nawiązać taki kontakt, który w przyszłości pozwoli z nimi współpracować – tłumaczy o. Jacek Dubel, dyrektor krakowskiego biura ICE.

Swój udział w centrum zgłosiło 135 ruchów i wspólnot ewangelizacyjnych, a będzie ono trwało od 18 do 31 lipca.

Wydarzenia centralne

Będą obejmowały 4 spotkania dla wszystkich uczestników ŚDM – jedno centralne spotkanie każdego dnia. Najpierw – Msza św. na otwarcie (26 lipca), w czasie której zostanie zaprezentowana Polska jako gospodarz. Dzień później młodzi spotkają się z papieżem Franciszkiem na Ceremonii Powitania, czyli nabożeństwie słowa Bożego, i wysłuchają pierwszego papieskiego przemówienia. Piątek to dzień Drogi Krzyżowej na krakowskich Błoniach, sobota – czas nocnego czuwania na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. Wcześniej jednak tego samego dnia Franciszek w sanktuarium św. Jana Pawła II wyspowiada pięcioro młodych ludzi, a po południu zje obiad z młodzieżą z różnych kontynentów, co jest już tradycyjnym punktem Światowych Dni Młodzieży. Niedziela – moment kulminacyjny wszystkich spotkań – to Msza św. Posłania z ogłoszeniem miejsca kolejnych ŚDM.

Wolontariusze

Są niezastąpieni. Będą nie tylko dbali o utrzymanie porządku, ale też będą obecni na każdym odcinku. Pracują od momentu, kiedy Polska została ogłoszona kolejną stolicą spotkania młodych z Ojcem Świętym. To 60-tysięczna rzesza młodych, która będzie wspierać gości z zagranicy podczas Dni w diecezjach (40 tys.) i brać udział w organizacji centralnych wydarzeń (20 tys.). Większość wolontariuszy stanowią Polacy, osoby z zagranicy to ok. 20 proc. tej grupy. Mają od 20 do 23 lat, w 60 proc. to kobiety. Mają swój portal o nazwie Góra Dobra, który ma za zadanie ułatwić komunikację, wspomagać i koordynować ich pracę.

Co będzie należeć do ich zadań? Informacja, utrzymywanie porządku, promowanie ŚDM w mediach, dbanie o ciszę w miejscach spowiedzi – tzw. strefie ciszy – czy wydawanie suchego prowiantu. Ich zaangażowanie jak zawsze nie pozostanie bez nagrody – będzie nią niedzielne spotkanie z Ojcem Świętym.

Uczestnicy

Do udziału w centralnych wydarzeniach ŚDM Kraków 2016 zgłosiła się rekordowa liczba uczestników – 900 tys., jak podała rzeczniczka ŚDM Dorota Abdelmoula. Dla porównania – w Madrycie zarejestrowanych było 420 tys. uczestników, a w Rio – 355 tys. Młodzi przyjadą ze 185 krajów świata. Szacunkowo podaje się, że w niedzielnej Mszy św. kończącej ŚDM może wziąć udział nawet 2 mln osób, w większości niezarejestrowanych.

Wokół ŚDM

Cały czas trwają różnorodne akcje. I tak np. powstaje niezwykły obraz Jezusa Miłosiernego, składający się z fotografii młodych ludzi, który zostanie zawieszony na terenie sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Przygotowano aplikację „Pielgrzym” – mobilny przewodnik, mapa i informator w jednym, co ułatwi funkcjonowanie w czasie ŚDM. Od połowy maja działa call center, w ramach którego wolontariusze w pięciu językach odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące ŚDM. Do zaangażowania w wolontariat zachęcały koncerty chrześcijańskie Are You Ready?, a do udziału w ŚDM zachęcali jego ambasadorzy – artyści, dziennikarze, przedsiębiorcy, którzy swoim życiem świadczą o Jezusie.

* * *

Małgorzata Czekaj 27 lat, krakowianka, doradca klienta w korporacji, ze wspólnoty Galilea
Jako ewangelizatorzy przygotowujemy się od kilku miesięcy, ale bezpośrednie przygotowania zaczynam teraz. To skupienie się na tym, żeby poznawać Ewangelię na tyle, na ile potrafię, na ile mam łaski, żeby móc wiarę przekazać ludziom, do których Pan Bóg mnie pośle. I modlić się w intencji ŚDM, a szczególnie osób, które spotkam, do których pójdę, którym będę głosić słowo Boże. Chciałabym zaprosić wszystkich do Międzynarodowego Centrum Ewangelizacyjnego. Relacja z Panem Jezusem i powierzenie Mu swojego życia jest czymś fundamentalnym.

Ks. Adam Polak Diecezjalny duszpasterz młodzieży, jeden z odpowiedzialnych za przygotowania ŚDM w Częstochowie
W Częstochowie warto zwrócić uwagę na Dzień Jedności, kiedy wszystkie regiony idą razem w symbolicznej pielgrzymce z katedry na Jasną Górę. Odbędzie się tam wieczór modlitewny nawiązujący do czuwania z 1991 r. z Janem Pawłem II, poprzedzony Eucharystią.
Dla mnie osobiście ŚDM to fantastyczna okazja trafienia do młodych ludzi. Części młodzieży może od razu nie pociągnie Ewangelia, treści duchowe, ale sprawa międzynarodowego spotkania młodych jest dla niektórych haczykiem, przez co można później przekazać im Chrystusa, wiarę. Druga rzecz – doświadczenie krajów wcześniej organizujących Dni Młodzieży pokazuje, że zawsze później wzrastało zaangażowanie młodzieży, bo wolontariat jest gigantycznym ruchem, a co za tym idzie – wzrastała liczba powołań do kapłaństwa, co jest mi bardzo bliskie.

Hania Piatkevich Wolontariuszka z Białorusi, ze wspólnoty Emmanuel
Od kwietnia pracuję w Polsce w biurze ŚDM wspólnoty Emmanuel. Moim zadaniem jest rejestracja uczestników, posiłków, noclegów. Dla mnie to wyjątkowe wydarzenie – bo w Polsce, w kraju bardzo mi bliskim. Choć urodziłam się na Białorusi, to pochodzę z Polski. Cieszę się, że ŚDM wrócił do Polski i że mogę się przyczynić do jego organizacji.

Tagi:
ŚDM w Krakowie

Reklama

Młody Kościół w Panamie

2019-01-16 11:02

Rozmawia Krzysztof Tadej, dziennikarz TVP
Niedziela Ogólnopolska 3/2019, str. 6-7

Krzysztof Tadej
Ks. Emil Parafiniuk – dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży

KRZYSZTOF TADEJ: – Światowe Dni Młodzieży w Panamie opisywane są przez dziennikarzy w różny sposób. Jedni skupiają się na przedstawieniu kraju, inni podają dane statystyczne związane z uczestnikami. Co jest najważniejsze podczas Światowych Dni Młodzieży, w których będzie uczestniczył papież Franciszek?

KS. EMIL PARAFINIUK: – Rzeczywiście, warto mówić przede wszystkim o tym, co jest istotą tego wydarzenia. Wbrew pozorom w czasie Światowych Dni Młodzieży papież nie jest najważniejszy. Ojciec Święty zawsze podkreślał to, że jest jednym z pielgrzymów. To spotkanie młodych z całego świata, którzy przybywają do konkretnego kraju, żeby doświadczyć powszechności Kościoła. Dzieje się to w obecności Chrystusa i to na Chrystusa skierowane są oczy wszystkich uczestników. To On nas wszystkich gromadzi. To Chrystus powinien być w centrum uwagi. Światowe Dni Młodzieży mają również wymiar pielgrzymkowy. Uczestnicy podczas tych dni nie będą mieli warunków hotelowych czy wycieczkowych, tylko pielgrzymkowe, co wiąże się ze świadomie podejmowanym przez każdą osobę trudem. Poza tym Światowe Dni Młodzieży w Panamie mają pokazać całemu światu Kościół w Ameryce Łacińskiej.

– Czego Polacy mogą się nauczyć od wiernych tego Kościoła? Czy jest coś, co Księdza zachwyca w postawach wiernych?

– Po pierwsze – ich zaangażowanie. Często w parafiach w Panamie jest tylko jeden kapłan, dlatego świeccy zajmują się wieloma sprawami w parafii. Prowadzą ewangelizację, wykonują czynności administracyjne. Są to osoby w różnym wieku i bardzo przejmują się wszystkim, co się dzieje w parafii. Nie stoją z boku, ale pomagają tak, jak mogą. Po drugie – obserwuję ogromną radość przeżywanej wiary. Panama to kraj Ameryki Łacińskiej i wiedziałem, że wiara przeżywana jest w sposób bardziej radosny, dynamiczny i sentymentalny. Jednak gdy np. uczestniczyłem w nabożeństwach z procesjami, to widziałem, w jak niezwykły, podniosły, przejmujący sposób wierni przeżywają ten czas. Gdy widziałem takie zaangażowanie, często pojawiały mi się łzy w oczach.

– Jaka jest specyfika Kościoła katolickiego w Panamie? Na co chciałby Ksiądz zwrócić jeszcze uwagę?

– W Panamie znajdują się jeszcze tereny misyjne. W niektórych rejonach większość mieszkańców jest nieochrzczona. Metropolita Panamy abp José Domingo Ulloa Mendieta ma nadzieję, że Światowe Dni Młodzieży i przyjazd Papieża spowodują wzmocnienie Kościoła lokalnego.

– Ile osób przybędzie do Panamy na Światowe Dni Młodzieży?

– Trudno precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ organizatorzy nie podają takich danych. Sytuacja jest dynamiczna i wiele osób np. z krajów Ameryki Łacińskiej w ostatniej chwili podejmie decyzję, czy tutaj przyjechać. Mamy natomiast dane dotyczące krajów europejskich. Delegacja z Polski będzie najliczniejsza. Do tej pory zarejestrowanych jest 3,5 tys. pielgrzymów. Najwięcej pielgrzymów przybędzie z archidiecezji krakowskiej – ok. 700 osób. Liczne grupy przyjadą również z Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch. Z pozostałych europejskich krajów będzie uczestniczyło mniej niż 500 osób w każdej delegacji. Warto dodać, że naszym pielgrzymom będzie towarzyszyło 200 księży i ok. 20 kleryków. Z Polski przybędzie również 11 biskupów, m.in. abp Wojciech Polak – prymas Polski i metropolita gnieźnieński, abp Marek Jędraszewski – wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita krakowski, bp Marek Solarczyk – przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Będą również polscy biskupi, którzy służą w krajach misyjnych. Wśród pielgrzymów bardzo ważną grupą są wolontariusze. Mamy dwa rodzaje wolontariatu. Są wolontariusze długoterminowi. Troje naszych wolontariuszy od dłuższego czasu pracuje w Komitecie Organizacyjnym w Panamie. Zostawili swoje życie i przyjechali do Panamy, tak jak wielu innych młodych ludzi z różnych krajów świata. Dzisiaj wiemy, że bez pracy tej ogromnej grupy wolontariuszy Światowe Dni Młodzieży nie mogłyby się odbyć. Druga grupa to wolontariusze krótkoterminowi. Z Polski – ponad 120 osób. Oprócz nich na zaproszenie rządu panamskiego przybędzie 150 harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego i medycznie będą zabezpieczali to wydarzenie.

– Do grupy 3, 5 tys. Polaków w Panamie należy jeszcze doliczyć młodzież polonijną?

– Tak, przyjadą Polacy np. z Kanady, Stanów Zjednoczonych i innych krajów. Często będą to wyjazdy indywidualne lub organizowane przez parafie w ich krajach, ale nie są one jeszcze oficjalnie zarejestrowane.

– Często rozmawia Ksiądz z młodymi ludźmi w Panamie. Jakie są ich oczekiwania w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży?

– Mam wrażenie, że młodzież tutaj patrzy dwutorowo na to wydarzenie. Z jednej strony czeka na to, co powie Ojciec Święty. Młodzi nie mają jakichś sprecyzowanych oczekiwań, po prostu są bardzo otwarci na to, co będzie mówił Papież. Inny wymiar to ogromna otwartość na pielgrzymów, którzy przyjadą z różnych krajów świata. Panamczycy chcą ich poznać i podzielić się wiarą z nimi.

– Jak mają przeżywać Światowe Dni Młodzieży ci, których nie będzie w Panamie? Nie polecą do tego kraju, ponieważ np. nie mają pieniędzy.

– Ojciec Święty w czasie ŚDM będzie mówił do młodych z całego świata, nie tylko do grupki kilkuset tysięcy osób zgromadzonych przed nim w Panamie. I każdy jest przez niego zaproszony do przeżywania tych dni. W Polsce np. w wielu miejscach będą organizowane spotkania związane ze Światowymi Dniami Młodzieży. Chodzi o to, aby jednoczyć się w modlitwie i uczestniczyć w tych dniach w swoim miejscu zamieszkania. Poza tym zapraszam do oglądania transmisji z Panamy w Telewizji Polskiej, Telewizji Trwam i słuchania w Radiu Maryja. Mam nadzieję, że również w programach informacyjnych zobaczymy wiele wydarzeń i relacji z Panamy. Należy śledzić media społecznościowe, gdzie na bieżąco będą pokazywane Światowe Dni Młodzieży. Ze względu na różnice czasu zawsze można będzie powrócić np. do przemówień Ojca Świętego następnego dnia. Teksty i materiały filmowe będą zamieszczane na stronach internetowych.

– Jednym z wydarzeń będzie tzw. Dzień Polski?

– Na Dzień Polski, w środę 23 stycznia, zaproszeni są wszyscy uczestnicy Światowych Dni Młodzieży. Będzie to spotkanie modlitewne i artystyczne. Chcemy podzielić się wiarą i swoją historią z pielgrzymami z różnych krajów świata.

– Gdy w Krakowie papież Franciszek ogłosił, że Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie, wiele osób zadawało wówczas pytanie, dlaczego akurat w tym kraju. Jak odpowiada Ksiądz na takie pytania?

– Wierzę, że tak poważnymi decyzjami w Kościele katolickim rządzi Duch święty. Tak jest też ze Światowymi Dniami Młodzieży. Panama jest krajem najlepiej rozwiniętym pod względem ekonomicznym i infrastrukturalnym z krajów Ameryki Łacińskiej. To zapewne było ważne ze względów organizacyjnych przy podejmowaniu tej decyzji. Jednocześnie Panama jest krajem, któremu bardzo potrzebne jest to wydarzenie, bo pozwoli na pokazanie swojego miejsca w Kościele i wzmocnienie jego obecności. Może pokazać piękno wyznawanej wiary. I to, co nieraz niesłusznie nazywane jest w Europie peryferiami świata, tak naprawdę może być dla świata wielką nauką – tej duchowości, zaangażowania ludzi w życie Kościoła. Światowe Dni Młodzieży otworzą wielu oczy i serca na ludzi w tej części świata i dzięki nim doświadczymy powszechności Kościoła, o której mówimy podczas każdej Mszy św.

– Dziękuję za rozmowę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Pindel: górale to nie tylko strój i gwara, ale też ewangeliczny etos

2019-06-23 20:47

rk / Żywiec (KAI)

O tym, że organizacja górali, ukonstytuowana w latach, kiedy kształtowała się niepodległa Ojczyzna, jest ludziom bardzo potrzebna przypomniał bp Roman Pindel, który przewodniczył 23 czerwca w żywieckiej konkatedrze Mszy św. w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Związku Podhalan. Biskup zwrócił uwagę, że przed tym największym na świecie związkiem zrzeszającym górali stoją nowe wyzwania, a jego rola nie może się ograniczać wyłącznie tylko do noszenia stroju.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Gospodarzami uroczystości jubileuszu, z udziałem biskupów, przedstawicieli rządu, posłów, senatorów, samorządowców i licznych górali z różnych stron Polski, był Żywiecki Oddział Górali. Wszystko rozpoczęła modlitwa w konkatedrze. Wezwał do niej przed liturgią dźwięk góralskiej trombity. Uczestnicy wydarzenia modlili się wspólnie podczas Mszy pod przewodnictwem bp. Romana Pindla. Eucharystię koncelebrował z pasterzem diecezji m.in. bp senior Tadeusz Rakoczy.

W homilii ordynariusz zwrócił uwagę, że obchodzący jubileusz Związek musi pamiętać, by podjąć nowe wyzwania i zwrócić się ku nowym obszarom zainteresowania.

„Członkowie związku nie mogą ograniczać się jedynie do noszenia stroju, pielęgnowania tradycji ludowej czy znajomości gwary” – zauważył i wskazał, że bieżąca polityka wymaga zajęcia „określonego stosunku do problemów, których nie można ignorować”. „Bo związek ten jest zbyt poważną organizacją. I nie tylko w skali skraju” – stwierdził.

Zdaniem biskupa, ponieważ górale deklarują powszechnie swój związek z Kościołem, ich organizacja powinna zabiegać o najlepszych kapelanów, „mających prawdziwy autorytet religijny i moralny, a ich głos będzie się liczył nie tylko w środowisku góralskim”. Jak zaznaczył, w szerokiej panoramie różnych etnicznych grup na terenie Polski i Europy, Związek Podhalan powinien wyróżniać się nie tylko strojem i oryginalną muzyką, ale przede wszystkim etosem. Wspomniał starania, jakie podjęli w tym względzie tacy kapelani górali, jak ks. Józef Tischner czy ks. Władysław Zązel.

„Trzeba więc się modlić o takich kapelanów i przewodników duchowych, których Związek rozpozna jako prawdziwych i mądrze zatroskanych pasterzy” – dodał i zaproponował, by czerpać inspirację z odczytanego podczas liturgii słowa Bożego.

Biskup tłumacząc, na czym polega bycie dzieckiem Bożym, podkreślił, że człowiek może być podobny do Boga tylko w jednym: kiedy okazuje miłosierdzie i przebacza. Zachęcił, by na co dzień podejmować decyzje w zgodzie z duchem Ewangelii, naśladując Mistrza. „Mamy zawsze pytać, co mamy robić. Każde nasze rozstrzygnięcie według Ewangelii sprawia, że stajemy się bardziej uczniami Jezusa. Te właśnie nasze wybory wyrażają ewangelicznego ducha oraz pragnienia i zamiary Pana” – zapewnił, przypominając też o najważniejszych momentach, które kształtowały tożsamość polskich górali – wizytę Jana Pawła II w Nowym Targu 40 lat temu oraz późniejszą wizytę papieską w Zakopanem.

„Czy tego pragniemy? Czy chcemy przyjmować i dumę, honor, ale także krzyż. Czy chcemy postępować za przewodem naszej Ewangelii?” – pytał retorycznie na koniec biskup.

Po liturgii uroczystości przeniosły się na pobliski Rynek, gdzie górale zaprezentowali swe umiejętności gry na trombitach i rogach pasterskich. Góralskie pieśni wykonał Józef Broda z Istebnej.

Powołanie do istnienia Związku Podhalan to efekt działalności powstałego w 1873 r. Galicyjskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Związku Górali powołanego w 1904 r. w Zakopanem, jak i działającej w Krakowie od 1906 r. podległej mu Akademickiej Sesji Podhalan.

Związek Podhalan skupia w swoich szeregach ponad 5 tys. członków, działających w 86 oddziałach w kraju. Historia Związku sięga przełomu XIX i XX wieku i nawiązuje do tradycji Związku Górali powołanego w 1904 r. w Zakopanem. Pierwsze Ognisko Związku Podhalan na Żywiecczyźnie powstało 26 lipca 1926 r. w Radziechowach. Inicjatorem założenia Ogniska w Radziechowach był inspektor Jan Tyc, urzędnik Ministerstwa Poczty i Telegrafów w Warszawie.

Obecnie Związek Podhalan to największa organizacja zrzeszająca górali i to nie tylko na południu Polski, ale także poza jej granicami, m.in. w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Do ZP należeli znani poeci, a także kapłani, m.in. ks. prof. Józef Tischner.

Górale żywieccy zamieszkują rozległy obszar Kotliny Żywieckiej. Mieli znaczny udział w powstaniu młodszych grup góralskich: orawiaków oraz górali czadeckich. Na Żywiecczyźnie działa Oddział Górali Żywieckich z siedzibą w Milówce oraz ogniskami w gminach Jeleśnia, Koszarawa i Radziechowy–Wieprz, działalnością swą obejmując także inne gminy powiatów żywieckiego i bielskiego (np. Lipowa, Porąbka, Rajcza, Ujsoły, Węgierska Górka).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wręczono medale zasłużonym dla Archidiecezji Warszawskiej

2019-06-24 22:33

Łukasz Krzysztofka

40 osób świeckich i jedna siostra zakonna zostało nagrodzonych medalami "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej", które w archikatedrze warszawskiej, w jej święto patronalne św. Jana Chrzciciela, wręczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Uhonorowanie medalami odbyło się przed uroczystą Mszą św. odpustową, którą z metropolitą warszawskim koncelebrowali proboszczowie parafii nagrodzonych osób.

- Najbardziej cenię sobie to, że wszyscy odznaczeni w sposób szczególny potrafią praktykować swoje powołanie na mocy powołania chrzcielnego, które jest u podstaw wszystkich powołań – powiedział w homilii podczas Mszy św. metropolita warszawski. Kard. Nycz przywołał słowa papieża Franciszka, który uczy, że u podstaw wszystkich szczegółowych powołań stoi miłość. - Jeśli nie ma miłości u podstaw, będzie się tylko krążyć wokół spraw własnych – nawiązywał do słów Ojca św. metropolita warszawski.

Pasterz Kościoła warszawskiego podkreślił również, że przyznane dzisiaj odznaczenia, do których kandydatów zgłaszali proboszczowie ich parafii, są dowodem na mocną współpracę duchownych ze świeckimi i ich odpowiedzialność za Kościół lokalny. – Za tę współpracę bardzo wam dziękuję i proszę Boga, żeby nigdy nie zabrakło takich katolików świeckich, przez których Słowo Chrystusa jest obecne wszędzie tam, gdzie są posłani ludzie – powiedział na zakończenie homilii kard. Nycz.

Wśród uhonorowanych medalem „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” znalazł się m.in. prof. Włodzimierz Kluciński – wieloletni rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, należący od lat do Komitetu Promocyjnego Budowy Świątyni Opatrzności Bożej oraz jego małżonka Jadwiga Klucińska, z zawodu ekonomistka, zaangażowana m.in. w budowę kościoła oraz wolontariat Caritas w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

Jedyna w gronie odznaczonych siostra zakonna – s. Leonia Maria Kalandyk ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej od 20 lat pracuje w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Była katechetką w szkole podstawowej i gimnazjum. Założyła wspólnotę Kręgu Biblijnego RUAH, ponadto pracuje jako kancelistka, przygotowuje młodzież i dorosłych do przyjęcia sakramentów.

Z sylwetkami wszystkich nagrodzonych osób można zapoznać się na stronie archidiecezji warszawskiej:

http://archidiecezja.warszawa.pl/aktualnosci/zaangazowani-swieccy-z-medalami-za-zaslugi-dla-archidiecezji-warszawskiej/

Medale „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” przyznawane są dwa razy w roku: w uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia i uroczystość patronalną stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca. Otrzymują je przede wszystkim świeccy zaangażowani w prace na rzecz diecezji lub parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem