Reklama

Z Krakowa na koniec świata

2016-08-03 09:26

Ks. Łukasz Jaksik
Niedziela Ogólnopolska 32/2016, str. 23

Mazur/Episkopat

– Nie wiem, czy będę w Panamie na Światowych Dniach Młodzieży, ale Piotr tam będzie – powiedział papież Franciszek, zapraszając młodzież całego świata na spotkanie w 2019 r. do Ameryki Środkowej

Ogłoszenie przez papieża Franciszka miejsca następnych Światowych Dni Młodzieży na pewno uruchomiło smartfony tysięcy ludzi. Wszyscy chcieli natychmiast sprawdzić, gdzie na mapie świata znajduje się Panama i co to może oznaczać w związku z planami Papieża

Można wymienić wiele powodów, dla których papież Franciszek wybrał Panamę na miejsce następnych Światowych Dni Młodzieży. Ten mały kraj w Ameryce Środkowej słynie m.in. z Kanału Panamskiego, dzięki któremu statki płynące ze wschodu Ameryki na zachód nie muszą opływać całego południowego kontynentu. Panama więc otwiera drogę ze wschodu na zachód, wyraźnie skracając dystans. Na pewno nie bez znaczenia jest także fakt, że właśnie w Panamie mieliśmy do czynienia z początkiem ewangelizacji w Ameryce.

Państwo pomost

Panama łączy nie tylko szlak wzdłuż wektora wschód – zachód. Jest to bowiem państwo łączące także Amerykę Północną z Ameryką Południową. Na pewno nie bez znaczenia dla decyzji papieża Franciszka była historia tego państwa, które od wieków konfrontowało się z kolonializmem, a jego autochtoniczną ludność stanowią Indianie.

Reklama

Prezydent Panamy Juan Carlos Varela wraz z licznymi biskupami tego kraju przybył do Krakowa, by wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży – podał, powołując się na tamtejszą prasę, portal „Il Sismografo”. Jak dowiedzieliśmy się z Katolickiej Agencji Prasowej, już od pewnego czasu krążyły pogłoski, iż kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w roku 2019 w stolicy Panamy. Katolicy stanowią 2/3 jej mieszkańców, zaś duszpasterstwo młodzieży należy do najbardziej kreatywnych i dynamicznych. W skład delegacji panamskiej na krakowskie ŚDM wchodziło ponad 500 osób, którym towarzyszyło wielu biskupów, a także przedstawicieli władz. Były wśród nich również osoby należące do innych wyznań chrześcijańskich.

Początki ewangelizacji

Chrześcijańska wiara przeniknęła do Nowego Świata wraz z odkryciem tego kontynentu przez Krzysztofa Kolumba w 1492 r. Ten wielki podróżnik i odkrywca odwiedził północne wybrzeża Przesmyku Panamskiego i odnalazł miasto przy ujściu rzeki Bethlehem w dniu 6 stycznia 1502 r., które nazwał Santa Maria de Belen. Po utworzeniu nowych struktur administracyjnych ludność katolicka złożona z hiszpańskich osadników nawracała tubylców na wiarę chrześcijańską. Król Don Ferdinand poprosił papieża o mianowanie biskupa dla tamtejszego Kościoła, by umacniał dzieło ewangelizacji ludów zamieszkujących pogańskie terytoria.

Papież Leon X przystał na prośbę króla Hiszpanii i stosowną bullą utworzył diecezję Santa Maria la Antigua w dniu 9 września 1513 r., pierwszą na kontynencie Ameryki.

Kościół katolicki w Panamie jest częścią światowej wspólnoty Kościołów rzymskokatolickich, pod duchowym kierownictwem Konferencji Episkopatu i papieża w Rzymie. Mówi się o ok. 2,7 mln katolików . Panamskie struktury administracyjne Kościoła uważane są za najstarsze w Ameryce. Zostały one utworzone na początku ewangelizacji, wraz z nadejściem franciszkańskich misjonarzy.

Sprawa amerykańskich uchodźców

Powszechnie znana jest wrażliwość papieża Franciszka na biedę oraz na los uchodźców. Być może ogłoszenie Panamy jako miejsca następnych Światowych Dni Młodzieży zwróci uwagę świata na nieznaną Europejczykom sytuację. „Jesteśmy zaniepokojeni deportacją migrantów z terytoriów Stanów Zjednoczonych, Meksyku i innych krajów regionu, która wzrosła w ostatnich latach” – napisali w marcu 2016 r. uczestnicy spotkania duszpasterzy migrantów i uchodźców z Kanady, USA, Meksyku, państw Ameryki Środkowej i Karaibów. Odbyło się ono już po raz siódmy, tym razem właśnie w Panamie.

Znamienne są słowa z komunikatu końcowego. Czytamy w nim, że tego typu praktyki „godzą w jedność rodzin i powodują, że deportowani padają ofiarą systematycznej przemocy: wymuszeń, przestępczości indywidualnej i zorganizowanej czy handlu ludźmi. W ten sposób po powrocie wystawieni są oni na te same niebezpieczeństwa, które wcześniej zmusiły ich do migracji”. Duszpasterze wskazali, że wielu z nich nie wybierało zmiany miejsca zamieszkania, lecz zostało do tego zmuszonych. Dokument zwraca też uwagę, że papież Franciszek wielokrotne podejmował tę kwestię. Być może ta okoliczność przyczyniła się do wyboru przez Franciszka kraju z naszej perspektywy położonego na końcu świata.

Tagi:
ŚDM

Diecezja kielecka: rusza sztafeta modlitewna przygotowująca do ŚDM w Lizbonie

2019-11-27 17:25

dziar / Kielce (KAI)

Od pierwszych dni Adwentu w diecezji kieleckiej rusza sztafeta modlitewna przygotowująca do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, rozłożona na kolejne miesiące. Do modlitwy, czuwań, adoracji zaproszone są wszystkie parafie z dekanalnymi duszpasterzami młodzieży, zgromadzenia zakonne, ruchy i stowarzyszenia.

Tę inicjatywę podjęło Diecezjalne Centrum ŚDM z ks. Marcinem Boryniem – diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, aby dobrze przygotować się do ŚDM w Lizbonie, które odbędą się w 2022 roku. Mottem spotkania będą słowa: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Ks. Boryń przypomina, że minął już prawie rok od Światowych Dni Młodzieży w Panamie, a Ojciec Święty Franciszek stawia przed nami nowe wyzwanie oraz zachęca, abyśmy wstali i poszli za Jezusem w dalszą drogę. - Ważne jest, by razem duchowo przygotowywać się do tego spotkania. Prosimy wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia o włączenie się do tej inicjatywy– zachęca ks. Marcin Boryń. - Dniem modlitwy za ŚDM jest 13 dzień miesiąca, dlatego zapraszamy młodych z Kielc i okolic na Wesołą 54 do kościoła Akademickiego na Mszę świętą o godz. 18.30, a potem na spotkanie formacyjne – mówi.

Od 1 grudnia jako pierwsze będą się modliły parafie z dekanatu bodzentyńskiego z siostrami albertynkami i benedyktynkami ze Świętej Katarzyny, w styczniu kolej na parafie dekanatu bodzentyńskiego i buskiego. W lutym ŚDM obejmie modlitwą dekanat buski i chęciński.

Jak informuje ks. Boryń, forma modlitwy pozostaje dowolna: może to być Msza św., adoracja np. prowadzona przez młodych, różaniec lub jakakolwiek inna modlitwa. Kalendarium sztafety modlitewnej będzie publikowane co trzy miesiące.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W niedzielę 8 grudnia 2019 r. świętujemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2019-12-07 12:42

BPKEP / Warszawa (KAI)

W dniu 8 grudnia 2019 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Dla dobra duchowego wiernych należy zachować w dniu 8 grudnia 2019 r. świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – czytamy w dekrecie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Publikujemy pełną treść dekretu:

Warszawa, dnia 26 kwietnia 2018 roku

DEKRET

W dniu 8 grudnia 2019 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP.

Konferencja Episkopatu Polski, na mocy dyspensy udzielonej przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dekretem z dnia 9 kwietnia 2013 r. (Prot. 39/13/L), postanowiła podczas 378. Zebrania Plenarnego w Warszawie dnia 14 marca 2018 r., aby dla dobra duchowego wiernych zachować w dniu 8 grudnia 2019 r. świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Celebrację sprawuje się w kolorze białym, z użyciem tekstów z uroczystości, z uwzględnieniem zaleceń wymienionych w piśmie przewodnim Prefekta Kongregacji, polecającym, aby w dniu tym nie pomniejszyć znaczenia czasu Adwentu:

a) drugie czytanie mszalne bierze się II niedzieli Adwentu;

b) w homilii należy nawiązać do trwającego okresu liturgicznego;

c) w modlitwie powszechnej należy użyć przynajmniej jednego wezwania nawiązującego do okresu Adwentu;

d) w miejsce zwykłej oracji końcowej modlitwy powszechnej należy użyć kolekty II niedzieli Adwentu.

Postanowienie obejmuje wszystkie Msze odprawiane tego dnia w Kościele polskim (z udziałem ludu lub bez udziału ludu), a także oficjum Liturgii Godzin (wieczorem 7 grudnia należy użyć oficjum I Nieszporów uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Komplety po I Nieszporach).

Zgodnie z objaśnieniem Kongregacji i duchem dyspensy, która zezwala na nieprzenoszenie tej uroczystości w Polsce na następny dzień, następujący poniedziałek 9 grudnia 2019 r. ma rangę dnia powszedniego w Okresie Adwentu (Poniedziałek II tygodnia Adwentu).

Niech Niepokalana Matka Chrystusa i Kościoła będzie nieustanną przewodniczką w adwentowym czasie przygotowań do Uroczystości Narodzenia Słowa Bożego.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 26 kwietnia 2018 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek: niech Maryja uczy nas zawsze mówić Bogu „tak”

2019-12-08 12:23

st (KAI) / Watykan

Do wielkodusznego odpowiadania Bogu na Jego plany i propozycje na wzór Niepokalanej Maryi Dziewicy zachęcił Franciszek wiernych w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 8 grudnia na Placu św. Piotra w Watykanie.

Vatican Media

Papież zauważył, że uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest umieszczona w kontekście Adwentu, który jest okresem oczekiwania na wypełnienie się Bożych obietnic. Jednak w dzisiejszej uroczystości rozważamy już część tego, co z Bożych obietnic się wypełniło w życiu Maryi Panny. Zanim się zaczęła poruszać w łonie swej matki, była już tam obecna uświęcająca miłość Boga, chroniąc ją przed skażeniem złem, które jest wspólnym dziedzictwem rodziny ludzkiej.

Franciszek nawiązał do czytanego dziś fragmentu Ewangelii według św. Łukasza (Łk 1, 26-38), opisującego scenę zwiastowania. Podkreślił pełne zaufanie Maryi Bogu i całkowite oddanie się Jemu do dyspozycji. „Odpowiadając doskonale na plan Boga względem niej, Maryja staje się «cała piękna», «cała święta», bez najmniejszej oznaki samozadowolenia. Jest arcydziełem, ale pozostając pokorną, maluczką, ubogą. Odzwierciedla się w Niej piękno Boga, który cały jest miłością, łaską, darem siebie” – podkreślił Ojciec Święty.

Zauważył, że dyspozycyjność Maryi wobec Boga znajduje swój wyraz w Jej postawie dyskretnej służby i nawiedzeniu Elżbiety. „Również w naszych wspólnotach jesteśmy wezwani do podążania za przykładem Maryi, praktykując styl dyskrecji i ukrycia” – wskazał Franciszek. „Niech uroczystość naszej Matki pomoże nam uczynić z całego naszego życia «tak» dla Boga, «tak» składające się z adorowania Go i codziennych gestów miłości i służby” – powiedział Ojciec Święty przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

(Rozszerzymy)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem