Reklama

Niedziela Przemyska

Brzozów

Chrzest Polski darem i zadaniem

W trosce o patriotyczne wychowanie młodego pokolenia Polaków społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzozowie zaangażowała się we współpracy z samorządem gminnym i parafią kolegiacką w uroczyste obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Uczniowie zaprezentowali na scenie Brzozowskiego Domu Kultury widowisko artystyczne pt. „Chrzest Polski darem i zadaniem dla nas”. Kluczem wiodącym stały się słowa „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II. Pojawiło się pytanie o poszukiwanie źródła, z którego bierze swój początek nasza wiara. W realizacji widowiska wzięło udział ok. 100 uczniów i wielu nauczycieli: Historyczną prezentację wydarzeń u zarania polskiej państwowości ukazał wykład ks. prof. dr. hab. Stanisława Nabywańca.

Mieszkańcy miasta wzięli udział w Mszy św. w pod przewodnictwem ks. prof. Stanisława Nabywańca, koncelebrowanej przez ks. prał. Franciszka Gocha, ks. dr Waldemar Janigę, ks. Wojciecha Pelca i ks. Andrzeja Barańskiego – proboszcza parafii w Turzym Polu. Ksiądz Proboszcz zwrócił uwagę na potrzebę obrony krzyża tam, gdzie jest wyszydzany, bowiem spływa z niego od chwili chrztu Mieszka I strumień miłości i miłosierdzia. Ks. dr Waldemar Janiga w homilii pojął problem odpowiedzialności chrześcijanina we współczesnym świecie. Na Eucharystii obecni byli m.in. poseł dr Piotr Uruski, przedstawiciele Kapituły Komandorii Polskiej Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu Świętego Łazarza z Jerozolimy – komandor st. bryg. Jan Szmyd oraz kanclerz st. bryg. Mariusz Bieńczak oraz starosta Zygmunt Błaż, przewodniczący Rady Miejskiej Edward Sabik wraz z radnymi, pracownicy Urzędu Miejskiego, komendant powiatowy policji mł. insp. Adam Paczosa.

Po Mszy św. ruszył ulicami miasta marsz pokoleń. Przed oczyma widzów przesuwała się barwna plejada postaci wpisanych złotymi zgłoskami w polską historię. W popołudniowym koncercie patriotyczno-religijnym na scenie przed ratuszem dali popis artyści z brzozowskiej podstawówki.

Na uznanie zasłużył ks. wikariusz Marek Szczepański, którego śmiałe zamysły wyzwoliły niezwykły entuzjazm dzieci i dorosłych, co pozwoliło w pełni zrealizować przedsięwzięcie.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski w Poznaniu: konieczna jest wielka modlitwa o ludzi ducha dla Polski

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Chrzest Polski

Maria Niedziela

– Konieczna jest wielka modlitwa o ludzi ducha dla Polski, modlitwa o ludzi, którzy są godni wolności – mówił abp Marek Jędraszewski podczas obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski w poznańskiej farze. Pochodzący z Poznania metropolita łódzki przewodniczył tam w nocy z 14 na 15 kwietnia Pasterce Maryjnej sprawowanej w obecności Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej, który w ramach obchodów jubileuszowych przybył z Gniezna.

Pomimo późnej pory monumentalną bazylikę farną wypełnili podczas Pasterski Maryjnej wierni z Poznania i okolic. Liczni byli wśród nich także ludzie młodzi oraz siostry zakonne. Natomiast Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Polska stara się odzyskać dzieła sztuki zagrabione przez Niemcy podczas II WŚ

2022-12-03 08:06

[ TEMATY ]

II wojna światowa

dzieła sztuki

Domena publiczna

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

"Szacuje się, że na skutek działań wojennych prowadzonych przez Niemcy i Związek Sowiecki oraz w wyniku dokonanych przez tych najeźdźców kradzieży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1945 r. zniknęło z jej zbiorów ponad 516 tysięcy dzieł sztuki" - pisał prof. Gliński w artykule z okazji tegorocznego Narodowego Dnia Niepodległości opublikowanym na portalu Wszystko co Najważniejsze i w wielu światowych mediach.

CZYTAJ DALEJ

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję