Reklama

Garbów

Młodzi z Bogiem

2016-09-08 09:59

Sylwia Jurczyńska
Edycja lubelska 37/2016, str. 5

Marek Kus
Młodzi ludzie pokochali SMAL

W przedostatni weekend sierpnia w Garbowie odbyło się 3-dniowe Spotkanie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. SMAL od 4 lat organizuje Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej, zapraszając do wspólnej modlitwy i zabawy młodych ludzi z różnych wspólnot działających w archidiecezji. Tegoroczna edycja wakacyjnego święta, odbywająca się pod krótkim hasłem: „Poznaj się”, była swoistym podsumowaniem Światowych Dni Młodzieży.

– Wielu z nas było w Krakowie na spotkaniu z papieżem Franciszkiem i jego słowa odcisnęły w nas bardzo mocne piętno. W Garbowie mamy możliwość wymiany wrażeń z ŚDM – mówiła Justyna. – Myślę, że nie możemy tylko zachwycać się słowami papieża, podyskutować o nich krótko i po jakimś czasie zapomnieć. Musimy zrobić wszystko, żeby w oparciu o te słowa żyć i działać – podkreślała nastolatka. – Trudno wybrać tak na gorąco, które ze słów Ojca Świętego powinny być dla nas najważniejsze. Spotkania, takie jak to w Garbowie, pomogą nam pospierać się na ten temat – mówił Mateusz. – Dla mnie osobiście najważniejsze jest ostrzeżenie, by nie żyć jak emeryci. Być może osoby dorosłe nie rozumieją do końca głębi i prawdziwości tych słów, ale ja, obserwując swoich znajomych, ale też i siebie, widzę, że bardzo często tak się właśnie zachowujemy. Wracamy z uczelni, zjemy coś i siadamy przed telewizorem, komputerem czy telefonem. Potem idziemy spać, rano wstajemy i schemat się powtarza. Ale przecież tak nie można. Musimy żyć swoim, a nie wirtualnym życiem. Musimy dawać innym coś z siebie. To dla mnie nauka, którą będę chciał wprowadzić w swoje życie – deklarował.

Reklama

SMAL to dni pełne modlitwy i formacji duchowej. Każdego dnia odbywały się konferencje „Poznaj się sam z sobą”, „Poznaj się z bliźnim” i „Poznaj się z Bogiem”. Do poznania nawiązywał w homilii abp Stanisław Budzik, który 19 sierpnia sprawował dla młodzieży Mszę św. – Znajdujemy się w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Dobrze w tym czasie stanąć przed Jego obliczem promieniującym światłem. Dobrze nam w tym obliczu przeglądać się i odnaleźć siebie. Dobrze zastanowić się, kim jesteśmy, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. Przed Nim odkrywamy, że jesteśmy stworzeni na Jego wzór i podobieństwo, że jesteśmy odkupieni przez Tego, który nas umiłował i tak bardzo umiłował świat, że posłał swojego Syna Jezusa Chrystusa, w którym rozpoznaliśmy miłosierne i miłujące oblicze – mówił abp Stanisław Budzik. Nawiązując do nauczania papieża Franciszka, Metropolita Lubelski podkreślał, że „znakiem początków Kościoła nie jest cisza morska, ale uderzenie gwałtownego wichru”. – Papież Franciszek wzywał nas w Krakowie, abyśmy się stali odważnymi głosicielami Ewangelii. Kiedy zdecydujemy się wyruszyć w drogę, wtedy poznamy drogi, o jakich nam się nie śniło; krainy których do tej pory sobie nie wyobrażaliśmy – mówił abp Budzik.

SMAL to także wyśmienita zabawa. Uczestnicy spotkania bawili się podczas koncertu zespołu Maleo Reggae Rockers i Porozumienie. – Dobrze jest spróbować się poznać, porozmawiać o tym, co jest dla nas najważniejsze, wspólnie wielbić Boga i wspólnie się bawić – podsumowała Iwona. – Wrócę tu za rok, bo lubię spędzać czas w gronie osób, które kierują się w życiu takimi samymi wartościami jak ja – zapewniała dziewczyna.

Tagi:
młodzi spotkanie

Czy warto być w Kościele?

2019-12-04 07:37

Artur Stelmasiak
Edycja warszawska 49/2019, str. I

Takiej frekwencji już dawno nie było w bazylice Świętego Krzyża. Na spotkaniu z o. Adamem Szustakiem OP młodzi wypełnili świątynię po brzegi

Artur Stelmasiak

Specjalnie na tą okazję wykład w ramach cyklu Duchowość Dla Warszawy został przeniesiony z Biblioteki Rolniczej do dużej świątyni. A i tak okazała się zbyt mała, bo część osób oglądała transmisję w dolnym kościele. Tematem tego wyjątkowego spotkania było pytanie: Czy warto być w takim Kościele? – Kościół, Eklezja jest nazywana często naszą Matką. Ale my doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze dobrze układają się relacje nawet z naszymi mamami. I podobnie bywa z Kościołem – powiedział ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wysłannik ONZ u papieża: jak chronić miejsca kultu religijnego?

2019-12-09 21:09

pb / Watykan (KAI)

Papież Franciszek przyjął dziś na audiencji Miguela Angela Moratinosa, wysokiego przedstawiciela Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. przymierza cywilizacji. Przedstawił on przyjęty we wrześniu plan działań ONZ w dziedzinie ochrony miejsc kultu religijnego. Audiencja trwała 40 minut.

Włodzimierz Rędzioch

Były minister spraw zagranicznych Hiszpanii poinformował po spotkaniu, że rozmawiał z papieżem także o Dokumencie nt. Ludzkiego Braterstwa, podpisanym przez Franciszka w lutym w Abu Zabi wraz z wielkim imamem kairskiego uniwersytetu Al-Azhar Ahmedem al-Tayebem. Moratinos zauważył, że dokument ten i wyrażone w nim uniwersalne wartości zostały uwzględnione we wspomnianym planie ONZ.

Plan działań w dziedzinie ochrony miejsc kultu religijnego przedstawił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres 12 września. Przemawiając w siedzibie organizacji nazwał go „ważnym krokiem w walce z nienawiścią i przemocą w świecie”.

- Nasz świat stawia czoła wzrostowi antysemityzmu, nienawiści antymuzułmańskiej, atakom na chrześcijan i nietolerancji wobec innych grup religijnych. Tylko w ostatnich miesiącach zabito żydów w synagogach, muzułmanów w meczetach, chrześcijan w czasie modlitwy - podkreślił Guterres przedstawiając plan wypracowany na jego prośbę przez Moratinosa po masakrze w meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii, synagodze w Pittsburghu w USA i kościołach katolickich w Sri Lance.

Według sekretarza generalnego ONZ, „miejsca kultu religijnego są ważnymi symbolami w naszej zbiorowej świadomości”. - Kiedy ludzie są atakowani z powodu swej religii lub swoich przekonań, całe społeczeństwo zostaje osłabione. Miejsca kultu na całym świecie powinny stanowić spokojną przystań, sprzyjającą refleksji i pokojowi, a nie miejscami przelewu krwi i terroru. Ludzie na całym świecie powinni móc wyznawać i praktykować swą wiarę w pokoju - zaznaczył Guterres.

Plan działań, który w zamyśle Guterresa ma dopełnić przedstawiony w czerwcu br. plan walki z mową nienawiści, zawiera rekomendacje, mające pomóc państwom w ich wysiłkach mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa miejscom kultu, a także zalecenia dla ONZ, zwierzchników religijnych, społeczeństwa obywatelskiego i dostawców internetu.

Jedną z propozycji jest rozpoczęcie przez ONZ światowej kampanii medialnej, wspierającej wzajemny szacunek i zrozumienie, a także stworzenie „kartografii miejsc kultu religijnego na całym świecie, aby uzyskać interaktywne narzędzie internetowe umożliwiające ukazanie powszechności miejsc kultu i przyczyniające się do wspierania szacunku i zrozumienia ich głębokiego znaczenia dla poszczególnych osób i wspólnot na wszystkich kontynentach.

Ze swej strony Moratinos oświadczył wówczas, że „sukces planu zależeć będzie od jego wprowadzania w życie i trwałego zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron, a szczególnie państw członkowskich ONZ, w aktywne działania na rzecz ochrony miejsc kultu”. Dodał, że plan działań zostanie dopełniony przez światowy program ochrony tzw. celów miękkich, w tym miejsc kultu, przed zagrożeniem terrorystycznym. Wypracowany on zostanie przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Walki z Terroryzmem. Będzie miał on na celu „wzrost zdolności łagodzenia [zagrożenia], zarządzania kryzysowego i planowania środków nadzwyczajnych przez państwa członkowskie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem