Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wielkopostne Dni Skupienia KSM

Niedziela szczecińsko-kamieńska 15/2017, str. 7

[ TEMATY ]

rekolekcje

KSM

Archiwum prywatne

Wspólna fotografia KSM-owiczów w Mrzeżynie

Wspólna fotografia KSM-owiczów w Mrzeżynie

W słoneczny piątek 10 marca br. młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przybyła do Mrzeżyna na wielkopostne dni skupienia organizowane przez oddział KSM w Stargardzie przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego, gdzie asystentem jest ks. Marcin Kózka. Niezmierną radością była również obecność asystenta diecezjalnego ks. Piotra Raczyńskiego.

Spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnej integracji. Było dużo śmiechu, ale przede wszystkim wiele radości z poznania nowych twarzy. Następnie w skupieniu udaliśmy się do kaplicy, aby wziąć udział w Eucharystii, gdzie objawia się jako największa i najdoskonalsza Światłość świata. Wreszcie nadszedł czas na wyjątkową konferencję, którą wygłosił specjalny gość – ks. Tomasz Romantowski. Ujął nas swoim pełnym optymizmu uśmiechem i ogromną wiarą w Opatrzność Bożą.

Reklama

Wszyscy słuchali z zaciekawieniem, gdy opowiadał swoje przygody z autostopowymi rekolekcjami, które wzbudziły w nas podziw dla wielkiej dobroci Pana i tego, jak w każdym człowieku, który staje na naszej drodze, możemy go poznawać. Zadawał nam również wielokrotnie pytanie: kim jest dla ciebie Jezus? Mieliśmy okazję rozważać je podczas adoracji w ciszy.

Wpatrywaliśmy się w najpiękniejsze oblicze Jezusa, który przytulał nas do serca jak Dobry Pasterz swoją zagubioną owcę. Mieliśmy okazję dostąpić miłosierdzia Bożego w sakramencie pokuty i pojednania. W tym szczególnym czasie towarzyszyły nam relikwie naszej patronki – bł. Karoliny Kózkówny.

Również nie zabrakło czasu na rozrywkę. W międzyczasie spotykaliśmy się, rozmawialiśmy, bo nie ma nic piękniejszego niż spędzać czas z drugim człowiekiem, zostawić wszystkie „zabawki” współczesnego świata gdzieś daleko i po prostu być razem we wspólnocie. Przyjaciele z oddziału KSM w Stargardzie zadbali o to, aby niczego nam nie zabrakło.

Reklama

Następnego dnia zaczęliśmy dzień od Jutrzni. W chwili medytacji wszyscy z zaangażowaniem rozważaliśmy list naszego kochanego papieża Franciszka skierowany do młodych, do nas. Papież zachęca do wyjścia w nieznane, tak jak wiele razy słyszeliśmy jego słowa: „zejdźcie z kanapy”. Młodość daje nam zapał do działania i nie poddawania się pomimo wielu przeszkód oraz dążenia do celu, bo z Bożą pomocą wszystko jest możliwe. Po śniadaniu czekała nas praca w grupach – była to kolejna okazja na rozważanie męczeńskiej śmierci błogosławionej Karoliny. Ona jest dla nas wzorem piękna, czystości i miłości, bo dla Boga poświęciła swoje młode życie. Cudownym przeżyciem była również Droga Krzyżowa brzegiem morza. Jest to miejsce, gdzie Bóg pokazuje swoje piękno i moc. Z każdym krokiem zagłębialiśmy się w Jego mękę, ale również kontemplowaliśmy Go w pięknie otaczającej nas przyrody. Potęga natury pokazuje nam potęgę Boga. Oczywiście, nie mogło zabraknąć również zabawy na plaży, bo przecież chrześcijanin to człowiek wesoły i uśmiechnięty.

Rekolekcje, z łac. recolligere, oznaczają zbierać na nowo, powtórnie. Dla wielu z nas nie były to pierwsze rekolekcje w życiu, ale pragnęliśmy, aby na nowo zmieniły nasze życie, bo pragnieniem serca jest ciągłe odkrywanie Boga w innych ludziach i zdarzeniach. Jako młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży pragniemy na nowo odnawiać i wskrzeszać naszą wiarę, aby móc ją potem swoim przykładem przekazywać innym, bo nie ma nic piękniejszego, jak stać się narzędziem w ręku Boga, aby przez nas działał w drugim człowieku.

2017-04-06 09:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przedsiębiorcy na rekolekcjach rozważali Katechizm

[ TEMATY ]

rekolekcje

Katechizm

KS. PAWEŁ BOROWSKI

„Katowanie Katechizmem Kościoła Katolickiego” – tak w przenośni określali trzydniowe rekolekcje przedsiębiorcy z różnych stron Polski, którzy od 8 do 10 marca w Domu Formacyjno-Rekolekcyjnym Sióstr Betanek w Kazimierzu Dolnym uczestniczyli w katechezach i wspólnej modlitwie. Rekolekcje, zorganizowane przez duszpasterstwo przedsiębiorców i pracodawców „Talent", poprowadził ks. Wiktor Ojrzyński – prekursor spotkań z polskimi biznesmenami, a obecnie proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Warszawie na Jelonkach.

CZYTAJ DALEJ

Nowy kanclerz, rektor seminarium i proboszczowie - dalsze zmiany personalne

2021-06-08 11:37

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

zmiany księży

ks. Mirosław Benedyk

Kapłani diecezji podczas spotkania z biskupem

Kapłani diecezji podczas spotkania z biskupem

Po wczorajszym wręczeniu dekretów wikariuszowskich, Biskup Świdnicki na środę 9 czerwca br. zaprosił do auli kurialnej kapłanów, których dotyczyły zmiany proboszczowskie. Bp Marek Mendyk dokonał także zmian personalnych w Świdnickiej Kurii Biskupiej, Wyższym Seminarium Duchownym i Domu Księży Emerytów.

Z dniem 1 lipca 2021, ks. kan. Arkadiusz Chwastyk, dotychczasowy oficjał Sądu Biskupiego, zastąpi na funkcji Kanclerza Kurii Świdnickiej ks. prał. Stanisława Chomiaka, który przez 17 lat pełnił ten urząd. Po 13 latach ze świdnickim seminarium żegna się ks. prał. Tadeusz Chlipała, który obejmie urząd proboszcza w par. św. Ap. Piotra i Pawła w Świebodzicach. Dotychczasowego rektora zastąpi ks. kan. Dominik Ostrowski, prof. PWT Wrocław, który w latach 2009-2017 pełnił funkcje wicerektora w świdnickim seminarium. Zmiana objęła także Dom Księży Emerytów. Nowym dyrektorem został dotychczasowy proboszcz par. NSPJ w Świdnicy ks. kan. Paweł Wróblewski, który zastąpi ks. kan. Pawła Łabudę skierowanego na urząd proboszcza do Rogoźnicy. 

CZYTAJ DALEJ

Nowy opat w klasztorze cystersów

2021-06-14 16:48

[ TEMATY ]

cystersi

szczyrzyc.cystersi.pl

Cystersi ze Szczyrzyca poinformowali, że podczas kapituły klasztoru wybrali nowego opata został nim ojciec Szymon Mateusz Warciak, który pełnił dotychczas funkcję przeora klasztoru. Opat Generalny Mauro-Giuseppe Lepori przeprowadzłi również w klasztorze wizytację kanoniczną.

Co robią cystersi?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję