Reklama

Ewangelizacja w globalnej wiosce

Książka ks. Mariusza Krawca SSP pt. „Ewangelizacja w globalnej wiosce” jest pierwszą naukową publikacją, która w szerokim zakresie przedstawia poglądy ks. Jakuba Alberionego na temat roli środków przekazu w ewangelizacji. Jest to praca, która pozwala czytelnikowi usystematyzować te poglądy i odpowiedzieć na pytanie, na ile jego koncepcje są aktualne dziś i mogą być źródłem inspiracji we współczesnej działalności medialnej.

Reklama

Praca ks. Alberionego na tym polu rozpoczęła się w 1914 r. w północnowłoskim mieście Alba, gdzie ukończył seminarium duchowne. Wtedy też założył pierwsze ze zgromadzeń zakonnych, których zadaniem jest „apostolstwo wydawnicze”, czyli „całokształt działań pastoralnych, których celem jest głoszenie słowa Bożego poprzez druk, radio, film i telewizję”. Był to rok, który zapoczątkował w życiu błogosławionego okres niezwykłej aktywności – z roku na rok pojawiały się nowe inicjatywy. W sumie w latach 1914-59 bł. Jakub Alberione założył wiele zgromadzeń zakonnych i instytutów życia konsekrowanego, których patronem jest św. Paweł z Tarsu, a które łączy nazwa – Rodzina Świętego Pawła.

Autor książki przypomina, że początki dała Rodzinie Szkoła Drukarska Małego Robotnika, założona 20 sierpnia 1914 r. W krótkim czasie ta męska szkoła zawodowa przerodziła się we wspólnotę, która z kolei przekształciła się w zgromadzenie zakonne. Jego misja koncentrowała się na apostolstwie dobrej prasy. Gdy ks. Alberione powoływał kolejne instytuty prowadzące pracę apostolską za pośrednictwem radia, telewizji, filmu, płyt, książek i prasy, sam działał na płaszczyźnie medialnej – był dziennikarzem, dyrektorem tygodnika; założył pismo „Famiglia Cristiana”. Wśród książek, które napisał, uwagę zwraca „Apostolstwo wydawnicze”, zawierające wiele praktycznych wskazówek – natury zarówno teologicznej, jak i technicznej – które mają przybliżyć sposoby uczynienia z druku jeszcze skuteczniejszego narzędzia ewangelizacji.

Ksiądz Alberione z zachwytem i podziwem mówił o zmianach zachodzących w świecie mediów dzięki rozwojowi różnych technik komunikowania. Jak czytamy w książce – „nie miał wątpliwości, że skoro środki te zostały na pewnym etapie rozwoju ludzkości wynalezione, to są darem Bożym, który należy wykorzystać”.

Ks. Mariusz Krawiec SSP, „Ewangelizacja w globalnej wiosce”. Edycja Świętego Pawła, ul. św. Pawła 13/15, 42-221 Częstochowa, tel. (34) 362-06-89, www.edycja.com.pl , e-mail: edycja@edycja.com.pl .

2016-09-14 08:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję