Reklama

Niedziela Częstochowska

Jubileusz i historia Parafii w Cielętnikach

Droga prowadząca z Dąbrowy Zielonej do Gidel przebiega przez miejscowość Cielętniki, która była już wymieniana w przywileju lokacyjnym dla Przyrowa z roku 1369. Miejscowość ma więc starą metrykę, a parafia obchodzi w tym roku 255. rocznicę powstania

Niedziela częstochowska 32/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

Archiwum parafii w Cielętnikach

Kościół Przemienienia Pańskiego

Początkowo Cielętniki należały do parafii Żytno. W 1742 r. właściciel Cielętnik Józef Bystrzanowski wybudował kaplicę pw. Przemienienia Pańskiego. Dla tej kaplicy 28 czerwca 1761 r. dziedzic wyznaczył uposażenie, a potwierdził to później jego synowiec Sebastian Bystrzanowski w Piotrkowie 22 września 1761 r. Dzięki temu przy tej kaplicy arcybiskup gnieźnieński Władysław Łubieński w 1761 r. zatwierdził w Cielętnikach parafię. Tym samym miejscowość Cielętniki została wyłączona z macierzystej parafii Żytno.

Sama świątynia była niewielka i wybudowana na kształt cerkwi, ośmiokątna z drzewa modrzewiowego. Na dachu kościoła została wybudowana kopuła, a w oknach były szklane szyby w ołowianych ramach. Szczególne miejsce na ścianach kaplicy zajmowały postacie czterech Ewangelistów, a pod kopułą była namalowana alegoria Ośmiu błogosławieństw. W przybudówce założono sygnaturkę – dar miejscowego proboszcza. Dach świątyni przykryto gontami.

W 1826 r. w świątyni był także czwarty ołtarz pw. Matki Boskiej Bolesnej (po lewej stronie wejścia do kościoła). Kościół był dobrze utrzymany, a obrazy w ołtarzach najprawdopodobniej namalował Adrian Głębocki. Ołtarz główny z roku 1901 to dzieło Franciszka Piekarskiego z Warszawy i jego synów Józefa i Leona. Ołtarze boczne wykonali w latach 1894-1900 Władysław Wyrobiński i Wincenty Wszewski z Warszawy.

Reklama

Od 1827 r. proboszczowi wsi Cielętniki ks. Pawłowi Tarnowskiemu powierzono ponadto pobliską parafię Soborzyce. Mieszkał w Cielętnikach, ale odprawiał regularnie nabożeństwa w Soborzycach i Cielętnikach. W 1881 r., po objęciu parafii przez ks. Teofila Zychowicza (wikariusza kościoła poreformackiego w Wieluniu), dawna parafia Soborzyce była już filią parafii w Cielętnikach.

W czasie wizytacji parafii przez bp. Aleksandra Bereśniewicza w 1885 r. nakazano założyć komitet budowy i restauracji kościołów. 21 marca 1886 r. komitet został zorganizowany. Prezesem komitetu był miejscowy dziedzic Kazimierz Droszewski, a kasjerem Błażej Olczyk. Komitet liczył 6 członków, którzy czuwali nad gromadzeniem materiałów budowlanych, wypalaniem cegły i dostarczaniem furmanek na jej przewóz. Zebrano 800 rubli, zgromadzono 100 tys. sztuk cegieł, ok. 20 sążni kamienia łupanego, 10 sążni kamienia głazowego, a drzewo na budowę ofiarował dziedzic. Budowa postępowała szybko i w 1891 r. kościół już był wybudowany. Tak powstała świątynia murowana, jednonawowa, z jedną wieżą w stylu neogotyckim. Protokół odbioru komitetu budowy kościoła w Cielętnikach znajduje się w „Aktach Konsystorza Foralnego Piotrkowskiego tyczącego się kościoła parafialnego w Cielętnikach”. Konsekrowany został dopiero 24 czerwca 1920 r. przez sufragana wrocławskiego bp. Władysława Krynieckiego pw. Przemienienia Pańskiego. Wówczas parafia liczyła 1687 dusz. W 1956 r. patronem parafii ogłoszono św. Józefa Rzemieślnika. Po II wojnie światowej, w roku 1947, do parafii przyłączono dwie miejscowości: Sekursko wydzielone z parafii Żytno i Michałopol wydzielony z parafii Gidle. Obok świątyni, w wybudowanej dzwonnicy, umieszczone są trzy dzwony: Piotr, Antoni i Florian.

Nieopodal kościoła znajduje się słynna lipa. Według niektórych konserwatorów zabytków przyrody, liczy ok. 700 lat. Istnieje przekonanie, że kora lipy ma zapobiegać bólowi zębów. Wierzenie to powstało na skutek tego, że po stronie zewnętrznej prezbiterium w ołtarzu znajduje się obraz św. Apolonii – patronki od bólu zębów.

Reklama

Od roku 1700 przechodzi przez Cielętniki kilkutysięczna pielgrzymka na Jasną Górę na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ponadto pątnicy z Ostrowca Świętokrzyskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Przedborza, dawniej Pabianic zdążają do Częstochowy, przechodząc przez Cielętniki. W parafii jest Żywy Różaniec (6 róż), Akcja Katolicka, Koło Ministrantów i chórek młodzieżowy.

W okresie przynależności do diecezji częstochowskiej ks. Tadeusz Król jest 16. proboszczem parafii Cielętniki. Z parafii Cielętniki pochodzą: ks. Teofil Strączyński, ks. Władysław Krzywański, o. Gabriel Knop – paulin, ks. Adam Konieczny oraz ks. Artur Jurczyk.

2016-08-04 10:39

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafiada w dobie pandemii

2020-08-05 07:21

Niedziela warszawska 32/2020, str. IV

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

parafia

pandemia

Katarzyna Kasjanowicz

Tak było rok temu. Tegoroczna parafiada będzie miała charakter lokalny, jej celem jest podtrzymanie więzi

Mimo obostrzeń epidemiologicznych organizatorzy zawalczyli o ciągłość wydarzenia. 32. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży rozpocznie się w drugiej połowie sierpnia.

Ze względu na niespotykaną wcześniej sytuację Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza zostało zmuszone do odwołania działań sportowych i inicjatyw edukacyjnych, w takiej formie do jakiej przez lata nas przyzwyczaiło. W tym roku nie odbędzie się więc w stolicy międzynarodowe współzawodnictwo dzieci i młodzieży, skupiające standardowo 1500 uczestników. Także imprezy lokalne zmienią swój zakres. To jednak, nie obniży ich rangi. W centrum tegorocznej rywalizacji, znajdzie się szeroko pojęta kultura.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Niedziela warszawska 28/2004

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

•Zmiana księży w archidiecezji BIAŁOSTOCKIEJ
• Zmiana księży w diecezji BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
• BYDGOSKA – diecezja
• CZĘSTOCHOWSKA – archidiecezja
• DROHICZYŃSKA diecezja
• ELBLĄSKA diecezja
• EŁCKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji GDAŃSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji GLIWICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji GNIEŹNIEŃSKIEJ
• KALISKA diecezja
• KATOWICKA archidiecezja
• KIELECKA diecezja
• KOSZALIŃSKO – KOŁOBRZESKA diecezja
• Zmiany księży w archidiecezji KRAKOWSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji LEGNICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji LUBELSKIEJ
• ŁOMŻYŃSKA diecezja
• ŁOWICKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji ŁÓDZKIEJ
• Zmiana księży w diecezji OPOLSKIEJ
• PELPLIŃSKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji PŁOCKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji POZNAŃSKIEJ
• PRZEMYSKA archidiecezja
• RADOMSKA diecezja
• RZESZOWSKA diecezja
• SANDOMIERSKA diecezja
• SIEDLECKA diecezja
Zmiana księży w diecezji SOSNOWIECKIEJ
• SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA archidiecezja
• ŚWIDNICKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji TARNOWSKIEJ

• TORUŃSKA diecezja
Zmiana księży w archidiecezji WARMIŃSKIEJ
Zmiana księży w archidiecezji WARSZAWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji WARSZAWSKO-PRASKIEJ
Zmiana księży w diecezji WŁOCŁAWSKIEJ
• WROCŁAWSKA archidiecezja
Zmiana księży w diecezji ZAMOJSKO-LUBACZOWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

CZYTAJ DALEJ

27-latek z trzymetrowym krzyżem dotarł do Gniezna

2020-08-10 11:01

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2020

facebook.com/panstwoBoze

Michał Ulewiński od prawie dwóch miesięcy przemierza Polskę z 15-kilogramowym krzyżem na plecach i modli się o nawrócenie narodu. 8 sierpnia dotarł do Gniezna.

- Kochani już około 1300 km za mną. Dzisiaj dotarłem do Gniezna, do Pokonania zostało mi około 350 km (pozioma belka krzyża) - pisze na prowadzonym przez siebie profilu "Państwo Boże" Michał.

Jak zaznaczał już na początku swojej pielgrzymki, pragnie aby jego droga uczyniła nad Polską znak krzyża. Przeszedł już z nad morza do Giewontu, stamtąd właśnie do Gniezna, skąd wyruszy do Sokółki.

Michał na swoim profilu dzieli się swoimi przemyśleniami z pobytu w Gnieźnie:

Kochani, patrząc na pomnik pierwszego króla Polski i Sanktuarium pierwszego męczennika, prosiłem o głębsze przesłanie od naszego Ojca. My ludzie wiary musimy paść przed Bogiem na kolana i podjąć narodową pokutę: Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.” Jezus Chrystus chce, aby Polska była wielka i święta, a my uwierzmy w końcu Bogu i zacznijmy pełnić Jego Świętą Wolę.

Przez narodową pokutę i pracę nad tym, aby ustawodawstwo cywilne było zgodne z prawem Bożym, proroctwo z dzienniczka się wypełni. Od naszej postawy i zjednoczenia zależy czy Polska będzie światłem dla innych narodów i tak jak w przeszłości Jezus Chrystus chciał królować nad światem przez Francję, tak teraz wybrał sobie nasz kraj. Mam nadzieję, że odpowiemy na Boże wezwanie i Chrystus będzie królem w każdym tego słowa znaczeniu...

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję