Reklama

Miłosierdzie na drogach świata

2016-07-13 09:00

Anna Wyszyńska
Niedziela Ogólnopolska 29/2016, str. 30-31

Archiwum MIVA Polska

Tydzień św. Krzysztofa, który już po raz 17. organizuje MIVA Polska, łączy kilka wątków: wspomnienie świętego, który, zgodnie z legendą, przeniósł Chrystusa przez Jordan, apel o bezpieczną jazdę oraz zbiórkę funduszy na zakup środków transportu dla misjonarzy. W tym roku jest jeszcze intencja specjalna: modlitwa o bezpieczeństwo w czasie Światowych Dni Młodzieży

Hasło tegorocznego Tygodnia św. Krzysztofa, który rozpoczyna się 17 lipca, brzmi: „Niesiemy Miłosierdzie drogami świata”. Przypomina ono, że wiara obowiązuje nas zawsze i wszędzie, także kiedy siadamy za kierownicą.

Drogą wiary także na drodze

Niestety, wielu użytkowników szos i autostrad o tym nie pamięta. Blisko 33 tys. wypadków, które wydarzyły się na drogach w Polsce w ubiegłym roku, najczęściej było wynikiem ludzkiej lekkomyślności. Jej tragiczne żniwo to 2938 osób, które w 2015 r. straciły w wypadkach życie – średnio każdego dnia na polskich drogach zginęło 8 osób.

„Nasza modlitwa przed podróżą i po niej – chociażby pobożnie uczyniony znak krzyża – wzajemna życzliwość na drogach i szacunek wobec innych, opanowanie pokusy nadmiernej prędkości (...), wyzbycie się zgubnego pośpiechu, wreszcie zawsze konieczna trzeźwość niech będą świadectwem wiary i wypełniania przykazania miłości Boga i bliźniego” – apeluje bp Jerzy Mazur SVD w komunikacie z okazji tegorocznego Tygodnia św. Krzysztofa.

Reklama

Modlitewny rajd w intencji ŚDM

W lipcu br. apel o bezpieczeństwo na drogach jest wyjątkowo aktualny. W Polsce rozpoczyna się wzmożony ruch związany ze Światowymi Dniami Młodzieży, przemieszczaniem się uczestników do goszczących ich diecezji, a następnie na spotkania z Ojcem Świętym w Krakowie i Częstochowie. MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców wraz z kierowcami, dobroczyńcami MIVA Polska i misjonarzami podejmują dziewięcioetapowy rajd modlitewny – nowennę o bezpieczeństwo w czasie Światowych Dni Młodzieży. – Ważne, aby ten czas przebiegał w spokoju i nie był zakłócany przez żadne zagrożenia i wypadki na drogach – mówi ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska. – Nowenna rozpoczyna się 16 lipca br., a kończy w niedzielę 24 lipca. Odbywać się będzie w czasie XVII Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa, w którym troska o bezpieczeństwo na drodze łączy się z pomocą misjonarzom w zakupie środków transportu. Zachęcam do podjęcia modlitwy wszystkich zatroskanych o bezpieczeństwo pielgrzymów przybywających na ŚDM na naszych drogach, na których codziennie jest tak wiele zagrożeń i ofiar.

Samochody za grosze

W Tygodniu św. Krzysztofa MIVA Polska, która pomaga misjonarzom w zakupie środków transportu, dziękuje za to, co już udało się zrealizować, i przedstawia kolejne programy pomocy. Prowadzona od wielu lat akcja „Jeden grosz za jeden kilometr”, w której kierowcy proszeni są o przekazanie na środki transportu dla misjonarzy jednego grosza za każdy bezpiecznie przejechany kilometr, przynosi owoce. – Dzięki zebranym funduszom w ubiegłym roku zrealizowaliśmy 77 próśb polskich misjonarzy o pomoc w zakupie pojazdu – podkreśla ks. Kraśnicki. – Było to 38 samochodów, 1 ambulans, 11 motocykli i skuterów, 1 motorower oraz 438 rowerów. Był to dla nas rekordowy rok, pod względem zarówno sumy zebranych środków, jak i liczby zrealizowanych projektów.

Ofiarodawcom dziękuje m.in. o. Rafał Dryjański OFMConv z Chimbote w Peru. Terenowa toyota pomaga ojcom w prowadzeniu domu rekolekcyjnego „Pokój i dobro” oraz w docieraniu do innych parafii, gdzie brakuje kapłanów, także do parafii w Pariacoto – miejsca męczeńskiej śmierci błogosławionych franciszkanów o. Michała i o. Zbigniewa. List z podziękowaniem nadszedł również z Kamerunu, gdzie w parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Doumaintang budowany jest kościół. Pracujący w parafii misjonarz ks. Mirosław Bujak pisze, że z powodu braku innych możliwości samochód misyjny służy do przewożenia materiałów budowlanych, a w nagłych wypadkach służy jako karetka pogotowia. W 2015 r. tą „karetką” dowieziono do odległego szpitala kobietę z komplikacjami porodowymi. Matkę i dziecko udało się uratować. Wdzięczni są również misjonarze i misjonarki ze stowarzyszenia Słudzy Ewangelii Miłosierdzia Bożego pracujący w Argentynie, którym samochód pozwala m.in. na dotarcie do mieszkańców dzielnic nędzy.

Terenówki, ciężarówki, motocykle...

– Każdy misjonarz jest posłańcem miłosierdzia i pokoju – mówi ks. Kraśnicki. – Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy nasilają się terroryzm i brutalność w świecie. Posługa misjonarzy jest lekarstwem na szerzące się zło i nędzę tego świata. Niezbędnym narzędziem w tej posłudze jest środek transportu, który pozwala na poruszanie się po trudnych i niebezpiecznych drogach.

Lista próśb o pomoc, które MIVA Polska chciałaby zrealizować w tym roku, jest długa. Siostry Służebnice Ducha Świętego, które w diecezji Livingstone w Zambii prowadzą dzieło „Grace Center”, chciałyby kupić samochód terenowy. Ich ośrodek specjalizuje się w pracy na rzecz kobiet, które bieda zmusiła do prostytucji, a którym „Grace Center” daje możliwość resocjalizacji i nauki zawodu. „Terenówka” jest również niezbędna siostrom misjonarkom Świętej Rodziny, które w Lusace w Zambii prowadzą Dom Bożej Opatrzności dla bezdomnych. O. Józef Klatka ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Wincentego à Paulo, który od wielu lat pracuje na Madagaskarze, prosi o pomoc w zakupie ciężarówki. Centrum medyczne w Anyama na Wybrzeżu Kości Słoniowej stara się o ambulans. Misjonarka pracująca w ośrodku zdrowia „Talita Kum” w Czadzie potrzebuje motocykla, podobnie jak s. Barbara ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza z misji w Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej. To tylko niektóre przykłady.

Nową inicjatywą, podjętą w Roku Świętym Miłosierdzia, są „Promienie Miłosierdzia”. Akcja polega na pomocy w zakupie wózków dla osób chorych i niepełnosprawnych na misjach. Pierwsze 10 wózków dla podopiecznych misji sióstr katarzynek w Biankouri w Togo przyjęto z radością. Pozwolą one na większą aktywność osobom niepełnosprawnym, które w swoich wioskach nie otrzymują żadnej pomocy. W kolejce na wózki czeka jeszcze 150 próśb, m.in. z: Rwandy, Senegalu, Peru, Ekwadoru, Ghany i Czadu.

– Cieszymy się, że zakres naszej pomocy się zwiększa, że misjonarze wiedzą, iż mogą liczyć w kraju na tak wiele osób, które modlą się za nich i składają swój dar na zakup pojazdów – podkreśla ks. Kraśnicki. – W ubiegłym roku pomocą objęliśmy misje z 32 dalekich krajów, w których pojazdy z logo MIVA Polska zostały włączone w posługę miłosierdzia.

Możliwość pomocy: www.miva.pl .

Tagi:
misje

Reklama

Salwatoriańskie misje

2019-10-22 13:00

Anna Majowicz
Edycja wrocławska 43/2019, str. 8

Dopóki żyje na świecie choćby jeden tylko człowiek, który nie zna i nie kocha Jezusa, nie wolno nam spocząć! Słowa o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana, założyciela salwatorianów i salwatorianek w pełni oddają misyjny charakter Kościoła, jak i również powołanie każdego chrześcijanina, który przez chrzest jest włączony w misyjną posługę Kościoła

Archiwum o. Dawida
Misjonarz zawsze niesie wiernym Chrystusa – mówi ks. Dawid Rogala SDS

Albania

Wyjeżdżając do Albanii niewiele o niej wiedział, znał tylko jedno słowo – mirë, czyli dobrze. Z jednej strony stanowiło to problem, ponieważ musiał nauczyć się języka, kultury i mentalności miejscowych ludzi, a z drugiej było wielką szansą zapoznania się z Albanią i Albańczykami bez uprzedzeń czy wyrobionego zdania. Wszystko było nowe, nieoczekiwane i zaskakujące.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Cuda uzdrowienia za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego!

2019-10-21 14:16

Znany jest cud uzdrowienia niedługo po śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Uzdrowione zostało wówczas dziecko, które uległo poparzeniom. To ten cud był badany na potrzeby beatyfikacji. Ale znane są także inne przypadki interwencji wstawienniczej kardynała. Pisze o tym Milena Kindziuk w biografii „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Tysiąclecia”.

Pierwszy ślad cudownego uzdrowienia za wstawiennictwem Stefana Wyszyńskiego sięga dnia pogrzebu Prymasa w 1981 roku. Zrozpaczona matka modliła się wtedy o zdrowie dla swojej rocznej córki. Dziewczynka była tak mocno poparzona, że wszystko wskazywało na to, iż wkrótce umrze. Kobieta, wracając od dziecka ze szpitala, na dworcu kolejowym oglądała transmisję z pogrzebu Prymasa. Wówczas resztkami sił zaczęła go błagać o pomoc. Kiedy następnego dnia lekarz powiedział jej, że dziecko będzie jednak żyło, była niezwykle zdumiona.

Ten właśnie przypadek miał zostać zbadany pod kątem cudu potrzebnego do beatyfikacji Kardynała. Pogrzeb bowiem stanowi szczególny moment, w którym utrwala się sława świętości kandydata na ołtarze. Okazało się jednak, że zaginęła dokumentacja medyczna dotycząca dziewczynki.

Znane są przypadki innych uzdrowień za wstawiennictwem prymasa Wyszyńskiego.

Czterdziestopięcioletnia mieszkanka Łodzi zachorowała na nowotwór złośliwy narządów wewnętrznych. Lekarze mówili wprost, że nie ma dla niej ratunku. Diagnoza brzmiała jak wyrok.

„I wtedy zaczęłam prosić o pomoc prymasa Wyszyńskiego, o jego wstawiennictwo za mną u Boga” – wyznawała kobieta. W szpitalu miała ze sobą obrazek z wizerunkiem Prymasa. – „Patrząc na niego, dostrzegłam w pewnym momencie, jakby wyszły z niego promienie, które objęły mnie całą. Wszystko trwało około minuty. Miałam wrażenie, jakby ze mnie coś spływało, i od razu poczułam się lepiej na duchu”.

Tydzień później nowotwór się wchłonął. Lekarze byli zdumieni, gdyż z medycznego punktu widzenia stan zdrowia nie miał prawa się poprawić. Kobieta żyje. Uważa, że dzięki wstawiennictwu kard. Wyszyńskiego.

Inny przykład to ksiądz z archidiecezji częstochowskiej, który zachorował na raka prostaty. Po operacji lekarz uznał, że choroba w tym stadium jest nieuleczalna. Wtedy wiele środowisk zaczęło się modlić o zdrowie dla niego za wstawiennictwem Prymasa. Sam kapłan natomiast udał się na Jasną Górę i całą noc modlił się przed cudownym obrazem Matki Bożej – także za przyczyną Wyszyńskiego. Nagle usłyszał wewnętrzny głos: „Zostań w domu!”. „Następnego dnia miałem jechać do Katowic na kolejną operację. Nagle zostałem olśniony łaską zdrowia. Odczułem natychmiastowe, cudowne uzdrowienie. Organizm zaczął normalnie działać, a ból całkowicie ustąpił” – wspominał kapłan. Lekarz powiedział mu wtedy: „Jeżeli ksiądz przeżyje jeden tydzień, uznam to za cud”. Po upływie tygodnia ten sam lekarz stwierdził: „Uważam ten przypadek za cud Miłosierdzia Bożego”. A duchowny jest przekonany, że uratował go Prymas.

Materiały prasowe

Powyższy tekst jest fragmentem książki Mileny Kindziuk „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Tysiąclecia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Światowy Dzień Ubogich

2019-10-23 14:19

Informacja prasowa

W niedzielę 17 listopada już po raz trzeci będziemy przeżywać Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez Papieża Franciszka. W związku z tym szczególnym dniem Caritas Poznań przygotowała szereg działań mających wesprzeć osoby ubogie oraz zaangażować innych do pomocy.

Indormacja prasowa

Podobnie jak w poprzednich latach przeżywanie Światowego Dnia Ubogich zacznie się już w tygodniu poprzedzającym. Wstępem będzie pielgrzymka dla osób bezdomnych do Rokitna i Świebodzina. W czwartek wolontariusze wyjdą na ulice oraz do miejsc, w których przebywają osoby bezdomne, aby rozdać im koce, śpiwory i termosy. Kolejnego dnia osoby ubogie oraz bezdomne będą mogły skorzystać z usług fryzjerów oraz wziąć udział w grach i konkursach w świetlicy przy ul. Krańcowej 10. W przygotowaniu do niedzielnej Mszy Świętej w sobotę, w poznańskich jadłodajniach będą spowiadać księża, odbędzie się również adoracja

i wielbienie.

W niedzielę 17 listopada zapraszamy wszystkich mieszkańców Poznania na Mszę Świętą w intencji osób ubogich oraz tych, którzy im pomagają do parafii Bożego Ciała na godzinę 12:00. Światowy Dzień Ubogich jest okazją, aby raz jeszcze dostrzec tych, którzy są przy nas i potrzebują naszego wsparcia. W tym okresie rozpocznie się również akcja Tytki Charytatywnej. Jest to swojego rodzaju przekaz, że warto dzielić się tym co mamy z potrzebującymi.

Zachęcamy do włączenia się w działania Caritas i wsparcie akcji. Zorganizowana została zbiórka nowych koców, śpiworów oraz termosów, które można dostarczyć na ul. Krańcową 10 lub do Caritas Poznań ul. Rynek Wildecki 4a. W tym okresie Akcję można również wesprzeć poprzez stronę https://caritaspoznan.pl/tydzienubogich lub aplikację Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem