Reklama

Ze świata

2016-07-27 09:05


Niedziela Ogólnopolska 31/2016, str. 5

W obliczu zamachów

Papież pamięta o ofiarach zamachów w Monachium i Kabulu

Papież Franciszek zapewnia o swej modlitwie za ofiary zamachów w Monachium i Kabulu. W niedzielę 24 lipca br. w Watykanie podczas modlitwy „Anioł Pański” powiedział: – W tych godzinach jesteśmy wstrząśnięci smutnymi wiadomościami związanymi z godnymi żalu aktami terroryzmu i przemocy, które spowodowały cierpienie i śmierć. Myślę o dramatycznych wydarzeniach w Monachium w Niemczech i Kabulu w Afganistanie, gdzie straciło życie wielu niewinnych ludzi. Wyrażam moją bliskość z rodzinami ofiar i rannymi. Zachęcam was, byście przyłączyli się do moich modlitw, aby Pan natchnął wszystkich postanowieniami dobra i braterstwa. Im bardziej trudności wydają się nie do pokonania, a perspektywy bezpieczeństwa i pokoju zdają się mroczne, tym bardziej natarczywa musi być nasza modlitwa. Ojciec Święty wezwał do cichej modlitwy. Następnie ze zgromadzonymi odmówił „Zdrowaś Maryjo” w intencji ofiar i ich rodzin.

W zamachu 22 lipca br. w Monachium zginęło 9 osób, a 27 zostało rannych. Samobójczy zamach w Kabulu, stolicy Afganistanu, który miał miejsce 23 lipca br., pochłonął ponad 80 ofiar śmiertelnych, ponad 230 osób zostało rannych.

KAI

Argentyna

Sprawcy napaści na siostrzeńca Papieża ujęci

W Buenos Aires aresztowano 3 mężczyzn oskarżonych o to, że uprowadzili siostrzeńca papieża Franciszka. Według argentyńskiej agencji Télam, są oni w wieku 20-24 lat.

Reklama

W maju br. na jadącego samochodem José Ignacio Bergoglio napadli uzbrojeni mężczyźni i zmusili go, aby udał się do siedziby założonej przez siebie organizacji charytatywnej w stołecznej dzielnicy San Fernando. Porywacze ukradli tam wartościowe przedmioty, pieniądze i artykuły przekazane przez ofiarodawców. Siostrzeńca Papieża więzili ponad 3 godziny.

José Ignacio Bergoglio jest synem siostry Ojca Świętego – Marii Eleny Bergoglio. Już wcześniej, w czerwcu 2015 r., był on ofiarą napadu rabunkowego z użyciem broni.

KAI

Rumunia

Sukces obrońców tradycyjnej rodziny

Trybunał Konstytucyjny Rumunii stwierdził, że propozycja zmiany konstytucji, w której potwierdza się, iż małżeństwo stanowi związek kobiety i mężczyzny, jest zgodna z prawem i może być procedowana. Propozycja zmiany konstytucji została złożona do rumuńskiego Senatu 23 maja br. w drodze obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej przez Koalicję dla Rodziny (Coalitia pentru Familie). Celem złożonego projektu jest zmiana art. 48 (1) rumuńskiej konstytucji, który ma stanowić, że „rodzina jest ustanawiana przez dobrowolnie zawarte małżeństwo pomiędzy mężczyzną i kobietą i opiera się na ich równości oraz ich prawie i obowiązku zapewnienia wychowania, edukacji i szkolenia dzieci”.

Propozycję zagwarantowania konstytucyjnej ochrony małżeństwa poparło swoimi podpisami 3 mln osób, co stanowiło sześciokrotność ustawowego wymogu. To najwyższa liczba w całej historii rumuńskich inicjatyw obywatelskich.

KAI

* * *

W obliczu współczesnych form ubóstwa potrzebna jest dziś wyobraźnia miłosierdzia w duchu solidarności z bliźnimi, dzięki której pomoc będzie świadectwem braterskiej wspólnoty dóbr.

Jan Paweł II

Krótko

• Benedykt XVI modli się za ofiary zamachu w Monachium, składa wyrazy współczucia rodzinom i zapewnia o swej bliskości – powiedział abp Georg Gänswein, prywatny sekretarz Papieża Seniora. Kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI, w latach 1977-82 był arcybiskupem Monachium i Fryzyngi.

• Wielka Brytania nie obejmie przypadającego jej w drugiej połowie 2017 r. przewodnictwa w UE, w związku z wynikami referendum dotyczącego Brexitu.

• Donald Trump – kandydat Partii Republikańskiej do Białego Domu w pierwszym wywiadzie po konwencji, która wskazała go jako kandydata na prezydenta, zapowiedział, że nie zagwarantuje obrony sojusznikom USA w NATO, w tym krajom bałtyckim, jeśli nie wypełnią one swoich zobowiązań wobec Ameryki. Wspomniał także o możliwości wycofania wojsk USA rozmieszczonych na świecie.

• Recep Tayyip Erdoğan – prezydent Turcji po tajemniczym zamachu stanu wprowadził stan wyjątkowy w całym kraju. Potrwa on co najmniej 3 miesiące. Nad Bosforem trwają aresztowania w wojsku, policji i wśród sędziów. O związki z puczystami oskarżono 99 generałów. Wzrosło też napięcie w relacjach z Niemcami i USA.

• Młoda Polka padła ofiarą ataku w Reutlingen w Badenii-Wirtembergii. Do napadu doszło 24 lipca br. Sprawcą jest znany policji syryjski uchodźca, który zadał kobiecie kilka śmiertelnych ciosów maczetą. Został on zatrzymany kilka minut po tragedii. Zdaniem policji, nic nie wskazuje na to, że był to zamach terrorystyczny.

• W zamachu bombowym w Ansbach, w Bawarii, na południu Niemiec, do którego doszło 24 lipca br. w jednej z restauracji, 12 osób odniosło rany, a zamachowiec samobójca poniósł śmierć. Policja ewakuowała ponad 2 tys. uczestników festiwalu muzycznego, który odbywał się w pobliżu. Sprawcą zamachu był 27-letni Syryjczyk, który przed dwoma laty przybył do Niemiec.

45 mln dziewczynek ofiarami selektywnej aborcji

2019-10-11 17:07

vaticannews.va / Lozanna (KAI)

Dziewczynki na świecie wciąż padają ofiarą przemocy, a ich życie ma „mniejszą wartość” niż przychodzącego na świat chłopca. Ta dyskryminująca praktyka jest obecna nie tylko w Indiach. Wciąż praktykuje się też haniebny proceder okaleczania seksualnego kobiet, którego ofiarą pada rocznie 3 mln dziewczynek.

Vatican News
45 mln dziewczynek ofiarami selektywnej aborcji

Międzynarodowe dzieło pomocy dzieciom „Terre des Hommes” opublikowało właśnie swój najnowszy raport na temat sytuacji dziewczynek na świecie. Nosi on tytuł „Bezbronne” i podkreśla, że choć sytuacja ulega pewnej poprawie, to rocznie 12 mln dziewcząt poniżej 18. roku życia zmuszanych jest do przedwczesnych małżeństw i zachodzenia w niechcianą ciążę. Szacuje się, że aż 2 mln dziewcząt nie mających 15 lat zostaje matkami.

Organizacja alarmuje też w sprawie powszechnego w wielu krajach procederu selektywnych aborcji, w wyniku którego w latach 1970-2017 nie urodziło się na świecie aż 45 mln dziewcząt. Poważnym wyzwaniem pozostaje wciąż walka z obrzezywaniem małych dziewczynek. Szacuje się, że od teraz do 2030 r. ta praktyka trwale okaleczy 68 mln kobiet. Problemem jest też wyłączenie dziewczynek z edukacji i wysyłanie do szkół jedynie chłopców.

„Sytuacja ulega powolnej poprawie. Jeszcze dekadę temu co czwarta dziewczynka zmuszana była do przedwczesnego małżeństwa i zajścia w ciążę, obecnie mowa o co piątej” – podkreśla Federica Gianotta z organizacji „Terre des Hommes”. Wskazuje zarazem, że walka o równe prawa dziewczynek to wciąż długa droga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Świeccy franciszkanie świętowali jubileusz

2019-10-13 23:44

Maciej Orman

Naśladują św. Franciszka, żyjąc jego duchowością. Nie noszą habitów, ale służą Bogu i ludziom przez pracę i modlitwę. Jubileusz 40-lecia świętował 13 października Franciszkański Zakon Świeckich (FZŚ) działający przy parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie

Maciej Orman

Z tej okazji Mszy św. w intencji braci i sióstr należących do zakonu, zwanym też III Zakonem Franciszkańskim, przewodniczył o. Gabriel Kudzia OFM.

– Pokój i dobro – powitał wszystkich na początku Eucharystii franciszkańskim pozdrowieniem proboszcz parafii ks. Janusz Wojtyla. – Pragniemy zanieść wdzięczną modlitwę do Boga za to, że duch franciszkański ogarnia naszą lisiniecką ziemię przez posługę świeckich, którzy modlą się, pracują i dają świadectwo życia według reguł św. Franciszka, który chciał być w świecie żywą Ewangelią – powiedział ks. Wojtyla.

W kazaniu o. Gabriel Kudzia podkreślił, że należący do FZŚ zafascynowali się sposobem życia św. Franciszka z Asyżu, który jest wzorem wolności, pokoju, zgody i pojednania między ludźmi. – Ta fascynacja jego świętością sprawiła, że wstąpili do wspólnoty, aby realizować pragnienie dążenia do doskonałości chrześcijańskiej. Doszli do wniosku, że nie wystarcza im coniedzielny udział we Mszy św., odmawianie pacierza i zachowywanie przykazań. Zrozumieli, że Bóg jest taki wielki i wspaniały, że ciągle trzeba Go szukać i głębiej poznawać. Szukali kogoś, kto im w tym pomoże. I znaleźli św. Franciszka, który jest nauczycielem doskonałości, bo sam upodobnił się do Chrystusa na tyle, że nazwano go drugim Chrystusem – powiedział o. Kudzia.

– Jeśli czujesz, że dotychczasowe życie religijne nie zadowala cię, to znak, że Bóg puka do twojego serca, abyś wszedł na drogę doskonałości przez wstąpienie do FZŚ – kontynuował kaznodzieja.

– Dziękujemy, że Bóg dał nam w osobie św. Franciszka z Asyżu wzór radosnej świętości. Prośmy, by pociągnął nas za sobą, byśmy odważnie szli drogą chrześcijańskiej doskonałości i osiągnęli wieczne zbawienie – zakończył o. Kudzia.

Podczas Mszy św. śpiewał chór Cantate Deo pod dyr. Włodzimierza Krawczyńskiego.

Na zakończenie Mszy św. wierni mogli ucałować relikwie św. Franciszka i bł. Anieli Salawy, która patronuje akcji „Makulatura na misje”. W ostatni piątek i sobotę miesiąca FZŚ zbiera makulaturę na parkingu przy kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Dochód z jej sprzedaży jest przeznaczany na budowę studni głębinowych w Afryce. W tej chwili powstaje już siódma.

FZŚ przy parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie liczy 17 osób. Jego przełożoną jest Stefania Kreczko, która należy do wspólnoty od 26 lat. – Wstąpiłam do niej za zachętą br. Wacława Rukszy, ówczesnego przełożonego, ale przede wszystkim dlatego, że św. Franciszek jest patronem prawdziwych ekologów, którzy nie tylko szanują inne stworzenia, ale na pierwszym miejscu życie ludzkie, od poczęcia do naturalnej śmierci. Poza tym moja śp. mama też należała do zakonu – przyznała w rozmowie z „Niedzielą” Stefania Kreczko i dodała: – Nie jest nas dużo, ale chodzi o serce, o to, by duch franciszkański przenosił góry. Św. Franciszek był przecież biedaczyną, a czynił cuda.

Asystentem regionu częstochowskiego FZŚ jest o. Natan Kansy OFM, posługujący w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. – We wspólnocie każdy nawzajem ubogaca siebie. Wspólnota daje poczucie odpowiedzialności i tego, że jesteśmy potrzebni. Przynależność do niej jest wielką radością – powiedział „Niedzieli” o. Kansy.

Podczas niedzielnej uroczystości 5 osób świętowało jubileusz 40-lecia przynależności do FZŚ. Jedną z nich był Antoni Narolski, mistrz do spraw formacji, jedyny mężczyzna we wspólnocie i jeden z jej inicjatorów. – Bardzo zżyłem się ze św. Franciszkiem, a z tego wynikają konkretne obowiązki, np. modlitwa brewiarzowa. Nie można być tylko „z afiszu”. Trzeba zauważać drugiego człowieka, również najbiedniejszego – przyznał w rozmowie z „Niedzielą”. Antoni Narolski był trzykrotnie przełożonym wspólnoty przy parafii na Lisińcu. Pełnił także funkcję zastępcy i skarbnika.

Świeccy franciszkanie spotykają się w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w II niedzielę miesiąca o godz. 7.00 podczas Mszy św., a następnie na spotkaniu formacyjnym. Wspólnota czeka na nowych kandydatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem