Reklama

Skauci w biłgorajskich lasach

2016-07-27 14:51

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 31/2016, str. 5

Joanna Ferens
Skauting Europejski to dobry wybór!

W wakacyjnych miesiącach w biłgorajskich lasach zorganizowano pięć obozów harcerskich. Cztery z nich znajdują się w kompleksach leśnych wokół Biłgoraja, jeden w gminie Aleksandrów. – Te lasy są piękne, jest tu czyste powietrze, spokój, cisza i ludzka życzliwość. Poza naszym zapałem niczego więcej nam nie trzeba – mówią organizatorzy.

Obozy harcerskie czy skautowskie to forma wypoczynku i wychowania dzieci i młodzieży, jako wyjazd zorganizowanej grupy trwający kilka lub kilkanaście dni. Jest podstawową formą pracy grup harcerskich i skautowskich oraz nauką samowystarczalności uczestników. W okolicach Biłgoraja nadal biwakują harcerze, harcerki i skauci, obozuje w nich młodzież z całej Polski. Wszystkie obozy mają zgodę Nadleśnictwa Biłgoraj, Józefów oraz PSSE w Biłgoraju. Wyznawane przez skautów zasady to przede wszystkim to, że obowiązki harcerza rozpoczynają się w domu, harcerz jest wierny swojej Ojczyźnie i działa na rzecz jedności i braterstwa w Europie, a także harcerz – syn chrześcijaństwa – jest dumny ze swej wiary: pracuje sumiennie, aby ustanowić królestwo Chrystusa w całym swoim życiu i świecie, który go otacza.

W okolicy Biłgoraja obozują również harcerze ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, należący do Federacji Skautingu Europejskiego, którzy swoją przystań znaleźli w lesie między Bukową a Dąbrowicą. Skauting Europejski to ruch wychowawczy dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 18 lat, prowadzony przez kadrę wychowawczą, którą stanowią młodzi ludzie w wieku 18-26 lat, którzy pomagają młodym stworzyć wielki świat młodzieńczej przygody. Obóz wykonują harcerze sami od początku do końca: – Wszystko wykonaliśmy własnoręcznie, przez to także uczymy się samodzielności, odpowiedzialności za dobro wspólne oraz ceny pracy i braterstwa. Harcerstwo i skauting to przede wszystkim ruch wychowawczy, gdyż wychowujemy młode osoby, które przez system zastępowy uczą się żyć w społeczeństwie – informuje Norbert Ropiak, drużynowy Puszczy Lubelskiej. – Nasze działania opierają się na zasadach: harcerz dba o swój honor, aby zasłużyć na zaufanie; jest lojalny wobec swojego kraju, rodziców, przełożonych i podwładnych; jest powołany do służby bliźniemu i jego zbawieniu; jest przyjacielem wszystkich i bratem dla każdego innego harcerza; jest uprzejmy i rycerski; widzi w przyrodzie dzieło Boże, szanuje rośliny i zwierzęta; każde zadanie wykonuje sumiennie i do końca; jest panem samego siebie; troszczy się o dobro innych oraz jest czysty w myśli, mowie i uczynkach – dodaje drużynowy.

Reklama

Skauting był pomyślany przez swego założyciela jako metoda wychowawcza, możliwie jak najbardziej pełna, a więc jako formująca całego człowieka. Wydaje się być oczywistym fakt, że potrzeby organizacyjne ruchu skautowego nie mogą być ważniejsze niż potrzeby wychowawcze jego członków. Młodzi ludzie uczą się odpowiedzialności za siebie i innych, dyscypliny, umiejętności działania w grupie, radzenia sobie z przeciwnościami losu oraz własnymi słabościami. Uczą się przełamywania barier i własnych lęków i po prostu dobrze się bawią, ciesząc się swoją obecnością. – Federacja Skautingu Europejskiego wyznaje wiarę chrześcijańską. Wszystkie swoje działania i decyzje podejmuje zgodnie z wymaganiami tej wiary. Jedność Europy została urzeczywistniona w chrześcijaństwie. Stąd moja obecność w obozie, stąd codzienna Eucharystia, spowiedź, rozważanie słowa Bożego i umacnianie się w dobrym. Ja za każdym razem podkreślam, że jest to niezwykłe, dobre i piękne narzędzie w pracy z młodymi ludźmi, którzy uczą się tutaj nie tylko konkretnego sposobu życia, ale też dostrzegają piękno przyrody, w obecności którego żyją, co pomaga im stanąć trochę z boku tego świata, zastanowić się nad sensem swojego życia i swojego życiowego powołania – podkreśla wikariusz parafii pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju, ks. Krzysztof Maj, który sprawuje nad harcerzami opiekę duszpasterską.

W tegorocznym obozie wzięło udział ponad 20 chłopców w wieku od 12 do 18 roku życia. Stacjonowali w lesie 14 dni. Podczas obozowania – obok zajęć codziennych związanych m.in. z funkcjonowaniem obozu i zajęciami wyznaczonymi – młodzi ludzie uczestniczą także w grach terenowych, wspólnych ogniskach, zwiadach, podchodach, doskonaleniu technik harcerskich, biegach na orientację. Ważne są budowa masztu na proporzec i flagę państwową oraz poranne zbiórki, wciągnięcie flagi na maszt i dyscyplina.

Tagi:
skauci

Forum Młodych 2019

2019-11-06 12:14

Materiały organizatorów

W dniach 30 listopada – 1 grudnia 2019 r. odbędzie się w budynku Centralnej Biblioteki Rolniczej przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie kolejne Forum Młodych organizowane przez Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” należące do Federacji Skautingu Europejskiego.

Archiwum organizatorów

Wyśmienita atmosfera, porywające tematy. I przede wszystkim goście, którzy nie boją się trudnych pytań młodych uczestników – to niektóre z elementów, które charakteryzują Forum Młodych. W tegorocznym Forum poruszone zostaną ważkie zagadnienia ze świata, jak również i te dotyczące relacji międzynarodowych, międzyludzkich czy ponadczasowego znaczenia nauczania Jana Pawła II.

To nie pierwszy raz Skauci Europy z Polski organizują takie wydarzenie. Każdego roku zapraszają niesamowite osobistości, ważne osoby ze świata nauki, mediów, influencerów jutra – którzy przeprowadzają konferencje dla przewodniczek i wędrowników szefowych i szefów oraz Harcerek i Harcerzy Rzeczypospolitej, działających w ramach Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” oraz ich przyjaciół i osoby spoza ruchu, zainteresowane Forum Młodych.

Ewenementem tego spotkania jest fakt, iż jest ono organizowane przez młodych dla młodych – to uczestnicy spotkania decydują, jakie tematy chcą by były poruszane podczas tych dwóch dni eventu. Szefowie i szefowe harcerskie, by móc swoją wiedzę przekazać podopiecznym, kształcą się właśnie podczas Forum Młodych, czerpią wiedzę od prelegentów.

W planie tegorocznego Forum są konferencje z ciekawymi gośćmi oraz niepowtarzalna zabawa Andrzejkowa w stylu retro. ,,Rzymska dusza Europy,” ,,Lider w akcji,” czy ,,Więcej niż słowa – o znaczeniu naszych gestów”, to tylko niektóre tematy sobotnich i niedzielnych konferencji. Oczywiście, oprócz pogłębienia swojej wiedzy, uczestnicy spotkania mają możliwość spędzenia czasu w gronie młodych, wyznających podobne wartości osób, wzięcia udziału w konkursach oraz przetańczenia sobotniego wieczoru.

Wszystkich zainteresowanych dokładniejszymi informacjami na temat Forum Młodych 2019 odsyłamy na naszą stronę na portalu Facebook, lub na stronę internetową: https://forum-mlodych.pl/.

„Niedziela” jest patronem medialnym Forum Młodych 2019.

Organizatorem Forum Młodych jest Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” należące do Federacji Skautingu Europejskiego, zwane w skrócie Skautami Europy. Skauci Europy jest to ruch wychowawczy dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 18 lat, prowadzony przez kadrę wychowawczą, którą stanowią młodzi w wieku 18-26 lat i więcej, wraz z udziałem dorosłych oraz rodziców, którzy pomagają młodym stworzyć wielki świat młodzieńczej przygody.

Ruch ten oparty jest na metodzie skautowej Roberta Baden-Powella, pedagogice skautingu katolickiego, stworzonej przez francuskiego jezuitę o. Jakuba Sevin oraz tradycjach przedwojennego harcerstwa polskiego. Skauci Europy dzielą się na trzy gałęzie: wilczki (8-12 lat), harcerki i harcerze (12-17 lat), przewodniczki i wędrownicy (powyżej 17 lat). Ruch ten działa w wielu krajach Europy i posiada status prywatnego stowarzyszenia wiernych prawa pontyfikalnego, nadanego przez Stolicę Apostolską w 2003 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik KEP prosi w Rzymie o modlitwę, aby św. Jan Paweł II był ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy

2019-11-16 14:41

BPKEP / Rzym (KAI)

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik, zwrócił się do uczestników konferencji pt. „30 lat bez Muru” zorganizowanej w Rzymie przez włoskie stowarzyszenie katolickie Alleanza Cattolica, o modlitwę i działania, aby św. Jan Paweł II został ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy.

Bożena Sztajner/Niedziela
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

W swoim wykładzie rzecznik Episkopatu przypomniał, że św. Jan Paweł II spełnia trzy warunki, by zostać ogłoszonym Doktorem Kościoła: został ogłoszony przez Kościół świętym, wyróżnia się wyjątkowym stopniem świętości i jego przesłanie teologiczne jest aktualne w każdym czasie.

Ks. Rytel-Andrianik zauważył też, że 27-letni pontyfikat papieża Wojtyły przypadł na czas wielkich przemian w Europie i na świecie, ale jego nauczanie nawiązuje do bieżących kwestii, jak godność człowieka od jego poczęcia do naturalnej śmierci, właściwe korzystanie z wolności, godność pracy ludzkiej, towarzyszenie młodym w rozeznawaniu powołania, wartość modlitwy i cierpienia, godność ludzkiego ciała i miłości, rodzina chrześcijańska.

„W duchu listu przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego do papieża Franciszka, zwracam się z prośbą o modlitwę i działania, aby św. Jan Paweł II mógł być ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy” – powiedział rzecznik Episkopatu.

Z kolei ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański wygłosił wykład nt. roli św. Jana Pawła II w upadku Muru Berlińskiego i jego zasług w tym doniosłym wydarzeniu, które zmieniło oblicze dotychczas podzielonej Europy.

Konferencję zakończy Eucharystia sprawowana w kościele San Salvatore in Lauro pod przewodnictwem abp. Giacomo Morandi, sekretarza Kongregacji Nauki Wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Boliwia: wiele rodzin nie ma co włożyć do garnka

2019-11-17 20:18

Ks. Szymon Zurek (Vaticanews) / Santa Cruz del Sierra (KAI)

W Boliwii kontekst Światowego Dnia Ubogich w tym roku jest zupełnie wyjątkowy. Trwający trzy tygodnie kryzys rządowy, spowodował zwiększenie niepokoju w społeczeństwie i masowe protesty. W kraju rośnie bieda i wiele rodzin nie ma co jeść. W pomoc potrzebującym aktywnie włączają się Caritas i inne organizacje kościelne.

Galyna Andrushko/pl.fotolia.com

Pokojowy, ale jednak protest, blokady, niemożność realizowania codziennych obowiązków, podjęcia pracy: wszystko to przyczyniło się do tego, że w peryferyjnych dzielnicach np. dwumilionowego miasta Santa Cruz de la Sierra, wiele rodzin nie ma co włożyć do garnka. Należałoby właściwie wskazać, że Dzień Ubogich trwa w tutejszych parafiach od ponad dwóch tygodni. Sąsiedzi organizują między sobą tzw. „olla común” czyli wspólne gotowanie, mając na względzie przede wszystkim te rodziny, którym nie starcza pieniędzy na zakup żywności. "Jest to piękne świadectwo solidarności między sąsiadami, bez względu na wyznanie wiary czy przekonania polityczne" – uważa pracujący tam polski kapłan ks. Szymon Zurek.

W parafiach grupy Caritas rozeznawały w tych dniach konkretne potrzeby najbardziej potrzebujących rodzin, by móc przygotować na Niedzielę Ubogich obiady i zanieść je do dzielnic. Np. w parafii św. Franciszka z Asyżu przygotowano ponad 450 porcji obiadów. W całe to dzieło byli zaangażowani członkowie wszystkich grup parafialnych: katechiści, grupa młodzieżowa, grupy muzyczne, lektorzy, animatorzy Kościelnych Wspólnot Podstawowych, Legion Maryi.

Ks. Zurek podkreślił, że w tym szczególnie trudnym czasie dla Boliwijczyków, możliwość podzielenia się z najbardziej potrzebującymi braćmi i siostrami, jest piękną okazją do praktykowania przykazania miłości, przelania wiary, którą żyją, która im dała tyle siły w trudnych dniach kryzysu, w konkretny czyn miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem