Reklama

Niedziela Małopolska

To mąż Boży

Po spotkaniu z prezydentem RP Andrzejem Dudą Ojciec Święty udał się do katedry wawelskiej. O tym, jak przebiegało spotkanie z Episkopatem Polski, mówi ks. prał. Zdzisław Sochacki, kustosz katedry

Niedziela Ogólnopolska 32/2016, str. 7

Grzegorz Gałązka

– Przed królewskimi drzwiami katedry kard. Stanisław Dziwisz, wraz z proboszczem katedry oraz kapitułą, przywitał Ojca Świętego. Wszyscy odczuwaliśmy dużą radość. Papież Franciszek przeszedł do konfesji św. Stanisława. Tam ucałował relikwiarz zawierający relikwie Patrona Polski, podany przez księży pracujących w katedrze. Papież udał się też do kaplicy Batorego, gdzie jest przechowywany Najświętszy Sakrament. Tu Ojciec Święty zatrzymał się na chwilę prywatnej, osobistej modlitwy i przed kopią wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej złożył bukiet kwiatów. Następnie przeszedł do ołtarza, gdzie znajdują się relikwie św. Jadwigi, której oddał cześć przez pochylenie głowy. Zatrzymał się przy ołtarzu głównym, koronacyjnym, i popatrzył na prezbiterium, gdzie miejsca zajmowało ponad stu biskupów. Wśród nich byli obecni hierarchowie z Polski i z zagranicy, w tym z Watykanu, ponadto kapituła metropolitalna i kustosze sanktuarium narodowego.

Reklama

Po serdecznym powitaniu kard. Stanisław Dziwisz w krótkich słowach przypomniał, czym jest katedra, przywołał również osobę Jana Pawła II, który w katedrze dorastał do świętości. W darze Ojciec Święty przekazał Metropolicie Krakowskiemu srebrny kielich i patenę z wygrawerowanym herbem papieskim. Kolejne przemówienie wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, przypominając m.in. o naszych chrześcijańskich korzeniach.

Na początku Ojciec Święty, wraz ze zgromadzonymi, odmówił modlitwę za zmarłego niedawno abp. Zygmunta Zimowskiego. Jeszcze bardziej przejmujące były słowa o łączeniu się Ojca Świętego z cierpiącym kard. Franciszkiem Macharskim. Ta modlitwa pozwoliła nam, wszystkim obecnym, zrozumieć, jak bardzo Kościół jest powszechny. Uczestniczyliśmy także w katechezie, w trakcie której czterech biskupów zadało Ojcu Świętemu pytania w języku włoskim, a papież Franciszek udzielił na nie odpowiedzi.

Wpatrując się w twarz Ojca Świętego, zobaczyłem szeroko otwarte oczy, które spoglądały na zgromadzonych, i pomyślałem, że bardzo pasują do Ojca Świętego Franciszka słowa z Pisma Świętego: „to mąż Boży”, starający się rozpalić w nas iskrę Bożej miłości, którą sam otrzymał, wymodlił, wypracował, a teraz pragnie, żeby zapaliła się w naszych sercach...

2016-08-03 09:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film o Orzechu nagrodzony!

2020-09-27 23:17

[ TEMATY ]

film

Orzech

ks. Orzechowski

mat. pras

Dobre wieści płyną do nas z Gdyni, gdzie zakończył się Filmowy Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Złoty Opornik dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego zdobył film "Orzech - zawsze chciałem być wśród ludzi" w reż. Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego.

Film, w reżyserii Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego, opowiada o życiu i działalności ks. Stanisława Orzechowskiego, wieloletniego duszpasterza akademickiego, kapelana wrocławskiej “Solidarności”, głównego przewodnika Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. 

Odbierając nagrodę z rąk prof. Jana Żaryna, Magdalena Piejko powiedziała, że udało się opowiedzieć zaledwie cząstkę historii z życia ks. Orzechowskiego i że ma nadzieję, że powstaną o nim inne filmy.

Fundatorem nagrody jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Archiwum Organizatorów

Magdalena Piejko

Magdalena Piejko

Więcej informacji wkrótce. 

CZYTAJ DALEJ

Watykanista: kard. Pell dotrze do Rzymu w środę

2020-09-28 14:37

[ TEMATY ]

Watykan

kard. Pell

Ks. Cezary Chwilczyński

Posiedziano mi właśnie, że kard. Pell wyleci z Australii we wtorek, 29-go września, a przyleci do Rzymu w środę 30 września – napisał na komunikatorze Twitter znany amerykański watykanista, Edward Petnin.

Jak podaje wielu dziennikarzy, Ojciec Święty wezwał 79-letniego byłego prefekta Sekretariatu do spraw Gospodarki, kard. George’a Pell’a do Rzymu. Ma on doradzać papieżowi w sprawach związanych z niejasnościami wokół operacji finansowych prowadzonych przez watykański Sekretariat Stanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję