Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Tam Bóg był w modlitwie i tańcu

Modlitwa, taniec, muzyka i sport – to najważniejsze z punktów programu realizowanego w Kampusie Jana Pawła II w Jerzmanowicach w ramach Światowych Dni Młodzieży. W swe gościnne progi młodzież z diecezji zaprosiła gmina Jerzmanowice-Przeginia

Wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia Adam Piaśnik obiecał, że młodzieży niczego nie zabraknie. – Przez kilka dni młodzi ludzie mogli być razem, uczestniczyć w spotkaniach, modlitwach i Mszach św., a jednocześnie dojeżdżać na spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie. W czasie trwania Kampusu Jana Pawła II w Jerzmanowicach gwarantowaliśmy wyżywienie w postaci trzech posiłków dziennie, suchy prowiant, noclegi w szkołach w Jerzmanowicach i Przegini, dojazd do granic Krakowa oraz tzw. Pakiet pielgrzyma – powiedział Adam Piaśnik.

Uczestnicy przyjechali do Kampusu we wtorek 26 lipca. Po zakwaterowaniu spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Pasterza diecezji sosnowieckiej bp. Grzegorza Kaszaka.

– Ten szczególny czas zawierzmy Bogu. Dziś w liturgii wspominamy bardzo ważne osoby: Joachima i Annę – ludzi głębokiej wiary, którzy oddali się Bogu na służbę. To oni współpracując z Bożą łaską dali życie Najświętszej Maryi Pannie, Matce naszej. I właśnie Jej chcemy dzisiaj dziękować i wraz z Nią dziękować Jej rodzicom, Joachimowi i Annie. Chcemy się modlić wspólnie, aby ten czas młodych – a już wszyscy czujemy tę wielką radość i zadowolenie – był czasem radości, pogłębienia wiary i nawiązania przyjaźni – mówił witając gości ks. Sławomir Woźniak, odpowiedzialny za Kampus Jana Pawła II w Jerzmanowicach. W programie kilkudniowego spotkania, oprócz wspólnego uwielbienia Boga muzyką, wystąpiły zespoły, m.in. Pielgrzym. Nie zabrakło tańca, który animował ks. Piotr Pisarczyk z diakonią tańca naszej diecezji. Ważnym elementem były katechezy głoszone przez bp. Grzegorza Kaszaka i bp. Rudolfa Pierskałę. Wymowna była przygotowana dla chętnych Ekstremalna Droga Krzyżowa po Jurze oraz spotkania z przedstawicielami wspólnot „Betlejem” i „Metanoia” z Jaworzna. Młodzi mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniach powitania papieża Franciszka i Drodze Krzyżowej z jego udziałem na Błoniach Krakowskich oraz wydarzeniach na Campus Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki.

Reklama

– Wraz z grupą ponad 300 młodych w Kampusie zamieszkało kilkunastu księży i kilkudziesięciu kleryków naszego seminarium duchownego. Pobyt nie byłby możliwy bez życzliwości wójta i mieszkańców gminy Jerzmanowice-Przeginia, policji, strażaków i wojska zabezpieczających pobyt oraz wielu wspaniałych osób. Już pierwszego dnia nieocenione okazały się panie z parafii w Sąspowie, które przywiozły pielgrzymom ciasto – opowiada Jarosław Ciszek z Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej.

– Spotkanie na granicy diecezji sosnowieckiej w Kampusie Jana Pawła II w Jerzmanowicach to dobre miejsce, by doświadczyć radości przeżycia Światowych Dni Młodzieży z Ojcem Świętym Franciszkiem w Krakowie. Stad mamy bardzo blisko, by najpierw w naszej diecezjalnej wspólnocie, a potem z udziałem gości z całego świata podzielić się darem wiary, doświadczyć radości i poczucia jedności, jako dzieci jednego Boga. Cieszę się i nie żałuję, że tu przyjechałam. Takiej okazji, by spotkać Papieża i młodych z różnych stron świata z całą pewnością długo nie będę mogła doświadczyć – mówiła Karolina z Sosnowca.

2016-08-04 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda do bp. Suchodolskiego: dziękuję za organizację ŚDM

[ TEMATY ]

prezydent

ŚDM w Krakowie

ŚDM

Krzysztof Sitkowski/KPRP/prezydent.pl

Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do bp. Grzegorza Suchodolskiego.

W imieniu głowy państwa list ten odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta min. Adam Kwiatkowski, który uczestniczył w uroczystości święceń biskupich w Siedlcach. W swoim liście Andrzej Duda zwrócił uwagę na aktualność motta, jakie wybrał dla siebie bp Grzegorz Suchodolski, nawiązując do słów Jana Pawła II skierowanych do młodzieży.

"Rozpoczyna ksiądz biskup swoją nową misję w dniu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie Matce Kościoła, a zarazem w okolicznościach wyjątkowych: kiedy trwają Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej, a także gdy nasz kraj zmaga się z nieznanym dotąd zagrożeniem: epidemią koronawirusa. W tym czasie – pełnym wielu wyzwań – niezwykłej aktualności nabiera przyjęte przez Ekscelencję zawołanie: Głosić Jezusa Chrystusa" - napisał Andrzej Duda.

Wyraził przekonanie, że dotychczasowe doświadczenie bp. Suchodolskiego, zwłaszcza dotyczące pracy z młodzieżą i świeckimi, pomoże mu w nowej posłudze dla Kościoła w diecezji siedleckiej. Podziękował też za jego wkład w organizowanie udziału młodzieży w wielu edycjach Światowych Dni Młodzieży.

"Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych, na przestrzeni dwudziestu lat, Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego" - podkreślił prezydent.

Święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego odbyły się 1 czerwca w katedrze w Siedlcach. Głównym konsekratorem był ordynariusz siedlecki bp Kazimierz Gurda, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i pochodzący z diecezji siedleckiej ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik.

CZYTAJ DALEJ

Premier: nie ma i nie będzie zgody na próby ideologizacji

2020-08-10 11:30

[ TEMATY ]

premier

LGBT

Mateusz Morawiecki

facebook.com/MateuszMorawiecki

Bezpieczeństwo polskich rodzin i wolność do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami to fundament naszej polityki; nie ma i nie będzie zgody się na jakiekolwiek próby ideologizacji i indoktrynacji - napisał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

"Bezpieczeństwo polskich rodzin i wolność do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami to fundament naszej polityki. Nie ma i nie będzie zgody się na jakiekolwiek próby ideologizacji i indoktrynacji" - podkreślił premier, odnosząc do protestów środowisk LGBT w ostatnich dniach.

Jak dodał, "rząd wsłuchuje się w głosy rodziców, daje im możliwość wyboru i sprzeciwia się indoktrynacji i ideologizacji polskich rodzin". "Bo przecież +takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży wychowanie+" - napisał premier Morawiecki, cytując słowa Jana Zamoyskiego.

Według prokuratury, Michał Sz. - przedstawiający się jako Małgorzata Sz. "Margot" - podejrzany jest o dokonanie czynu chuligańskiego polegającego na udziale w zbiegowisku, brutalnym zaatakowaniu działacza fundacji pro-life oraz niszczeniu mienia należącego do fundacji. Chodzi o zdarzenia z 27 czerwca tego roku. Taki czyn zagrożony jest karą do 5 lat więzienia.

W połowie lipca zgodnie z decyzją sądu wobec Sz. zastosowano policyjny dozór i poręczenie w kwocie 7 tys. zł. W piątek sąd uwzględnił zażalenie prokuratora i zastosował wobec niego dwumiesięczny areszt tymczasowy. W sobotę Michał Sz. został doprowadzony do aresztu śledczego.

W związku z aresztem dla aktywisty w piątek przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest. Protestujący przeszli na Krakowskie Przedmieście, gdzie doszło do starć z policją - zaatakowany został m.in. radiowóz. Policja zatrzymała 48 osób. Wszyscy zatrzymani opuścili komendy; 48 osobom przedstawiono zarzuty czynnego udziału w zbiegowisku; pięć osób ma także inne zarzuty.

W sobotę wieczorem na placu Defilad przed PKiN odbyła się manifestacja poparcia dla społeczności LGBT. Podobne manifestacje odbyły się w sobotę m.in. w Krakowie i Poznaniu.(PAP)

ipa/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Białoruś: Protesty katolików i prawosławnych przeciwko „fałszerstwom wyborczym”

2020-08-10 21:50

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/Anna Ivanova

Białoruscy katolicy zorganizowali w mediach społecznościowych kampanię - "Fałszerstwo – ciężki grzech”. Podobnie około 30 duchownych Egzarchatu Białoruskiego Patriarchatu Moskiewskiego uczestniczy w proteście „Prawosławni przeciwko falsyfikacjom” skierowanym przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich na Białorusi.

Białoruska rozgłośnia Radio „Swoboda” poinformowała, że w niedzielę 9 lipca późnych godzinach wieczornych, grupa katolików białoruskich ogłosiła w internecie kampanię "Fałszerstwo – ciężki grzech”. Jej inicjatorzy - niestety rozgłośnia nie podała nazwisk - zwrócili się do członków Centralnej Komisji Wyborczej z prośbą o sprawiedliwe i uczciwe liczenie głosów. W wieczornych niedzielnych wiadomościach „Swoboda” podała również, że tego samego wieczora szereg księży Białoruskiego Kościoła Prawosławnego PM włączyło się do protestu „Prawosławni przeciwko fałszerstwom”, zorganizowanego w sieciach społecznościowych przeciwko manipulacjom dokonanym w trakcie głosowania w wyborach na prezydenta Republiki Białoruś.

Inicjatorem protestu jest diakon z Grodna Źmicier Pawlukiewicz, autor umieszczonego w internecie plakatu, na którym za pomocą cytatów z Biblii wyjaśnia, dlaczego wyznawcy prawosławia muszą przeciwstawiać się fałszerstwom, poniżaniu jednostki i wywieraniu na nią nacisku.

Do internetowego protestu przyłączył się cały szereg kapłanów Białoruskiego Kościoła Prawosłąwnego z Mińska, Homla, Grodna, Zasławia, Lidy, Rohaczowa, Borysowa, powiatu Małoryckiego. Do późnych godzin wieczornych w niedzielę 9 bm., pod protestem podpisało się ponad 30 duchownych prawosławnych.

Należy przypomnieć, że w pierwszych dniach lipca, według niezależnych badań, zamiar głosowania na Aleksandra Łukaszenkę zgłaszało około 3% respondentów. Nazajutrz po wyborach, w poniedziałek 10 lipca, w pełni od niego zależna Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła zwycięstwo A. Łukaszenki z więcej niż 80% głosów.

Na Białorusi funkcjonuje nieogłoszony stan wojenny. OMON (odpowiednik oddziałów prewencyjnych policji) patrolujący ulice białoruskich miast, otrzymywał wsparcie wojska w postaci czołgów i transporterów opancerzonych. Mimo to, nocą z 9 na 10 lipca, ulicami wszystkich większych miastach Białorusi przeszły masowe akcje protestacyjne. Na razie wiemy, że jeden protestujący został zabity przez milicję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję