Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Z Bogiem im po drodze

Niedziela szczecińsko-kamieńska 38/2016, str. 6

[ TEMATY ]

ewangelizacja

KSM

Leszek Wątróbski

Sanktuarium w Maria Bistrica

Sanktuarium
w Maria Bistrica

Niecodzienna akcja odbyła się w Pyrzycach. Po raz pierwszy młodzi katolicy wyszli na ulicę i zapraszali do wspólnej modlitwy. Razem z przechodniami przez dwie godziny grali, śpiewali i modlili się w intencji pyrzyckich dzieci i młodzieży przed nowym rokiem szkolnym. Organizatorem akcji „Z Bogiem nam po drodze” był oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działający przy parafii Księży Chrystusowców w Pyrzycach.

– Pomysł zorganizowania ulicznej ewangelizacji zrodził się w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Pomyśleliśmy wtedy, że warto wyjść z murów kościoła do ludzi i dać świadectwo naszej wiary – mówi Wiktor Stankiewicz, prezes oddziału KSM. – Chcieliśmy pokazać mieszkańcom Pyrzyc młody, a przede wszystkim żywy Kościół, który nie boi się wyjść na ulicę, nawet w regionie, w którym na niedzielne Msze św. uczęszcza około 20% wiernych – dodaje Remigiusz Pajor-Kubicki, koordynujący organizacją akcji. – Śpiewaliśmy różne utwory. Od radosnych, po prostu wychwalających Jezusa, przez śpiewanie o łaskach, które daje Bóg, aż po utwory maryjne – mówi.

Reklama

Przez dwie godziny ci członkowie KSM, którzy nie byli na wakacyjnych wyjazdach, grali i śpiewali radosne religijne utwory, a także modlili się Różańcem i Koronką do Miłosierdzia Bożego. Towarzyszyły im w niej obraz Jezusa Miłosiernego oraz portret patronki młodzieży – bł. Karoliny Kózkówny. – Trwamy w Roku Miłosierdzia, więc nie wyobrażaliśmy sobie, żeby wyjść bez Jezusa Miłosiernego, natomiast bł. Karolina jest patronką naszego stowarzyszenia – tłumaczy W. Stankiewicz. – Poza tym chcieliśmy się też wyróżnić. Z ewangelizacji ulicznej znane są głównie kościoły protestanckie. U katolików nieczęsto spotyka się takie akcje, więc przyszliśmy z symbolami, które najbardziej pokazują katolicką duchowość – kultem Miłosierdzia Bożego i prośbą o wstawiennictwo świętych – stwierdza R. Pajor-Kubicki.

Do akcji spontanicznie dołączało się wielu przechodniów, inni wyrażali swoją aprobatę symbolicznym uśmiechem lub gestem podniesionego kciuka. Wszyscy zainteresowani byli zapraszani na najbliższą środę do kościoła parafialnego na wspólną modlitwę przed rozpoczęciem roku szkolnego w intencji dzieci, młodzieży oraz pracowników oświaty.

– Pokazaliśmy dzisiaj, że z Bogiem jest nam po drodze i chcemy wszystkim ludziom głosić Jego Ewangelię – mówi ks. Witalij Melnyk TChr, duszpasterz młodzieży parafii pw. św. Ottona. – Pokazujemy obraz młodego Kościoła, który nie tylko nie umiera, ale ma się świetnie i cały czas się rozwija. Początkowo mieliśmy stać przez godzinę przy Rossmannie, a później przez drugą przy Urzędzie Miejskim, ale reakcje ludzi skłoniły nas do przejścia się przez centrum Pyrzyc i spontanicznego śpiewania – dodaje R. Pajor-Kubicki.

Organizatorzy byli zaskoczeni wyjątkowo pozytywnym odbiorem akcji. – To było bardzo ciekawe doświadczenie i dla nas, jako młodzieży, i dla przechodniów, po których było widać, że młodzież niewstydząca się swojej wiary i wychodząca na ulice skłania ich do refleksji – twierdzi Iwona Małas, która w czasie akcji grała na gitarze. I chociaż początkowo miało to być jednorazowe wydarzenie zapraszające na czuwanie modlitewne, to już wiadomo, że rozśpiewani młodzi ludzie na tym nie poprzestaną. – Będziemy chcieli robić więcej takich akcji. Dzisiejsza była niebywałym sukcesem, choćby dlatego, że na twarzach wielu ludzi dostrzegliśmy uśmiech, a to dla nas naprawdę wiele znaczy – zgodnie twierdzą młodzi ludzie. – Podsumowując akcję, powiem po prostu: Jezu, ufam Tobie! – mówi duszpasterz młodzieży.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O wakacjach inaczej…

[ TEMATY ]

KSM

Toruń

wakacje

Arch. KSM

Reprezentanci Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej 19 czerwca wystąpili w programie „Westerplatte Młodych”, nadawanym w telewizji Trwam.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję