Reklama

Jasna Góra

Pokaż Maryi swoją twarz

Niedziela Ogólnopolska 38/2016, str. 8

[ TEMATY ]

Jasna Góra

B.M. Sztajner

Jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej koronami papieża Klemensa XI został zainaugurowany 8 września 2016 r.na Jasnej Górze. Tym samym rozpoczął się szczególny rok jubileuszowy. W tym czasie będą trwały duchowe przygotowania do 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu, która przypada 8 września 2017 r.

W dniu inauguracji Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Eucharystię koncelebrowali m.in.: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów oraz o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry. Muzyczną oprawę Liturgii przygotował Jasnogórski Chór Mieszany im. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski pod dyrekcją Marcina Lauzera.

Aby nasze życie było klejnotem

Reklama

Słowa powitania skierował o. Chrapkowski. – To wydarzenie z 1717 r. jest wezwaniem dla każdego z nas, aby nasze życie w duchu Ewangelii było kolejnym klejnotem w królewskim diademie Maryi. Dla nas, paulinów, jest to czas szczególny, bo gdziekolwiek jesteśmy rozsiani, w różnych częściach świata, niesiemy ze sobą obraz Jasnogórskiej Matki, niesiemy tajemnicę Jej życia. Dlatego prosimy Tę, która jest Matką i Opiekunką naszego zakonu, aby ten czas na nowo rozbudził w nas gorliwość zakonną i apostolskie zaangażowanie w dzieło niesienia Ewangelii miłości, w duchu wrażliwości i pokory Maryi.

Królowa Nieba i Ziemi

Arcybiskup Gądecki mówił w homilii, że potwierdzenie powszechnej wiary w to, że Maryja jest Królową Nieba i Ziemi, wyraża ikonografia chrześcijańska, która od najdawniejszych lat przedstawia Maryję na tronie. Podkreślił, że Maryja jest Królową Polski, i wyjaśnił, że Jej królowanie zostało po raz pierwszy oficjalnie wypowiedziane podczas ślubów Jana Kazimierza złożonych w związku ze zwycięską obroną Jasnej Góry. – 1 kwietnia 1656 r. w obecności nuncjusza papieskiego Pietra Vidoniego i całego swojego dworu z rycerstwem, senatorami i duchowieństwem Jan Kazimierz złożył śluby królewskie, by oddać Maryi swoje państwo. Wtedy właśnie nuncjusz apostolski trzykrotnie zaintonował wezwanie: „Regina Regni Poloniae, ora pro nobis”, tzn. Królowo Królestwa Polskiego, módl się za nami. To ślubowanie można więc uważać za oficjalne ustanowienie Maryi Królową Polski. Faktycznie jednak pierwsza na ziemiach polskich stanowiona dekretem papieskim koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej odbyła się 8 września 1717 r. – wyjaśnił abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zastanawiał się, jakie powinno być nasze postępowanie wobec Królowej. I powiedział: – Nasza postawa winna zasadniczo wyrażać się w dwóch aktach: z jednej strony w akcie synowskiego zawierzenia Maryi Królowej, a z drugiej – w akcie Jej naśladowania.

Żywa Korona Maryi

Reklama

Przygotowaniem do 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej jest akcja „Żywa Korona Maryi”. Polega ona na podjęciu konkretnego zobowiązania duchowego, które należy wpisać na odwrocie swojego lub rodzinnego papierowego zdjęcia i przysłać na Jasną Górę. Zdjęcia będą sukcesywnie umieszczane na specjalnej tablicy i prezentowane w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej podczas Apelu Jasnogórskiego. Potem trafią do Sali o. Kordeckiego, tak by każdy mógł się na nich odnaleźć, gdy w pielgrzymce przybędzie na Jasną Górę. Do fotografii należy koniecznie dołączyć oświadczenie (można je pobrać ze strony: www.koronamaryi.pl lub wziąć z Jasnej Góry).

Dzięki specjalnej aplikacji na smartfony będzie można codziennie otrzymywać maryjną myśl. Tą drogą można również złożyć duchowy dar dla Maryi. Więcej informacji na stronie: www.koronamaryi.pl.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-09-14 08:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pozwolić Maryi być Matką dusz polskich

Tegoroczne uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostały połączone z modlitwą o pokój na świecie

Podczas jasnogórskich uroczystości 3 maja br., przed rozpoczęciem Sumy pontyfikalnej, księża biskupi przybyli do ustawionego w Wieczerniku Ołtarza Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu „Gwiazda Kazachstanu”. Tam abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, pobłogosławił zebranych Najświętszym Sakramentem, umieszczonym w monstrancji Ołtarza. Symboliczne drzwi Ołtarza zostały zamknięte na czas Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim. Najświętszy Sakrament w monstrancji Ołtarza „Gwiazdy Kazachstanu” został uroczyście przeniesiony w procesji z Wieczernika na Szczyt Jasnogórski. Przed rozpoczęciem Eucharystii o. Kamil Szustak przewodniczył modlitwie o pokój na świecie. „Królowo Polski, uproś pokój dniom naszym”.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję