Reklama

Miłosierdzie na drogach świata

2016-07-13 09:00

Anna Wyszyńska
Niedziela Ogólnopolska 29/2016, str. 30-31

Archiwum MIVA Polska

Tydzień św. Krzysztofa, który już po raz 17. organizuje MIVA Polska, łączy kilka wątków: wspomnienie świętego, który, zgodnie z legendą, przeniósł Chrystusa przez Jordan, apel o bezpieczną jazdę oraz zbiórkę funduszy na zakup środków transportu dla misjonarzy. W tym roku jest jeszcze intencja specjalna: modlitwa o bezpieczeństwo w czasie Światowych Dni Młodzieży

Hasło tegorocznego Tygodnia św. Krzysztofa, który rozpoczyna się 17 lipca, brzmi: „Niesiemy Miłosierdzie drogami świata”. Przypomina ono, że wiara obowiązuje nas zawsze i wszędzie, także kiedy siadamy za kierownicą.

Drogą wiary także na drodze

Niestety, wielu użytkowników szos i autostrad o tym nie pamięta. Blisko 33 tys. wypadków, które wydarzyły się na drogach w Polsce w ubiegłym roku, najczęściej było wynikiem ludzkiej lekkomyślności. Jej tragiczne żniwo to 2938 osób, które w 2015 r. straciły w wypadkach życie – średnio każdego dnia na polskich drogach zginęło 8 osób.

„Nasza modlitwa przed podróżą i po niej – chociażby pobożnie uczyniony znak krzyża – wzajemna życzliwość na drogach i szacunek wobec innych, opanowanie pokusy nadmiernej prędkości (...), wyzbycie się zgubnego pośpiechu, wreszcie zawsze konieczna trzeźwość niech będą świadectwem wiary i wypełniania przykazania miłości Boga i bliźniego” – apeluje bp Jerzy Mazur SVD w komunikacie z okazji tegorocznego Tygodnia św. Krzysztofa.

Reklama

Modlitewny rajd w intencji ŚDM

W lipcu br. apel o bezpieczeństwo na drogach jest wyjątkowo aktualny. W Polsce rozpoczyna się wzmożony ruch związany ze Światowymi Dniami Młodzieży, przemieszczaniem się uczestników do goszczących ich diecezji, a następnie na spotkania z Ojcem Świętym w Krakowie i Częstochowie. MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców wraz z kierowcami, dobroczyńcami MIVA Polska i misjonarzami podejmują dziewięcioetapowy rajd modlitewny – nowennę o bezpieczeństwo w czasie Światowych Dni Młodzieży. – Ważne, aby ten czas przebiegał w spokoju i nie był zakłócany przez żadne zagrożenia i wypadki na drogach – mówi ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska. – Nowenna rozpoczyna się 16 lipca br., a kończy w niedzielę 24 lipca. Odbywać się będzie w czasie XVII Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa, w którym troska o bezpieczeństwo na drodze łączy się z pomocą misjonarzom w zakupie środków transportu. Zachęcam do podjęcia modlitwy wszystkich zatroskanych o bezpieczeństwo pielgrzymów przybywających na ŚDM na naszych drogach, na których codziennie jest tak wiele zagrożeń i ofiar.

Samochody za grosze

W Tygodniu św. Krzysztofa MIVA Polska, która pomaga misjonarzom w zakupie środków transportu, dziękuje za to, co już udało się zrealizować, i przedstawia kolejne programy pomocy. Prowadzona od wielu lat akcja „Jeden grosz za jeden kilometr”, w której kierowcy proszeni są o przekazanie na środki transportu dla misjonarzy jednego grosza za każdy bezpiecznie przejechany kilometr, przynosi owoce. – Dzięki zebranym funduszom w ubiegłym roku zrealizowaliśmy 77 próśb polskich misjonarzy o pomoc w zakupie pojazdu – podkreśla ks. Kraśnicki. – Było to 38 samochodów, 1 ambulans, 11 motocykli i skuterów, 1 motorower oraz 438 rowerów. Był to dla nas rekordowy rok, pod względem zarówno sumy zebranych środków, jak i liczby zrealizowanych projektów.

Ofiarodawcom dziękuje m.in. o. Rafał Dryjański OFMConv z Chimbote w Peru. Terenowa toyota pomaga ojcom w prowadzeniu domu rekolekcyjnego „Pokój i dobro” oraz w docieraniu do innych parafii, gdzie brakuje kapłanów, także do parafii w Pariacoto – miejsca męczeńskiej śmierci błogosławionych franciszkanów o. Michała i o. Zbigniewa. List z podziękowaniem nadszedł również z Kamerunu, gdzie w parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Doumaintang budowany jest kościół. Pracujący w parafii misjonarz ks. Mirosław Bujak pisze, że z powodu braku innych możliwości samochód misyjny służy do przewożenia materiałów budowlanych, a w nagłych wypadkach służy jako karetka pogotowia. W 2015 r. tą „karetką” dowieziono do odległego szpitala kobietę z komplikacjami porodowymi. Matkę i dziecko udało się uratować. Wdzięczni są również misjonarze i misjonarki ze stowarzyszenia Słudzy Ewangelii Miłosierdzia Bożego pracujący w Argentynie, którym samochód pozwala m.in. na dotarcie do mieszkańców dzielnic nędzy.

Terenówki, ciężarówki, motocykle...

– Każdy misjonarz jest posłańcem miłosierdzia i pokoju – mówi ks. Kraśnicki. – Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy nasilają się terroryzm i brutalność w świecie. Posługa misjonarzy jest lekarstwem na szerzące się zło i nędzę tego świata. Niezbędnym narzędziem w tej posłudze jest środek transportu, który pozwala na poruszanie się po trudnych i niebezpiecznych drogach.

Lista próśb o pomoc, które MIVA Polska chciałaby zrealizować w tym roku, jest długa. Siostry Służebnice Ducha Świętego, które w diecezji Livingstone w Zambii prowadzą dzieło „Grace Center”, chciałyby kupić samochód terenowy. Ich ośrodek specjalizuje się w pracy na rzecz kobiet, które bieda zmusiła do prostytucji, a którym „Grace Center” daje możliwość resocjalizacji i nauki zawodu. „Terenówka” jest również niezbędna siostrom misjonarkom Świętej Rodziny, które w Lusace w Zambii prowadzą Dom Bożej Opatrzności dla bezdomnych. O. Józef Klatka ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Wincentego à Paulo, który od wielu lat pracuje na Madagaskarze, prosi o pomoc w zakupie ciężarówki. Centrum medyczne w Anyama na Wybrzeżu Kości Słoniowej stara się o ambulans. Misjonarka pracująca w ośrodku zdrowia „Talita Kum” w Czadzie potrzebuje motocykla, podobnie jak s. Barbara ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza z misji w Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej. To tylko niektóre przykłady.

Nową inicjatywą, podjętą w Roku Świętym Miłosierdzia, są „Promienie Miłosierdzia”. Akcja polega na pomocy w zakupie wózków dla osób chorych i niepełnosprawnych na misjach. Pierwsze 10 wózków dla podopiecznych misji sióstr katarzynek w Biankouri w Togo przyjęto z radością. Pozwolą one na większą aktywność osobom niepełnosprawnym, które w swoich wioskach nie otrzymują żadnej pomocy. W kolejce na wózki czeka jeszcze 150 próśb, m.in. z: Rwandy, Senegalu, Peru, Ekwadoru, Ghany i Czadu.

– Cieszymy się, że zakres naszej pomocy się zwiększa, że misjonarze wiedzą, iż mogą liczyć w kraju na tak wiele osób, które modlą się za nich i składają swój dar na zakup pojazdów – podkreśla ks. Kraśnicki. – W ubiegłym roku pomocą objęliśmy misje z 32 dalekich krajów, w których pojazdy z logo MIVA Polska zostały włączone w posługę miłosierdzia.

Możliwość pomocy: www.miva.pl .

Tagi:
misje

Kielce: rusza kolejna zbiórka elektrośmieci na wsparcie projektów misyjnych

2019-06-10 10:32

dziar / Kielce (KAI)

12 i 13 czerwca w kieleckich parafiach można oddać, korzystając ze specjalnych kontenerów, niepotrzebne elektrośmieci. Dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na projekty edukacyjne w Peru i Wybrzeżu Kości Słoniowej.

MikroLogika / pl.wikipedia.org

Zbiórka zostanie przeprowadzona w blisko 30 parafiach kieleckich. To druga edycja tej akcji. – Kielczanie już wykazali, że nie jest im obojętna sprawa pomocy misjom. Nie tylko oczyszczamy domy, piwnice i garaże z niepotrzebnego sprzętu, nie tylko dbamy o ekologię, ale pomagamy krajom misyjnym – zachęca Władysław Burzawa, organizator przedsięwzięcia.

W specjalnym komunikacie biskup kielecki Jan Piotrowski przypomniał, że w 2018 r. udało się zebrać ponad 300 ton elektroodpadów, co dla samych organizatorów stanowiło duże zaskoczenie – akcja przerosła oczekiwania.

„Dzięki tej akcji wybudowaliśmy oddział okulistyki w szpitalu na Jamajce, gdzie posługują nasi misjonarze i misjonarki. Zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich mieszkańców diecezji kieleckiej o dołączenie do tak zaszczytnej akcji. Wystarczy przywieźć zużyty sprzęt w wyznaczone miejsce. Pragnę także poinformować, iż we wszystkich parafiach miasta Kielce ustawione zostały żółte kontenery z napisem „Pomaganie przez ubranie”. Dzięki zbiórce odzieży, obuwia, i innych podobnych rzeczy, będziemy chcieli budować kolejne studnie w tych krajach misyjnych, gdzie ludzie nie mają dostępu do wody pitnej” – poinformował wówczas biskup kielecki.

Ubrania wciąż można dostarczać do kontenerów.

Obecnie na misjach pracuje ośmiu księży oraz około 35 osób pochodzących z diecezji kieleckiej. Są to zakonnicy, siostry zakonne i misjonarze świeccy. Posługują oni w Peru, Brazylii, na Jamajce, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Boliwii i wielu innych miejscach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

2019-06-17 12:02

tk / Warszawa (KAI)

Biskup Piotr Sawczuk, 57-letni biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem drohiczyńskim. Zastąpił on bp. Tadeusza Pikusa, który złożył rezygnację z tego urzędu.

Episkopat.pl
Bp Piotr Sawczuk

Publikujemy komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:

Komunikat

Ojciec Święty Franciszek:

1. Przyjął rezygnację księdza biskupa Tadeusza Pikusa z posługi biskupa drohiczyńskiego.

2. Mianował biskupem drohiczyńskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Piotra Sawczuka.

Warszawa, 17 czerwca 2019 roku.

ks. prał Kryspin Dubiel Chargé d'Affaires a.i.

Piotr Henryk Sawczuk urodził się 29 stycznia 1962 r. w małżeństwie Henryka i Zofii z d. Guberska. Jego rodzice prowadzili własne gospodarstwo rolne w miejscowości Kornica w woj. mazowieckim. Został ochrzczony 25 lutego 1962 r. w kościele parafialnym w Kornicy, a 1 września 1979 r. przyjął sakrament bierzmowania. Szkołę Podstawową ukończył w 1977 r. w Kornicy, a Liceum Ogólnokształcące im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej w 1981 r. otrzymując świadectwo dojrzałości.

Zaraz po maturze zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. Po sześciu latach studiów filozoficzno-teologicznych, 6 czerwca 1987 r. w katedrze siedleckiej otrzymał świecenia kapłańskie z rąk bpa dra Jana Mazura. Następnie przez dwa lata był wikariuszem w parafii Wisznice. W tym czasie na Wydziale Teologicznym KUL napisał pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Czesława Stanisława Bartnika pracę pt. Komunijność Kościoła wg kardynała Karola Wojtyły i uzyskał 21 czerwca 1988 r. tytuł magistra teologii.

W roku 1989 rozpoczął studia specjalistyczne na Wydziale Prawa Kanonicznego ATK w Warszawie. W 1992 r. uzyskał tytuł magistra prawa kanonicznego, na podstawie pracy pt. Teoria rozdziału Kościoła od państwa w świetle nauki Soboru Watykańskiego II, napisanej pod kierunkiem o. prof. dra hab. Stanisława Pasternaka. Dnia 27 czerwca 1996 r. obronił rozprawę doktorską pt. «Communicatio in sacris» w kanonicznym prawie karnym, napisaną pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Jerzego Syryjczyka, uzyskując stopień naukowy doktora prawa kanonicznego. W okresie studiów kanonistycznych pełnił przez 6 lat funkcję kapelana Sióstr Loretanek, w domu głównym, przy ul. Ks. Kłopotowskiego w Warszawie i w siedzibie Wydawnictwa Ss. Loretanek, przy ul. Żeligowskiego w Warszawie-Rembertowie.

W diecezji siedleckiej ks. Piotr Sawczuk pełnił i pełni następujące urzędy i funkcje: był notariuszem w Sądzie Biskupim (1989-1990); od 1993 r. jest sędzią w Sądzie Biskupim; w latach 1996-2003 pełnił urząd notariusza Kurii Diecezjalnej; od 1 lipca 2003 r. do chwili obecnej pełni urząd kanclerza Kurii Diecezjalnej Siedleckiej, a od 7 listopada 2009 r. funkcję wikariusza generalnego. Ponadto od 1996 r. jest wykładowcą prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II oraz w Instytucie Teologicznym w Siedlcach.

Przez cały czas pracy w Kurii angażował się w funkcjonowanie różnych agendach kurialnych, szczególnie w ostatnim czasie w pracach II Synodu Diecezji Siedleckiej. Wielokrotnie występował jako delegat Biskupów Siedleckich: bp. Jana Wiktora Nowaka i bp. Zbigniewa Kiernikowskiego w rozwiązywaniu różnych, bieżących spraw administracyjnych i duszpasterskich w diecezji, jako szafarz sakramentu bierzmowania oraz przeprowadzał wizytacje kanoniczne w parafiach.

23 stycznia 2003 r. został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Siedleckiej, a 23 stycznia 2009 r. kanonikiem gremialnym i prałatem scholastykiem tejże Kapituły Katedralnej. 20 września 2010 r. Ojciec Święty Benedykt XVI podniósł ks. kan. Piotra Sawczuka do godności Kapelana Jego Świątobliwości.

19 stycznia 2013 r., Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. prał. dr. Piotra Sawczuka biskupem pomocniczym Diecezji Siedleckiej, ze stolicą tytularną w Ottana.

17 czerwca 2019 r. został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem drohiczyńskim.

Ks. Sawczuk opublikował drukiem książkę pt.: Kornica – dzieje pisane krwią i kredą, poświęconą 100-leciu powstania parafii rodzinnej oraz wiele artykułów w „Wiadomościach Diecezjalnych Siedleckich” i w tygodniku diecezjalnym „Podlaskie Echo Katolickie” i „Echo Katolickie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

CBOS: lekki wzrost pozytywnych opinii Polaków o Kościele

2019-06-19 11:07

CBOS, lk / Warszawa (KAI)

Po ubiegłomiesięcznym pogorszeniu opinii, w czerwcu CBOS odnotował lekką poprawę pozytywnych ocen Polaków o Kościele katolickim. Obecnie dobrze ocenia go 53 proc. ankietowanych, podczas gdy miesiąc wcześniej było to tylko 48 proc. - najmniej od 1995 r.

B. M. SZTAJNER/NIEDZIELA

W badaniu z maja poinformowano, że działalność Kościoła ocenia pozytywnie jedynie 48 proc. Polaków. Od marca do maja nastąpił spadek pozytywnych ocen o 9 punktów procentowych. 40 proc. natomiast oceniało Kościół negatywnie (od marca wzrost o 8 punktów procentowych).

Zdaniem autorów badania, zmiana ta miała prawdopodobnie związek z opublikowanym w pierwszej połowie maja filmem dokumentalnym Tomasza i Marka Sekielskich, poruszającym problem wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży.

Po ubiegłomiesięcznym pogorszeniu opinii o Kościele katolickim, w czerwcu CBOS odnotował jednak pewną poprawę jego notowań. Obecnie działalność Kościoła pozytywnie ocenia ponad połowa Polaków (53 proc., od maja wzrost o 5 punktów procentowych), natomiast jedna trzecia (34 proc., spadek o 6 punktów) ją krytykuje.

Krytykę działalności Kościoła katolickiego wyraźnie częściej niż aprobatę wyrażają badani nieuczestniczący w praktykach religijnych lub uczestniczący w nich sporadycznie, identyfikujący się z lewicą, jak również, choć rzadziej, z politycznym centrum, a poza tym mieszkańcy największych miast oraz respondenci najmłodsi.

Pytanie dotyczące oceny działalności Kościoła było od 1989 r. kilkakrotnie zmieniane. Do września 1989 pytanie brzmiało: „Przedstawię Panu(i) listę organizacji, grup i osób z życia publicznego kraju. Jak Pan(i) ocenia działalność każdej z nich? Czy zgadza się Pan(i), że ich działalność dobrze służy społeczeństwu i jest zgodna z jego interesami?”.

Od listopada 1989 do października 1991: „Proszę teraz ocenić działalność różnych instytucji, organizacji oraz osób pełniących ważne funkcje w kraju. Czy, Pana(i) zdaniem, działalność Kościoła rzymskokatolickiego dobrze służy społeczeństwu i jest zgodna z jego interesami?”.

Od marca 1992 do września 1997: „Proszę Pana(ią) o ocenę działalności różnych instytucji i organizacji. Czy, Pana(i) zdaniem, działalność Kościoła rzymskokatolickiego dobrze służy społeczeństwu?”.

Od grudnia 1997 CBOS zadaje pytanie: „Proszę Pana(ią) o ocenę działalności różnych instytucji i organizacji. Jak by Pan(i) ocenił(a) działalność Kościoła rzymskokatolickiego?”.

Jednak, jak wskazuje analiza wyników, zmiany w brzmieniu pytania nie wpłynęły znacząco na odpowiedzi badanych.

Badanie przeprowadzono w dniach 6–13 czerwca na 1115-osobowej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem