Reklama

Polityka

Bezpieczeństwo i miejsca pracy

Z Arkadiuszem Siwko – prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej – rozmawia Artur Stelmasiak

Niedziela Ogólnopolska 37/2016, str. 42-43

[ TEMATY ]

polityka

Archiwum

PGZ jest największym koncernem zbrojeniowym w Europie Środkowo- -Wschodniej i jednym z największych na całym kontynencie – wyjaśnia prezes PGZ Arkadiusz Siwko

ARTUR STELMASIAK: – Czy Polska Grupa Zbrojeniowa może być kołem zamachowym polskiej gospodarki?

ARKADIUSZ SIWKO: – Nie tylko może, nie tylko musi, ale, co najważniejsze, już się nim staje.

– Jakieś konkrety?

– Udało nam się powstrzymać dalszą degradację przemysłu stoczniowego, czego najbardziej dobitnym przykładem może być szczecińska stocznia Gryfia. Po poprzednikach przejęliśmy ją w opłakanym stanie, bo wyprzedano z niej prawie wszystko, co można było. Dlatego w tej spółce wymieniliśmy zarząd i wdrożyliśmy program naprawczy, a PGZ udzieliła preferencyjnego kredytu na jego realizację. Dziś mogę powiedzieć, że Gryfia dołączyła już do dobrze funkcjonującego przemysłu stoczniowego.

– Mówi Pan o rzeczach, które były niemożliwe przez wiele, wiele lat. Od 30 lat słyszymy, że ze stoczniami nic się nie da zrobić.

– Sprostuję: Nie chciano zrobić! Odnoszę wrażenie, że podobnie było ze wszystkimi gałęziami przemysłu obronnego, który niemal w całości próbowano sprzedać. A przecież w tym sektorze chodzi nie tylko o miejsca pracy, ale i o bezpieczeństwo państwa.

– Teraz jest lepiej, bo PGZ inwestuje, a nawet kupuje przedsiębiorstwa.

– Tak. Obecnie staramy się przejmować spółki, których produkcja jest komplementarna i wzbogaca naszą ofertę. Najlepszym przykładem może być zakup upadłego Autosanu. Na początku roku uratowaliśmy miejsca pracy dla mieszkańców Sanoka, a dziś fabryka wygrywa przetargi na dostawy autobusów. Autosan będzie też uczestniczyć w wielu programach modernizacji sił zbrojnych. Niebawem będziemy zatrudniać nowych pracowników.

– Jak to jest możliwe i dlaczego teraz Polska Grupa Zbrojeniowa ratuje polskie zakłady?

– Trzeba zadać sobie pytanie, jaką grupą jest dziś PGZ. Zatrudniamy 17,5 tys. osób i zarządzamy konglomeratem ponad 60 spółek na terenie całego kraju. Kierowanie tak wielką grupą kapitałową nie jest rzeczą łatwą, ale daje też wielkie możliwości. Choć Polakom często się wmawia, że u nas nic nie ma i nic nie potrafimy, to jednak PGZ jest największym koncernem zbrojeniowym w Europie Środkowo-Wschodniej i jednym z największych na całym kontynencie. Mamy więc dużą siłę, która do tej pory była niewykorzystywana. Teraz zmieniliśmy filozofię działania i już widzimy pierwsze efekty w postaci wspomnianych Gryfii i Autosanu.

– Mówi Pan Prezes o wielu sukcesach, a od polityków opozycji można usłyszeć zupełnie inną wersję zdarzeń. Kilkanaście dni temu posłowie Platformy Obywatelskiej twierdzili, że na potęgę wymienia Pan władze spółek należących do grupy PGZ. Ich zdaniem, jest to zagrożenie dla polskiego przemysłu obronnego, bo odwołane zostały kompetentne zarządy. Jak Pan się odnosi do tych zarzutów?

– Podam przykład Huty Stalowa Wola, która nie wywiązała się z dostaw dla Wojska Polskiego i w efekcie musi zapłacić wielomilionowe kary. Odbyliśmy spotkanie z zarządem i zapytaliśmy, jaki mają program naprawczy, aby sytuacja z opóźnieniami w dostawach się nie powtórzyła. Z rozbrajającą szczerością odpowiedziano nam, że nie mają żadnego. Jako prezes PGZ nie mogę pozwolić na to, aby podległa mi spółka nie wywiązywała się z kontraktów dla naszej armii. Zmiany personalne były więc konieczne.

– A opozycja twierdzi, że to zmiany polityczne.

– Te oskarżenia padały ze strony posłów, którzy nigdy nie mieli do czynienia ze zbrojeniówką, więc ich słowa mogą wynikać po prostu z niewiedzy. Po zmianie rządu RP w zeszłym roku powierzono mi misję konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego, tak aby mógł on jak najlepiej służyć modernizacji armii. Postawiłem zadania przed zarządami podległych mi spółek i po siedmiu miesiącach przyszedł czas weryfikacji. Jeśli posłowie PO mówią o zmianach politycznych, to chyba mają na myśli czasy swoich rządów. My nie robiliśmy czystek, ale daliśmy prezesom spółek zbrojeniowych szansę, by mogli się wykazać.

– A może krytyka PGZ jest po prostu kolejną próbą zaatakowania min. Antoniego Macierewicza?

– To bardzo celna uwaga. Smuci tylko fakt, że w sporze nie liczą się argumenty, a chodzi jedynie o atak. Takie zachowanie jest całkowicie nieetyczne.

– Zostawmy te sztucznie kreowane spory polityczne i wróćmy do sytuacji PGZ. Która gałąź polskiej zbrojeniówki jest najlepiej rozwinięta?

– Przypomnę, że przez 30 lat wszystko było zamykane, a uzbrojenie w dużej mierze pozyskiwano od zagranicznych dostawców, nie troszcząc się o rozwój polskiego przemysłu obronnego. Mimo to mamy dwie dziedziny na bardzo wysokim poziomie, którymi interesuje się cały świat – przemysł pancerny i artyleryjski. Wierzę natomiast, że dokończenie modernizacji wszystkich rodzajów sił zbrojnych spowoduje wzrost kompetencji polskiego przemysłu obronnego w wielu dziedzinach i będzie on na światowym poziomie.

– Jak to zrobicie?

– Prowadzimy rozmowy i w tej chwili podpisujemy takie listy intencyjne z potencjalnymi kontrahentami, aby zapewnić szeroki transfer wysokich technologii do spółek Grupy PGZ.

– Na przykład?

– Jeśli polski rząd zdecyduje się na zestawy tarczy antyrakietowej Patriot, to nasz przemysł będzie odpowiedzialny za wyprodukowanie tego uzbrojenia aż w 50 proc. Taką umowę wynegocjowaliśmy w ostatnich miesiącach z dostawcą patriotów, amerykańskim koncernem Raytheon. Uważam to za sukces zarządu, którym kieruję, i za swój osobisty, bo kiedy przyszedłem do PGZ, zastałem plany zakupu systemu bez jakiejkolwiek partycypacji polskiej zbrojeniówki. A przecież na takie rozwiązania nie godzi się żadne cywilizowane i szanujące się państwo.

– W strategii PGZ przygotowanej jeszcze za czasów poprzedniego rządu wiele uwagi poświęcono eksportowi. Jak wygląda koncern pod tym względem?

– Eksport, o którym opinia publiczna była szeroko informowana przez ostatnie lata, był tylko pozorem. Prawie do całego „eksportu” polskiego uzbrojenia spółki musiały dopłacać. Działo się tak, ponieważ ewentualny dochód ze sprzedaży zagranicznej był konsumowany przez podmiot trzeci, czyli pośredników. Ten nasz „eksport” był więc opłacalny tylko dla nich, a nie dla polskiej zbrojeniówki. Dopiero teraz wprowadzamy zdrowe zasady obecności PGZ na rynkach międzynarodowych. Chcemy, aby eksport wzmacniał Polską Grupę Zbrojeniową, a nie ją osłabiał.

– Tu warto wspomnieć oświadczenie PGZ z czerwca br., że wszystkie pełnomocnictwa wydane przez polskie spółki z tej branży tracą swą moc. Czy chodzi właśnie o tych pośredników, którzy bogacili się kosztem polskiej zbrojeniówki?

– Wiele pełnomocnictw poszczególnych zakładów zbrojeniowych zostało wydanych jeszcze w czasach PRL-u. Kolejne były przyznawane przez różne wcielenia prawne polskiego sektora zbrojeniowego po 1990 r. Takimi upoważnieniami posługiwali się właśnie ludzie parający się pseudoeksportem. Nikt nie był w stanie ustalić, ile jest takich upoważnień ani kto je posiada. Dlatego też postanowiliśmy, że każdy, kto chce reprezentować Polską Grupę Zbrojeniową, musi wystąpić o aktualne pełnomocnictwa. Oczywiście najsłynniejsi „eksporterzy” z przeszłości nie zgłaszają się do PGZ, ale powoli pojawiają się nowi. Teraz będziemy prowadzili tylko taki eksport, który będzie się opłacać.

– Od lat słyszę, że do polskiej zbrojeniówki „przyklejeni” są ludzie wywodzący się z dawnych służb PRL-u, a także z WSI. Czy teraz się to zmienia?

– Skoro nigdy nie przeprowadziło się reformy, a była historyczna ciągłość, to obecność ludzi z tych środowisk jest czymś naturalnym. Ale to zjawisko zmniejsza się i nadal będzie się zmniejszać jako konsekwencja ostatnich zmian politycznych w Polsce.

– Wiele uwagi poświęca się nowym technologiom w sektorze obronnym. Mówił Pan Prezes o transferze know-how, ale przecież mamy też swoje instytucje badawcze. Czy mógłby Pan wskazać jakiś innowacyjny sektor zbrojeniówki, którym możemy się pochwalić?

– Te badania często były prowadzone dla samych badań. Wydawano miliony złotych na programy, które odbiegały od potrzeb obronnych Polski. Jednak myślę, że w najbliższych latach będziemy mieli się czym pochwalić, bo podpisujemy porozumienia o współpracy z największymi światowymi koncernami, by zapewnić implementację nowych technologii do spółek PGZ. Nie zapominamy też, że rozwój sektora zbrojeniowego to kolejne miejsca pracy i nowe kompetencje dla naszych pracowników. A jeśli chodzi o innowacyjność naszej zbrojeniówki, to na pewno możemy pochwalić się optoelektroniką wykorzystywaną w noktowizorach i celownikach, które są na najwyższym światowym poziomie.

– A czy kiedyś Wojsko Polskie będzie mogło zamówić śmigłowce bojowe w PGZ zamiast szukać ich np. we Francji?

– Jesteśmy coraz lepiej przygotowani, aby odpowiedzieć twierdząco na tak zadane pytanie. Dotyczy to zarówno śmigłowców, samolotów, jak i czołgów. Będziemy uczestniczyć w programach międzynarodowych, o których niebawem poinformujemy. O części z nich mówiliśmy podczas targów zbrojeniowych w Kielcach.

– Inwestujecie więc w fabryki, w ludzi, ale też dbacie o swoich byłych pracowników. Chyba dobrym tego przykładem może być fundusz dla ofiar Czerwca ’76 w Radomiu.

– To przecież w radomskiej fabryce „Łucznik” zaczęły się protesty przeciwko reżimowi komunistycznemu. To byli nasi pracownicy i jesteśmy z nich bardzo dumni. Pięknie zapisali się na kartach naszej najnowszej historii, ale często stracili pracę, a nawet zdrowie. Dziś naszym obowiązkiem jest pomóc bohaterom sprzed 40 lat. Inicjatywa Funduszu Pomocowego dla represjonowanych w związku z wydarzeniami czerwcowymi 1976 r. jest naszym moralnym obowiązkiem.

2016-09-07 08:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ministerstwo Sprawiedliwości złożyło wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej

2020-07-27 17:32

[ TEMATY ]

polityka

Archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało w poniedziałek do resortu rodziny wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej - poinformował szef tego resortu Zbigniew Ziobro.

Wniosek w tej sprawie został przekazany do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które posiada kompetencje do przygotowania wniosku o wypowiedzenie spornej umowy. Złożenie wniosku wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej nazywanej stambulską Ziobro zapowiedział w sobotę.

"Dzisiaj złożyłem formalny wniosek do minister rodziny, pracy i polityki społecznej - której to resort jest kompetentny do zainicjowania formalnego procesu związanego z wypowiedzeniem tej konwencji - o podjęcie działań w tym względzie" - poinformował minister sprawiedliwości podczas poniedziałkowej konferencji. Jak podkreślił, jest to pismo oficjalne, formalne złożone przez niego jako ministra sprawiedliwości.

Ziobro uzasadniając tę decyzję, argumentował, że w konwencji znajdują się zapisy "o charakterze ideologicznym", z którymi jego resort się nie zgadza. Zdaniem ministra sprawiedliwości w dokumencie nie ma żadnych rozwiązań w zakresie ochrony kobiet przed przemocą, których Polska by nie spełniała, a w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe niż te przewidziane przez konwencję.

Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała - w 2015 r.

Nie wszystkie kraje UE ratyfikowały konwencję. Nie zrobiły tego: Bułgaria, Czechy, Węgry, Łotwa, Litwa i Słowacja oraz nienależąca już do wspólnoty Wielka Brytania, a także Ukraina, Mołdawia i Armenia. (PAP)

autor: Mateusz Mikowski, Natalia Kamińska, Marcin Jabłoński

mm/ nmk/ mja/ lena/

CZYTAJ DALEJ

W niektórych powiatach dodatkowe ograniczenia

2020-08-08 07:17

[ TEMATY ]

koronawirus

Adobe.Stock.pl

Od soboty w kilkunastu powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem pojawią się dodatkowe ograniczenia. W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zakłada ono m.in. wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej. Na ich obszarach będą obowiązywały, poza ograniczeniami przewidzianymi dla całości terytorium Polski, dalej idące zakazy i nakazy oraz większe ograniczenia niż na pozostałym obszarze.

Strefa czerwona obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.

Stefa żółta obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

W strefie czerwonej obowiązywać będzie m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. W kościołach lub innych obiektach kultu dopuszczalne będzie 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej będzie obowiązywał m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach będzie obowiązywał limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, nie będzie mogła przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Regulacja przewiduje w całym kraju obowiązek zakrywania nosa i ust, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego, w obiektach handlowych oraz w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m. W rozporządzeniu zapisano, że z zakrywania nosa i ust można być zwolnionym z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej (w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim) oraz trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/wr/

CZYTAJ DALEJ

Tour de Pologne - w niedzielę ostatni etap

2020-08-09 07:12

[ TEMATY ]

Tour de Pologne

tourdepologne.pl

W niedzielę odbędzie się ostatni etap Tour de Pologne, z Zakopanego do Krakowa. Wyścig jest już praktycznie rozstrzygnięty. Zwycięzca z Bukowiny Tatrzańskiej, belgijski kolarz Remco Evenepoel ma ogromną przewagę nad rywalami.

Młody zawodnik ekipy Deceuninck-Quick Step wyprzedza o blisko dwie minuty Duńczyka Jakoba Fuglsanga (Astana) oraz o blisko dwie i pół minuty Brytyjczyka Simona Yatesa (Mitchelton-Scott). Czwarte miejsce zajmuje Rafał Majka (Bora-Hansgrohe), który traci do Yatesa cztery sekundy, ale nie bardzo wierzy w awans na podium.

"Na zakończenie wyścigu sprinterski etap do Krakowa, na którym będziemy chcieli pomóc wygrać Pascalowi Ackermannowi" - mówił Majka na mecie w Bukowinie Tatrzańskiej.

Piąty etap liczy 188 km. Na trasie znajdują się górskie premie w Zębie (10 km), Krowiarkach (58 km) i na Górze Makowskiej (87 km) oraz lotna premia w Czarnym Dunajcu (27 km). Kolarze będą finiszować na krakowskich Błoniach ok. godz. 18.50. (PAP)

af/ cegl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję