Spowiedź św. uważana jest za trudną, traumatyczną, bolesną. Jedni jej unikają – czasem latami, inni się boją. Bywają i tacy, którzy mylą konfesjonał z gabinetem psychoterapeuty.
Małgorzata Kruza Podczas przeprowadzonych lekcji uczennice opowiedziały o świętym, pokazały plakat, posłużyły się również prezentacją multimedialną
W roku szkolnym 2015/16 Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, Zespół Szkół – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Heleny Mniszek w Sabniach oraz Caritas Diecezji Drohiczyńskiej zorganizowały Diecezjalny Konkurs Religijny „Chrzest święty w życiu człowieka”, którego adresatami byli uczniowie szkół podstawowych. Organizatorom zależało na uświadomieniu dzieciom i młodzieży znaczenia wydarzenia historycznego, jakim był Chrzest Polski, w 1050. rocznicę tego aktu, podkreśleniu wartości chrztu świętego jako sakramentu, poznaniu przez uczniów życia, działalności i nauczania osób, które szerzyły kult Bożego Miłosierdzia, rozwijaniu przez nich zainteresowań i zdolności, a także doskonaleniu umiejętności współpracy w grupie oraz prezentacji swojej pracy. Konkurs przebiegał w dwóch etapach – szkolnym i diecezjalnym, w trzech kategoriach: I – klasy I-III szkoły podstawowej – praca plastyczna na temat: „Chrzest w życiu człowieka”; II – klasy IV-VI szkoły podstawowej – praca literacka: „Mój chrzest święty” (wywiad z rodzicami, wiersz, praca plastyczna); III – nauczyciele katecheci wraz z grupą maksymalnie 3 uczniów – opracowanie i udokumentowanie realizacji projektu edukacyjnego obejmującego tematykę konkursu, poznanie i prezentacja postaci, której postawa wpłynęła na chrystianizację Polski. Patronat medialny nad konkursem objęła m.in. „Niedziela Podlaska”. Poniżej przedstawiamy laureatów w III kategorii: projekt edukacyjny.
Święta Królowa Jadwiga
Projekt edukacyjny klasy IV Szkoły Podstawowej w Skrzeszewie – II miejsce
W ramach tegorocznego konkursu diecezjalnego dla szkół podstawowych „Chrzest święty w życiu człowieka” chętni mogli przeprowadzić projekt edukacyjny. Uczniowie klasy IV ze Szkoły Podstawowej im. 19. Pułku Ułanów Wołyńskich w Skrzeszewie postanowili przygotować przedstawienie o wybranym świętym, aby w ten sposób móc przybliżyć jego postać młodszym koleżankom i kolegom. Z kilku propozycji przedstawionych przez katechetkę Magdalenę Chomać grupa odpowiedzialna za przeprowadzenie projektu: Kinga Sawicka, Aleksandra Prochacka i Marcelina Zawadzka postanowiła wybrać Świętą Królową Jadwigę – ona, podobnie jak i patron szkoły, dla dobra kraju poświęciła swoje plany i marzenia. Dodatkowo była osobą bardzo religijną, miłosierną i pełną ufności do Boga. Istotne wydało się również to, że w chwili podejmowania ważnych decyzji – obejmowania tronu Polski, zgody na małżeństwo była praktycznie rówieśniczką dzisiejszych czwartoklasistów.
Działania prowadzono według 4 punktów: spotkania, zaprzyjaźnienia się, określenia, co w spotkaniu jest ważne dla mnie i jakie ono przyniosło owoce. Znaleziono scenariusz przedstawienia „O tym, jak Królowa Jadwiga wspomogła biednego kamieniarza”, który nawiązywał do legendy „Stópka Królowej Jadwigi”. Dobrano role do aktorów i zaczęto próby, jednocześnie szukając strojów i dekoracji. Przygotowano także krótkie streszczenie życia i dzieł świętej królowej, aby łatwiej było można zrozumieć jej dobroć i wrażliwość na krzywdę potrzebujących. W przedstawieniu udział wzięli wszyscy uczniowie klasy IV, przy dekoracji pomagali gimnazjaliści. Całość, z zainteresowaniem, obejrzeli uczniowie klas I-III, przedszkolaki, nauczyciele i dyrekcja szkoły.
Na przeprowadzeniu projektu zyskali wszyscy – uczniowie klasy IV, bo mogli rozwijać swoje talenty, służyć innym, ich młodsi koledzy – bo to dla nich przygotowano przedstawienie. Wszyscy poznali postać Królowej Jadwigi, zobaczyli, że poświęcenie dla Boga, Ojczyzny i potrzebujących zawsze przynosi radość i dobro.
Reklama
Święta Królowa Jadwiga żyła w II połowie XIV wieku, czyli ponad 600 lat temu. Mimo tak wielu lat nadal jest wzorem poświęcenia dla Ojczyzny, miłości do bliźniego i szerzenia wiary.
Magdalena Chomać
Św. Wojciech
Projekt edukacyjny klasy V Szkoły Podstawowej w Sterdyni – II miejsce
Jednym z zadań konkursu „Chrzest święty w życiu człowieka” było wykonanie projektu edukacyjnego. Do tego przedsięwzięcia byli zaproszeni katecheci oraz uczniowie, z którymi pracują. Ucząc w klasie V Szkoły Podstawowej w Sterdyni, ogłosiłam konkurs i zachęciłam, by moi uczniowie spróbowali swych sił właśnie w projekcie. Obawy z ich strony były duże. Ostatecznie tylko jedna grupa dotrwała do końca i wykonała pracę w całości. W skład grupy wchodziły dziewczęta z klasy V: Maria Rytel, Julia Czarnocka i Małgorzata Szajko pracujące pod moim kierunkiem.
Na początku zebrałyśmy się, by metodą burzy mózgów omówić temat, podzielić się pomysłami i wybrać postać, którą warto zaprezentować. Pojawiły się pierwsze propozycje zadań w ramach projektu. Wspólnie doszłyśmy do wniosku, że ciekawą postacią i jednocześnie znaną już z lekcji historii jest św. Wojciech. Dziewczynki przygotowujące projekt postanowiły poszukać informacji o tym świętym. Podzieliły prace pomiędzy siebie: wyszukiwanie informacji w książkach historycznych, w wydawnictwach religijnych oraz Internecie.
Na kolejnym spotkaniu każda z dziewcząt opowiedziała i zaprezentowała to, co udało się przez tydzień zgromadzić. Z zebranych materiałów powstał plakat dotyczący św. Wojciecha. Znalazły się na nim krótki życiorys oraz kilka zdjęć prezentujących miejsca związane ze świętym (znajduje się w pracowni historycznej naszej szkoły). Uczennice przygotowały również własne wystąpienie, które było tematem lekcji w klasach V i III szkoły podstawowej. Podczas przeprowadzonych lekcji opowiedziały o świętym, pokazały plakat, posłużyły się również prezentacją multimedialną. Na zakończenie zadawały wcześniej przygotowane pytania. Okazało się, że słuchacze doskonale zapamiętali fakty z życia świętego i odpowiadali na pytania.
Następnym etapem były wywiady przeprowadzone z trzema osobami: wicedyrektor uczącą języka polskiego, księdzem katechetą pracującym w gimnazjum oraz wychowawczynią klasy V, nauczycielką historii. Każdy z rozmówców odpowiadał na te same pytania. Celem rozmów było uzyskanie odpowiedzi od osób, które ucząc różnych przedmiotów, mają inne spojrzenia na tę samą osobę, inaczej postrzegają św. Wojciecha i jego dokonania.
Na zakończenie naszych prac podsumowałyśmy projekt. Na ostatnim spotkaniu wykonana została ostateczna praca konkursowa prezentująca działania. Spotkanie to dostarczyło również refleksji: co było dobrze zrobione, co należałoby poprawić, a czego w przyszłości unikać. Odpowiedziałyśmy też sobie na pytania: Czego dowiedziałyśmy się o świętym? W czym możemy go naśladować? W jaki sposób wzbogaciłyśmy naszą wiedzę? Czego możemy się nauczyć, pracując nad taką formą – projektem?
Małgorzata Kruza
Dąbrówka
Projekt edukacyjny klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Sokołowie Podlaskim – II miejsce
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Kusocińskiego z Sokołowa Podlaskiego również włączyła w konkurs diecezjalny „Chrzest święty w życiu człowieka”. Najpierw uczniowie narysowali prace na konkurs, z których później powstała wystawa zaprezentowana na korytarzu szkolnym. Na wystawie pojawiły się także prace uczniów koła historycznego pokazujące Mieszka I i Dobrawę oraz ówczesne warunki ich życia. Następnie wybraliśmy najlepsze prace i wysłaliśmy je na konkurs.
Równocześnie z grupą trzech uczennic: Karoliną Bogucką, Kingą Kaczmarczyk i Natalią Pogorzelską przygotowywaliśmy projekt. Opiekunem była Iwona Mergo-Golatowska. Naszą pracę rozpoczęłyśmy od wyszukania postaci, która najlepiej obrazowałaby przygotowanie Państwa Polskiego do chrztu. Ponieważ w projekcie brały udział same dziewczęta, wybrałyśmy kobietę, wzór dla nas – Dobrawę, bardziej znaną pod imieniem Dąbrówka.
Dobrawa to czeska księżniczka, którą przybyła do Polski ok. 995 r. i swoją osobistą postawą chrześcijanki zafascynowała króla Mieszka I, a także i nas. Niewiele jest o niej wzmianek w literaturze. Dlatego, zgłębiając jej postać, postanowiłyśmy udać się na spotkanie do Sokołowskiego Ośrodka Kultury na wykład Doroty Pikuli – kustosz Diecezjalnego Muzeum w Siedlcach dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nosił on tytuł „Chrzest Polski według Jana Matejki”. Po wykładzie poprosiłyśmy p. Dorotę o pomoc w przygotowaniu uroczystości związanych z Chrztem Polski w naszej szkole oraz udziałem w konkursie. Pani Kustosz wysłuchała dokładnie tego, co już zrobiłyśmy. Pochwaliła pomysł zamknięcia życia Dąbrówki w sceny, takie, jakie są umieszczone w Drzwiach Gnieźnieńskich. Podpowiedziała nam kilka ciekawych rozwiązań w przekazaniu naszej bohaterki szerszej liczbie społeczności szkolnej. Podczas szkolnych rekolekcji mogłyśmy przedstawić szkole naszą konkursową bohaterkę. Pomógł nam w tym ksiądz rekolekcjonista, a Kinga i Natalia przebrały się za Mieszka i Dąbrówkę. Przedstawiły się wszystkim, a następnie poprowadziły orszak uczniów i nauczycieli przez miasto do szkoły.
Kolejnym etapem było przygotowanie plakatu, na wzór Drzwi Gnieźnieńskich, przedstawiającego życie Dąbrówki. Znalazły się tam sceny z nawrócenia Mieszka I, Chrztu Polski oraz życia Dąbrówki jako królowej Polski. Uwieńczeniem naszego dzieła było przygotowanie prezentacji multimedialnej, w której znalazły się wszystkie etapy konkursowych działań w zdjęciach i opisie.
Konkurs na słuchowisko w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 2020
2019-11-15 09:08
Kaja Zemła / Polskie Radio
Program 1 Polskiego Radia i Teatr Polskiego Radia ogłaszają konkurs na scenariusz słuchowiska „Cud na Wisłą. Bitwa Warszawska 1920” w związku z obchodzoną w 2020 roku 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej. Choć temat konkursu odnosi się do konkretnego wydarzenia, ma również charakter uniwersalny, a sposób ujęcia i zakres skojarzeń związanych z tematem Bitwy Warszawskiej pozostają wyłączną domeną autorów. Najciekawsze scenariusze zostaną zrealizowane i wyróżnione nagrodami pieniężnymi.
Kadr z filmu "1920 Bitwa Warszawska"
Konkurs ma charakter otwarty i jest skierowany do wszystkich, którzy kochają historię. Słuchowiska zgłoszone do konkursu oceni trzyosobowe Jury w składzie: Agnieszka Kamińska – Dyrektor-Redaktor Naczelna Programu 1 Polskiego Radia, Anna Stempniak-Juśkiewicz – Dział Kultury Programu 1 Polskiego Radia oraz Janusz Kukuła – Dyrektor Teatru Polskiego Radia. Dokonując oceny Jury weźmie pod uwagę oryginalność, pomysłowość, wartość artystyczną utworu oraz atrakcyjność i realność przedstawienia scenariusza w formie radiowego słuchowiska teatralnego.
– Polskie Radio słynie ze wspaniałych słuchowisk teatralnych. Szczycimy się dorobkiem Teatru Polskiego Radia, to nasza perła. Ogłaszając wspólnie konkurs na słuchowisko, Jedynka pragnie uczcić tę wyjątkową rocznicę – mówi Agnieszka Kamińska, Dyrektor-Redaktor Naczelna Programu 1 Polskiego Radia – Konkurs idealnie wpisuje się w edukacyjną misję nadawcy publicznego, propagując wartości historyczne i narodowe – dodaje.
Jury liczy zarówno na słuchowiska dokumentalne, jak i scenariusze oparte na fikcji literackiej. Docenione zostaną scenariusze niebanalne, a nawet nowatorskie, zarówno w treści jak i w formie, uwzględniające specyfikę radiowych środków artystycznego wyrazu oraz kontekst historyczny, polityczny i międzynarodowy, współcześnie interpretujące znaczenie wydarzeń roku 1920.
– Jest to jeden z najtrudniejszych konkursów, jakie ogłaszamy, bo jest związany z konkretnym wydarzeniem historycznym i to wydarzeniem, które miało i wciąż ma wpływ na losy całej Europy i całego świata – mówi Janusz Kukuła. – Oczekujemy na utwory, które zwłaszcza młodym ludziom przybliżą tamten czas – podkreślił. Dyrektor Teatru Polskiego Radia zaznacza, że to jedynie od wyobraźni piszących zależy, czy utwory będą opowiadały historie konkretnych postaci historycznych, czy „zwykłych” mieszkańców Warszawy lub Radzymina.
Słuchowisko w wersji realizacyjnej powinno trwać maksymalnie 45 minut co oznacza, że scenariusze nie mogą mieć więcej niż 27-30 stron. Do realizacji skierowane zostaną trzy prace wyróżnione w konkursie. Laureatom przyznane zostaną również nagrody pieniężne w wysokości: 10.000 zł (I nagroda), 7.000 zł (II nagroda) i 4.000 zł (III nagroda).
Udział w konkursie oznacza akceptację regulaminu. Scenariusze można dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą do 15 marca 2020 roku. Jury ogłosi zwycięzców do 30 kwietnia.
Czekamy na Pana Jezusa. Jakieś sprytne dziecko zauważyło, że przecież Pan Jezus jest cały czas w Kościele: i w tabernakulum, i jak ksiądz mówi kazanie. I jak ksiądz czyta Ewangelię, to czyta słowo Chrystusa. Chrystus jest obecny. Jak to więc jest, że my czekamy na kogoś, kto jest obecny? To jest wielka tajemnica, że Bóg jest i Bóg przychodzi - mówi ks. Piotr Pawlukiewicz.
youtube.com
Zapraszamy na pierwszy odcinek rekolekcji ks. Piotra, kolejne będą ukazywały się w każdy poniedziałek adwentu.
Hiszpania: eksperci katoliccy przestrzegają przed separatyzmem baskijskim
2019-12-05 20:28
mz (KAI/AyO) / Madryt
Separatyzm baskijski w dalszym ciągu podsyca nienawiść w Hiszpanii – uważają eksperci z uniwersytetów katolickich w tym kraju. Podczas konferencji zorganizowane na uniwersytecie katolickim w Walencji wskazali, że dzieje się tam pomimo faktu, iż 4 maja 2018 r. w trakcie zorganizowanej we francuskiej miejscowości Cambo-les-Bains uroczystości władze baskijskiej organizacji terrorystycznej ETA oficjalnie ją rozwiązały.
wikipedia
Zdaniem uczestników spotkania utrzymującej się nienawiści w Kraju Basków sprzyja regularne wychwalanie przez separatystów działań ETA, która zabiła łącznie 539 osób.
Tylko w tym roku do prokuratury generalnej w Madrycie wpłynęło kilka skarg na tego rodzaju postawy ekstremistów baskijskich, podejmujących z honorami bojowników ETA wychodzących na wolność. Jeden z takich wniosków złożył rząd Pedro Sancheza.
Główne zadanie w swoich 60-letnich działaniach zbrojnych ETA widziała w utworzeniu niezależnego państwa Basków na pograniczu północn0-zachodniej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji. Mimo samorozwiązania się organizacji władze w Madrycie twierdzą, że pociągną do odpowiedzialności wszystkich ukrywających się przed wymiarem ścigania baskijskich terrorystów.
Z szacunków hiszpańskich służb specjalnych wynika, że policja poszukuje nadal co najmniej 50 baskijskich separatystów. Jedynie około dziesięciu z nich mieszka w Hiszpanii. Pozostali ukrywają się głównie w Ameryce Łacińskiej.
Według Pedra Ontoso, historyka ETA, tamtejszych separatystów przez wiele lat popierało wielu duchownych baskijskich, chociaż episkopat hiszpański jednoznacznie potępiał te działania. W wydanej w maju 2019 r. książce “Z Biblią i parabellum” Ontoso wymienił przypadki współpracy baskijskich duchownych z bojownikami ETA. Wskazał, że niektóre zamachy, w tym pierwszy z 2 sierpnia 1968, terroryści zaplanowali w budynkach należących do miejscowych parafii.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.