Reklama

Jasna Góra

Rekolekcje biskupów na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

rekolekcje

biskupi

bpjg/Marek Kępiński

Doroczne rekolekcje Episkopatu Polski trwają na Jasnej Górze w dniach 24-27 listopada. Są to rekolekcje zamknięte. Tegoroczny temat spotkania brzmi: „Biskup ­­­­­­– dobry pasterz”. Nauki głosi ks. prof. Bogdan Częsz z poznańskiego Wydziału Teologicznego.

„Rekolekcjonista wybrał do rozważań dwie sentencje. Pierwsze motto zaczerpnięte zostało z Ewangelii wg św. Jana (J 10,11): «Ja jestem dobrym Pasterzem», a drugie motto - «Paś mnie Panie i paś ze mną» to fragment z dzieła 'Wyznanie wiary', którego autorem jest św. Jan Damasceński(...). Wszystkie rozważania powiązane będą z głównym tematem – biskupa, dobrego pasterza. Rekolekcjonista wygłosi wszystkie nauki rekolekcyjne, a biskupi homilie i rozważania podczas wieczornych Apeli Jasnogórskich. Droga Krzyżowa również będzie odprawiana przez biskupów - mówi ks. dr Józef Kloch, rzecznik Episkopatu Polski - Równolegle z rekolekcjami dla Episkopatu Polski na Jasnej Górze trwać będą rekolekcje dla kierowców biskupów, co było pomysłem samych kierowców. Zwyczaj ten był zapoczątkowany w 1994 r., z kilkuletnią przerwą kontynuowany jest do dziś”.

Rekolekcje biskupów rozpoczęły się w poniedziałek 24 listopada o godz. 18. Zakończą się w czwartek 27 listopada przed południem. W programie, już tradycyjnie, jest osiem nauk rekolekcyjnych, wspólne modlitwy brewiarzowe i adoracja Najświętszego Sakramentu. Środa będzie dniem sakramentu pokuty.

Reklama

Wspólne rekolekcje Episkopatu odbywają się od 1946 r. Po raz pierwszy biskupi zebrali się na nich z inicjatywy Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda. Od 1950 r. odbywają się one regularnie.

Równolegle z rekolekcjami dla Episkopatu Polski na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla kierowców biskupów, co było pomysłem samych kierowców. Zwyczaj ten został zapoczątkowany w 1994 r. i z kilkuletnią przerwą kontynuowany jest do dziś.

2014-11-25 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budujmy na mądrości i trosce o innych – biskupi w Święto Niepodległości (opis)

[ TEMATY ]

Niepodległość

biskupi

Bożena Sztajner/Niedziela

Do budowania na mądrości i uczciwości i trosce o innych zachęcali polscy biskupi podczas Mszy św. w Narodowe Święto Niepodległości. W 97. rocznicę odzyskania niepodległości apelowali, by polityczne spory nie hamowały rozwoju Polski i krytykowali odchodzące władze za uchwalenie ustaw godzących w rodzinę. Biskupi zachęcali też do wychowywania przyszłych pokoleń w duchu zdrowego patriotyzmu, to znaczy takiego, który otwiera na innych.

Do jedności, troski państwa o los rodziny i do wychowania w duchu patriotycznym kolejnych pokoleń wezwał dziś w stołecznej Bazylice św. Krzyża biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Mszą św. z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki rozpoczęły się w Warszawie obchody 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej – 4 marca

2023-02-03 15:27

[ TEMATY ]

Bp Zbigniew Zieliński

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej odbędzie się we wspomnienie św. Kazimierza królewicza, 4 marca, o godz. 11:00. Bp Zieliński został ogłoszony biskupem koszalińsko-kołobrzeskim 2 lutego. Od 10 marca 2022 roku był koadiutorem.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 2 lutego br. ogłosiła decyzję papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji bp. Edwarda Dajczaka. Tym samym następcą na urzędzie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego został dotychczasowy koadiutor diecezji, bp Zbigniew Zieliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję