Reklama

Niedziela Małopolska

Czeka na każdego…

Potrzebujemy nieustannie się nawracać, ponieważ życie człowieka to ciągła walka ze słabościami i grzechem. Jest to trudny, ale niezbędny moment naszego rozwoju duchowego i zbliżania się do Jezusa

Niedziela małopolska 37/2016, str. 6

[ TEMATY ]

odpust

sanktuarium

Janusz Pasik

Kaplica Krzyża to miejsce największych cudów duchowych i fizycznych

Kościół daje nam taką możliwość poprzez wiele świąt i religijnych wydarzeń. Do nich należą również uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego w sanktuarium w Mogile. W ciągu trwającego tydzień odpustu będziemy mieli nieograniczoną możliwość skorzystania z darów Bożej łaski.

Symbol miłości

Odpust mogilski rozpocznie się uroczystymi Nieszporami i Mszą św. w dniu 13 września, a zakończy 21 września procesją z relikwiami Krzyża Świętego. Tegoroczne uroczystości wpisują się w trwający Święty Jubileusz Miłosierdzia. Wszak to Krzyż jest najdoskonalszym obrazem Miłości miłosiernej Boga do człowieka.

Sanktuarium w Mogile jest najstarszym i najsłynniejszym w Polsce ośrodkiem kultu Pana Jezusa Ukrzyżowanego. W Kaplicy Krzyża, która zapewnia kontemplacyjną ciszę i spokój, pątnicy mogą w osobistej refleksji i modlitwie powierzyć najskrytsze tajemnice swojego życia. Pod Krzyżem, który jest symbolem „miłości bez miary” (łaciński napis nad mogilskim krzyżem brzmi „Charitas sine modo”), wierni mogą zostawić swoje cierpienia i troski. Tu, w Mogile, mają możliwość skorzystania z sakramentu pojednania. Mury tej świątyni są świadkami cudów fizycznych i nawróceń duchowych. Liczne wota, wpisy do księgi cudów, świadectwa uzdrowionych są żywym dowodem działania Boga w życiu człowieka.

Reklama

Mogilskie sanktuarium oczekuje na dziesiątki tysięcy pątników, którzy będą mogli uzyskać odpust zupełny lub cząstkowy. Odpust jest darowaniem kary doczesnej, należnej za grzechy już odpuszczone w sakramencie pokuty. Można go ofiarować za samego siebie lub za zmarłych. Aby uzyskać odpust zupełny w czasie uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego w Mogile, należy nawiedzić bazylikę, w stanie łaski uświęcającej przyjąć Komunię św., odmówić Ojcze nasz, Wierzę w Boga i pomodlić się w intencjach papieskich (odmawiając np. Zdrowaś Maryjo, Pod Twoją obronę czy inną modlitwę). Wymagany jest także brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu ciężkiego i lekkiego.

Pielgrzymi

Każdy dzień odpustu będzie się rozpoczynał uroczystym odsłonięciem wizerunku Chrystusa Ukrzyżowanego oraz Godzinkami o Męce Pańskiej. W ciągu dnia będą odprawiane m.in. nabożeństwa pokutne, Droga Krzyżowa oraz uroczyste Msze św. pontyfikalne – z udziałem biskupa lub infułata. Przed południem odprawią swoje Msze św. koncelebrowane pielgrzymujące wspólnoty zakonne: Dominikanie, Franciszkanie Konwentualni, Franciszkanie Reformaci, Księża Misjonarze św. Wincentego à Paulo, Cystersi oraz Paulini. W wieczornych Eucharystiach uczestniczyć będą pątnicy, którzy przybędą w ramach parafialnych pielgrzymek z Krakowa, Nowej Huty i okolicznych dekanatów. Szczegółowy program uroczystości dostępny jest na stronie internetowej sanktuarium pod adresem www.mogila.cystersi.pl.

Ojcowie Cystersi szczególnie zapraszają na główne uroczystości zaplanowane na niedzielę 18 września. W tym dniu Eucharystii o godz. 11 przewodniczył będzie i słowo Boże wygłosi metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Ważnym wydarzeniem jest również Diecezjalna Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych Caritas zaplanowana na 16 września. Na jej czele przybędzie i uroczystą Mszę św. odprawi bp Jan Zając. Natomiast 14 września wieczornej Eucharystii i procesji przewodniczył będzie bp Tadeusz Pieronek, a na zakończenie odpustu Mszę św. odprawi i wygłosi homilię bp Damian Muskus OFM.

Reklama

Zaproszenie

Do Ukrzyżowanego Chrystusa z Mogiły pielgrzymował też św. Jan Paweł II. Przed mogilskim Krzyżem modlili się polscy królowie, królowe oraz wielcy ludzie Kościoła, czcili go przyszli święci. To tutaj od stuleci nieustannie pielgrzymują rzesze wiernych z Polski i z całego świata, by podczas modlitwy wspólnej i osobistej rozważać bolesną mękę Zbawiciela, uwielbiać Go i dziękować za wszelkie dobro w naszym życiu. By żałować za swe grzechy i przewinienia oraz prosić o łaski dla siebie i bliskich.

Również i my wpiszmy się w to dziejowe uwielbienie. Niech nie zabraknie w Mogile również nas. Bądźmy obecni ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi, sąsiadami i parafialnymi wspólnotami. Pan czeka na każdego z nas, by działać cuda w naszym życiu i sercach.

2016-09-08 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust w Rokitnie: Uroczysta intronizacja relikwii bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego

2020-06-21 18:15

[ TEMATY ]

odpust

Rokitno

Karolina Krasowska

Dzisiaj w Rokitnie odbyła się uroczysta suma odpustowa ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna. Podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice pod przewodnictwem bp. toruńskiego Wiesława Śmigla dokonano intronizacji relikwii bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Tegoroczne uroczystości odpustowe miały nieco skromniejszy wymiar. Mszy św. w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił ordynariusz diecezji toruńskiej bp. Wiesław Śmigiel, który ofiarował naszej diecezji relikwie bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego - kapłana i męczennika drugiej wojny światowej oraz patrona harcerzy.

Zobacz zdjęcia: Uroczysta intronizacja relikwii bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego

W uroczystości uczestniczyli biskupi naszej diecezji: Tadeusz Lityński oraz Adam Dyczkowski i Stefan Regmunt. Gośćmi specjalnymi byli krewni błogosławionego. Jego sylwetkę na początku Mszy św. przedstawił kustosz sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie ks. Piotr Bortnik. Z kolei prezydent RP Andrzej Duda na uroczystość intronizacji relikwii wystosował okolicznościowy list, który odczytał wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

CZYTAJ DALEJ

List Papieża do Benedykta XVI po śmierci ks. Georga Ratzingera

2020-07-02 12:14

[ TEMATY ]

Ratzinger

VATICAN NEWS

ks. Georg Ratzinger

Franciszek napisał list kondolencyjny do Benedykta XVI po śmierci jego brata. Ks. Georg Ratzinger zmarł wczoraj w Ratyzbonie w 96. roku życia.

Franciszek wyraża uznanie za delikatność, jaką okazał mu Papież Senior, informując go o śmierci brata. Zapewnia o swym współczuciu i duchowej bliskości w tej chwili cierpienia.

Papież modli się za zmarłego „aby Pan życia w swym nieskończonym miłosierdziu wprowadził go do niebieskiej ojczyzny i obdarzył go nagrodą przygotowaną dla wiernych sług Ewangelii. Modlę się również za Waszą Świątobliwość – pisze dalej Papież – prosząc Boga Ojca, za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, o umocnienie w chrześcijańskiej nadziei i czułe boskie pocieszenie”.

Na zakończenie Franciszek zapewnia o swej jedności z Benedyktem w przylgnięciu do Chrystusa Zmartwychwstałego, źródła nadziei i pokoju

CZYTAJ DALEJ

Kraków: wystawa „Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka” w Muzeum Narodowym

2020-07-03 19:59

[ TEMATY ]

Kraków

wystawa

Karol Wojtyła

Adam Bujak

Adam Bujak, Arturo Mari/ Biały Kruk

Od 4 lipca Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na ekspozycję zatytułowaną “Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka”. Wystawa związana jest z 100. rocznicą urodzin papieża Polaka, która jest obchodzona w tym roku.

Na prawie dwustu fotografiach Adam Bujak uwiecznił wyjątkowe momenty współczesnej historii Polski, którym towarzyszy wspólna euforia, a jednocześnie skupienie oraz jedność, będąca w tym czasie największą siłą Polaków.

“Fotografie są świadectwem drogi krakowskiego kardynała na tron Stolicy Apostolskiej, a także zbiorowym portretem Polaków oraz Krakowa” - podkreślają organizatorzy wystawy.

- Chciałbym żeby tę siłę zobaczyli ludzie, którzy sobie nie zdają sprawy, że takie wielkie wydarzenia miały miejsce w Krakowie - mówi autor zdjęć, a zarazem uczestnik tych przełomowych wydarzeń.

Wystawa obejmuje okres od milenium Chrztu Polski w 1966 r., którego inicjatorem był kardynał Stefan Wyszyński, do ostatniej podróży apostolskiej papieża Jana Pawła II do ojczyzny w 2002 r. Autor zdjęć koncentruje się przede wszystkim na wątkach krakowskich w biografii papieża, ukazując go najpierw jako metropolitę, kardynała oraz Jana Pawła II.

- Fotografie Adama Bujaka, dzięki swojej wyjątkowej klasie artystycznej to zarówno studium postaci kardynała Karola Wojtyły jak i reportaż z życia Krakowa lat 60. i 70., gdzie kształtowała się wiara przyszłego świętego kościoła katolickiego i gdzie, jak podkreślał, każdy kamień i cegła były mu drogie - ocenia prof. dr hab. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Autor fotografii jako współuczestnik uroczystości kościelnych zawsze miał przy sobie aparat fotograficzny. “Bardzo bliskie kadry starają się uchwycić sferę sacrum i towarzyszące wiernym poczucie wspólnoty. Duchowość i mistycyzm wybrzmiewa z przepełnionych kontemplacją ujęć, które oddają piękno przyrody i Krakowa” - brzmi fragment opisu ekspozycji.

Ekspozycja „Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka” miała zostać otwarta już w maju, ale z racji trwającej pandemii moment ten został przełożony. Od najbliższej soboty jednak wszyscy zainteresowani będą mogli ją oglądać w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję