Reklama

Z Jasnej Góry

2016-07-27 09:05

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 31/2016, str. 28

„Raban” na przystanku do Krakowa

Na Jasną Górę przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie przybywały grupy zagranicznych pielgrzymów. Modlitwę w sanktuarium zapowiedziało w tym czasie w sumie ponad 1,5 tys. grup z 30 krajów świata. Pragnieniem pielgrzymów było nawiedzenie Jasnej Góry – narodowego sanktuarium Polaków. Przybywali młodzi różnych narodowości, w charakterystycznych dla swojego kraju koszulkach, w kapeluszach lub w czapeczkach, z logo ŚDM, z chustami, flagami i przede wszystkim z radosnym uśmiechem. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej witali Maryję Jasnogórską. Przed Jej Obrazem bądź w innych miejscach klasztoru uczestniczyli w Eucharystii w swoich ojczystych językach. Modlili się pięknym śpiewem, a także w wielkiej ciszy i skupieniu. Potem chętnie zwiedzali sanktuarium, robili pamiątkowe zdjęcia, a czasem gdzieś na dziedzińcu czy przed Jasną Górą spontanicznie śpiewali, robiąc „raban” na ŚDM.

18 lipca do częstochowskiego sanktuarium przybyło kilka grup z Francji, a także pielgrzymi m.in. z: Australii, Włoch, Hiszpanii, Jamajki i Meksyku. – Przyjechaliśmy, ponieważ słyszeliśmy o Matce Bożej Częstochowskiej i chcieliśmy otrzymać Jej błogosławieństwo – wyznał Deacon James Kandole Saturday, który przyjechał z 50-osobową grupą z Jamajki. – Polska jest szczególnym krajem, gdzie można znaleźć wiarę. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że ludzie są otwarci i że przyjęli nas z wielką radością i czułością.

Na Jasną Górę przybyła także 140-osobowa grupa z francuskiej diecezji Beauvais. Wraz z grupą przybył bp Jacques Benoit-Gonnin. Pośród pielgrzymów był także ks. Łukasz Jańczak, polski kapłan wyświęcony we Francji i pracujący tam już 8 lat: – Zatrzymaliśmy się w Częstochowie, ponieważ jest to punkt bardzo ważny na tej pielgrzymce. Sanktuarium, które trzeba odwiedzić, żeby zrozumieć, czym jest Polska, dusza Polaka i nasza wiara.

Reklama

– Większość młodzieży, która przyjeżdża na Światowe Dni Młodzieży, pragnie również spotkać się z Kościołem, który jest w Polsce, a na tej drodze Jasna Góra ma szczególne miejsce – podkreślił bp Jacques Benoit-Gonnin.

19 lipca przybyła 800-osobowa grupa Francuzów, której towarzyszył bp Dominique Rey, biskup Fréjus-Toulon. – Zaczynamy naszą pielgrzymkę z Maryją, tak jak życie Jezusa – powiedział bp Rey. – To Ona pozwala nam wejść w tajemnice Chrystusa.

Na Jasnej Górze modliła się również 30-osobowa grupa z Gwatemali. – W odpowiedzi na głos papieża Franciszka przyjechaliśmy na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa – wyznała Maria Mercedes Gómez. – Liczymy na to, że będzie to dla nas ogromna przemiana, liczymy na zmiany samych siebie. Bardzo chcieliśmy też odwiedzić daleki kraj i przyjechać do Europy. Niektórzy spośród nas są po raz pierwszy w Europie. Wizyta na Jasnej Górze to wyjątkowe doświadczenie. Właśnie zobaczyliśmy Obraz Matki Bożej, to było dla nas ogromne przeżycie, najbardziej czekaliśmy na wyjazd do Częstochowy.

20 lipca Jasną Górę odwiedzili młodzi m.in. z: Francji, Korei Południowej, Chorwacji, Australii, Kanady, USA. Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej modliło się ok. 1300 osób z diecezji Lyon we Francji. Eucharystii przewodniczył kard. Philippe Barbarin, metropolita Lyonu. – Wiedzieliśmy, że sercem Polski jest Jasna Góra. Z tego powodu postanowiliśmy najpierw przyjechać do Częstochowy – wyjaśnia kard. Barbarin.

Pielgrzymi z Australii, aby dostać się do Polski, spędzili w podróży ok. 24 godzin. Przybyli z diecezji Wilcannia-Forbes. Wraz z pielgrzymami przybył bp Columba Macbeth-Green, wywodzący się z Zakonu Paulinów.

Krótko

13 lipca prawie 600 osób przybyło w 12. Pieszej Pielgrzymce Bydgoskiej. Pielgrzymi przemierzyli 330 km w ciągu 11-13 dni. Kierownikiem był ks. Jacek Salwa.

15 lipca, na odpust Matki Bożej Szkaplerznej, przyszły 2 duże grupy pieszych pielgrzymów. W 36. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymce uczestniczyło 1150 osób. Pielgrzymi wędrowali od 10 do 12 dni i pokonali trasę od 320 do 380 km. Tradycyjnie pątniczy trud podjął nowy metropolita przemyski abp Adam Szal. Co roku od ponad 30 lat przybywa pieszo wraz z wiernymi do Matki Jasnogórskiej. Kwatermistrzem pielgrzymki był ks. Robert Łuc. 82. Poznańska Piesza Pielgrzymka liczyła 1471 osób. Pątnicy, w zależności od miejsca wymarszu, wędrowali od 10 do 13 dni, pokonując średnio ok. 300 km. Kapelanem pielgrzymki był ks. Tomasz Kulka.

16 lipca dotarła jubileuszowa 40. Piesza Pielgrzymka z Krakowa-Skałki. Przewodnikami i duszpasterzami pielgrzymki są ojcowie z klasztoru Ojców Paulinów na Skałce i bracia klerycy z WSD Zakonu Paulinów. Pielgrzymkę prowadził o. Rafał Kwiecień, nowo wyświęcony kapłan w Zakonie Paulinów.

17 lipca przybyła Pielgrzymka Nowogródzian. Obecny był ks. prał. Jan Adamarczuk, duszpasterz tego środowiska. Spotkanie gromadzi co roku ludzi pamiętających o 11 bohaterskich siostrach nazaretankach, które w czasie II wojny światowej oddały życie za mieszkańców Nowogródka. Zginęły 1 sierpnia 1943 r., rozstrzelane przez hitlerowców. Zamordowane siostry beatyfikował w marcu 2000 r. papież Jan Paweł II.

Zapowiedź

31 lipca godz. 19, błonia jasnogórskie
Porywające rytmy, gorący latynoski temperament, ważna misja i uniwersalne przesłanie – to właśnie czeka nas na błoniach jasnogórskich 31 lipca, czyli w ostatnim dniu Światowych Dni Młodzieży.
Podczas koncertu Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka wykona dzieło „Misa por la Paz y la Justicia” – „Msza o Pokój i Sprawiedliwość”, wielkiego argentyńskiego kompozytora Ariela Ramireza.
Wstęp wolny!
Więcej wiadomości: www.jasnagora.com

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Matka Boża Szkaplerzna

xzr
Edycja szczecińsko-kamieńska 31/2002

Arkadiusz Bednarczyk

16 lipca przypada w liturgii Kościoła wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Dzień ten nazywany jest często dniem Matki Bożej Szkaplerznej, gdyż bezpośrednio wiąże się z nabożeństwem szkaplerza.

Historia szkaplerza karmelitańskiego sięga XII w. Duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili życie modlitwy na Górze Karmel w Palestynie. Nazywali się Braćmi Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy. Kościół uznał ich regułę życia i dał prawny początek Zakonowi Karmelitów, który promieniował przykładem świętości w nowym dla siebie środowisku, ale nie uniknął też określonych trudności. Wtedy odznaczający się świętością generał zakonu, angielski karmelita św. Szymon Stock, zmobilizował swoich braci i zawierzając się Maryi, prosił Ją o pomoc. Jak podają kroniki, gdy modlił się słowami antyfony Flos Carmeli ( Kwiecie Karmelu) w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. ukazała mu się Maryja w otoczeniu aniołów i wskazując na szkaplerz, powiedziała: "Przyjmij, najmilszy synu, Szkaplerz twego zakonu jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania". Nabożeństwo szkaplerzne, praktykowane początkowo tylko we wspólnotach karmelitańskich, bardzo szybko rozpowszechniło się wśród ludzi świeckich i duchowieństwa.

Do nabożeństwa szkaplerznego przywiązane są przywileje uznane przez Kościół jako objawione przez Maryję:

- noszącym szkaplerz Maryja zapewniła opiekę w trudach i niebezpieczeństwach życia zarówno względem duszy, jak i ciała;

- w znaku szkaplerza Maryja obiecała szczęśliwą śmierć i zachowanie od wiecznego potępienia;

- każdy, kto nosi szkaplerz, jest złączony z Zakonem Karmelitańskim i ma udział w jego duchowych dobrach za życia i po śmierci (objęty jest intencjami Mszy św., komunii św., umartwień, postów, modlitw itp.).

Z końcem XV w. do powyższych łask dołączono tzw. przywilej sobotni oparty na objawieniu, jakie miał mieć papież Jan XXII. Maryja obiecała przez niego, że każdy noszący szkaplerz i zachowujący czystość według swego stanu zostanie uwolniony z czyśćca w pierwszą sobotę po śmierci.

Każdy, kto chciałby przyjąć i nosić szatę Maryi, niech czuje się zaproszony na comiesięczne skupienie Bractwa Szkaplerza w Sanktuarium Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie ( os. Słoneczne). Każdego 16. dnia miesiąca wspólnotowa adoracja od godz. 17.00, Różaniec i o godz. 18.00 Msza św., podczas której jest możliwość przyjęcia szkaplerza św. 16 lipca, z okazji wspomnienia Matki Bożej Szkaplerznej, miało miejsce wspólne dziękczynienie noszących szkaplerz, składane Maryi w Jej sanktuarium za nieustanną opiekę nad nami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy: oburzenie skazaniem na śmierć głodową Vincenta Lamberta

2019-07-17 18:03

lk / Warszawa (KAI)

Przygnębienie i oburzenie decyzją lekarzy, którzy zaniechali odżywiania i nawadniania, skazując na śmierć głodową Vincenta Lamberta, pacjenta Kliniki Uniwersyteckiej w Reims we Francji, wyraziło Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich. Mężczyzna zmarł dziewięć dni po odłączeniu go od aparatury podtrzymującej życie.

Poniżej tekst stanowiska przesłanego KAI:

Stanowisko Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich wobec zaniechania żywienia chorego Vincenta Lamberta

1. Jesteśmy oburzeni i przygnębieni decyzją lekarzy, którzy od dnia 3.07.2019 r. zaniechali odżywiania i nawadniania, skazując na śmierć głodową Vincenta Lamberta - pacjenta Kliniki Uniwersyteckiej w Reims we Francji.

2. Działania zespołu medycznego w ostatnich 9 dniach życia Vincenta są sprzeczne z prawami człowieka i zasadami etyki lekarskiej, są formą eutanazji i aktem okrucieństwa wobec pacjenta i jego rodziców. Niszczy to wizerunek lekarza i podważa zaufanie do naszego zawodu.

3. Nie jest uporczywą terapią żywienie przez sondę i pojenie wodą pacjenta z zachowanym samodzielnym oddechem oraz minimalną świadomością.

4. Żaden wyrok sądowy ani opinia specjalistów nie usprawiedliwiają działań zmierzających do zakończenia życia chorego, pozbawienia go jedzenia, picia i pomocy najbliższych oraz odbierania mu możliwości leczenia i rehabilitowania w innym ośrodku medycznym.

5. Mamy nadzieję, że historia choroby i śmierci głodowej Vincenta Lamberta oraz walka jego rodziców i tysięcy ludzi na całym świecie o jego ocalenie przyczynią się do ochrony życia i godności innych ciężko chorych pacjentów.

W imieniu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich:

dr n.med. ELŻBIETA KORTYCZKO, prezes KSLP, specjalista pediatrii i neonatologii,

prof. BOGDAN CHAZAN, wiceprezes KSLP i prezes Oddz. Mazowieckiego, specjalista ginekologii i położnictwa,

lek. ANNA GRĘZIAK, Honorowy Prezes KSLP, anestezjolog, członek Zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta ds. opracowania standardów postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia,

lek. GRAŻYNA RYBAK, delegat Oddz. Mazowieckiego KSLP, specjalista pediatrii,

lek. MARZENNA KOSZAŃSKA, wiceprezes Oddz. Mazowieckiego KSLP, specjalista pediatrii

----

42-letni Vincent Lambert, który po wypadku w 2008 r. był sparaliżowany, żył przez 11 lat w stanie minimalnej świadomości. Na wniosek żony i lekarzy, wbrew prośbom rodziców, którzy chcieli go przenieść do ośrodka opieki, francuski wymiar sprawiedliwości wydał zgodę na jego uśmiercenie. Zmarł 11 lipca, dziewięć dni po tym, jak został odłączony od sztucznego nawodnienia i odżywiania. Dwa dni później odbył się jego pogrzeb.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem