Reklama

Niedziela Kielecka

O muzycznej stronie ŚDM

Niedziela kielecka 31/2016, str. 8

[ TEMATY ]

śpiew

Dni w diecezjach

Studio Kamyk

Ten zespół zagrzewał serca młodych podczas ŚDM

Ten zespół zagrzewał serca młodych podczas ŚDM

Podczas Światowych Dni Młodzieży w diecezji muzyką rozpalali młode serca w czasie spotkania w Wiślicy i na koncercie uwielbienia na Stadionie Kolporter – Arena, pomagając przez śpiew otworzyć się na modlitwę i spotkanie z Panem Bogiem tysiącom młodych z całego świata. Pięćdziesięciu muzyków amatorów i profesjonalistów, do tego instrumenty – oto grupa muzyczna dobrze nam już znana – Inicjatywa Muzyczna „Bliżej Boga”. Bez ich zaangażowania nie byłoby takiej mocy i takiego uwielbienia. Inicjatywę Muzyczną „Bliżej Boga” tworzą pasjonaci wywodzący się z różnych kręgów muzycznych. Są w nim członkowie parafialnych scholi, entuzjaści muzyczni, absolwenci muzycznych szkół, studenci uczelni wyższych, młode pracujące osoby oraz klerycy WSD. Część klasyczną tworzą kwintet smyczkowy, klarnet i saksofon, a band rozrywkowy – gitara elektryczna, akustyczna, basowa oraz pianino i perkusja. Dyrygentem całości jest Patryk Celebański, student UJK na kierunku edukacja muzyczna. Inicjatywę Muzyczną BB tworzył ks. Stanisław Sadowski, wcześniej grający w zespole kleryckim „Kerygmat”. Przeszło przez ich szeregi ponad 100 młodych. Mieli już za sobą doświadczenia różnych spotkań religijnych, w tym duże spotkanie z chorymi w Hali przy al. Legionów. Ich śpiew, entuzjazm i radość przekłada się na modlitwę setek uczestników.

Reklama

– To odpowiedzialna misja. Jesteśmy świadomi, jakie zadanie stoi przed nami. Mamy pomóc rozpalić śpiewem Ducha młodzieży i pobudzać uczestników ŚDM do modlitwy i uwielbienia Boga – mówił Patryk Celebański.

Zespół zapewnił muzyczną oprawę liturgii podczas Mszy św. na Stadionie Korony celebrowanej przez biskupów. Śpiewali m.in. „Witaj pokarmie”, „Panie, nie jestem godzien”, „Pieśń o nadziei”. Podczas uwielbieniowego koncertu – m.in. piosenki wywodzące się także z nurtów protestanckich, „Nasz Bóg jest wielki”, „Duszo ma Pana chwal”.

Tuż przed rozpoczęciem święta młodego Kościoła ks. Stanisław Sadowski powiedział „Niedzieli”: – Jestem niezwykle ciekaw spotkań z ludźmi z różnych zakątków świata, języków, kultur. Kim są, po co przybywają? Chcemy pokazać im nasze przeżywanie wiary, wyrażające się właśnie w tym śpiewie, uwielbieniu, wspólnej modlitwie i spotkaniu. Ale jesteśmy także otwarci na nich, z czym do nas przyjeżdżają i to czym chcą się z nami podzielić. Mamy nadzieję, że mimo barier językowych będziemy wspólnie uwielbiać Boga. Chcemy od nich uczyć się entuzjazmu, czerpać radość ze wspólnego śpiewu na chwałę Pana. Myślę, że to niesamowite i unikatowe doświadczenie zobaczyć ludzi różnych krajów, języków, kultur razem, poczuć i przekonać się na własne oczy, że Kościół jest jeden i uniwersalny. Mam marzenie, że Inicjatywa nie zgaśnie po zakończeniu ŚDM, że będzie trwała i rozwijała się i służyła naszemu Kościołowi kieleckiemu. Jako inicjator i koordynator tego przedsięwzięcia działającego pod egidą duszpasterstwa młodzieży, od początku pragnąłem kształtować liderów, którzy będą rozwijali dalej zespół. Zależy mi na budowaniu środowiska młodych ludzi świadomych misji posługi przez śpiew w Kościele oraz roli muzyki i śpiewu podczas liturgii – mówił.

2016-07-27 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oni byli pierwsi

Goście z Kolumbii byli pierwszą grupą, która 17 lica przybyła do diecezji bielsko-żywieckiej, by tu oczekiwać na Światowe Dni Młodzieży. Zostali zakwaterowani w Żywcu. Ta kilkunastoosobowa forpoczta była zapowiedzią 274-osobowej grupy z Kolumbii, która w kolejnych kilku dniach docierała z lotnisk w Pradze i Wiedniu na Podbeskidzie. Ostatecznie trafili oni nie tylko do centralnej parafii w Żywcu, ale i do Sporysza, Radziechów, Wieprza i Juszczyny.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Dobrym mężem być i ojcem, to będzie mój sukces - Heres w nowym utworze!

2021-09-27 13:27

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

HERES

"Zbiór myśli trzeźwych" to mocny, emocjonalny numer od chrześcijańskiego rapera "Heresa".

Członek grupy ewangelizacyjnej "Wyrwani Z Niewoli" po raz kolejny udowadnia, że można łączyć dobry rap z wartościowym przekazem. W najnowszym singlu przekonuje, że pieniądze i sława to tylko tymczasowe przyjemności, a najważniejsze jest serce, wartości i życie z Bogiem - mimo życiowych trudności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję