Reklama

Niedziela Kielecka

W Piasku Wielkim znajdą nowy dom

Tego życzył mieszkańcom nowej placówki Caritas Kielce bp Jan Piotrowski, który poświęcił 11 lipca odnowione i zaadaptowane pomieszczenia w odrestaurowanym budynku po dawnej szkole podstawowej. W mieszkaniach chronionych znajdzie dom docelowo dwudziestu podopiecznych, którzy otrzymają schronienie i specjalistyczne wsparcie, by móc na miarę swoich możliwości samodzielnie żyć w społeczeństwie. Pierwsi mieszkańcy już się wprowadzili.

Mieszkania chronione w Piasku Wielkim powstały w ramach rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Koszt inwestycji wyniósł 1,5 mln zł. Finansowe wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego wyniosło 447 tys. zł. Zrealizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej przedsięwzięcie wsparły również środki finansowe z PFRON, będących w dyspozycji Samorządu Województwa Świętokrzyskiego w 2015 r. w kwocie 571 tys., ok. 50 tys. zabezpieczyła Caritas. Po kompleksowym remoncie na pierwszym piętrze w budynku powstało osiem mieszkań chronionych, a na parterze sale rehabilitacyjno-terapeutyczne i warsztatowe, kuchnie i sanitariaty. Budynek przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zagospodarowano także teren wokół budynku, w tym wykonano utwardzoną drogę dojazdową.

To już czwarta inwestycja zrealizowana przez Caritas Diecezji Kieleckiej przy wsparciu BGK. Funkcjonują już placówki: w Kielcach, Świniarach i Morawianach, które mają łącznie 81 miejsc pobytowych.

Reklama

Uroczystość połączono z Mszą św. w kościele w Piasku Wielkim, której przewodniczył ks. dr Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas. Mszę św. koncelebrował dziekan ks. Marek Małczęć oraz proboszcz ks. Sławomir Dalczyński.

Podczas Mszy św. ks. Słowik podkreślał, że Caritas wciąż spotyka przykłady osób, instytucji, które chcą dzielić się częścią swego dorobku z potrzebującymi na wzór pierwszych gmin chrześcijańskich, o których mowa była w czytaniu. Dodał, że wszyscy jesteśmy zaproszeni do dawania czegoś z siebie: czasu, talentów czy środków finansowych. – Owocem wspólnego wysiłku są mieszkania chronione, które powstały przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego. Placówka w Piasku Wielkim jest szansą i nadzieją dla osób w kryzysie, starszych, niepełnosprawnych, chorych i bezdomnych. – Ci ludzie nie zdołają utrzymać się tylko ze swoich dochodów i nie poradzą sobie bez naszej pomocy. Caritas Kielce prowadzi kilkadziesiąt placówek pomocowych przeznaczonych dla potrzebujących i przewlekle chorych. Modlimy się dziś za podopiecznych, mieszkańców tego Domu o Boże błogosławieństwo, zdrowie i wszelkie łaski. Oni będą dzielić się z nami swoją radością i bogactwem serca – powiedział. Oprawę liturgii zapewnili podopieczni nowej placówki. Za nich modlili się parafianie, wójtowie gminy Nowy Korczyn, Solec-Zdrój oraz dyrektor PEFRON, personel placówki z terapeutami i kierownikiem Moniką Nawrot, zaprzyjaźnione ośrodki Caritas.

– Celem placówki jest aktywizacja mieszkańców w kierunku jak największej samodzielności. Będą uczestniczyli w warsztatach terapii zajęciowej, treningach higieny, komunikacji społecznej – mówiła Monika Nawrot, podkreślając, że ma nadzieję, iż będzie to miejsce przyjazne dla wszystkich mieszkańców, w którym odnajdą bezpieczeństwo, spokój, pewność siebie, swoje miejsce w społeczeństwie.

Reklama

Po Mszy św. bp Jan Piotrowski wraz z towarzyszącymi mu gośćmi obejrzał nową placówkę i poświęcił jej pomieszczenia. Spotkał się również z jej mieszkańcami i personelem.

Mieszkania chronione to forma pośrednia między domami pomocy społecznej, dająca szansę na większą aktywizację i samodzielność jej mieszkańcom. Oprócz nowego, bezpiecznego miejsca mieszkańcy będą uczestniczyli w terapii poprzez zajęcia kulinarne, artystyczne. Jako społeczność tego domu będą troszczyli się o ład i porządek, zadbają również o teren wokół budynku, gdzie w przyszłości powstanie ogródek i warzywniak.

– Diecezja kielecka jest nasączona różnego rodzaju dziełami miłosierdzia umożliwiającymi niesienie pomocy potrzebującym na wielu płaszczyznach – mówił Biskup Jan. Wszystkie placówki Caritas, DPS, warsztaty terapii, ośrodki są radością Kościoła kieleckiego. Są to dzieła, które Kościół uwiarygodniają, ponieważ wynikają z ducha Ewangelii. Biskup Kielecki tłumaczył, że świat antyczny nie troszczył się o potrzebujących, dopiero chrześcijaństwo radykalnie zmieniło podejście do ubogich, słabych i chorych, ponieważ tak nakazywała Ewangelia. Zwracając się do mieszkańców, Ksiądz Biskup życzył, aby każdy z nich czuł się w tym miejscu doceniony i kochany oraz by ten Dom był domem na miarę prawdziwej rodziny. – Świat byłby zupełnie inny, gdybyśmy nie męczyli się miłością – podkreślał, dodając „tam, gdzie ludzie są nawzajem darem, tam jest miłość”.

2016-08-04 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda do bp. Suchodolskiego: dziękuję za organizację ŚDM

[ TEMATY ]

prezydent

ŚDM w Krakowie

ŚDM

Krzysztof Sitkowski/KPRP/prezydent.pl

Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do bp. Grzegorza Suchodolskiego.

W imieniu głowy państwa list ten odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta min. Adam Kwiatkowski, który uczestniczył w uroczystości święceń biskupich w Siedlcach. W swoim liście Andrzej Duda zwrócił uwagę na aktualność motta, jakie wybrał dla siebie bp Grzegorz Suchodolski, nawiązując do słów Jana Pawła II skierowanych do młodzieży.

"Rozpoczyna ksiądz biskup swoją nową misję w dniu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie Matce Kościoła, a zarazem w okolicznościach wyjątkowych: kiedy trwają Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej, a także gdy nasz kraj zmaga się z nieznanym dotąd zagrożeniem: epidemią koronawirusa. W tym czasie – pełnym wielu wyzwań – niezwykłej aktualności nabiera przyjęte przez Ekscelencję zawołanie: Głosić Jezusa Chrystusa" - napisał Andrzej Duda.

Wyraził przekonanie, że dotychczasowe doświadczenie bp. Suchodolskiego, zwłaszcza dotyczące pracy z młodzieżą i świeckimi, pomoże mu w nowej posłudze dla Kościoła w diecezji siedleckiej. Podziękował też za jego wkład w organizowanie udziału młodzieży w wielu edycjach Światowych Dni Młodzieży.

"Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych, na przestrzeni dwudziestu lat, Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego" - podkreślił prezydent.

Święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego odbyły się 1 czerwca w katedrze w Siedlcach. Głównym konsekratorem był ordynariusz siedlecki bp Kazimierz Gurda, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i pochodzący z diecezji siedleckiej ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik.

CZYTAJ DALEJ

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

2020-07-01 12:49

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

youtube.com

Akt oskarżenia wobec trzech osób, skierowała do sądu prokuratura w Płocku (Mazowieckie). Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół kościoła nalepek z wizerunkiem Matki Bożej w tęczowej aureoli.

Aktem oskarżenia objęto trzy osoby: Elżbietę P., Annę P. oraz Joannę G. Wszystkim przedstawiono zarzuty z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej – poinformowała w środę PAP prokurator rejonowa w Płocku Małgorzata Orkwiszewska.

Postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych zostało wszczęte po tym, gdy w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. wokół kościoła św. Dominika w Płocku rozlepiono nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy. Nalepki te pojawiły się wówczas m.in. na koszu na śmieci i na przenośnej toalecie.

Z ustaleń postępowania wynika, że wszystkie osoby objęte aktem oskarżenia działały wspólnie i w porozumieniu

powiedziała PAP prokurator Orkwiszewska.

Jak wyjaśniła, akt oskarżenia wobec Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. został skierowany do płockiego Sądu Rejonowego. Dodała, iż zarzuty aktu oskarżenia dotyczą „rozklejenia na toalecie, koszu na śmieci, transformatorze, znakach drogowych i ścianach budynków wydruków przedstawiających przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy, będącej symbolem społeczność LGBT„.

Według art. 196 kodeksu karnego, kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

aw/PAP

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymkowe wyzwania.

2020-07-04 19:35

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Ks. Jarosław Grabowski

pielgrzymowanie

Niedziela TV

Abp Wacław Depo metropolita częstochowski w rozmowie z ks. Jarosławem Grabowskim redaktorem naczelnym „Niedzieli” porusza temat pielgrzymowania w obliczu pandemii. Pełny zapis rozmowy TUTAJ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję