Reklama

Biłgoraj

Dożynki powiatowe

2016-09-01 09:56

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 36/2016, str. 4-5

Joanna Ferens
Bp Mariusz Leszczyński poświęcił wieńce dożynkowe

Delegacje gmin powiatu biłgorajskiego, mieszkańcy Biłgoraja, zaproszeni goście oraz samorządowcy i posłowie uczestniczyli w Powiatowym Święcie Plonów, które odbyło się 21 sierpnia na obiektach biłgorajskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tradycją się już stało, że Dożynki Powiatowe w poszczególnych latach odbywają się w poszczególnych gminach powiatu biłgorajskiego. W tym roku współgospodarzem Powiatowego Święta Plonów był samorząd Biłgoraja.

Dożynki rozpoczęły się od pochodu delegacji wieńcowych z placu przed biłgorajskim ratuszem na teren Ośrodka Sportu i Rekreacji. W pochodzie udział wzięli starostowie dożynek, reprezentujące poszczególne gminy delegacje, radni Rady Powiatu i Rady Miasta, członkowie Zarządu Powiatu, burmistrzowie Biłgoraja, wójtowie i burmistrzowie samorządów gminnych, zaś prowadziła ich Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio. Na miejskim stadionie nastąpiło powitanie poszczególnych delegacji i prezentacja gmin.

Powitanie

– Każdego dnia większość z nas wypowiada słowa Modlitwy Pańskiej: „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Chleb jest symbolem nie tylko pożywienia, ale i symbolem życia. Jego brak oznacza głód i śmierć. Traktowany jest jako dar Boży, darzony jest szczególną czcią, w naszej tradycji wyrzucanie chleba jest grzechem, a przez wielu z nas chleb, który upadnie, jest podnoszony z szacunkiem i całowany. „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba, tęskno mi, Panie” – pisał Cyprian Kamil Norwid. Cieszę się, że również my, biłgorajanie, możemy obchodzić święto plonów i podziękować Bogu za nasz chleb powszedni. Dziękuję serdecznie gospodarzowi dzisiejszych dożynek, Marianowi Tokarskiemu, staroście biłgorajskiemu, za zaproszenie miasta do współorganizacji dzisiejszego święta. Jest mi niezwykle miło, że nasze zaproszenie przyjęło tak wielu zacnych gości – mówił, otwierając uroczyste dożynki, Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja.

Reklama

Zebranych uczestników Powiatowych Dożynek witał także Starosta Biłgorajski. – Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na tej pięknej, głęboko zakorzenionej w naszej tradycji uroczystości, która w tym roku obywa się w stolicy naszego powiatu, w Biłgoraju. W sposób szczególny pozdrawiam starostów dożynek: Annę Bednarz oraz Mirosława Pękalę – wzorowych i przykładnych gospodarzy. Serdecznie dziękuję współorganizatorowi uroczystości: Januszowi Rosłanowi oraz wszystkim mieszkańcom miasta Biłgoraj za wielką gościnność, trud i wysiłek włożony w to, aby cała nasza społeczność powiatu mogła wspólnie świętować uroczystości dożynkowe w Biłgoraju. Starosta Tokarski przypomniał, że dożynki to nasza narodowa tradycja. – Obchodzimy dziękczynienie za plony już od XVI wieku. Przez lata zmieniała się forma i charakter święta, ale cel zawsze pozostawał ten sam, dziękowano Bogu i ludziom za zbiory zbóż w danym roku i proszono o jeszcze lepsze w roku następnym. Te uroczystości, ukształtowane wpływem naszej chrześcijańskiej kultury, na trwale związały się ze wsią i rolnictwem. Praca rolnika jest ciężka, trudna i wyjątkowa – wymaga poświęcenia, wielu wyrzeczeń, doświadczenia, wiedzy i nakładów finansowych – podkreślał Marian Tokarski. Starosta Biłgorajski przypomniał, że rolnictwo jest jednym z najważniejszych działów gospodarki i stanowi jej podstawę. Mówił o specyfice rolnictwa w powiecie biłgorajskim, o uprawie zbóż i owoców miękkich, hodowli trzody chlewnej oraz uprawie tytoniu. Wyliczył, że do 2016 r. do naszych rolników trafiło – w ramach płatności – prawie 900 mln zł. – Pomimo zapewnienia wszystkich warunków zależnych od człowieka oraz ogromnego rozwoju techniki, rolnik nadal w dużej mierze zależny jest od zjawisk naturalnych, na które nie ma wpływu, a które uczą pokory i skłaniają do podziękowań Bogu za plony, dzięki którym nie brakuje chleba na naszych stołach. Trudno jest również gospodarować w warunkach nieopłacalności produkcji. Sytuacja dotyczy prawie wszystkich działów produkcji rolnej. W bardzo trudnej sytuacji są producenci owoców miękkich czy plantatorzy, którzy w myśl rozwoju polskiego rolnictwa specjalizują się w konkretnych uprawach, ponosząc kolejny rok z rzędu olbrzymie straty. Rok temu obiecywano, że nastąpi poprawa w zakresie opłacalności produkcji, że będą wyższe ceny na mleko, zboże, że będą wyższe dopłaty – szkoda, że były to obietnice, które nie zostały zrealizowane – ubolewał Przewodniczący Zarządu Powiatu.

Eucharystia znaczy dziękczynienie

Centralnym punktem Powiatowego Święta Plonów była Msza św. dziękczynna, sprawowana na płycie głównej stadionu OSiR przez biskupa pomocniczego diecezji zamojsko-lubaczowskiej ks. dr. hab. Mariusza Leszczyńskiego. We wspólnej modlitwie dziękowano Bogu za tegoroczne plony, za pracę, za chleb na stołach i za pogodę. Proszono także o błogosławieństwo dla rolników i ich rodzin.

– Wśród wielu pięknych słów, jakie każdego dnia mamy na ustach, jest słowo „dziękuję”. Dziś to nasze dziękczynienie jest szczególne i w wyjątkowej intencji. Dziękujemy Bogu za tegoroczne zbiory, plony i za chleb. To Bóg daje moc wzrastania ziarnu zasianemu przez rolników. Dziękujemy gospodarzom i rolnikom za ich trud. Dziś święto tych, których miejscem pracy i posługi jest rola, uprawiana ziemia. Przyjmijcie, za swoją pracę i swój trud, drodzy rolnicy, to dziękczynienie od nas wszystkich – podkreślał we wstępie do Eucharystii bp Leszczyński.

– Kiedy patrzymy na te piękne dożynkowe wieńce, wołamy: „Błogosławiony jesteś, Panie, Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich. Tobie go przynosimy, aby stał się dla nas chlebem życia. Błogosławiony jesteś, Boże, teraz i na wieki”. Najważniejszy jest chleb, bo w jego smaku rozpoznajemy miłość Boga do człowieka i wartość waszego trudu, drodzy bracia rolnicy – mówił podczas homilii bp Mariusz Leszczyński i, cytując Prymasa Wyszyńskiego, wołał: Gdyby wrócił szacunek dla darów Bożych, dla ziemi, dla pracy rolnej. Gdyby wrócił szacunek dla wysiłku, dla kawałka chleba, na pewno nie zabrakłoby go w naszej Ojczyźnie. Polacy pracują dużo, nawet bardzo dużo, chodzi jednak, by z tą pracą połączyli szacunek dla jej owoców i nie marnowali ich. Drodzy rolnicy, wy doskonale wiecie, że praca wymaga ogromnego trudu, wysiłku, ofiary, wyrzeczenia i modlitwy. Weźmy sobie, drodzy bracia i siostry, do serca mądrą naukę Prymasa Tysiąclecia – apelował bp Leszczyński.

Rolnicze dary i wdzięczność

Podczas ofiarowania darów z rąk rolników Ksiądz Biskup przyjął dożynkowe chleby, ciasta i wypieki oraz owoce i warzywa. Odbyło się także poświęcenie wieńców i błogosławieństwo na rolniczy trud. Po Mszy św. Starosta i Burmistrz podziękowali poszczególnym delegacjom za przygotowanie dożynkowych wieńców i obecność.

Za wspólną modlitwę dziękował także proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. dziekan Jerzy Kołtun: – Chcę podziękować Księdzu Biskupowi, że jest tutaj z nami, bo Najświętsza Ofiara – Eucharystia, to najważniejsza dla chrześcijanina sprawa, to szczyt życia chrześcijańskiego i dlatego dobrze, że ta uroczystość rozpoczęła się właśnie od spotkania przy stole eucharystycznym. Dla nas, jako kapłanów, to bardzo ważne, że ci, którzy chcą dzisiaj dziękować, od Pana Boga rozpoczynają swoje dziękczynienie. I dlatego składam serdeczne Bóg zapłać wszystkim za obecność, modlitwę, dziękuję także za zaproszenie tutaj nas, kapłanów. Dziękuję raz jeszcze i niech to dziękczynienie trwa dalej.

Wdzięczność Pasterza

Swoją wdzięczność wyrażał również Ksiądz Biskup, mówiąc: – Chcę podziękować gospodarzom tej uroczystości i wszystkim, którzy to dzisiejsze święto przygotowali. To święto jest mi wyjątkowo bliskie, gdyż sam wywodzę się z niewielkiej wioski i ze świata rolniczego. Życzę wszystkim rolnikom i gospodarzom przenikliwego wzroku na to, co się dzieje w naszym kraju, życzę poczucia dumy z tego, że jesteście rolnikami. Są różne potrzebne i wspaniałe zawody, ale zawód rolnika jest podstawowy i fundamentalny, dlatego że owocem tej pracy jest chleb. Życzę wam również pewności siebie, wiary i nadziei na przyszłość, bo wy, jak spojrzeć wstecz na nasze dzieje, przetrwaliście bardzo różne trudne czasy, dzięki wam jednak ocalała wiara, narodowa tradycja i to wszystko dzisiaj ma swój wyraz w waszej obecności, waszej modlitwie, w tych pięknych wieńcach i ludowych strojach – mówił bp Leszczyński.

Dziękował również starosta Marian Tokarski, mówiąc: – Dziękuję wszystkim państwu za współpracę i zaangażowanie w rozwiązywanie problemów powiatu. W tym uroczystym dniu wszystkim rolnikom pragnę złożyć wyrazy szacunku, uznania i podziękowania za całoroczny trud ciężkiej pracy. Dziękuję starostom dożynek za chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów, dziękuję delegacjom gminnym za wieńce dożynkowe, barwną oprawę i aktywny udział w dzisiejszej uroczystości. Wszystko to sprawia, że tworzymy wspólnie naszą lokalną wspólnotę ziemi biłgorajskiej.

W części kulturalnej uroczystości miały miejsce występy artystyczne zespołów ludowych oraz koncerty. Rangę uroczystości podniosła obecność Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio oraz Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej „Echo”.

Tagi:
dożynki

Reklama

Pszczelarskie dożynki

2019-10-01 13:55

PB
Edycja bielsko-żywiecka 40/2019, str. 3

– Przychodzimy dziś z dziękczynieniem za pszczoły, pszczelarzy, przesłanie, jakie przekazują pszczoły, gdy na nie patrzymy, i za owoce ich pracy – powiedział bp Edward Białogłowski podczas 37. Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w Bielsku-Białej

PB
Nowy sztandar pszczelarzy został poświęcony

Msza św. celebrowana przez bp. Romana Pindla i bp. Edwarda Białogłowskiego w stolicy Podbeskidzia była religijnym akcentem pszczelarskiego dziękczynienia za plony. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele branży pszczelarskiej, delegaci i związkowcy struktur Polskiego Związku Pszczelarskiego, samorządowcy i politycy. Razem z duchownymi modlił się także bp diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago.

W kazaniu duszpasterz rolników i pszczelarzy podkreślił znaczenie pszczół w gospodarce człowieka. – Dziękujemy Panu Bogu za pszczele rodziny, bo one nas także pouczają. Przede wszystkim są mistrzami organizowania życia rodzinnego. Pszczoły żyją w rodzinie. Podziwiać trzeba, jak bardzo zorganizowanymi są pszczele rodziny. Jak bardzo są zdyscyplinowane, jak niezmiernie są pracowite, jak dbają o czystość swojego mieszkania, o jego klimat. Dziękujmy za te dary, które Bóg zsyła przez życie i pracę tych stworzeń – mówił bp Białogłowski. Hierarcha podziękował pszczelarzom troszczącym się o pasieki i tym, którzy dbają o sady i pola służące pszczołom.

Podczas liturgii bp Roman Pindel poświęcił sztandar Beskidzkiego Związku Pszczelarzy „Bartnik”. Na koniec pobłogosławił zebranych u podnóża Dębowca wiernych relikwiami św. Ambrożego, patrona pszczelarzy. Celebrację upiększył swoim śpiewem Zespół Pieśni i Tańca „Andrychów”.

37. Dni Pszczelarza odbyły się w dniach 20-22 września w Bielsku-Białej. Organizatorem spotkania był Beskidzki Związek Pszczelarzy „Bartnik”. W wydarzeniu wzięli udział pszczelarze z Polski, Niemiec, Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Czech.

– Nasze spotkanie to pszczelarskie dożynki. To radość ze spotkania naszej wspólnoty pszczelarzy, producentów sprzętu, przetwórców, apiterapeutów i samorządowców. W radości uczestniczą nasi przyjaciele z państw ościennych. Pszczelarską wspólnotę łączy nie tylko miłość do pszczół, lecz także troska o kolegów i przyjaciół z branży – powiedzieli organizatorzy spotkania. Beskidzki oddział związku zrzesza 1 436 pszczelarzy, w 37 kołach pszczelarskich. Jego członkowie działają na terenie powiatów: Bielsko-Biała, Cieszyn, Żywiec oraz częściowo na terenie powiatów: Oświęcim, Andrychów, Wadowice, Sucha Beskidzka i Pszczyna. Opiekują się 26 400 rodzinami pszczelimi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kontakt

2012-10-26 07:44

Redakcja


Centrala: (34) 369 43 22
Sekretariat: redakcja@niedziela.pl, (34) 369 43 02
Dział ogłoszeń: ogloszenia@niedziela.pl, (34) 369 43 66
Księgarnia: kolportaz@niedziela.pl, (34) 369 43 52
Dział kolportażu: kolportaz.niedziela@niedziela.pl, (34) 369 43 51
Patronaty: patronat@niedziela.pl, (34) 369 43 24
Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Monika Książek rodo@niedziela.pl, tel: 506 744 552

Redakcja internetowa

 

Edycje diecezjalne

Redakcja zielonogórsko-gorzowska: ks. Adrian Put (redaktor odpowiedzialny), Katarzyna Krawcewicz, Kamil Krasowski
E-mail: aspekty@diecezjazg.pl
Adres: ul. Obywatelska 1, 65-736 Zielona Góra
Tel.: 666 028 246
Dyżury: pon.-pt. w godz. 10-13
Redakcja częstochowska: Karolina Mysłek, tel. (34) 369 43 70
 
Redakcja toruńska: ks. Paweł Borowski (redaktor odpowiedzialny),
współpraca: Renata Czerwińska, Ewa Jankowska
E-mail: torun@niedziela.pl
Adres: ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń
Tel.: (56) 622 35 30
Dyżury: pon.-pt. w godz. 9-13
Redakcja częstochowska: Beata Pieczykura, tel. (34) 369 43 85


Redakcja szczecińsko-kamieńska: ks. Grzegorz Wejman (redaktor odpowiedzialny)
E-mail: redakcja@knob.pl
Adres: pl. Św. Ottona 1, 71-250 Szczecin
Tel./fax: (91) 454 15 91
Dyżury: pon.-pt. w godz. 9-13
Redakcja częstochowska: Julia A. Lewandowska (edycja.szczecin@niedziela.pl), tel. (34) 369 43 25


Ks. Mariusz Frukacz (redaktor odpowiedzialny)
E-mail: edycja.czestochowa@niedziela.pl
Adres: ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa
Tel.: (34) 369 43 91, (34) 369 43 85


Redakcja kielecka: ks. Tomasz Siemieniec (redaktor odpowiedzialny), Agnieszka Dziarmaga, Katarzyna Dobrowolska, Władysław Burzawa
E-mail: kielce@niedziela.pl
Adres: ul. Jana Pawła II nr 3, 25-013 Kielce
Tel.: (41) 344 20 77
Redakcja częstochowska: Jolanta Marszałek, tel. (34) 369 43 25


Redakcja legnicka: ks. Piotr Nowosielski (redaktor odpowiedzialny)
E-mail: legnica@niedziela.pl
Adres: ul. Jana Pawła II 1, 59-220 Legnica
Tel.: (76) 724 41 52
Redakcja częstochowska: Katarzyna Woynarowska, tel. (34) 369 43 16


Redakcja lubelska: ks. Mieczysław Puzewicz, Urszula Buglewicz
E-mail: niedziela.lubelska@diecezja.lublin.pl
Adres: Kuria Metropolitalna, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 20-950 Lublin
Tel. kom.: 607 669 192, tel./fax (81) 743 68 47
Dyżury: pon.-pt. w godz. 9-13
Redakcja częstochowska: Beata Pieczykura, tel. (34) 369 43 85,


Redakcja łódzka: Anna Skopińska (redaktor odpowiedzialny), Dominika Szymańska
E-mail: redakcja.lodz@niedziela.pl
Adres: ul. Ks. I. Skorupki 3, 90-458 Łódź
Tel.: (42) 664 87 52
Dyżury w siedzibie redakcji: pon. i śr. godz. 10-12
Redakcja częstochowska: Ks. Jacek Molka, tel. (34) 369 43 31


Redakcja małopolska: Maria Fortuna-Sudor – redaktor odpowiedzialny, Małgorzata Czekaj, ks. dr Jan Abrahamowicz – asystent kościelny.
E-mail: redakcja.krakow@niedziela.pl
Adres: ul. Bernardyńska 3, 31-034 Kraków
Tel.: (12) 432 81 57, 515 082 902
Dyżury: pon. w godz. 15-17, wt. w godz. 9-13 lub po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu
Redakcja częstochowska: Jolanta Marszałek, tel. (34) 369 43 25


Redakcja bielska: ks. Piotr Bączek (baczek@niedziela.pl), Mariusz Rzymek (mroll@interia.pl)
E-mail: bielsko@niedziela.pl
Adres: ul. Żeromskiego 5-7, 43-300 Bielsko-Biała
Tel.: (33) 819 06 20
Redakcja częstochowska: Ks. Jacek Molka, tel. (34) 369 43 31


Redakcja podlaska: ks. Marcin Gołębiewski (redaktor odpowiedzialny), Monika Kanabrodzka
E-mail: info@drohiczynska.pl
Adres: ul. Kościelna 10, 17-312 Drohiczyn
Tel./fax: (85) 656 57 54
Dyżury: pon., wt., pt. w godz. 8.30-13.30
Redakcja częstochowska: Beata Włoga, tel. (34) 369 43 28


Redakcja przemyska: ks. Zbigniew Suchy (redaktor odpowiedzialny), Romana Trojniarz
E-mail: niedziela-przemysl@sponsor.com.pl, starszy@sponsor.com.pl
Adres: pl. Katedralny 4 A, 37-700 Przemyśl
Tel.: (16) 676 06 00, 601 855 100
Dyżury: godz. 9-13
Redakcja częstochowska: Anna Cichobłazińska, tel. (34) 369 43 70


Redakcja rzeszowska: ks. Józef Kula (redaktor odpowiedzialny), s. Hieronima Janicka,
Adres: ul. Zamkowa 4, 35-032 Rzeszów
Tel./fax: (17) 852 52 74,
E-mail: niedzielapld@op.pl
Dyżury: pon.-pt. w godz. 10-12
Redakcja częstochowska: Ewa Oset (edycja.rzeszow@niedziela.pl), tel. (34) 369 43 30


Redakcja sandomierska: ks. dr Wojciech Kania (redaktor odpowiedzialny)
E-mail: kania.wojciech@gmail.com
sandomierz@niedziela.pl
Tel. 505 288 398
Redakcja częstochowska: Ks. Jacek Molka (biblia@niedziela.pl), tel. (34) 369 43 31


Redakcja sosnowiecka: ks. Tomasz Zmarzły (redaktor odpowiedzialny)
E-mail: tzmarzly@wp.pl
Adres: ul. Wawel 19, 41-200 Sosnowiec
Tel.: (32) 293 51 51 (Kuria), tel. (32) 266 97 47 (Redakcja)
Redakcja częstochowska: Marzena Cyfert, tel. (34) 369 43 04


Redakcja świdnicka: ks. Wojciech Baliński (redaktor prowadzący edycję)
E-mail: swidnica@niedziela.pl
Adres: ul. Kościuszki 4, 58-150 Strzegom
Redakcja częstochowska: Julia A. Lewandowska (edycja.swidnica@niedziela.pl), tel. (34) 369 43 25

Dyżur telefoniczny: 602-336-086


Redakcja warszawska: Artur Stelmasiak (redaktor odpowiedzialny),
Wojciech Dudkiewicz, Andrzej Tarwid, Magdalena Kowalewska, dr Łukasz Krzysztofka
Asystent kościelny: ks. dr Janusz Bodzon
E-mail: warszawa@niedziela.pl
Dyżur w siedzibie redakcji: wt. 14-17; śr. 10-14
Adres: ul. Długa 29, lok 229, 00-238 Warszawa
Tel.: (22) 635 90 69
Dyżur telefoniczny: pon.-pt. 10-17, tel. 600 340 635
Redakcja częstochowska: Katarzyna Woynarowska, tel. (34) 369 43 16


Redakcja wrocławska: Agnieszka Bugała - kierownik edycji, tel. 661 679 790, e-mail: agnieszka.bugala@niedziela.pl, Anna Majowicz, Agata Pieszko
Adres: ul. Katedralna 3 (I piętro), 50-328 Wrocław
Redakcja częstochowska: Sławomir Błaut (dolnoslaska@niedziela.pl), tel. (34) 369 43 85


Redakcja zamojsko-lubaczowska:
Ks. Krzysztof Hawro (redaktor odpowiedzialny), Ewa Monastyrska
E-mail: niedziela_zamojska@pro.onet.pl
Adres: ul. Zamoyskiego 1, 22-400 Zamość
Tel.: 783 596 040
Redakcja częstochowska: Sławomir Błaut, tel. (34) 369 43 85


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Włochy: antykoncepcja hormonalna może prowadzić do samobójstwa

2019-11-20 09:13

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Rzym (KAI)

Za rezygnację z przekazywania życia i stosowanie antykoncepcji trzeba niekiedy zapłacić wysoką cenę. Świadectwem tego jest rozporządzenie wydane przez Włoską Agencję Leków (Aifa). Odtąd na wszystkich antykoncepcyjnych środkach hormonalnych musi widnieć ostrzeżenie, że ich zażywanie może prowadzić do depresji lub skłonności samobójczych.

dalaprod/Fotolia.com

Jak podaje agencja ANSA, o nowym rozporządzeniu poinformowani zostali zarówno producenci środków antykoncepcyjnych, jak i lekarze. Włoska Agencja Leków uzasadnia swą decyzję badaniami i oceną zagrożenia wśród pacjentek stosujących hormonalną antykoncepcję w Europie.

Depresja już wcześniej była zaliczana do niepożądanych skutków ubocznych środków hormonalnych. Teraz mówi się wprost o skłonnościach samobójczych. Pacjentki, które zauważą, że stosowanie pigułki powoduje u nich zmianę nastroju, powinny się skontaktować z lekarzem – czytamy w nocie Włoskiej Agencji Leków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem