Reklama

Niedziela Kielecka

W Piasku Wielkim znajdą nowy dom

Tego życzył mieszkańcom nowej placówki Caritas Kielce bp Jan Piotrowski, który poświęcił 11 lipca odnowione i zaadaptowane pomieszczenia w odrestaurowanym budynku po dawnej szkole podstawowej. W mieszkaniach chronionych znajdzie dom docelowo dwudziestu podopiecznych, którzy otrzymają schronienie i specjalistyczne wsparcie, by móc na miarę swoich możliwości samodzielnie żyć w społeczeństwie. Pierwsi mieszkańcy już się wprowadzili.

Mieszkania chronione w Piasku Wielkim powstały w ramach rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Koszt inwestycji wyniósł 1,5 mln zł. Finansowe wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego wyniosło 447 tys. zł. Zrealizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej przedsięwzięcie wsparły również środki finansowe z PFRON, będących w dyspozycji Samorządu Województwa Świętokrzyskiego w 2015 r. w kwocie 571 tys., ok. 50 tys. zabezpieczyła Caritas. Po kompleksowym remoncie na pierwszym piętrze w budynku powstało osiem mieszkań chronionych, a na parterze sale rehabilitacyjno-terapeutyczne i warsztatowe, kuchnie i sanitariaty. Budynek przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zagospodarowano także teren wokół budynku, w tym wykonano utwardzoną drogę dojazdową.

Reklama

To już czwarta inwestycja zrealizowana przez Caritas Diecezji Kieleckiej przy wsparciu BGK. Funkcjonują już placówki: w Kielcach, Świniarach i Morawianach, które mają łącznie 81 miejsc pobytowych.

Uroczystość połączono z Mszą św. w kościele w Piasku Wielkim, której przewodniczył ks. dr Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas. Mszę św. koncelebrował dziekan ks. Marek Małczęć oraz proboszcz ks. Sławomir Dalczyński.

Podczas Mszy św. ks. Słowik podkreślał, że Caritas wciąż spotyka przykłady osób, instytucji, które chcą dzielić się częścią swego dorobku z potrzebującymi na wzór pierwszych gmin chrześcijańskich, o których mowa była w czytaniu. Dodał, że wszyscy jesteśmy zaproszeni do dawania czegoś z siebie: czasu, talentów czy środków finansowych. – Owocem wspólnego wysiłku są mieszkania chronione, które powstały przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego. Placówka w Piasku Wielkim jest szansą i nadzieją dla osób w kryzysie, starszych, niepełnosprawnych, chorych i bezdomnych. – Ci ludzie nie zdołają utrzymać się tylko ze swoich dochodów i nie poradzą sobie bez naszej pomocy. Caritas Kielce prowadzi kilkadziesiąt placówek pomocowych przeznaczonych dla potrzebujących i przewlekle chorych. Modlimy się dziś za podopiecznych, mieszkańców tego Domu o Boże błogosławieństwo, zdrowie i wszelkie łaski. Oni będą dzielić się z nami swoją radością i bogactwem serca – powiedział. Oprawę liturgii zapewnili podopieczni nowej placówki. Za nich modlili się parafianie, wójtowie gminy Nowy Korczyn, Solec-Zdrój oraz dyrektor PEFRON, personel placówki z terapeutami i kierownikiem Moniką Nawrot, zaprzyjaźnione ośrodki Caritas.

Reklama

– Celem placówki jest aktywizacja mieszkańców w kierunku jak największej samodzielności. Będą uczestniczyli w warsztatach terapii zajęciowej, treningach higieny, komunikacji społecznej – mówiła Monika Nawrot, podkreślając, że ma nadzieję, iż będzie to miejsce przyjazne dla wszystkich mieszkańców, w którym odnajdą bezpieczeństwo, spokój, pewność siebie, swoje miejsce w społeczeństwie.

Po Mszy św. bp Jan Piotrowski wraz z towarzyszącymi mu gośćmi obejrzał nową placówkę i poświęcił jej pomieszczenia. Spotkał się również z jej mieszkańcami i personelem.

Mieszkania chronione to forma pośrednia między domami pomocy społecznej, dająca szansę na większą aktywizację i samodzielność jej mieszkańcom. Oprócz nowego, bezpiecznego miejsca mieszkańcy będą uczestniczyli w terapii poprzez zajęcia kulinarne, artystyczne. Jako społeczność tego domu będą troszczyli się o ład i porządek, zadbają również o teren wokół budynku, gdzie w przyszłości powstanie ogródek i warzywniak.

– Diecezja kielecka jest nasączona różnego rodzaju dziełami miłosierdzia umożliwiającymi niesienie pomocy potrzebującym na wielu płaszczyznach – mówił Biskup Jan. Wszystkie placówki Caritas, DPS, warsztaty terapii, ośrodki są radością Kościoła kieleckiego. Są to dzieła, które Kościół uwiarygodniają, ponieważ wynikają z ducha Ewangelii. Biskup Kielecki tłumaczył, że świat antyczny nie troszczył się o potrzebujących, dopiero chrześcijaństwo radykalnie zmieniło podejście do ubogich, słabych i chorych, ponieważ tak nakazywała Ewangelia. Zwracając się do mieszkańców, Ksiądz Biskup życzył, aby każdy z nich czuł się w tym miejscu doceniony i kochany oraz by ten Dom był domem na miarę prawdziwej rodziny. – Świat byłby zupełnie inny, gdybyśmy nie męczyli się miłością – podkreślał, dodając „tam, gdzie ludzie są nawzajem darem, tam jest miłość”.

2016-08-04 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkoła językowa – razem mimo różnic

Niedziela łódzka 9/2019, str. IV

[ TEMATY ]

ŚDM

Piotr Drzewiecki

Młodzi chcą się rozwijać i wspólnie spędzać czas

Młodzi chcą się rozwijać i wspólnie spędzać czas

Światowe Dni Młodzieży to jedno z doświadczeń, które pozostawia niezatarty ślad na bardzo długi czas. Radość, wspólne tańce i śpiewy, modlitwa i poczucie wspólnoty z ludźmi tak różnymi od nas, z którymi tak wiele nas łączy. To wszystko sprawia, że chciałoby się znaleźć jakiś „czasowstrzymywacz”, aby trwało to jak najdłużej, pojawia się pragnienie, by to doświadczenie przenieść na grunt codzienności.

CZYTAJ DALEJ

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

2021-07-21 07:55

[ TEMATY ]

pogrzeb

Karol Porwich/Niedziela

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Bliscy, przyjaciele i lokalna społeczność pożegnali we wtorek trzyosobową rodzinę, która zginęła od strzałów 10 lipca w Borowcach koło Częstochowy. 44-letni małżonkowie i ich 17-letni syn spoczęli na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Zielonej.

Rodziców i brata pożegnał 13-letni Gianni, który jako jedyny podczas strzelaniny w domu zdołał się ukryć, a potem uciec. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Islamiści podbijają Mozambik: pierwszymi ofiarami dzieci i młodzież

2021-07-23 18:30

[ TEMATY ]

Mozambik

islamiści

Vatican News

Dzieci i młodzież płacą najwyższą cenę w konflikcie, który od trzech lat rozgrywa się na północy Mozambiku. Wspólnota międzynarodowa ignoruje dramat tamtejszej ludności znajdującej się w rękach islamskich terrorystów. Kolejny raz alarm w tej sprawie podniosła Wspólnota św. Idziego, która zainicjowała właśnie projekt „Nie porzucajmy Mozambiku, ofiary terroryzmu”.

Ks. Angelo Romano, który we wspólnocie odpowiada za relacje międzynarodowe przypomina, że to właśnie w rzymskiej siedzibie Wspólnoty św. Idziego w 1992 roku podpisano porozumienie pokojowe kładące kres 17-latom krwawej wojny, która kosztowała życie ponad miliona ludzi. „Ostatnie dwie dekady sprawiły, że kraj się zaczął rozwijać. Ludziom zaczęło się żyć lepiej. Kres temu położyły bestialskie działania terrorystów, którzy sprzymierzyli się z tzw. Państwem Islamskim” – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Romano.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję