Reklama

Zapiski dekady przełomu

Przez wiele lat zapisywałem fakty, o których się dowiedziałem, wydarzenia, w których uczestniczyłem, i lektury, które uznałem za ważne lub przydatne w mojej pracy” – pisze Maciej Łętowski we wstępie do swojej książki pt. „Ostatnia dekada PRL. Zapiski dziennikarza z lat 1982-1991”. Wymieniony tom oraz jego druga część, zatytułowana „Pierwsza dekada wolnej Polski. Zapiski dziennikarza z lat 1992 – 2001”, dostarczają czytelnikowi unikalnego materiału faktograficznego dotyczącego dwóch przełomowych dekad najnowszej historii Polski. Publikacje są wyjątkowe również ze względu na swoją formę, bo systematyczne pisanie dzienników staje się powoli reliktem, którego nie zastąpią elektroniczne blogi.

Maciej Łętowski jest prawnikiem i dziennikarzem. Był współzałożycielem Polskiego Związku Katolicko-Społecznego oraz tygodnika „Ład”, którym kierował w latach 1991-95. Po jego upadku kierował redakcją Programu dla Zagranicy Polskiego Radia, następnie był dyrektorem Informacyjnej Aaencji Radiowej. W 1991 r. był współzałożycielem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i jego pierwszym prezesem. W okresie transformacji współtworzył Klub Chrześcijańsko-Demokratyczny i Stronnictwo Pracy. Na zaproszenie o. prof. Leona Dyczewskiego w 1994 r. dołączył jako wykładowca do Podyplomowego Studium Komunikacji Społecznej i Dziennikarstwa, a następnie był adiunktem w Instytucie Socjologii KUL. Był członkiem Rady Nadzorczej PAP. Współpracował z wieloma redakcjami pism, programów telewizyjnych i radiowych. Był też współpracownikiem wielu polityków, hierarchów kościelnych i członków władz mediów publicznych. Dzięki temu obserwował z bliska wydarzenia na polskiej scenie politycznej i medialnej, a także czynnie w nich uczestniczył. Jego dzienniki, jak podkreśla w przedmowie do pierwszego tomu Karol Klauza – dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL, to historia pisana obecnością i wyborami konkretnych dziennikarzy, redaktorów naczelnych, członków rad i komisji wpływających na kształt i możliwości opiniotwórcze polskich „starych” i nowych mediów. Autor ma zmysł bacznej obserwacji i trafnej analizy faktów. Jego zapiski są krótkie, zazwyczaj wolne od ocen, które pozostawia czytelnikowi, przy czym budzą zaufanie u odbiorców, bo – co także zauważa Karol Klauza – w jednakowym stopniu znalazły się tu informacje wygodne i niewygodne dla środowiska, przez którego pryzmat postrzegany jest Maciej Łętowski.

Reklama

„Zapiski” – wyjątkowy pamiętnik, a zarazem dokument – dają czytelnikowi obraz wydarzeń czasu naszej transformacji, ukazują, jak rodził się w Polsce ruch stowarzyszeń i klubów politycznych, a następnie partii politycznych, jak w III RP tworzyły się wolne media.

Maciej Łętowski, „Ostatnia dekada PRL. Zapiski dziennikarza z lat 1982-1991” i „Pierwsza dekada wolnej Polski. Zapiski dziennikarza z lat 1992 – 2001”. Wydawnictwo Academicon, tel. 603-072-530, e-mail: wydawnictwo@academicon.pl ; www.wydawnictwo.academicon.pl .

2016-08-24 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to znaki Antychrysta

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Homoseksualne małżeństwa i aborcja na świecie to znak "duchowej siły Antychrysta" - to słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI przytoczone w jego nowej biografii napisanej przez niemieckiego dziennikarza i jego literackiego współpracownika Petera Seewalda.

Obszerny tom z wypowiedziami Benedykta XVI ukaże się w Niemczech w poniedziałek, a w innych krajach - w kolejnych miesiącach. Papież Ratzinger otrzymał tom biografii pod tytułem "Życie" w dniu swych 93. urodzin 16 kwietnia.

Słowa emerytowanego papieża przytoczył konserwatywny amerykański portal Life Site News, a za nim w niedzielę włoski dziennik "La Repubblica", który kolejną wypowiedź nazwał "powrotem Ratzingera".

W rozmowie z Seewaldem powiedział on: "Sto lat temu każdy uznałby za absurd rozmowę o małżeństwie homoseksualnym".

"Dzisiaj ten, kto mu się sprzeciwia jest ekskomunikowany ze społeczeństwa" - stwierdził Benedykt XVI. To samo - dodał - odnosi się do "aborcji i tworzenia istot ludzkich w laboratorium".

"Współczesne społeczeństwo jest w trakcie formułowania antychrześcijańskiego credo, a jeśli ktoś się mu sprzeciwia, jest karany przez społeczeństwo ekskomuniką" - oświadczył Benedykt XVI. (PAP)

sw/ mars/

CZYTAJ DALEJ

Pomoc dla niepełnosprawnych

2020-07-10 21:02

Pomoc dla niepełnosprawnych

Dzięki wparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i innych instytucji udało się utrzymać wiele miejsc pracy. Podjęto ograniczenie ryzyka zakażenia m.in. w Domach Pomocy Społecznej.

Środowiskowe Domy Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Centra Integracji Społecznej i inne placówki wsparcia dziennego, do których uczęszczają osoby z niepełnosprawnościami zostały zamknięte 11 marca, jednak mimo że nie prowadziły swojej standardowej działalności, otrzymywały stuprocentowe dofinansowanie do swoich działań. Jak informuje Ewa Kopolovets, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, przed ponownym otwarciem placówek wojewoda dostarczył do nich środki ochrony osobistej, tj. maseczki, płyny do dezynfekcji, przyłbice i fartuchy.

– Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozstrzygnęło też konkurs na programy z Funduszu Solidarnościowego. W przyszłym tygodniu wojewoda podpisze umowy na dotacje z jednostkami, które otrzymają wsparcie w ramach programu "Opieka Wytchnieniowa" oraz na usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych. Łącznie przekazane zostanie wsparcie w wysokości prawie sześć milionów złotych – informuje Ewa Kopolovets.

Andrzej Michalski, dyrektor oddziału świętokrzyskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, podkreślił, że PFRON przez cały czas wspiera pracodawców, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami. – Od 1 kwietnia zwiększyliśmy dofinansowanie do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami, jak również dodatki za schorzenia specjalne. Wspieramy także zakłady aktywności zawodowej, które miały problemy w tym okresie. Mogą one uzyskiwać rekompensaty do wynagrodzeń dla osób niepełnosprawnych – wylicza dyrektor Michalski.

Do tej pory w całym kraju przyznano 49 takich rekompensat na kwotę 600 tysięcy złotych. Dzięki pomocy PFRON-u od początku pandemii udało się utrzymać 280 tysięcy miejsc pracy osób niepełnosprawnych.

– Żadne nie zostało zlikwidowane. Nie stracili pracy także pracownicy zatrudnieni w placówkach świadczących pomoc dla osób niepełnosprawnych, nawet gdy ich działanie zostało czasowo wyłączone lub ograniczone – uzupełnia senator Krzysztof Słoń.

Alina Rogula, dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta przy ul. Żeromskiego w Kielcach, podkreśla, że dzięki wsparciu finansowemu uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej i ich rodziny mogli łatwiej przetrwać kryzys, który nadal trwa.

– Ta sytuacja najbardziej dotknęła Domy Pomocy Społecznej. W nich nie da pracować się zdalnie i ciężko jest zachować dystans, bo z człowiekiem trzeba być blisko. Nasze mieszkanki nie mogą korzystać z wyjść, a odwiedziny są tylko przez szybę i to jest dla nich dużym problemem – stwierdza.

Od początku pandemii, w województwie świętokrzyskim, przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano w trzech Domach Pomocy Społecznej.

Oprac. A.D.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję