Reklama

W nowym sanktuarium św. Marii Magdaleny

2016-08-04 10:39

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 32/2016, str. 4-5

Joanna Ferens

Jezus rzekł do niej: „Mario!”. A ona obróciwszy się powiedziała do Niego po hebrajsku: „Rabbuni!” to znaczy: Nauczycielu! Rzekł do niej Jezus: „Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: „Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego”. Poszła Maria Magdalena, oznajmiając uczniom: «Widziałam Pana i to mi powiedział»” (J 20, 16-18). Apostołka Apostołów, ta, której wiele wybaczono, ponieważ bardzo umiłowała, ta, która pierwsza zobaczyła Zmartwychwstałego Pana, a także szczególna orędowniczka ziemi biłgorajskiej – św. Maria Magdalena, która patronuje również parafii w Puszczy Solskiej, w Biłgoraju.

Pierwszy dzień uroczystości

Od Mszy św. wieczornej 21 lipca w Biłgoraju rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci św. Marii Magdaleny, podczas których 22 lipca kościół parafialny został podniesiony do rangi sanktuarium diecezjalnego dekretem pasterza naszej diecezji bp. Mariana Rojka. Jednak zanim to nastąpiło, parafianie i goście zgromadzili się na Mszy św. za zmarłych parafian, której przewodniczył bp Mariusz Leszczyński. W homilii Ksiądz Biskup nawoływał do modlitwy o otwartość serca i sumienia. – Trzeba się modlić o nowe oczy i o nowe uszy, aby słyszeć to, co mówi Jezus, by słyszeć to, co mówi Jego Kościół, by słyszeć to, co mówi serce i sumienie, by słyszeć to, co mówią nam nasi bliscy zmarli, których za chwilę odwiedzimy, by usłyszeć to, co nam mówi nasza patronka, św. Maria Magdalena – powiedział podczas homilii bp Leszczyński. Ponadto Ksiądz Biskup odniósł się do kultu św. Marii Magdaleny, żywego na ziemi biłgorajskiej, i apelował o jego gruntowne odnowienie i umocnienie. Dawał także świętą za przykład osoby, która bezgranicznie ukochała Jezusa i Mu zawierzyła. Mówił także o przykładzie jej życia i nawróceniu, które spowodowało spotkanie na jej drodze Chrystusa. Po Mszy św. wierni przeszli w procesji na cmentarz parafialny, gdzie pod przewodnictwem bp. M. Leszczyńskiego modlono się o życie wieczne dla zmarłych parafian.

Śladami patronki

Główne uroczystości odpustowe rozpoczęły się od przejścia z kościoła parafialnego do kapliczki – miejsca objawień św. Marii Magdaleny, specjalnie na tę okazję został również zamknięty ruch uliczny. W liturgię uroczystości wprowadził uczestników o. Sławomir Zieliński, franciszkanin, który głosił również trzydniowe rekolekcje poprzedzające te wyjątkowe chwile. – Dzień dzisiejszy wpisze się historię tego lokalnego Kościoła, wpisze się w historię wiary każdego z nas, gdyż sanktuarium to miejsce święte, to miejsce, gdzie świętość będziemy poznawać i gdzie się jej będziemy uczyć od św. Marii Magdaleny, która będzie prowadzić nas do Zmartwychwstałego Chrystusa – mówił o. Zieliński.

Reklama

Następnie głos zabrał proboszcz parafii, a także już kustosz sanktuarium św. Marii Magdaleny, ks. dziekan Witold Batycki. – Uroczystość nadania kościołowi parafialnemu w Puszczy Solskiej godności sanktuarium diecezjalnego jest dla nas – kapłanów, parafian, mieszkańców ziemi biłgorajskiej – wielką radością oraz potwierdzeniem tego, że to miejsce zostało wskazane i wybrane przez samego Boga, a św. Maria Magdalena jako naoczny świadek Męki Chrystusa na krzyżu, a później zwiastunka radosnej nowiny od wieków została przeznaczona przez samego Boga na patronkę i orędowniczkę Biłgoraja. Jesteśmy i stoimy w miejscu, gdzie za wstawiennictwem świętej dokonało się wiele cudów potwierdzonych notarialnie. Jest to jedyne miejsce w świecie, gdzie dokonało się objawienie św. Marii Magdaleny. Dziś znów stajemy przy jej kapliczce, by sprawować Ofiarę Eucharystyczną. Naszą radość z podniesienia miejscowej świątyni do godności sanktuarium diecezjalnego przychodzi nam przeżywać w rocznicę 400-lecia objawień świętej w tym miejscu, w Roku Miłosierdzia i w 1050. rocznicę przyjęcia przez Polskę chrztu oraz w czasie Światowych Dni Młodzieży. Do tej kumulacji ważnych rocznic i zdarzeń należy dodać fakt, że od tego roku, decyzją Ojca Świętego Franciszka, liturgiczne wspomnienie św. Marii Magdaleny zostało podniesione do rangi święta. Odczytujemy to jako kolejny znak dany nam od Boga. Cieszę się, że tak licznie się tu gromadzimy i razem możemy się modlić – mówił kustosz sanktuarium, witając wszystkich i dziękując im za obecność i manifestację wiary.

Dekret ustanawiający sanktuarium

Najważniejszym i kulminacyjnym punktem odpustu było uroczyste odczytanie dekretu, w którym Ksiądz Biskup ustanowił kościół parafialny diecezjalnym sanktuarium św. Marii Magdaleny.

Dekret odczytał kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. Michał Maciołek: „Uznając szczególne znaczenie tej świątyni i rozwiniętego przy niej duszpasterstwa, dla rozwoju i umocnienia wiary w Boga Miłosiernego oraz miłości do Kościoła Chrystusowego, jak też podkreślając, że jest to jedyne odnotowane historycznie miejsce w Polsce, a być może i w świecie, w którym objawiła się św. Maria Magdalena, niniejszym zgodnie z przepisem kanonu 1230 Kodeksu Prawa Kanonicznego ustanawiam Sanktuarium św. Marii Magdaleny w kościele parafialnym św. Magdaleny w Biłgoraju. Sanktuarium to jako szczególne miejsce kultu i doświadczenia Bożych łask otrzymuje przywilej uzyskania odpustu zupełnego przez wiernych, którzy, nawiedzając to święte miejsce, odmówią pobożnie «Ojcze nasz» i «Wierzę» w następujących dniach: w uroczystość tytularną, czyli 22 lipca, a także raz w roku, w dzień dowolnie wybrany przez każdego wiernego przybywającego do sanktuarium oraz ilekroć biorą udział w pielgrzymkach organizowanych grupowo”.

Po odczytaniu dekretu bp Marian Rojek i bp senior Jan Śrutwa poświęcili obraz zatytułowany „Rabbuni!”, będący pamiątką tej uroczystości, a następnie chór parafialny „Cantate Deo” pod kierownictwem organisty Ireneusza Pietrzniaka odśpiewał wyjątkowy i podniosły Akatyst do św. Marii Magdaleny.

Słowo Pasterza

Uroczystościom przewodniczył pasterz naszej diecezji bp Marian Rojek, który odprawił Sumę odpustową i wygłosił słowo Boże. W okolicznościowej homilii podkreślał, jak ważny jest to dzień dla całej wspólnoty parafialnej, ale również dla całej diecezji. Ponadto Ksiądz Biskup pokazywał św. Marię Magdalenę jako wzór szczerego nawrócenia i prawdziwej miłości do Chrystusa. – Św. Maria Magdalena chce, byśmy na Jej wzór rozmiłowali się w naszym Panu i Bogu, a ponieważ miłość oczekuje od każdego z nas czystości, szlachetności myśli, pragnień serca, życia i postawy, dlatego chciejmy na nowo zanurzyć siebie w nieskończonym Bożym Miłosierdziu, abyśmy na wzór św. Marii Magdaleny zostali oczyszczeni, uświęceni i uzdatnieni do modlitwy. Warto tu na nią spojrzeć jako na nosicielkę nadziei przed i po Zmartwychwstaniu.

To ona przynależy do najważniejszych świadków Jezusa Chrystusa. Św. Maria Magdalena to poświadczycielka Chrystusa, jest ona w swojej postawie przekonująca, wyrazista, pociągająca za sobą. Jej klarowność, jej zaufanie i całkowite oddanie, obecność, odwaga, wytrwałość, a także wiara – to wszystko i jeszcze więcej porywa nas do dawania naszego świadectwa o Chrystusie. Tej wiary można się właśnie w tym miejscu od niej uczyć. Maria Magdalena mówi do każdego z nas z tego jej sanktuarium, tu, w naszej zamojsko-lubaczowskiej diecezji: „Nie smuć się! Nie poddawaj się bezsilności! Chrystusowa łaska jest z tobą i cię ochroni, mówię wam z radością i przekonaniem o tym, bo sama widziałam, sama spotkałam Zmartwychwstałego Pana i On mi to powiedział! Dlatego nie lękajcie się, lecz w każdym położeniu za wszystko wychwalajcie Boga i Jemu za wszystko dziękujcie na wzór św. Marii Magdaleny – podkreślał Ksiądz Biskup.

Dziękczynienie wiernych

W uroczystościach uczestniczyło ponad 50 kapłanów z naszej diecezji, w tym dwóch biskupów, licznie zgromadzona służba liturgiczna, dzieci i młodzież, chór, orkiestra dęta, przedstawiciele władz samorządowych, miejscowi parafianie oraz pielgrzymi, którzy do biłgorajskiego sanktuarium Apostołki Apostołów – jak tradycja zwykła określać św. Marię Magdalenę – przybyli z naszego regionu. Na zakończenie wierni przeszli z powrotem na plac kościelny i w uroczystej procesji składali Bogu dziękczynienie za ten wielki dar, jakim jest sanktuarium diecezjalne.

Uroczystości odpustowe trwały do późnych godzin nocnych. Po południu w sanktuarium św. Marii Magdaleny z koncertem muzyki sakralnej wystąpił Chór Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Bezpośrednio po nim miała miejsce Msza św., której przewodniczył bp Jan Śrutwa. Podkreślając wyjątkowość tego dnia, Ksiądz Biskup powiedział: – Właśnie dzięki takim jak św. Maria Magdalena mamy takie radosne chwile, jak ta dzisiejsza. To właśnie z racji odpustu świętej mamy dzień pełny wydarzeń i pięknych, radosnych i historycznych chwil. Bierzmy z niej przykład i nie zapominajmy też o naszej państwowości, o początkach naszej wiary sprzed 1050 laty, a św. Maria Magdalena niech będzie nam orędowniczką w budowaniu wiary i ojczyzny – wzywał bp Śrutwa.

Po Eucharystii o. Sławomir Zieliński poprowadził nowennę do św. Marii Magdaleny, zaś późnym wieczorem odbył się Wieczór Chwały i Uwielbienia, podczas którego posługę muzyczną pełnił Zespół Razem za Jezusem.

Tagi:
sanktuarium

W archidiecezji warszawskiej Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia

2019-12-05 11:08

archwwa / Warszawa (KAI)

Od niedzieli 8 grudnia archidiecezja warszawska będzie miała nowe sanktuarium maryjne. Kard. Kazimierz Nycz na prośbę generała Zakonu Paulinów ustanowił diecezjalne sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia w kościele rektorskim Świętego Ducha w Warszawie. To właśnie przy tej świątyni w 1987 r. powstało Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

paulini.com.pl

W niedzielę 8 grudnia o godz. 18.00 metropolita warszawski będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w najmłodszym stołecznym sanktuarium. Będzie ono miejscem kultu Najświętszej Maryi Panny czczonej w Jasnogórskiej Ikonie. Oprócz rozwijania duchowości i pobożności maryjnej nowe sanktuarium będzie propagowało Dzieło Duchowej Adopcji oraz będzie miejscem ekspiacji za grzechy przeciwko życiu. Paulini, których każdorazowy przeor będzie kustoszem sanktuarium, będą też służyli penitentom w sakramencie pokuty oraz kierownictwem duchowym.

W dekrecie ustanawiającym sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia metropolita warszawski udzielił pasterskiego błogosławieństwa "wszystkim wiernym, którzy zapatrzeni w przykład Maryi, Matki Życia podejmują modlitwę i apostolskie inicjatywy mające na celu obronę życia poczętego". Przeor warszawskiego konwentu paulinów o. Marek Tomczyk podkreśla, że myśl ustanowienia w kościele Ducha Świętego sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia to inicjatywa oddolna wiernych modlących się w tym miejscu w obronie życia. Po uzyskaniu aprobaty przełożonych zakonnych inicjatywa ta została potwierdzona dekretem metropolity warszawskiego, który ustanowił nowe sanktuarium. Zacznie on obowiązywać 8 grudnia br.

Świątynia oo. paulinów na Nowym Mieście uzyskując rangę sanktuarium będzie miejscem codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz celebracji codziennych liturgii, czuwań modlitewnych i nabożeństw ku czci Najświętszej Maryi Panny. Przed obchodami uroczystości i świąt maryjnych w sanktuarium sprawowane będą Msze święte i nabożeństwa ekspiacyjne za grzechy przeciwko życiu dzieci poczętych a nienarodzonych. Natomiast codziennie, na zakończenie Mszy świętych odmawiany będzie Apel Jasnogórski.

Ponieważ z kościoła Świętego Ducha co roku w sierpniu wyrusza najstarsza Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę ważnym rysem nowego sanktuarium będzie krzewienie ruchu pielgrzymkowego. Księża odprawiający Msze święte w sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia w Warszawie będą mogli korzystać - w drodze przywileju - z formularza o Najświętszej Maryi Pannie, z uwzględnieniem specyfiki jasnogórskiej.

Szczególnie uroczyście będą obchodzone w sanktuarium uroczystości maryjne: 1 stycznia - Świętej Bożej Rodzicielki, 25 marca - Zwiastowanie Pańskie, 3 maja - Matki Bożej Królowej Polski, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 26 sierpnia - Matki Bożej Częstochowskiej i 8 grudnia - Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ponadto święta maryjne: 2 lutego - Ofiarowanie Pańskie, 8 września - święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz 31 maja - Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Odwiedzając sanktuarium w te dni będzie można uzyskać odpust.

Natomiast główną uroczystością odpustową kościoła będzie uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Ponadto, odpust będą mogli też uzyskać uczestnicy pielgrzymek zorganizowanych grupowo, oraz raz w roku, każdy wierny w dniu przez siebie wybranym. Ponieważ duszpasterzami sanktuarium są paulini - również w uroczystość patrona ich zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika czyli niedzielę po 15 stycznia, będzie możliwość uzyskania odpustu. Również wierni "ilekroć uczestniczą w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej" mogą uzyskać taki odpust.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odnaleziono ósmą ofiarę wybuchu gazu w Szczyrku

2019-12-05 11:57

wpolityce.pl

Tragiczne wieści ze Szczyrku. Odnaleziono ósmą ofiarę wybuchu gazu. Na miejscu katastrofy pracuje około 100 strażaków.

wpolityce.pl

Została odnaleziona ósma ofiara wybuchu gazu w Szczyrku — poinformował wojewoda śląski.

Wojewoda o odnalezieniu kolejnej ofiary wybuchu gazu w Szczyrku poinformował na konferencji prasowej o godz. 9.

Z bólem muszę przekazać kolejną smutną informację. Została odnaleziona szósta ofiara tej tragedii. Jest to osoba dorosła —powiedział Wieczorek. Jak zaznaczył, poszukiwania cały czas są w toku.

Szef śląskich strażaków nadbrygadier Jacek Kleszczewski wskazał, że od 15 godzin ratownicy powtarzają te same czynności.

Przerzucamy, odgarniamy, wynosimy i robimy dostęp do miejsc, w których szukamy poszkodowanych —powiedział. Zapytany o procentowy postęp prac zaznaczył, że trudno jest podawać konkretne liczby, ale strażacy systematycznie posuwają się do przodu.

Jest już coraz więcej materiału usuniętego —zaznaczył strażak.

Do wybuchu doszło w środę wieczorem, około godz. 18.30. W budynku było prawdopodobnie osiem osób. Dotychczas znaleziono sześć ofiar. To cztery osoby dorosłe i dwoje dzieci.

Wojewoda zapewnił, że bliscy ofiar zostali otoczeni wsparciem i opieką wszystkich służb – zarówno samorządowych, jak i wojewódzkich.

Na miejscu katastrofy pracuje około 100 strażaków, a przez akcję przewinęło się ich już ponad 200, pracujących na zmiany. Kolejnych 50 dojeżdża na miejsce. Strażacy przeszukali już ponad połowę rumowiska, ale na razie trudno ocenić, jak długo potrwa jeszcze akcja ratownicza.

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) poinformowała PAP w nocy ze środy na czwartek, że „najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy w Szczyrku w środę wieczorem było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia podczas robót wykonywanych przez firmę AQUA System”.

PGS przekazała, że „roboty budowlane nie dotyczyły systemu gazowniczego, ani nie były wykonywane na zlecenie spółki gazownictwa”.

Nie były także nadzorowane przez specjalistów gazownictwa —wskazano. Spółka przekazała, że powołano specjalną komisję, która zbada bezpośrednią przyczynę uszkodzenia gazociągu, wynik jej prac powinien być znany w ciągu doby od momentu rozpoczęcia prac ekspertów.

Śledztwo w sprawie wybuchu będzie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej – przekazała PAP rzeczniczka tej jednostki Agnieszka Michulec. Postępowanie będzie prowadzone pod kątem art. 163 i 155 Kodeksu karnego. Chodzi o sprowadzenie katastrofy skutkującej śmiercią ludzi oraz nieumyślne spowodowanie śmierci. Formalna decyzja o wszczęciu postępowania jeszcze nie zapadła. Prokuratorzy chcą najpierw przeprowadzić oględziny w miejscu katastrofy - kiedy tylko będzie to możliwe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

ORLEN ogłosił wezwanie na akcje Grupy ENERGA

2019-12-05 18:38

PKN ORLEN

PKN ORLEN ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Grupy ENERGA. Planowana transakcja wpisuje się w obowiązującą strategię PKN ORLEN, zakładającą budowę silnego multienergetycznego koncernu, w tym dalszy rozwój obszaru energetyki.

Artur Stelmasiak / Niedziela
Konferencja PKN Orlen

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami konsekwentnie realizujemy priorytetowy cel, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne. Dywersyfikacja źródeł przychodów, wpisuje się zarówno w naszą strategię, jak i światowe trendy. Umożliwia uniezależnianie się od silnego wpływu czynników makroekonomicznych, zwiększając tym samym stabilność i bezpieczeństwo funkcjonowania całej Grupy. Ważnym elementem strategii Grupy ORLEN są inwestycje rozwojowe we wszystkich obszarach naszej działalności oraz akwizycje podmiotów, dzięki którym możemy uzyskać maksymalny efekt synergii. W te działania wpisuje się zarówno przejęcie kapitałowe Grupy LOTOS, jak i decyzja dotycząca wezwania na akcje Grupy ENERGA. Już dziś nasz segment energetyczny odpowiada za blisko 15 proc. zysku operacyjnego EBITDA. Po przejęciu Grupy Energa udział ten zwiększy się do prawie 30 proc. – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

W ramach wezwania PKN ORLEN ustalił cenę akcji Grupy ENERGA na 7 zł. Ogłoszone wezwanie zawiera warunki zawieszające. PKN ORLEN zobowiązuje się nabyć akcje objęte zapisami pod warunkiem, że zapisami w wezwaniu zostanie objęta liczba akcji uprawniających do wykonywania co najmniej 66% ogólnej liczby głosów. Konieczne będzie też uzyskanie zgody organu antymonopolowego na koncentrację. Koncern złożył już w KE roboczą wersję wniosku, inicjując proces uzgadniania jego finalnej wersji. Rozpoczęcie przyjmowania zapisów na akcje nastąpi w dniu 31 stycznia 2020 roku, a zakończenie planowane jest na dzień 9 kwietnia 2020. W przypadku niespełnienia się do tego czasu któregokolwiek z warunków wezwania, Koncern może podjąć decyzje o przedłużeniu okresu składania zapisów.

Sfinalizowanie transakcji pozwoli efektywniej wykorzystać potencjał obu firm. Grupa ORLEN od lat systematycznie rozwija aktywa wytwórcze w obszarze energetyki. Obecnie jest czwartym producentem energii elektrycznej w Polsce, który dysponuje już ok. 1,9 GWe zainstalowanych mocy, z czego 1,6 GWe przypada na Polskę. Składają się na to m.in. dwa nowoczesne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku oraz EC Płock - największa elektrociepłownia przemysłowa w Polsce i jedna z największych w Europie. Do najważniejszych projektów rozwojowych należy planowana budowa morskich farm wiatrowych o maksymalnej mocy 1,2 GWe oraz realizacja farmy fotowoltaicznej we Włocławku.

Grupa ENERGA posiada łącznie ponad 50 aktywów produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Ponad 30% produkowanego przez Grupę ENERGA wolumenu energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł i jest to najwyższy udział spośród jej głównych konkurentów. Spółka posiada również rozbudowaną sieć dystrybucji, o długości 188 tys. km, pokrywającą blisko ¼ powierzchni Polski. Ok. 90% wyniku EBITDA Grupy ENERGA pochodzi z dystrybucji, co dzięki obowiązującym regulacjom rynkowych, gwarantuje jej stabilny poziom. Zakup Grupy ENERGA przez ORLEN umożliwi więc pozyskanie rozbudowanej sieci dystrybucyjnej w północnej i centralnej Polsce oraz znaczącego portfela odnawialnych źródeł energii. Ma to istotne znaczenie w kontekście planowanych przez ORLEN inwestycji w morskie farmy wiatrowe.

Transakcja umożliwi między innymi efektywne bilansowanie mocy konwencjonalnych z planowanymi odnawialnymi źródłami energii, a także wykorzystanie obecnych nadwyżek produkcyjnych PKN ORLEN przez Grupę ENERGA. Pozwoli to na ograniczenie kosztów operacyjnych związanych z obrotem energią na Towarowej Giełdzie Energii. Z kolei połączenie bazy klientów obydwu grup wygeneruje potencjał do sprzedaży dodatkowych produktów i usług, szczególnie w segmencie mniejszych odbiorców.

Zakup akcji Grupy ENERGA to także zwiększenie potencjału rozwojowego w obszarze elektromobilności, w którym PKN ORLEN konsekwentnie umacnia pozycję. Realizacja transakcji oznaczałaby powiększenie infrastruktury sieci ładowania i kompetencji, niezbędnych do rozwoju tego segmentu rynku. Połączenie sieci szybkich ładowarek zainstalowanych przez PKN ORLEN, Grupy ENERGA oraz Grupę LOTOS umożliwiłoby stworzenie drugiej pod względem liczby punktów infrastruktury, dysponującej 133 punktami ładowania, zapewniającej dobre pokrycie geograficzne.

Rozwój Grupy ORLEN w kierunku koncernu multi-utility wpisuje się w megatrendy i działania realizowane przez inne, międzynarodowe koncerny z branży paliwowej. Dywersyfikacja źródeł przychodów zwiększa bowiem odporność spółki na wahania rynkowe i zmiany w otoczeniu makroekonomicznym. W ten sposób budowana jest dodatkowa wartość dla Klientów i Akcjonariuszy. W tym kierunku swoją działalność biznesową rozwijają już regionalni gracze – konkurenci Grupy ORLEN, jak MOL, OMV, Repsol, a także światowi giganci, jak BP, Shell czy Total.

Przejęcie Grupy ENERGA oznacza również wymierne korzyści dla jej pracowników oraz społeczności lokalnych. Pracownicy z branży energetycznej zatrudnieni w ENERGA, których deficyt jest mocno odczuwalny na rynku, uzupełnią zespół specjalistów pracujących w Grupie ORLEN.

Zwiększą się też ich możliwości rozwojowe, dzięki zatrudnieniu w silnej, zdywersyfikowanej, międzynarodowej Grupie. Z punktu widzenia podatkowego, Grupa ENERGA zachowa pełną odrębność, co oznacza dalsze wpływy do regionalnego budżetu.

Niezmienna pozostanie również polityka sponsoringowa Grupy ENERGA. Utrzymane zostanie wsparcie dla lokalnej społeczności. PKN ORLEN aktywnie już działa w tym zakresie na Pomorzu. Najlepszym przykładem jest zorganizowanie tegorocznej edycji największej polskiej imprezy motoryzacyjnej – VERVA Street Racing w Gdyni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem