Reklama

Niedziela Lubelska

Garbów

Młodzi z Bogiem

W przedostatni weekend sierpnia w Garbowie odbyło się 3-dniowe Spotkanie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. SMAL od 4 lat organizuje Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej, zapraszając do wspólnej modlitwy i zabawy młodych ludzi z różnych wspólnot działających w archidiecezji. Tegoroczna edycja wakacyjnego święta, odbywająca się pod krótkim hasłem: „Poznaj się”, była swoistym podsumowaniem Światowych Dni Młodzieży.

Reklama

– Wielu z nas było w Krakowie na spotkaniu z papieżem Franciszkiem i jego słowa odcisnęły w nas bardzo mocne piętno. W Garbowie mamy możliwość wymiany wrażeń z ŚDM – mówiła Justyna. – Myślę, że nie możemy tylko zachwycać się słowami papieża, podyskutować o nich krótko i po jakimś czasie zapomnieć. Musimy zrobić wszystko, żeby w oparciu o te słowa żyć i działać – podkreślała nastolatka. – Trudno wybrać tak na gorąco, które ze słów Ojca Świętego powinny być dla nas najważniejsze. Spotkania, takie jak to w Garbowie, pomogą nam pospierać się na ten temat – mówił Mateusz. – Dla mnie osobiście najważniejsze jest ostrzeżenie, by nie żyć jak emeryci. Być może osoby dorosłe nie rozumieją do końca głębi i prawdziwości tych słów, ale ja, obserwując swoich znajomych, ale też i siebie, widzę, że bardzo często tak się właśnie zachowujemy. Wracamy z uczelni, zjemy coś i siadamy przed telewizorem, komputerem czy telefonem. Potem idziemy spać, rano wstajemy i schemat się powtarza. Ale przecież tak nie można. Musimy żyć swoim, a nie wirtualnym życiem. Musimy dawać innym coś z siebie. To dla mnie nauka, którą będę chciał wprowadzić w swoje życie – deklarował.

SMAL to dni pełne modlitwy i formacji duchowej. Każdego dnia odbywały się konferencje „Poznaj się sam z sobą”, „Poznaj się z bliźnim” i „Poznaj się z Bogiem”. Do poznania nawiązywał w homilii abp Stanisław Budzik, który 19 sierpnia sprawował dla młodzieży Mszę św. – Znajdujemy się w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Dobrze w tym czasie stanąć przed Jego obliczem promieniującym światłem. Dobrze nam w tym obliczu przeglądać się i odnaleźć siebie. Dobrze zastanowić się, kim jesteśmy, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. Przed Nim odkrywamy, że jesteśmy stworzeni na Jego wzór i podobieństwo, że jesteśmy odkupieni przez Tego, który nas umiłował i tak bardzo umiłował świat, że posłał swojego Syna Jezusa Chrystusa, w którym rozpoznaliśmy miłosierne i miłujące oblicze – mówił abp Stanisław Budzik. Nawiązując do nauczania papieża Franciszka, Metropolita Lubelski podkreślał, że „znakiem początków Kościoła nie jest cisza morska, ale uderzenie gwałtownego wichru”. – Papież Franciszek wzywał nas w Krakowie, abyśmy się stali odważnymi głosicielami Ewangelii. Kiedy zdecydujemy się wyruszyć w drogę, wtedy poznamy drogi, o jakich nam się nie śniło; krainy których do tej pory sobie nie wyobrażaliśmy – mówił abp Budzik.

SMAL to także wyśmienita zabawa. Uczestnicy spotkania bawili się podczas koncertu zespołu Maleo Reggae Rockers i Porozumienie. – Dobrze jest spróbować się poznać, porozmawiać o tym, co jest dla nas najważniejsze, wspólnie wielbić Boga i wspólnie się bawić – podsumowała Iwona. – Wrócę tu za rok, bo lubię spędzać czas w gronie osób, które kierują się w życiu takimi samymi wartościami jak ja – zapewniała dziewczyna.

2016-09-08 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Przyjaciół Paradyża

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 3/2013, str. 1

[ TEMATY ]

spotkanie

Ks. Adrian Put

Gorzowscy Przyjaciele Paradyża spotkali się na wspólnym opłatku

Gorzowscy Przyjaciele Paradyża spotkali się na wspólnym opłatku

6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie spotkali się przedstawiciele wspólnot Przyjaciół Paradyża z rejonu gorzowskiego. Spotkanie zorganizowała miejscowa wspólnota pod przewodnictwem jej opiekuna ks. Przemysława Kota. W dorocznym spotkaniu opłatkowym uczestniczył bp Tadeusz Lityński

Styczniowe spotkania Przyjaciół Paradyża z Gorzowa to już tradycja. Przed kilku laty zrodził się pomysł, aby w bożonarodzeniowym okresie szczególniej modlić się za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie. Dobrą okazją ku temu jest możliwość podzielenia się opłatkiem i złożenie sobie wzajemnych życzeń. Tak było i w tym roku w gościnnej parafii na gorzowskim Manhattanie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany proboszczów w Archidiecezji Warszawskiej

Nowy rektor kościoła akademickiego św. Anny i trzej proboszczowie obejmą z dniem 26 czerwca nowe funkcje. Dziś odebrali dekrety z rąk kard. Kazimierza Nycza kierujące ich do nowych zadań. Kameralna uroczystość odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

1. Ks. Mateusz Gawarski dotychczasowy wikariusz i duszpasterz akademicki kościoła św. Anny mianowany rektorem kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie

CZYTAJ DALEJ

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”

2021-06-16 14:54

[ TEMATY ]

Dobry start

Adobe Stock

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”, przedłożone przez ministra rodziny i polityki społecznej.

Wypłata środków z programu „Dobry start” zostanie usprawniona. Począwszy od świadczenia dotyczącego rozpoczęcia najbliższego roku szkolnego 2021/2022, pieniądze będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych – w miejsce instytucji gminnych i powiatowych. Wnioski będzie można składać jedynie elektronicznie, a środki będą wypłacane w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe. Obecnie z programu „Dobry start” korzysta ok. 4,4 mln dzieci. Na ten cel rząd przekazał do końca 2020 r. ponad 4 mld zł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję