Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W 800-lecie odpustu asyskiego

2 sierpnia br., w 800-lecie ustanowienia tzw. odpustu asyskiego, do dąbrowskiej bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej przybędzie Diecezjalna Pielgrzymka Niewiast i Dziewcząt. Przed uroczystością Porcjunkuli, od 24 lipca do 1 sierpnia w Dąbrowie Górniczej trwać będzie m.in. nowenna

Niedziela sosnowiecka 30/2016, str. 4

[ TEMATY ]

św. Franciszek

Asyż

Archiwum

Wnętrze kaplicy Porcjunkuli

Wnętrze kaplicy Porcjunkuli

Był rok 1216. Człowiek o imieniu Franciszek udał się do papieża Honoriusza III i poprosił go o szczególny przywilej dla ludzi – łaskę odpustu. Otrzymawszy ten przywilej od papieża Franciszek ogłasza go 2 sierpnia 1216 r. wszystkim, którzy przybyli do niewielkiej kaplicy poświęconej Matce Bożej Anielskiej.

Tak zwany odpust asyski początkowo można było uzyskać jedynie w kościołach franciszkańskich, a po potwierdzeniu przez licznych papieży – we wszystkich kościołach. Warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie w dniu 2 sierpnia swojego kościoła parafialnego i spełnienie zwykłych warunków, jakimi są: odmówienie w świątyni Modlitwy Pańskiej i Wyznania wiary, odprawienie sakramentalnej spowiedzi i przyjęcie Komunii św. Ponadto należy pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego i nie mieć przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Odpust, który jest darowaniem kary za grzechy już odpuszczone, ofiarować można za siebie lub za zmarłych.

Kaplica Porcjunkuli

W kościołach franciszkańskich i poświęconych Matce Bożej Anielskiej obchodzona jest wyjątkowa uroczystość Porcjunkuli. Nazwa uroczystości dosłownie oznacza małą cząsteczkę lub skrawek gruntu i wzięła swoją nazwę od niewielkiej kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej. Tradycja podaje, że pierwotny tytuł tego kościoła brzmiał: Najświętszej Maryi Panny z Doliny Jozafata. Prawdopodobnie kapliczkę tę mieli ufundować pielgrzymi wracający z Ziemi Świętej, którzy mieli ofiarować grudkę ziemi z grobu Matki Bożej, który sytuowano w Dolinie Jozafata w Jerozolimie. Nazwę Matki Bożej Anielskiej prawdopodobnie nadał kaplicy św. Franciszek z Asyżu. Legenda głosi także, że nad kapliczką słyszano często głosy anielskie i dlatego dano jej tę nazwę. Na początku XIII wieku kapliczka była w ruinie, a odbudował ją św. Franciszek. To właśnie tam w uroczystość św. Macieja Apostoła św. Franciszek podczas Mszy św. usłyszał słowa Ewangelii: „Idźcie i głoście: Bliskie już jest Królestwo Niebieskie. Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie. Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski” (Mt 10, 6-10). Św. Franciszek wziął sobie te właśnie słowa głęboko do serca i zaczął wypełniać je w swoim życiu.

Reklama

Królowa Aniołów

Wśród wielu tytułów sławiących Matkę Bożą jest określenie: Królowa Aniołów. Ewangelie ukazują służebną rolę aniołów wobec Maryi – w scenie Zwiastowania w Nazarecie; przy ukazaniu się aniołów pasterzom po narodzeniu Jezusa. Anioł nakazuje Józefowi we śnie uciekać do Egiptu i zawiadamia go o śmierci króla Heroda. Pod wezwaniem Królowej Aniołów istnieją trzy zakony żeńskie. Wezwanie „Królowo Aniołów, módl się za nami” zostało także włączone do Litanii Loretańskiej. Wiele kościołów, zwłaszcza franciszkańskich, nosi ten tytuł. W diecezji sosnowieckiej są to: bazylika pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej oraz kościół parafialny pw. Matki Bożej Anielskiej w Jaworznie-Dąbrowie Narodowej.

Największy z odpustów

Na 2 sierpnia do dąbrowskiej bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej przybywają wierni z całej diecezji i regionu. Do tronu Matki Zagłębia tradycyjnie pielgrzymować będą niewiasty i dziewczęta. Przed uroczystością, w dniach od 24 lipca do 1 sierpnia trwać będzie nowenna oraz na trzy dni przed odpustem szczególne przygotowanie. W dzień Porcjunkuli Msze św. sprawowane będą o godz.: 7.00, 9.00, 11.00, 16.00, 18.00 i 20.00. Uroczystej Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczyć będzie Pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak. Na godz. 16.00 zaproszone są szczególnie matki wraz ze swymi pociechami, gdzie po Mszy św. otrzymają specjalne błogosławieństwo. Na wieczornej Eucharystii o godz. 18.00 modlitwą ogarnięci zostaną narzeczeni i małżeństwa. Kustosz dąbrowskiego sanktuarium ks. kan. Andrzej Stasiak zaprasza do bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej na ten wyjątkowy dzień przedstawicieli wszystkich parafii, grup i stowarzyszeń wraz z pocztami sztandarowymi i chorągwiami oraz ze swoimi duszpasterzami.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Porcjunkula

Do stóp Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej przybywają 2 sierpnia na doroczny odpust Porcjunkuli wierni z całej diecezji sosnowieckiej i spoza jej granic. To wyjątkowe diecezjalne święto niewiast i dziewcząt, a także wszystkich czcicieli Maryi.

Nazwa uroczystości (łac. Portiuncula - mała cząsteczka lub skrawek gruntu) wzięła swoją nazwę od niewielkiej kaplicy Matki Bożej Anielskiej, którą św. Franciszek w XIII wieku otrzymał w darze od benedyktynów i odbudował własnymi rękami. Legenda głosi, że w 1216 r. św. Franciszkowi objawił się Pan Jezus, który obiecał odpust zupełny dla wszystkich, którzy po spowiedzi i przyjęciu Komunii św. nawiedzą tę kapliczkę. Na prośbę Franciszka przywilej odpustu został zatwierdzony przez papieża Honoriusza III. Początkowo można go było zyskać jedynie w kościołach franciszkańskich, a po potwierdzeniu przez licznych papieży - we wszystkich kościołach. Warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie 2 sierpnia swojego kościoła parafialnego (w tym także bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej) i spełnienie zwykłych warunków, jakimi są: odmówienie Modlitwy Pańskiej i Wyznania Wiary, odprawienie sakramentalnej spowiedzi i przyjęcie Komunii św. Ponadto należy pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego i nie mieć przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Odpust, który jest darowaniem kary za grzechy już odpuszczone, ofiarować można za siebie lub za zmarłych.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

Jak nie zgubić się w lesie?

2022-12-07 12:44

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do obejrzenia kolejnego filmu o naszych pięknych, polskich lasach. Tym razem poradnik - jak nie zgubić się w lesie?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję